Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

^KOTETO^

Най-добра фентъзи книга

Препоръчан отговор

Книгите на Толкин са малко странни - невероятно детайлна и жива природа, съчетана с герои, приличащи на рисувани по ортодоксалния канон икони. От друга страна именно те са вдъхновили фентъзито, което поне за себе си смятам за най-добро. Става дума за Последний кольценосец на Кирил Еськов. Препоръчвам го на всеки, който е чел Lord of the Rings (и знае руски разбира се).

Също много добър е цикълът Wiedzmin на Анджей Саповски. Мисля, че "Вещерът" е приемлив, макар и не особено точен превод. Не знам дали е превеждан на български, но поне Google не го намира. Иначе освен на полски може да се намери на руски като "Ведьмак" и на английски като "The Witcher".

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Колелото на Времето" - Робърт Джордан

"Землемория" - Урсула Ле Гуин

"Донеси ми главата на принца"; "Фауст"; "Просто шеметен фарс" - Зелазни/Шекли

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Книгите на Тери Пратчет са доста интересни особено тези за "Света на диска", например "Дядо Прас"! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шалионския цикъл на Лоис Макмастър Бюджолд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Колелото на времето" е и моя фаворит, без да имам претенции, че съм голям фен на фентъзи жанра, но това е сагата, която винаги ще препрочитам с голямо удоволствие.

Офф:

"Колелото на Времето" - Робърт Джордан

Ника от книгата ли е вдъхновен ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Дюн" брои ли се за фентъзи?

Определено не, май...

Наистина не е зле да се прави разлика. Най близки до фентъзи са приказките. Тери Пратчет е фентъзи, Толкин също. Също и Урсула Ле Гуин, Зелазни. Азимов, Шекли, Саймък, Бредбъри, Лем, братя Стругацки - фантасти.

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Дюн" брои ли се за фентъзи?

Не карай с лошо, доста далеч е все пак. Знаеш ли как се изкушавах да пиша "Трудно е да бъдеш бог" на Стругатски, но не го направих, защото просто не е (въпреки, че е много по-близо до фентъзито от "Дюна").

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Колелото на времето" е и моя фаворит, без да имам претенции, че съм голям фен на фентъзи жанра, но това е сагата, която винаги ще препрочитам с голямо удоволствие.

Офф:

Ника от книгата ли е вдъхновен ?

Първите няколко части са ОК, но от там нататък става пълна боза sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Първите няколко части са ОК, но от там нататък става пълна боза sad.gif

Не съм съгласна, а колкото до оназ мадама Nineev? Май няма от къде другаде да е ника, ако има нека сподели? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наскоро се зачетох в "Песен за огън и лед" и съм вече на четвърта част. Много е добро фентъзито, увлича те с пълната си с интриги история и драми. Много от героите, които човек харесва от първия си допир с тях умират, много от лошите оцеляват. Герои, които в началото мразим постепенно ни се разкриват и се вижда, че дори и в тях има нещо човешко или е имало, и постепенно започват някакси да ни харесват, въпреки, че знаем че трябва да ги мразим. Самата книга ме накара да се замисля за отношенията между хората, които и в живота често за нещастие са такива, но с по-малки залози. Тук просто брат брата предава, приятел забива ножа в гъба на приятел и целта е само една - властта. Всичко е адски реално и на моменти те кара буквално да хвърляш книгата от яд, че любимият ти герой е "прецакан" в поредния брутален заговор.

Самият мащаб на книгата е огромен. Наистина е нереално голям този свят. Има адски много владетели и два пъти повече амбиции. Всичко се описва подробно, но в никакъв случай дразнещо.

От начало фентъзи елементът почти не се усеща и имаш чувството, че четеш рицарски роман, но постепенно се появява плахо и фентъзито. Започва да се носи във въздуха и те кара да не спиш. Има някаква смъртна заплаха, която все повече се усеща, но до третата част действието се върти около войните на хората и техните интриги. Скоро, обаче ще се случи нещо, което ми се струва, че ще преобърне света на "Песентта". Лошото е, че май ще стане в петата книга, а тя скоро няма да излезе на български.

Изобщо моите думи за "Песен за огън и лед" са: дразнещо, запленяващо, епично, гигантско, дълбоко, цинично.

Аз бях скептик за тази книга, но определено съм грешал. Обедете се и вие!

Редактирано от the_best (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом ще подаряваш книга от този жанр би могло да се предположи, че приятелят/приятелката ти се интересува от него.

В такъв случай всяко получило признание заглавие е добре дошло, особено ако не е четено.

Разгледай линка по-долу- няма да съжеляваш!

Библиотека научна фантастика - списание "Космос"

Има и коментари към произведенията.

Редактирано от gpp (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен. Да се включа и аз темата.

1. Няма най-добро фентъзи - всичко е въпрос на вкус. Едни ще кажат едно, други - друго и най-много да се получат безсмислени спорове чий вкус е по-добър, а такъв повявайте ми няма. Както е казал Айнщайн - "Всичко е относително".

2. Моя вкус съвпада с този на the_best - книгата "Песен за огън и лед" и описанието, което е направил разкриват това, което търся в една книга по принцип - независимо от кой жанр е.

Успех на всички в търсене на най-доброто фентъзи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох първите три тома на "A Song of Ice and Fire". Много добър сюжет, увлекателно написан, но прекалено разтеглен. Понякога трябваше да се насилвам да чета, защото наистина е интересно - нещо, което все пак не е похвала (според мен поне). Изглежда, че издателите му са държали на обема много повече, отколкото на съдържанието. Въпреки това книгата е добра, и според мен може да се постави сред шедьоврите на жанра.

Ако трябва да избирам обаче продължавам да предпочитам Wiedzmin. И двете не са особено "канонично" фентъзи, и макар че са много различни, си приличат по дълбочината и "реалността" на световете, които описват. Цикълът на Анджей Саповски обаче е значително по-динамичен, докато в "A Song of Ice and Fire" на места нещата изглеждат изкуствено разтеглени (Малко странно е докато четеш книга да си кажеш "а ето тук явно е предвидена рекламна пауза" cool.gif ).

Някой има ли идея къде може да се намери "A Feast for Crows" на английски? Българският и руският преводи нещо не ми допаднаха при първите две и не мисля да пробвам пак.

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ще ме светне ли Мечът на Истината колко книги са, завършена ли е поредицата, от къде мога да я купя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За добро фентъзи бих препоръчала ,,Пътят на Икар`` на Любен Дилов баща.Книгата си заслужава отделеното време и всеки един дъх,въздишна, ,,пропилени`` над нея...само това мога да кажа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Властелинът на пръстените :)

Доста хора са ми казвали, че "Силмарилион" също е много добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Властелинът на пръстените :yanim:

Доста хора са ми казвали, че "Силмарилион" също е много добра.

Даже е по-добра, ама ти трябват нерви и много добри познания на "Властелина" (под това нямам в предвид да си гледал филмите 2457 пъти:yanim:).

Аз когато бях малка (13-14 до 15 годишна възраст) много обичах да чета фентъзита и "Властелина" ми беше настолна книга (макар аз винаги да съм откривала много символика в нея, за мен тя никога не е била "фентъзи"). И ми беше по-лесно като прочетох "Силмарилион", ама много зор с имената - на гърба на книгата даже има разни родословни дървета и термини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Даже е по-добра, ама ти трябват нерви и много добри познания на "Властелина" (под това нямам в предвид да си гледал филмите 2457 пъти:)).

Аз когато бях малка (13-14 до 15 годишна възраст) много обичах да чета фентъзита и "Властелина" ми беше настолна книга (макар аз винаги да съм откривала много символика в нея, за мен тя никога не е била "фентъзи"). И ми беше по-лесно като прочетох "Силмарилион", ама много зор с имената - на гърба на книгата даже има разни родословни дървета и термини.

Чак пък толкова пъти не съм го гледал.

Ще взема да я прочета тая книга за да видя колко зор ще видя с имената. Всички които са я чели казват същото (много имена трябва да се помнят и т.н.). Че аз родовете на героите които участват във Властелина почти ги знам. Това може да ми помогне като чета "Силмарилион".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не видях тук да е посочен един доста добър автор, както на фантастика, така и на фентъзи, а именно Сергей Лукьяненко, книгите му за Патрулите са много добри, като се почне от "Нощен патрул", "Дневен Патрул", "Сумрачен Патрул" и "Последен Патрул", като последната книга няма да е последна от поредицата. По първата книга са направени 2 филма "Нощна стража" и "Дневна стража" които се разминават в известна степен с книгите, на места дори много се разминават, но книжките са много приятно четиво, за хората които искат да си представят какво би бил днешния свят погледнат от един по-РАЗЛИЧЕН ъгъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Колелото на Времето" определено. Въпреки, че прекалено много се разтегли. Имам чувството, че Джордан може и да не доживее края, особено както се говори, че ще са 23 тома.

"Влад Талтош: Убиец на свободна практика" - Стивън Бруст. Четох и трите части, за сега, и страхотно ми хареса. Пълно със свеж хумор и много обрати. Препоръчвам горещо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти сигурно отдавна си си направил/а подаръка, ама айде и аз да се включа, ако приятеля ти е яко запален по фентъзито, вземи му Малазанска книга на мъртвите - четири тома са до момента в България и наистина си струва за почитателите на жанра

Наскоро се зачетох в "Песен за огън и лед" и съм вече на четвърта част. Много е добро фентъзито, увлича те с пълната си с интриги история и драми. Много от героите, които човек харесва от първия си допир с тях умират, много от лошите оцеляват. Герои, които в началото мразим постепенно ни се разкриват и се вижда, че дори и в тях има нещо човешко или е имало, и постепенно започват някакси да ни харесват, въпреки, че знаем че трябва да ги мразим. Самата книга ме накара да се замисля за отношенията между хората, които и в живота често за нещастие са такива, но с по-малки залози. Тук просто брат брата предава, приятел забива ножа в гъба на приятел и целта е само една - властта. Всичко е адски реално и на моменти те кара буквално да хвърляш книгата от яд, че любимият ти герой е "прецакан" в поредния брутален заговор.

Самият мащаб на книгата е огромен. Наистина е нереално голям този свят. Има адски много владетели и два пъти повече амбиции. Всичко се описва подробно, но в никакъв случай дразнещо.

От начало фентъзи елементът почти не се усеща и имаш чувството, че четеш рицарски роман, но постепенно се появява плахо и фентъзито. Започва да се носи във въздуха и те кара да не спиш. Има някаква смъртна заплаха, която все повече се усеща, но до третата част действието се върти около войните на хората и техните интриги. Скоро, обаче ще се случи нещо, което ми се струва, че ще преобърне света на "Песентта". Лошото е, че май ще стане в петата книга, а тя скоро няма да излезе на български.

Изобщо моите думи за "Песен за огън и лед" са: дразнещо, запленяващо, епично, гигантско, дълбоко, цинично.

Аз бях скептик за тази книга, но определено съм грешал. Обедете се и вие!

"Колелото на Времето" определено. Въпреки, че прекалено много се разтегли. Имам чувството, че Джордан може и да не доживее края, особено както се говори, че ще са 23 тома.

"Влад Талтош: Убиец на свободна практика" - Стивън Бруст. Четох и трите части, за сега, и страхотно ми хареса. Пълно със свеж хумор и много обрати. Препоръчвам горещо!

Ей тия поредици са най-добрите в България, както и книгите на Р.Фийст също и на Толкин, всичко др е прост за четене , но тия са завладяващи .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти сигурно отдавна си си направил/а подаръка, ама айде и аз да се включа, ако приятеля ти е яко запален по фентъзито, вземи му Малазанска книга на мъртвите - четири тома са до момента в България и наистина си струва за почитателите на жанра

Вече са 7, като последния е само на английски засега, смята се, че ще е общо 10. В хеликон има всички 6, последната май беше най-скъпа и струваше 18лв.

Някой друг да е чувал за Изкоплението на Алтал???Чудесна книшка специално за почитателите на Едингс (автора на Белгариадата) ohmy.gif:wub::)

Правописа първо, после и аз имах очквания за книгата, но се оказа доста мудна и я върнах, пък и историята доста куцаше. Не съм чела Белгариарда, но видях, че доста я харесват и смятам, че ако тя е върхът, то Алтал е дупката.

Някой ще ме светне ли Мечът на Истината колко книги са, завършена ли е поредицата, от къде мога да я купя?

Засега на български са излязли 10, като 11тата излиза на английски на 13 ноември тази година и поръчвайки я от българска онлайн книжарница ще ти струва 93,97лв с 20/40 ??? работни дни за доставка, като в цената ти влизат книгата, транспорта, митата и доставката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здр! искам и аз да изтърся моито скромно мнение: ЕВАЛА "да бест" за хубавия комент на" песен за огън и лед'

мн добре казано!!! ... най страхотните герои са ВИНАГИ прецакани. той те кара да ги обикне6 а после земе 4е ги убие!!!ЗА6ТО НИ ПРИчИНЯВА ТОВАААААААА sad.gifsad.gifsad.gif МРАЗЯ ГО...или може би е точно обратното..??ооооуу толкова е "дразне6то" !!! тия книги са огромни няма ли най накрая всичко да е нареед?! sad.gif

БОЖЕ тва е най-силното фентъзи!!! по отно6ение на интригите,полити4еските игри,съвпаденията,обратите,ИЗНЕНАДИТЕ...е по добро от властелина дори!

Обаче не мога да пропусна недостатъка които ме дразни а и той нее малък.Това е стилът ма Мртин.прекалено ее.. циничен ,прекалено мм невнимателен.който е чел книгите зн за какво говоря.има разни гадости,моментииии..,Сцении...в които представители на човешката раса от различни и не чак до там различни полове... Е стигат ви жокери!

Някои казват че това е,за да "се постигне реализъъъммм"! Та това е ФЕНТЪЗИ! едва ли има нещо реално в него!!!

но хайде:РЕАЛИЗЪМ!-хубаво ама само сравнете начина по който пише Толкин с този на Мартин и ще видите че истинският майстор/по-големият получава раелизма на средновековието БЕЗ грам подобни Гадни крайности!!! стилът на толкин е и много по нежен и съвършен,въпреки че и в 2та епоса има много филоофия и мъдрост.

таа.. така с мойте разсъждения. аз съм чела само първите 3 кн.от "песента"и моля някой фен даме просвети за събитията от 4-тата за да мога по цели нощи да се измъчвам със злоштастната съдба на Дж.Сноу

и вс ост sad.gif:offtopic_s: чакаааааамммм....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...