Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

• 1 месец по-късно...
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.

iovi

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@autumn

System>Preferences>Keyboard>Layouts>Add>Bulgaria>Phonetic

Последното става като цъкнеш на триъгълничето и отдолу се показва Phonetic.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, аз си поръчах дисковете минялия юни и така и не пристигнаха. Не че ми трябват особенно :down: Убунту е ОК, само дето :

а) е i386 компилирано;

б) пакетите в хранилищата са общо взето стари;

в) всъщност Debian Etch по всяка вероятност е по-добър избор. Така е сега, де. Ще видим дали Смелия Паток (който измисля имената на релийзите там е идиот...) ще промени нещо.

Може би е добра начална точка заради многото HOWTOта във форумите им, ако човек знае английски, де (то ако не знаеш, се пиши бегал в днешбно време...).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- има и дистрибуции за 64-бит и Mас

- тъй като е Debian базирано, спокойно можеш да си регнеш Debian-ски хранилища и да си използваш тях. Аз лично не съм го правил, но имам познат които предпочита този вариант

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги можеш да си изтеглиш оптимизирани ядра направо със Синаптик.

Пакетите са стари ,навярно защото се очаква излизането на следващата версия (излизат на всеки 6 месеца).

Използвам пакетите предимно за да си набавя библиотеките ,които ми трябват за компилирането на програми.От тази гледна точка са си ок.

Като компилираш програмите си ги оптимизираш максимално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз бях по-скромен.След регистрация на сайта на Ubunto (безплатна разбира се), направих заявка за доставка на дискове.След 20 дни чакане, днес получих в един плик 5 комплекта (минимална заявка, която можете да поръчате).Комплектът е инсталационен и live диск.Версия 5.10.Ако искате и вие да получите дискове , направете заявка на shipit.ubuntu.com.Спестявате си ядове с интернет връзките.

Успех

<{POST_SNAPBACK}>

Верно ли напълно безплатно? Напълно?

А като пиша адреса и името, на което да го пращат какво да пиша? Само улицата стига ли или трябва вход, етаж и т.н. Името има ли опасност да не го зачетат, защото написано на латиница да не се засича с кирилицата? Изобщо дайте малко повече инфо за това как се поръчва.

И моля ви, по възможност по-скоро! biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Верно ли напълно безплатно? Напълно?

А като пиша адреса и името, на което да го пращат какво да пиша? Само улицата стига ли или трябва вход, етаж и т.н. Името има ли опасност да не го зачетат, защото написано на латиница да не се засича с кирилицата? Изобщо дайте малко повече инфо за това как се поръчва.

И моля ви, по възможност по-скоро!  biggrin.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Пишеш си името на английски. Пишеш си ЗАДЪЛЖИТЕЛНО адреса (възможно най-пълно). Би трябвало да ти го донесе куриер без да ти иска пари. Аз лично до сега съм правил 4 поръчки, като само с едната имах проблем (спряха я на митницата заради мито). Ако не искаш проблеми не си поръчвай много дискове. Едва ли ще ти трябват. Между другото ако си оставиш телефон може и да те потърсят ако има проблем с доставката на дисковете. Всичко е безплатно (от изпращането до доставката).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

A kak се кофигурира Самба сървър и стрийм сървър с тоя линукс. Досега въобще не съм си имал работа с линукс, но тази дистрибуция успях да я инстална. Искам да мога да си гледам филмите от този сълвър направо. Ако може да помогнете мерси предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Тable 1 Recommended Minimum Requirements

Install Type RAM Hard Drive Space

Desktop 128 megabytes 2 gigabytes

Server 64 megabytes 500 megabytes

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бе и мен ме кефи, ама как на това чудо мога да подкарам PPTP (VPN) ???

<{POST_SNAPBACK}>

Пробвай тука ако не се справиш напиши

http://pptpclient.sourceforge.net/howto-ubuntu.phtml

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато си стартирвам Убунтуту и след като всичко по десктопа се е заредило ми се появява тази грешка:Error.jpg

Същата тази грешка ми се появява и когато искам да добавя фонетична кирилица към клавиатурата. Сигурен съм, че проблема е във фонетичната подредба, но засега не ми стигат познанията за да мога сам да се справя. Иначе си пускам фонетична подредба така:

setxkbmap -model pc104 -layout 'us,bg' -variant ' , phonetic

' -option grp:alt_shift_toggle

Но след като рестартирам компютъра и се губи и тва упражнение си го правя всеки път като го включвам и нещо взе да ми писва. Моля ако някой има идея как да премахна грешката и да си запазя фонетичната подредба да сподели.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам идея. Както казват MS "при нас това работи" :) .

Може да опиташ да смениш езика на английски и после да потърсиш грешката във форума на Ubuntu.А иначе новата версия трябва да излезе скоро.В този смисъл един скрипт,който се стартира при логване е добро временно решение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с клавиатурата е известен проблем и не го прави винаги. Оправя се след незнайно колко премахвания на българския layout. Общо взето веднъж захапе ли, повече няма проблем.

Горе долу принципа е следният:

Добавяш български..чупи се, махаш английския...чупи се, добавяш английски и махаш български...не би трябвало да се счупи. След това добавяш български, но БДС. Добавяш български фонетична и премахваш БДС. Но това не винаги работи и трябват импровизации :clap:

Другият начин е да си изтеглиш пачнати пакети и да ги инсталираш с dpkg (има ги по Интернет, но в момента не ми се търсят).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам и аз да изкажа моята мъка!!

Пробвах аз точно това лайв CD, което доставят по пощата (5.10), като го пробвах на един служебен комп. HP с вградена видеокарта тръгна и много ми хареса, та реших да го пробвам и вкъщи!!! Обаче като го пуснах уж всичко мина добре ама като трябваше да ми зареди ЦЪК и ми даде само едни синьо-жълто-зелени черти!!!

От какво може да е това дали не разпознава видеокартата (GF6600) или монитора (SAMSUNG SyncMaster 795df)?????

Редактирано от ram^ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз имах същият проблем http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=20899 ,но това е решението.

Редактирано от Don_Tony (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зравейте на всички Linux потребители.

Нуждая се от малко помощ за Ubuntu.

Преди месец си инсталнах SuSe 10 но след седмица успях да го крашна тотално след

което реших Ubuntu и сега съм с него но май съм тръгнал да постигна съдбата на SuSe.

Та проблема е следният.При опит да инсталирам по нова версия на Mozilla Firefox 1.5.0.2

ми се счупи старата,а новата така и не тръгна.

Неуспех при изпълнение на дъщерен процес „firefox“ (No such file or directory)

Това ми исписва и преинсталиране от пакетният мениджър не оправя проблема.

Това не е чак толкова голям проблем защото имам инсталирана Opera и Mozilla, но мен

определено ме дразни невъзможноста да го оправя.

Другият проблем е,че при скролиране на страниците се получават едни вълни от които

ми се взема ъкъла, а очите ми кървясват за отрицателно време.Мислех,че е от опресняването на

монитора което е много ниско 60 Hz но това мога само да избирам.А инъче в джама си имам 85Hz.

Същият проблем имах и със SuSe макар,че там опресняването ми беше73или 83Hz нещо такова .

Абсолютен новак съм така,че ако ще помагате моля да се съобразите с това обстоятелство.

Компчето ми е на пределна възраст и може би нищо с драйверите не е наред но аз си нямам

идея кое как да оправя.

Благодаря предварително на всички отзовали се.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опресняването лесно ще го оправим.... Само остава да добавиш монитора каква честота поддържа.Моя работи на 100 Hz ,но при теб може да са до 85.Винаги има риск при старите монитори да бъдат повредени от прекалено висока честота.Отчасти затова и заради масовото навлизане на TFT не оставят много опции в менюто за покачване на честотата.

Колкото до вълните - според мен това се получава защото не си инсталирал видеодрайвър :) .Кажи каква ти е видеокартата и оттам нататък ще решим проблема лесно.

Колкото до ФайърФокс - ще ти кажа как да я инсталлираш.

Първо махаш всичко което си сложил от нея чрез синаптик.

Внимавай да не махнеш МОЗИЛА - ще ти трябва заради някой пакетни зависимости.Скед това дърпаш http://download.mozilla.org/?product=firef...inux〈=en-US

После отвори терминал и въведи sudo nautilus , след което отвори архива който съдържа Firefox и го разархивирай в /usr/local/lib .

Значи когато си го разархивирал ще имаш папка там която се казва Firefox и ще съдържа нейните файлове.Сега иди в папката /usr/local/bin - там създай линк който да се казва firefox и да сочи /usr/local/lib/firefox/run-mozilla .Затвори наутилус,затвори и терминал.

Инсталацията е приключена.Може да си създадеш линк и на панела,който отново да сочи /usr/local/lib/firefox/run-mozilla .За икона може да ползваш /usr/local/lib/firefox/icons/mozicon .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хиляди благодарности на Melmak ® :clap::clap:

В момента съм с Firefox.Не се получи точно едно към едно с описаното , но номера с nautilus ще го запомня много ми помогна.Само иконата не успях да оправя нея ще я боря допълнително.

За видеото си прав не го намирам никъде в Device Manager .

Не че знам че трябва да е там но ми се вижда логично да го намирам при другите устройства.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване