Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

Сега,доколкото знам Wubi работи САМО с Alternate cd.По-добрият ще е да го инсталира с Live cd,което обаче не става за Wubi.

Редактирано от kai_99 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Сега,доколкото знам Wubi работи САМО с Alternate cd.По-добрият ще е да го инсталира с Live cd,което обаче не става за Wubi.

Аз съм инсталирал Ubuntu чрез Wubi, но мен ако питаш най-добре е да инсталира Ubuntu от DVD диск директно на харда, както трябва, а не чрез Wubi. Wubi е удобен за начинаещ, който до сега не се е сблъсквал с инсталация на Линукс, понеже не се налага цепене и форматиране на дялове и няма опасност от омазване на данните и XP.

P.S. Да, Wubi работи само с Alternate cd. Пробвал съм с други и не става. Същото се отнася и за версията. Wubi работи само с версия 7.04, но това не пречи след инсталацията да се обнови до по-нова версия, в случая до версия 7.10.

Редактирано от Biskata (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз знам как да си инсталирам линукс, хора от форума бяха доста търпеливи да ми обяснят.. та искам да инсталирам чрез wubi само поради причината, че не форматира харда.. а иначе пуснах и wubi-то само да си тегли нужния линукс, обаче през 5 секунди ми пише, че се свързва/когато нета ми е включен/ и така и не започва да тегли :clap: С една дума, да зарежа wubi-то/или поне докато не стане стабилна версия, а не бета/ и да си ползвам live-cd тата, които ги направих един вагон и поне имам богат избор..

Редактирано от uberalles (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А да ви питам при инсталиране през wubi, трябва ли задължително версията на /к/убунтуту да е 7.04? И трябва ли да е задължително alternate install?

Защото десет линукса изтеглих, един милион пъти пробвах да го инсталирам, обаче ми изписва грешка и до там. Ако някой го интересува, Error 17. Кот натисна enter ми изписва шест файла/ от които да зареди/ и който и да натисна, различен от wubi/grub/...(не помня нататък) целият екран се изпълва с букви, кито са

Booting from/файла/. Така 10 минути, аз се изнервям, рестартирам и изтривам убунтуту. Не може ли версия 7.10? Не може ли да стане ако линукса не е alternate?

uberalles, за да инсталираш с Wubi, ползувай Alternate версията.

Моя Убунту 7.04 е инсталиран с Wubi-7.04.04.ехе. На http://www.wubi-installer.org/ гледам, че предлагат beta - версия за сваляне /може да е за 7.10, но не съм я гледал,

май ще чакам 8.04/. Позволявам си да ти препоръчам следното:

- инсталирай в отделен логически дял поне 6GB, който предварително си форматирал;

- инсталатора и .iso - то да са в една папка;

- ако видеокартата ти е nVidia, ползувай Automatix2 за инсталиране на драйверите;

- ако ще инсталираш 7.04, при ъпдейт не тегли пакетите за обновяване на hal демона.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

искам да попитам как мога да си сложа Ubuntu 7.10 под Windows XP с емулатор, знам че може да се раздели партишъна и да имам няколко операционни с-ми, но в момента ми е много интересно да подкарам Ubuntu под Windows. Моята машинка е x86 64bit-ова ;) Ще съм ви много благодарен да ми кажете емулатор и кратко написани инструкции без да ви затруднявам :wors:

Благодаря предварително!!!

Редактирано от rehsals (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами аз знам как да си инсталирам линукс, хора от форума бяха доста търпеливи да ми обяснят.. та искам да инсталирам чрез wubi само поради причината, че не форматира харда.. а иначе пуснах и wubi-то само да си тегли нужния линукс, обаче през 5 секунди ми пише, че се свързва/когато нета ми е включен/ и така и не започва да тегли :wors: С една дума, да зарежа wubi-то/или поне докато не стане стабилна версия, а не бета/ и да си ползвам live-cd тата, които ги направих един вагон и поне имам богат избор..

Щом не се получава тегленето чрез Wubi по-добре си изтегли DVD или CD версията на Ubuntu и инсталирай на отделен дял.

Здравейте,

искам да попитам как мога да си сложа Ubuntu 7.10 под Windows XP с емулатор, знам че може да се раздели партишъна и да имам няколко операционни с-ми, но в момента ми е много интересно да подкарам Ubuntu под Windows. Моята машинка е x86 64bit-ова ;) Ще съм ви много благодарен да ми кажете емулатор и кратко написани инструкции без да ви затруднявам :yanim:

Благодаря предварително!!!

Прочети тази тема! Не се притеснявай, че ще инсталираш версия 7.04. След като я инсталираш от нея ще минеш на 7.10, чрез ъпгрейд.

P.S. Такова чудо като твоята машнка до сега не съм срещал. Няма такова нещо "x86 64bit-ова". Или е x86(32bita) или x64(64bita).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
здравеите с убунту съм с пппое интернет и имам две лан карти.. как мога да пусна интернет на другият ми комп тои е с уиндоус... а и какво да му инсталирам че да мога да пиша на бг

Здравей ! Виж как съм го направил . Нищо че и втория компютър е с Линукс , убеден съм че става и с Уиндоус . Заповядай .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За ползвателите на Wubi само ще допълня, че във DVD версията на Ubuntu 7.10 [Gutsy Gibbon (Смелия Гибон)] е включен инсталаторът Wubi, както можете да се убедите от листинга на главната директория на DVD-то:

post-31872-1193775533_thumb.png

Като отворите wubi-cdboot.exe, автоматично се добавя нов запис в boot.ini на Windows, който при последващото рестартиране на машината, инсталира Убунту върху желаното място, без да ви е необходим празен CD или DVD диск за да запишете iso-то и инсталирате оттам. Ако евентуално някой има проблеми при инсталирането с Wubi или през LiveCD/DVD инсталатора, да използва класическия инсталатор в текстов режим, работи безпроблемно и не-ресурсоемко при много слаби машини. Е вярно, щом са прекалено слаби, за тези компютри биха били по-подходящи по-скоро Xubuntu и др., но все пак...

По отношение на плановете за следващата версия Ubuntu 8.04 [Hardy Heron] излизаща Април 2008г, има доста неща за правене, въпреки че на пръв поглед не изглежда да е така. За по любознателните, пълния Roadmap обсъждан към този момент в Бостън е тук. За тези, които искат да чуят само есенцията, ето я и нея:

• Инсталация върху непреформатирана файлова система и запазване на /home директорията с личните файлове и настройки на профила
  • Графичен инструмент за задаване настройките на защитната стена
  • Добавяне на Edubuntu пакетите къмто официалните хранилища и съвместна работа с екипа на Automatix за по-лесно и удобно инсталиране на ограничените патентно програми и драйвери
  • Използване на NetDirector за създаване на интегрирана системна конзола (подобно на Microsoft Managment Console)
  • Възможност за ръчно въвеждане на вертикалната и хоризонталната честоти на използваният монитор през DisplayConfigGtk, с доста евентуални промени/проблеми по автоматичното разпознаване на мониторите, проекторите и др. и автоматичното настройване на оптималната работна честота и резолюция от самото Ubuntu
  • Подобряване на add-remove софтуера, включително добавянето на по-подробно описание за всяка програма и включен скрийншот!
  • Графичен партишън менаджер с поддръжка на LUKS криптиране на дяловете!
  • Добавяне на dial-up/ADSL поддръжка в Network Manager (графично настройване)
  • И накрая, но не на последно място - Добавяне на възможност за инсталиране на Ubuntu, в Windows среда

За това последното, предполагам че ще направят асимилация на Wubi къмто "рекламния агент", който можете да видите при отваряне на инсталационния диск под Windows. Моето най-голямо желание/молба към екипа разработчици за съжаление, явно няма скоро да бъде разглеждано, а именно опция за превключване на наутилус в двупанелен режим по подобие на всичките "командери" от ДОС ерата до наши дни. За желаещите да подкрепят моето желание, има онлайн подписка на този адрес.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да питам как мога да си добавя опцията Open as administrator в контекстното меню, както е например във Vista? Видях го някъде из Интернет на скрийншот, дистрибуцията беше Ubuntu 7.10. Моята също е тази.

P.S. Ето го скрийншота ЦЪК.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Искам да питам как мога да си добавя опцията Open as administrator в контекстното меню, както е например във Vista? Видях го някъде из Интернет на скрийншот, дистрибуцията беше Ubuntu 7.10. Моята също е тази.

P.S. Ето го скрийншота ЦЪК.

sudo apt-get install nautilus-gksu

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
sudo apt-get install nautilus-gksu

След като изпълних тази команда опцията не се добави. Ето как изглежда конзолата след изпълнението на командата:

P.S. След като рестартирах компютъра забелязах, че опцията Open as administrator се е появила.

Благодаря за помощта и обърнатото внимание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
коя версия на ubuntu е най-добра ?

Оригиналната (Gnome базирана) версия на Ubuntu е най-добра, защото е най-добре поддържана, най-използвана и без проблем от софтуерните хранилища можеш да си добавяш елементи на производните "Убунтуиди" (например визуалната тема на Ubuntu Studio е страхотна). Аз при зареждане на Убунту си избирам за текущата сесия каква графична среда да използвам (дали Gnome, KDE, XFCE или др.) в зависимост от желанието ми и задачата ми за деня (всичките графични среди се инсталират също толкова лесно от софтуерните хранилища). На практика коя точно версия ще избереш, бих ти препоръчал последната "Gutsy Gibbon", а за коя точно вариация е най-подходяща за начинаещи, ти препоръчвам Kubuntu защото използва KDE и е по-близко до Windows, но за съжаление не е толкова стабилно колкото Ubuntu с Gnome. Ако направиш както мен и си инсталираш повечето графични обвивки, ще използваш най-добрите страни на всички, а ядрото си е едно и също, по-стабилно едва ли може да се желае да бъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

от една седмица съм с убунту7.10 настойх lan но не мога да направя vpn.когато има lan няма опция за конфигуриране на vpn.в /etc/network/interfaces попълвам: auto eth0

iface eth0 inet static

address IP

netmask MASK

gateway GATEWAY

където вместо IP и GATEWAY пише съответно IP-адресите на LAN-картатa и на шлюза, а вместо MASK пише мрежовата маска.

след рестарт ми показва че мрежата е ръчно конфигурирана.пробвах да настроя vpn през терминала като root с ppoeconfig,config pptp и всики команди които намерих,но ми изписва no command ppoe и т.н.засега съм само с локална мрежа. :P инсталирани са pptp-client и vpn-manager

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте вчера си сложих Убунту 7.10 и реших, че повече Win няма да ползвам cool.gif

Имам 3 въпросчета:

1. Замених си sources.list-a с български http://nano-box.net/pub/pf/etc/os/linux/ub...sy/sources.list обаче скоростта от там не е много висока, за това бих искал да попитам за sources.list-a на ipacct или linux-bg.

2. Как мога да си изкарам устройствата на десктопа sda1 и sda3 (виждъл съм че може).

3. EDIT: Справих се.

4. Как да си инсталирам skype на моята 64битова машиа.

Извинявам се ако нещо съм объркал при задаването на въпроса :)

btw с AMD64 съм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По първия проблем -цък

За следващия-с десен бутон на екрана-пряк път към устройствохи избираш това,което искаш

По последния-мисля,че няма значение -ето линк

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси обаче...

1. Екстра е!

2. Обаче съм малко начинаещ и не знам къде се намира(малко по подробно моля)

4. Има значение: Error: Wrong architecture 'i386'

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мерси обаче...

1. Екстра е!

2. Обаче съм малко начинаещ и не знам къде се намира(малко по подробно моля)

4. Има значение: Error: Wrong architecture 'i386'

2 В момента нямам Линукс ...

4 Цък

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре дано някой успее да ми отговори. Как да си скожа у-вата sda1 sda5 на desktop-a и как да си инсталирам skype наа 64 битова машина, това става въпрос за ubuntu 7.10?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте вчера си сложих Убунту 7.10 и реших, че повече Win няма да ползвам cool.gif

Имам 3 въпросчета:

1. Замених си sources.list-a с български http://nano-box.net/pub/pf/etc/os/linux/ub...sy/sources.list обаче скоростта от там не е много висока, за това бих искал да попитам за sources.list-a на ipacct или linux-bg.

2. Как мога да си изкарам устройствата на десктопа sda1 и sda3 (виждъл съм че може).

3. EDIT: Справих се.

4. Как да си инсталирам skype на моята 64битова машиа.

Извинявам се ако нещо съм объркал при задаването на въпроса :rolleyes:

btw с AMD64 съм.

За Skype, аз го инсталирах преди малко на моята машина. Аз също съм с Ubuntu 7.10 amd64 версия и успях да си инсталирам Skype, даже на името му пише Skype (32-bit). Значи, инсталирах го чрез automatix2. Инсталирай си първо Automatx 2 и след това като го стартираш от списъка намираш Skype (32-bit) и го избираш за инсталиране. Ето ти инфо как да инсталираш Automatix2. Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
от една седмица съм с убунту7.10 настойх lan но не мога да направя vpn.когато има lan няма опция за конфигуриране на vpn.в /etc/network/interfaces попълвам: auto eth0

iface eth0 inet static

address IP

netmask MASK

gateway GATEWAY

където вместо IP и GATEWAY пише съответно IP-адресите на LAN-картатa и на шлюза, а вместо MASK пише мрежовата маска.

след рестарт ми показва че мрежата е ръчно конфигурирана.пробвах да настроя vpn през терминала като root с ppoeconfig,config pptp и всики команди които намерих,но ми изписва no command ppoe и т.н.засега съм само с локална мрежа. :clap: инсталирани са pptp-client и vpn-manager

опитай с команда sudo pppoeconf и ако си с две лан карти на компа виж коя разпознава....имах проблем с вградената на дъното, всъщност само нея разпознаваше 7.04....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някой знае ли от къде да си смъкна ДВД версията на Убунту ? Мерси предварително.

опитай с команда sudo pppoeconf и ако си с две лан карти на компа виж коя разпознава....имах проблем с вградената на дъното, всъщност само нея разпознаваше 7.04....

Предполагам човекът говори за ВПН не за дсл или адсл или там каквото е, пппое е различно от ВПН.... Няма да стане. И проблема не е в лан картата, просто проблема е в дистрибуцията, че няма MPEE encription, нещо трябвало да се патчне, ама какво точно не можах да разбера и аз и за това го зарязах, инъче на 5.10 версията ВПН-а тръгваше без проблем!!!!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А някой знае ли от къде да си смъкна ДВД версията на Убунту ? Мерси предварително.

Ето тук DVD версията на Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам няколко проблема, единия е че не мога да виждам кирилица инсталирах всички пакети от Synaptic, когато написах cp1251, но промяна няма...

http://hidebehind.com/73753B?f

...някой от филмите не ми вървят и ми дава тази грешка...

http://hidebehind.com/3C1DCE?f

...като load-a субтитри или свърши първия диск ми дава...

http://hidebehind.com/04C661?f

...много благодаря на този, който успее да ми отговори!

Използвам Mplayer(инсталиран от Automatix2 с всички кодеци) на 7.10

BTW: Biskata бях пробвал да инсталирам Skype за 32битов и ми даваше горе посочената грешка не знам ти как си го инсталирал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам няколко проблема, единия е че не мога да виждам кирилица инсталирах всички пакети от Synaptic, когато написах cp1251, но промяна няма...

http://hidebehind.com/73753B?f

...някой от филмите не ми вървят и ми дава тази грешка...

http://hidebehind.com/3C1DCE?f

...като load-a субтитри или свърши първия диск ми дава...

http://hidebehind.com/04C661?f

...много благодаря на този, който успее да ми отговори!

Използвам Mplayer(инсталиран от Automatix2 с всички кодеци) на 7.10

За кирилизиране на интерфейса на Убунту: Система > Администрация на системата > Езикова поддръжка, маркираш в "Поддържани езици" и "Език по подразбиране" български език, цъкаш ОК, изчакваш да се изтеглят и инсталират необходимите пакети, рестарт и си готов.

За филмите: не съм пробвал MPlayer - а, но с Totem /по подразбиране дето е/ след инсталиране на необходимите кодеци поне до сега нищо не ми се е опряло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване