Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

Започвам този тема,защото мисля,че доста съфорумци се интересуват от разрешаването на проблеми,свързани с тази дистрибуция.Аз лично имам малък опит с различните дистрибуции на Linux,но все нещо не ми достига,когато възникне проблем,за неговото разрешаване.Надявам се,че знаещите съфорумци (а мисля,че те съвсем не са малко) ще помагат за отговор на поставените от нас въпроси.

Нека специално към мен да проявяват снизхождение,ако им се стори,че питам неправилно или задавам глупави въпроси - аз съвсем не съм специалист,а ми се ще да науча повече за Linux и специално за тази дистрибуция,която много ми харесва!

Нека всеки,имащ проблеми с Ubuntu да се чувства поканен да пита тук - това не е моя тема,аз само я започвам за всички!

Първият ми въпрос е:

Инсталирах си Ubuntu,зададох,както си му е реда парола за root,създадох си и потребителски акаунт,но след това,когато трябва да въведа паролата за root,ми дава съобщение за грешка.Изобщо не мога примерно да инсталирам нещо,заради тази грешка.Три пъти преинсталирвах системата,но...все същото.Инсталацията я правя като "expert",защото инсталирвам на дял.Иначе акаунтът ми работи - т.е. паролата и потр. ми име там са валидни.Невалидна е само паролата за root,коята пиша,когато системата ми я иска.Защо се получава така и къде греша?В никоя друга дистрибуция,която съм пробвал досега,това не се е случвало.

Благодаря ви.

Редактирано от pland (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Поздрави за темата! Канех се аз да я открия ,но не ми стигна ентусиазма тия дни.Затова се радвам че ти си го направил.

Използвай паролата на твоя акаунт,там където те пита за root password.

По принцип в Ubuntu нямаш активиран root акаунт.

Вместо него можеш да използваш sudo = super user do.

Някои основни положения при Ubuntu линукс:

1. Администриране

Най-важния потребител се нарича root.Този акаунт се използва за администриране на системата и има пълни права.Другите потребители са ограничени.В Ubuntu този потребител не е активиран.Вместо това се използва sudo = super user do.С тази команда можете да изпълнявате действия от името на root.

пример:

sudo nautilus

Командата се пише в терминал [Applications>Accessories>Trminal].Ще бъдете запитани за парола.Въведете паролата която сте използвали за вход в системата.Веднага след това ще се отвори File Browser.Сега ще можете безпроблемно да редактирате,копирате и триете системни файлове,понеже сте придобили правата на Super User (ROOT).Ако просто бяхте пуснали File Browser от [Applications>Accessories>File Browser] нямаше да имате такива привилегии.

Обърнете внимание че докато е отворен File Browser не можете да пишете нищо в конзолата.Запомнете че не бива да я затваряте защото file browser и всички стартирани от него приложения също ще се затворят.Можете просто да го минимизирате докaто си свършите задачите.

2.Пакети.

В Ubuntu можeте да исталирате приложения/програми посредством Synaptic. [system>Administration>Synaptic Package Manager].

Най-общо, когато инсталирате програма,тя има някакви изисквания.Например нуждае се от няколко библиотеки и някоя друга програма.Накратко възниква зависимост която трябва да бъде одувлетворена за да работи приложението коректно.Ако използвате пакетен мениджър той ще реши тези проблеми автоматично.Synaptic сваля само нужните файлове от интернет места наречени хранилища (repository).Също се използва за търсене и премахване на пакети.

Единствено трябва да добавите/разрешите повече хранилища и ще имате достъп до много приложения.

Ръчното компилиране и инсталиране на приложения си има своите предимства , но пакетите в общия случай са много по-бърз и лесен метод.

Ето ви някой важни и полезни линкове:

ubuntuguide - това е неофициално ръководстево за работа с Ubuntu 5.04 на български.Като цяло е 100% съвместимо с 5.10 като изключим файловите хранилища.Кратко и ясно написано.

Авторът предпочита да използва apt-get за инсталиране на приложения.Вие можете да използвате Synaptic Package Manager ако ви е по-удобно.

Help > Ubuntu 5.10 Starter Guide - това не е адрес а хелпа на Ubuntu , изглежда като спасителен пояс и се намира на горния панел.Описва същите теми като горния адрес с тази разлика че е на английски.

Bulgarian Documentation

Ubuntuforums

Ще допълвам този пост постепенно.Надявам се да бъде полезен за хора кото едва сега стъпват в линукс.Ако видите грешки, кажете ми на ЛС за да ги корегирам.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друго,което искам да попитам е,каква е разликата между трите типа ядра,които се предлагат за избор при инсталацията:

linux-386

linux-image-386

linux-image-2.6.12-9-386

Това ми е много интересно,защото нищо не разбирам от тези ядра на Linux и ще се радвам,ако някой отдели мъничко време да ми обясни накратко.Сега съм инсталирал системата със първото ядро,но какво предлагат другите такива?

Благодаря! :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

виж сега , хората са казали че с питане и до Цариград се стига, ама имай в предвид и следното: Основното за да разбираш линукс е да четеш. Без четене тази работа не става. Препоръчвам ти да отделиш внимание на специализираните сайтове които дискутират тези общовалидни неща. Например Цък или пък пляк дават интересни неща..... cool.gif

Относно ubuntu мога да кажа, че това беше единственото дистро което разпозна коректно целия ми хардуер от 1 вия път, и понеже е базирана на дебиан е добро дистро, само дето много обича да се "упдейтва" ( като винбоза ) и понякога се скапва след рестарт ( както в моя случай) което ме изгони обратно при "ръбестия" slackware :bye:

Успех :help:

Редактирано от juve (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Инсталирах си Ubuntu,зададох,както си му е реда парола за root.......

Само да питам, как я задаваш тая парола (за root)?

Щото не пита през време на инсталацията. Има си трик след инсталацията да го направиш.

Тук пише как

Аз няколко пъти съм инсталирал и не съм имал проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Или най-просто обяснено:

- влизаш в recovery mode (може и от GRUB менюто)

- автоматично те хвърля на конзола, логнат като root

- даваш passwd root и задаваш новата парола

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

И аз ползвам Ubuntu от известно време и съм много доволен! Прочетох в една друга тема, че трудно се гледали филми с Тотем! Аз намерих във форума на Ubuntu един пакет, който решава не само този проблем, но и инсталира доста други приложения! Казва се automatix. Инсталира се с един клик, появява се в менюто и след това остава само да изберете какво искате да инсталирате! Довечера ще се опитам да го кача в нета!

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да питам, как я задаваш тая парола (за root)?

Щото не пита през време на инсталацията. Има си трик след инсталацията да го направиш.

Тук пише как

Аз няколко пъти съм инсталирал и не съм имал проблеми.

<{POST_SNAPBACK}>

Много се извинявам,в Linux съм мъничко повече от новак,но не съм ненормален.При инсталацията си пита за порола за root.Както писах по-горе,заради този проблем 3 пъти преинсталирвах.Ако не беше така,откъде-накъде ще си измислям да питам за това??? :clap:

И друго - получих "набиване на обръчите" от съфорумец,заради зададен от мен въпрос.Смисълът беше,че трябва да чета преди да пиша.Е,добре,аз чета (имам достатъчно много литература и все си купувам нова),чета и в нета,но понякога нещо не достига,за да разбера проблема.Тогава и питам.Може да изглеждам малоумен в очите на тези,които разбират повече,но...в крайна сметка нали сме се събрали,за да си помагаме?Аз лично никога не питам защото ме мързи да го прочета,ако някъде го има.Това означава,че или не съм го намерил,или ми е убягнало при търсенето или не мога да го разбера.

Със здраве!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Automatix - намира се в папка Linux разбира се! Редактирано от duhast (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

и аз имам въпрос.

Тв тунера ми не изкарва звук.Картина има, настроил съм и каналите но абсолютно нищо не се чува.Изхода от тунера отива в AUX на саундартата (Sundblaster Audigy 2).От Volume Control съм усилил AUX.Казвайте ако имате идея какво е.

@juve

...и понякога се скапва след рестарт ( както в моя случай) което ме изгони обратно при "ръбестия" slackware...

Единствения път когато ми се е случвало е при ъпдейт на ядрото.

Просто не се свалят модулите автоматично и системата отказва при опит да зареди NVidia и да премине в графичен режим.

Сега мисля да добавя малко линкове и да постбна някои разяснения.Наядявам се да изкуша повече хора да опитат дистрото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това си е чисто самоубийство!Това може да ти помогне:

-------------------------------------------------------------------

How do I set/change/enable root user password?

1.sudo passwd root

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

How do I allow root user to login into GNOME?

1. Read How do I set/change/enable the root user password?

2. System → Administration → Login Screen Setup

3. Select the Security tab. Check the Allow root to login with GDM checkbox option.

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

How do I automatic login into GNOME (not secure)?

1. System → Administration → Login Screen Setup

2. Select the General tab. Check the Login a user automatically on first bootup checkbox option.

------------------------------------------------------------------------

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се извинявам,в Linux съм мъничко повече от новак,но не съм ненормален.При инсталацията си пита за порола за root.Както писах по-горе,заради този проблем 3 пъти преинсталирвах.Ако не беше така,откъде-накъде ще си измислям да питам за това??? :angry:

Съжалявам че моя пост се е разтълкувал така.

Все пак пробва ли да влезеш в recovery режим и евентуално да замениш (зададеш наново) парлата за root. Моля да кажеш също коя версия инсталираш и дали правиш server или desktop инсталация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да попитам: поръчката на Ubuntu от страницата нали е безплатна?

<{POST_SNAPBACK}>

Безплатна е

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да попитам: поръчката на Ubuntu от страницата нали е безплатна?

<{POST_SNAPBACK}>

Доколкото знам обаче, поръчката се бави в рамките на месец, до 45 дни! Ако някой няма възможност да тегли съм готов да му предоставя инсталационен диск в рамките на София.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че аз съм в Плевен!!! :)

И тук с нашите скорости мога да си го тегля една седмица.

Редактирано от Nightmare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Здравейте ! Поръчката и доставката на "Ubuntu" е абсолютно БЕЗПЛАТНА !!! Аз си я поръчах и ми доставиха безплатно в къщи само ... 120 диска !!!! Вярно е , че чаках около 40 дни , но ... дойде ! Нищо не съм платил ! Подарих дисковете на приятели и колеги ! Това е нещо , като зарибяване ! Поръчвайте си , няма да съжалявате ! Абсолютно оригинални дискове и обложки ... в една обложка са и двата диска - LiveCD и InstalCD ! Успех !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бях по-скромен.След регистрация на сайта на Ubunto (безплатна разбира се), направих заявка за доставка на дискове.След 20 дни чакане, днес получих в един плик 5 комплекта (минимална заявка, която можете да поръчате).Комплектът е инсталационен и live диск.Версия 5.10.Ако искате и вие да получите дискове , направете заявка на shipit.ubuntu.com.Спестявате си ядове с интернет връзките.

Успех

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Може ли да ми помогнете малко не можах да си подкарам звука.Картата ми е Realtek ac 97 -вградена.

И как да си пусна нет с VPN.Мерси предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля,че това HOWTO ще помогне доста на новите, които искат да инсталират или да се запознят с Убунту. Страницата е изцяло на български и като за начало върши доста работа. Не се притеснявайте, че е за Убутну 5.04. Няма кой знае кави големи разлики м/у 5.04 и 5.10. Ето и линка

http://ubuntuguide.hit.bg/

Също така не препоръчвам да се инсталира Убунту 6.04. Все още е Алфа версия и може да създаде проблеми.

Успех:yanim:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравеите,Въпросами е следния как да си редектирам boot менюто в Ubunto.Защото пурво ми тръгва Линукса.Аз искам пръв да ми е Windowsa.

Първо е исталирано Виндолса и после Линукса и затова се получи така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване