Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Програми и способи за разделяне на харддиск (обединена)

Препоръчан отговор

Някой би ли обяснил как точно се разделя харда с програмата: Partition Magic 8? Голяма ми е молбата, дано някой се навие да обясни със скрийн шотове, или да опише 1.2.3., стъпка по стъпка, как  точно става това разделяне.И има ли значение дали физическият хард диск е един, или са два(примерно: моят хард диск е един-60GB, а комшията има 30, но после си купи още 30). Въпроса е дали при него оразмеряването ще е по-различно, отколкото при мен, или ще протече по същия начин.Просто никога не съм го правила, и не знам как се разпознава софтуерно от системата и партишъна? Някой били обяснил всичко това, ама като за дама, и без да се смеете! :yanim:  :)  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Не ти трябва да го правиш ако можеш си купи допълнителен хард диск аз си го разделих точно с тази програма И после ми се развали рАН ПАМЕТА И 2 СЕДМИЦИ КОМПА МИ БЕШЕ НА РЕМОНТ. Но дори и ако научиш как се прави не променяй името на Харда където ти се слагат нещата като Програмни файлове и други.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 418
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

На системен диск може да се прави Shrink, но Extend не може.

pataran много добре обясняваш с простички думи .Я ми кажи на мен как да си увелича ц-то за сметка на диск Д,ама пак така простичко обяснено

и вероятността всичко да се омаже много цветно и резултата да е "венецианска мозайка" е много голяма бекъп на всички важни файлове, който не могат да се възстановят от другаде, на дискове/друг HDD и ф

Публикувани изображения

ааа докато и обясняваш на нея може ли да кажеш на мен имам 120 GB хард който е само с C:// искам да го разделя и да сложа и линукс иии .... трябва ли да преинсталирам windows-а за да го цепна ?На NTFS ли върви Линукса или на каква ?

Редактирано от ZeW (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо реши отделен дял за програмки (то си е твоя работа ,но не всички програмки ще тръгнат пак след преинсталация на операционната система...без да са копирани необходимите регистри преди това)...

А ако само искаш да увеличиш даден дял или да намалиш друг използвай

Acronis PartitonExpert 2003

С удобния си графичен интерфейс Acronis Partition Expert 2003 е едно съвременно решение за работа с дискови дялове (partitions). Можете да създавате, да ги местите, копирате, преоразмерявате и др.

Поддържаните файлови системи са FAT16, FAT32, NTFS, Linux Ext2, Ext3, ReiserFS, както и Linux Swap.

Не ти давам Acronis Disk Director Suite защото не ти трябва толкова "претрупан с инструменти проложение" за тези манипулации

Линк за теглене:

http://www.acronis.com/files/partitionexpert2003_s_en.exe

Лекарство:

ACRONIS PARTITION EXPERT 2003

ZHEYP-VY23R-Q6A8F-YJG8U-9T7EA

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разделянето на хард диск е хубаво да се направи още преди да сте инсталирали ОС.Ако имате само един дял и на него има уиндоус - вече става по-трудно и рисковано,колкото и да сте внимателни.В най-лошия случай може да се стигне до ново цялостно разделяне ,форматиране и инсталиране.Затова ако го правите имайте наум да си запишете данните по CD-та преди това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Nochero, страшно съм ти благодарна, момче, че реши наистина да свършиш работата както трябва и да ми помогнеш! :eek: Ами виж сега при мен нещата стоят така: имам хард диск 60 GB, който е разделен на 2 x 30 GB(C: & D:)

На C: ми е инсталиран уиндоуса ХР,  а на D: имам филмчета и музичка. Как сега да го разделя примерно на С: 10 GB(тук да ми е само уиндоуса), D: 20 GB за програмки, и  E: 30 GB за филми и музика?  И Ако след това, искам да преинсталирам бозата само в С:  така ли ще ми изглежда диска-както го разделя примерно сега? ;)  :wors:  :wors: Много те моля, само да ми пишеш на ЛС, Благодарско!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Здравей, след като влезеш в програма виждаш диска си като разделен на две части.Обаче за да увеличиш втората част първо трябва да намалиш първата, а именно :

напиши ми колко място свободно имаш на с:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

някой ще каже ли поне новия дял в какъв формат да е за SuSE ?

<{POST_SNAPBACK}>

Ако искаш остави неформатиран, демек свободен този сегмент.При инсталация на линукс, той сам ще избере формата, като те пита кой дял да използва и ти му даваш свободния дял и той си го форматира.

така мисля аз, дано съм помогнал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой би ли обяснил как точно се разделя харда с програмата: Partition Magic 8? Голяма ми е молбата, дано някой се навие да обясни със скрийн шотове, или да опише 1.2.3., стъпка по стъпка, как  точно става това разделяне.И има ли значение дали физическият хард диск е един, или са два(примерно: моят хард диск е един-60GB, а комшията има 30, но после си купи още 30). Въпроса е дали при него оразмеряването ще е по-различно, отколкото при мен, или ще протече по същия начин.Просто никога не съм го правила, и не знам как се разпознава софтуерно от системата и партишъна? Някой били обяснил всичко това, ама като за дама, и без да се смеете! :eek:  ;)  :wors:

<{POST_SNAPBACK}>

hi MELL,

искам да попитам първо колко свободно място имаш на дяла D на харда си?

Защото ще се наложи да поосвободиш доста място от дял С и това, което е там и държиш да запазиш, да го прехвърлиш в D, преди да приложиш операцията на харда си с Partition Magic 8.

Аз лично препоръчвам да свалиш диска си, да го закачиш на РС с ХР и инсталиран Partition Magic 8 и там да извършваш тази операция. Като препоръчвам още да направиш дял С 16 GB, защото малко или много в бъдеще ще инсталираш нов софт в дял С и ще ти трябва място, опитът ме учи, че 10 GB са малко за системен дял на ХР, особено, ако потребителските акаунти на РС-то са повече от един. Също и големината на клъстърите е оптимална с дял до 16 GB. Втория дял - за програмки го остави остатъка от първия, ако не ти се пипа третия - все пак зависи колко програмки имаш предвид... :)

Препоръчвам ти използване на друго РС защото операции от подобен характер върху системния дял не се препоръчват и ако се правят - то е в краен случай, т.е. ако нямаш възможност за достъп до друго РС и то след задължителен BackUp на цялата важна информация предварително.

Имай предвид, че всяка операция, която заявиш в Partition Magic 8 не се изпълнява веднага, а се зарежда в буфер за заявки за изпълнение, като имаш възможност да видиш визуално как ще изглеждат нещата след интервенцията ти. И чак след като си сигурна, че всичко е както искаш можеш да зададеш изпълнение на заявките. За препоръчване е също така по време на тези операции да си подсигурила захранването на РС-то с един UPS - един токов удар или прекъсване и - чао инфо! :wors:

На практика няма нищо страшно. Ако искаш допълнителни разяснения - пиши на ЛС, мога да ти дам и ICQ номер за консултации.

Успех! :bye:

Редактирано от cocotone (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мел,ето ти две филмчета за създаване на дис и разделянето му.Второто е за преоразмеряването му.Примерът ми е с малак хард диск,но принципът на работа с партишън меджик е същият.Дано да съм помогнал

Успех. :bye:

http://rapidshare.de/files/14607175/1.avi.html

http://rapidshare.de/files/14607491/2.avi.html

Редактирано от hristop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично си оразмерих диска с Partition Magic 8, без да преинсталирам Windows и без да загубя никакви данни. При самото оразмеряване обаче възникна проблем - оказа се че имам скапани файлове на Е: и се наложи да го форматирам (Partition - а не можа да ги премести). Преди да се използва програмата (самите действия които трябва да се направят не са сложни) първо да се проверят логическите устройства за грешки. Не съм толкова вещ относно Linux но все пак успях да инсталирам поне 5-6 различни версии и дистрибуции. Имах проблем при първата инсталация "как да направя място на linux без да затрия всичко?". Избрах си единия дял на windows (по-късно го оразмерих) и при инсталацията на Linux го избрах. LInux си го форматира (отделих и място за swap) след това при всяко следващо инсталиране на linux(без значение коя дистрибуция), самичък си намираше дяла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така сега аз от опит само да допълня. Като тръгнеш да разделяш харда с Partiotion-а направи една Smart дефрагментация с Perfekt Disk или Diskeeper (ако те интересува ще ти дам линкчета). Това е препоръчително понеже (за тези които не знаят) данните се записват произволно върху хард диска и са разпръснати навсякъде. След тази "подредба" трябва да си страшен карък за да се оплеска нещо откъм информация. Иначе работата не е сложна и става бързо дори да не си експерт. Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 месеца по-късно...

при форматиране на чисто нов диск от 80 гигабайта се изгубиха 78 останаха само 2 гига и сега не мога да инсталирам уиндоус къде е проблема и как да си ги намеря и още нещо да питам как да създам системна дискета с файла fdisk на нея

Редактирано от stanley56 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ново 20?? как успя да го направиш тоя номер.Сподели с какво си форматирала,какво си задала като дялове! А фдиск ще го имаш като направиш системна дискета по най-обикновенния начин,той се намира задължително там :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно сме пропуснали момента, че предварително на диска трябва да се зададат дялове. Започнахме директно с инсталацията на Windows-а. Излезе съобщение, че ще форматира. Натиснахме OK. Процеса си продължи и в даден момент "недостатъчно дисково пространство". Всичкото било около 2 гигабайта. По подразбиране, явно е възприето FAT16, a там максималния размер на дял бил толкова. За дискетата нещо при нас не се получава така. От къде да задам създаването и, за да си го има този fdisk файл?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно сме пропуснали момента, че предварително на диска трябва да се зададат дялове. Започнахме директно с инсталацията на Windows-а. Излезе съобщение, че ще форматира. Натиснахме OK. Процеса си продължи и в даден момент "недостатъчно дисково пространство". Всичкото било около 2 гигабайта. По подразбиране, явно е възприето FAT16, a там максималния размер на дял бил толкова.

За дискетата нещо при нас не се получава така. От къде да задам създаването и, за да си го има този fdisk файл?

и така да е Windows XP не прави инсталация на FAT16 дял пробвай да рестнбеш пц то и стартирай отново инсталацията и после го раздели както искаш а за да си направиш системна дискетка отиваш на MY PC>Flopy a>десен бутон >формат и маркираш Copy system files

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такааа,значи без да форматираш предварително започваш инсталация на ХП. Ами намери си системна дискета от някаде,приятелче например,системна от 95 ще стане,или от нещо друго Ако има някой Хиирен буут СД още по-добре,там има Партишън меджик Може и директно от инсаталационния диск,но най добре си е с предварително форматирани и определени дялове. Та ако имаш дискетата пускаш от нея fdisk.exe. Излиза ти меню ,четеш,съгласяваш се с предупреждението че е опасна и така нататък. Първа стъпка,изтриваш всички дялове. Втора създаваш дяловете.Трябва да има задължително един примари и един разширен.Примари дяла трябва да е активен. Правиш го примерно 10 ГБ,за уиндоса който ще е там,останалите 70 правиш разширен. Фдиск ще ти покаже точно колко ти остават за него след като направиш примари дяла. И така даваш да се създават и това е После начисто започваш инсталацията Със здраве:) Аа, не фат 16,Фат 32 имаш предвид нали.най добре НТФС

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво yuks,и аз търсех но ти ме изпревари за линк с упътване :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

правя го в момента с fdisk благодаря ви много за линка ако пак се запъна някъде, ще свиркам значи тука незнам какво става направих първата стъпка за главен дял и ме попита дали ще използвам цялото пространство, казах НЕ и тогава ми обяви, че целия ми диск е 10 гига байта и ме пита каква част от тях ще използвам за главен дял къде са пак другите 70, къде се губят неразбирам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другите 70GB трябва да ги зададеш като разширено пространство и после тях да нацепиш или да оставиш цялото като един дял. Не разбирам обаче защо се мъчиш с неясния FDISK. Hiren's Boot CD има нужните инструменти. Другият вариант е да си направиш стартови дискети на Partition Magic, където всичко е графично и доста по-удобно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще инсталираш Уиндоус XP или 2000 ,то ще имаш възможност да изтриеш всички дялове и да създадеш нов.Гледай долу на синия екран ,там ти казава с кой клавиш се трие и с кой се създава. Да приемем че направиш нов 15 ГБ и там инсталираш Уиндоус-а.Впоследствия след като инсталацията приключи ще имаш възможност да уползаотвориш останалите 65 ГБ ,от компютър мениджмънт.Това е начина ,ако не ти се занимава със страничен софтуер. Ако това не те устройва - има програми като партишън меджик. Там нещата са представени графично и са особено подходящи за хора които тепърва се запознават с технологията за разделяне на дискове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

така, дяловете ги оправих вече 10 на 70 даже ми даде не 70, а 67 гига за втория дял сега да питам защо като искам да инсталирам вече windows XP ми излиза следното съобщение "this program cannot be run in DOS mode" откъде да му взема уиндоус моде, като няма още нищо на този компютър и какво да правя сега?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A след като дяловете са готови,ти от диска ли инсталираш ХП или се мъчиш от дискетата :) След като са ти готови дяловете,изкарваш дискетата и вкарваш диска ,рестартираш и започва автоматично да се инсталира Хп-то. Ако не си махнала дискетата и то ти е първо устройство за буутване ще се мъчиш доста .

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване