Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

pland

Препоръчан отговор

Здравейте от една седмица съм с Убунту.

Много ми харесва ОС но има нещо което ме притеснява.

Сложил съм я в самостоятелен дял от 40 GB защото имам и windows xp на същия компютър.

За една седмица вече е вече е заела 12 GB от дяла.Файловата ми система е etx3.

По точно от няколко дни го забелязах това нещо,че по 3-4GB заема на ден.

Софтуер почти не съм инсталирал използвам Убунту за ровичкане в интернет и слушане на музика.

Днес се получи и друго след като я стартирам след няколко минути процесора ми се натоварва на сто процента и започва да забива все едно,че има вирус като в бозата.

Временно бях изккючил актуализациите за да видя дали ще продължава да заема място от дяла без да извършвам никаква дейност но уви продължава да се увиличава заетото пространство.

Каква може да е причината според вас.

accessories>terminal

$ ps -aux

$ top

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

accessories>terminal

$ ps -aux

$ top

Извинявай приятел но имаш ли възможност да ми обесниш какво ще стане като задам тия команди.

Понеже съм още новак в тази област. До скоро бях с windows но майка ми ме запали сериозно по тая ОС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай приятел но имаш ли възможност да ми обесниш какво ще стане като задам тия команди.

Понеже съм още новак в тази област. До скоро бях с windows но майка ми ме запали сериозно по тая ОС.

пишеш man command и четеш какво прави command (това в терминал)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам и още един въпрос.

Кои актуализации от тези не са важни и мога да изключа.

Ясно без актуализации на сигурноста.

Остави и препоръчителните

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,най-накрая успях да си инсталирам така мечтаното "kiba-dock".Много му се кефя само, че дава някои проблеми, които ще поместя по-долу.Разбирам, че не може да зареди дадени плъгини, но не знам защо и как мога да отворя файла?Отивам в директорията намирам файла,но не иска да ми го отвори.Ако някой може да помогне?

[email protected]:~$ kiba-dock

** (kiba-dock:6940): WARNING **: Error (plugin.c @ line 242):
'/usr/local/lib/kiba-dock/libtray.so' is not loadable

** (kiba-dock:6940): WARNING **: Error (plugin.c @ line 242):
'/usr/local/lib/kiba-dock/libdbus.so' is not loadable

Segmentation fault (core dumped)
[email protected]:~$

[/codebox]

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да отвориш тези файлове, защото са двуични. Всъщност виж дали има такъв файл /usr/local/lib/kiba-dock/libtray.so . Ако съществува, то това е програмна грешка и нищо повече не може да се направи. Вероятно ще я изчистят в някоя следваща версия или може да инсталираш финална, ако в момента използваш експериментална.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съдържанието на оперативната памет може да се копира във файл. Това се нарича dump. Програмистите прибягват до този похват, когато искат да проследят труднооткриваеми, рядко случващи се, критични грешки. Или пък когато възникват на чужда машина и е удобно този файл да им бъде изпратен. Той обхваща само сегмента на кода на програмата и не е много голям. Съответно core dumped значи че е създаден такъв файл.

Ако опишеш накратко как си инсталирала програмата, може да измислим някакво решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето от тук http://blogs.exist.com/xjhay/2007/11/09/pi...with-kiba-dock/ гледах,Само на реда $ ./autogen.sh –prefix=/usr –exec-prefix=/usr ми даваше тази грешка

[email protected]:~$ cd kiba-dock
[email protected]:~/kiba-dock$ cd akamaru
[email protected]:~/kiba-dock/akamaru$ ./autogen.sh –prefix=/usr –exec-prefix=/usr

checking for intltool...
found intltool
checking for libtoolize...
found libtoolize
checking for automake...
found automake
checking for autoconf...
found autoconf
Running 'autoreconf -v --install'...
autoreconf: Entering directory `.'
autoreconf: configure.in: not using Gettext
autoreconf: running: aclocal
autoreconf: configure.in: tracing
autoreconf: running: libtoolize --copy
Putting files in AC_CONFIG_AUX_DIR, `config'.
libtoolize: `config.guess' exists: use `--force' to overwrite
libtoolize: `config.sub' exists: use `--force' to overwrite
libtoolize: `ltmain.sh' exists: use `--force' to overwrite
autoreconf: running: /usr/bin/autoconf
autoreconf: running: /usr/bin/autoheader
autoreconf: running: automake --add-missing --copy --no-force
autoreconf: Leaving directory `.'

