Премини към съдържанието
elizabet

Японци отгледаха първите зъби от стволови клетки

Препоръчан отговор

zx450y250_765732.jpg

Японски учени са успели да отгледат истински зъби, използвайки за основа стволови клетки от ембрион, съобщи Ройтерс. Това е станало при възрастна мишка, а новината дава надежди в бъдеще подобна технология да може да се прилага и при хората.

"Тази терапия има потенциал да възстановява частичната загуба на функцията на определени органи", пишат учените в публикация в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.

В нея те описват как са разработили "зародиш" на зъб, използвайки стволови клетки от ембрион на мишка. След това "зародишът" е бил имплантиран в челюстта на възрастна мишка.

На 37-ия ден от трансплантацията екипът установил появата на "биоинженерен" зъб, с който гризачите можели да дъвчат.

"Твърдостта на емайла и сърцевината на биоинженерния зъб са еквивалентни на тези, което се развиват естествено при възрастни екземпляри", обясняват учените.

Новият зъб си има пълноценни нерви и мишките са реагирали на тестове за болка.

Ръководеният от Такаши Цуджи екип от Изследователския институт по наука и технологии в Токийския университет се надява откритието им да може да се прилага и за отглеждане на човешки органи.

"Крайната цел на регенеративната терапия е да разработи напълно функциониращи биоинженерни органи, които да заместват изгубени или увредени органи след заболяване, нараняване или състаряване", пише в статията.

източник:dnevnik.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ухааа :angry:

Браво на тях. Ето на това му се вика напредък. Ако успеят до няколко години да внедрят технологията при хора - протези, мостове , коронки и т.н. отиват на боклука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евала на хората! Само дето ще е толкова скъпо в началото, че само ще си мечтаем за това. Може би следващото поколение ще може масово да се възползва от такива услуги - вадят ти болен зъб и ти имплантират зародиш и живо здраво след 2-3 месеца все едно нищо не е било :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А знаете ли, че по този проект в Япония работи и един българин - Николай Ишкитиев. Много е готин! :-) Дано сега се прочуе - това му беше мечтата в живота. Не да се прочуе, де, а да получи зъби от стволови клетки. Все ми го обясняваше, ама ме мързеше да го слушам и го мислех за мечтател, а то виж - прав бил

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е хубаво,че и българин участва в този проект,мога да кажа само едно браво и много успех.

Но защо не споменават в новината,че и българин също има участие...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

брей, благодаря, беше ми приятно да го видя :-) супер е, че някой все пак е писал за него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А знаете ли, че АФА ( Кламатско водорасло ) спомага на организма да произведе стволови клетки. Учени се доказали, че 5 грам от тази храна възстановява 500% от стволовите клетки в организма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

честно казано, срам не срам, ама аз дори и не знам какво точно са стволовите клетки. Някой може ли да го обясни на прост език? По биология винаги съм била пълен зян.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

честно казано, срам не срам, ама аз дори и не знам какво точно са стволовите клетки. Някой може ли да го обясни на прост език? По биология винаги съм била пълен зян.

Ембрионални недиференцирани клетки - такива от които се получават всички останали.

Представи си ги като нещо като пластелин - можеш да направиш всичко от тях.

Стига да можеш, разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

брей, благодаря, за пръв път някой да го обясни така хубаво и просто :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евала! Това наистина е голяма крачка напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.