Running './configure –prefix=/usr –exec-prefix=/usr' ...
configure: error: invalid variable name: –prefix
[email protected]:~/kiba-dock/akamaru$
[/codebox]

проявих малко въображение и изтрих стойностите след ./autogen.sh и инсталацията продължи.Заради въпросните проблеми реших да прекомпилирам "akamaru" и Kiba-dock сега даже не иска да се стартира.Как мога да го деинсталирам,с каква команда?Пробвах с autoremove(защото само това знам) и не стана.

Редактирано от DidiStaneva (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да видях, че наистина ги има.Притеснява ме това "core dumped".Не ми е много ясно какво значи

повече трябва да те притеснява това: "Segmantation fault"

направи следнотo:

$sudo touch /forcefsck

и рестартирай

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам и още един въпрос.

Кои актуализации от тези не са важни и мога да изключа.

Ясно без актуализации на сигурноста.

120161_950.PNG

всички са важни (най - вече main restricted, main security), можеш без backports. но не виждам кое те притеснява, ubuntu ги сканира за обновления и инсталира само това което трябва да се обнови, не сваля цялото им съдържание и т.н... точно това по никакъв начин не оказва влияние в/у производителността. освен това не си мисли че убунту (линукс) е windows и можеш да го ускориш като почнеш да изключваш демонии сървиси. така само ще си го скапеш, най - малкото демоните са активни само когато ги извиква някой процес, през останалото време почти не използват ресурси.

top - Подрежда процесите по консумация на процесорно време, памет и тн. нещо като taskmanager

ps -aux - Показва всички процеси които са извикани и са активни.

terminal - Конзола за CLI (Command Line Interface), нещо с което трябва да свикнеш и да приемеш, че почти не можеш ако искаш да научиш линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След рестарта, при самото зареждане направи някаква проверка.Това ли трябваше да стане?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми е как да си сложа нови теми със по яки ефекти

Редактирано от soulskater (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми е как да си сложа нови теми със по яки ефекти

klik <-- тук има теми, икони и мн. неща за промяна на външният вид на GNOME респ. Ubuntu, за Kubuntu съответно е:

Klik

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето от тук http://blogs.exist.com/xjhay/2007/11/09/pi...with-kiba-dock/ гледах,Само на реда $ ./autogen.sh –prefix=/usr –exec-prefix=/usr ми даваше тази грешка

[email protected]:~$ cd kiba-dock
[email protected]:~/kiba-dock$ cd akamaru
[email protected]:~/kiba-dock/akamaru$ ./autogen.sh –prefix=/usr –exec-prefix=/usr

checking for intltool...
found intltool
checking for libtoolize...
found libtoolize
checking for automake...
found automake
checking for autoconf...
found autoconf
Running 'autoreconf -v --install'...
autoreconf: Entering directory `.'
autoreconf: configure.in: not using Gettext
autoreconf: running: aclocal
autoreconf: configure.in: tracing
autoreconf: running: libtoolize --copy
Putting files in AC_CONFIG_AUX_DIR, `config'.
libtoolize: `config.guess' exists: use `--force' to overwrite
libtoolize: `config.sub' exists: use `--force' to overwrite
libtoolize: `ltmain.sh' exists: use `--force' to overwrite
autoreconf: running: /usr/bin/autoconf
autoreconf: running: /usr/bin/autoheader
autoreconf: running: automake --add-missing --copy --no-force
autoreconf: Leaving directory `.'

Running './configure –prefix=/usr –exec-prefix=/usr' ...
configure: error: invalid variable name: –prefix
[email protected]:~/kiba-dock/akamaru$
[/codebox]

проявих малко въображение и изтрих стойностите след ./autogen.sh и инсталацията продължи.Заради въпросните проблеми реших да прекомпилирам "akamaru" и Kiba-dock сега даже не иска да се стартира.Как мога да го деинсталирам,с каква команда?Пробвах с autoremove(защото само това знам) и не стана.

Това трябва да ми е достатъчно. Ще го инсталирам да видя какво не е наред. Авотрът е имал в предвид ./autogen.sh --prefix=/usr --exec-prefix=/usr с две тирета. Затова дава грешка.

Принципно използването на prefix=/usr не е добра идея. Там трябва да отиват програмите инсталирани чрез пакетните мениджъри. Тези инсталирани "на ръка" трябва да използват /usr/local, което е по подразбиране. Така се избягва евентуално препокриване на файлове и други съпътстващи проблеми.

Най-лесния начин да се премахне програмата е като се използва sudo make uninstall.

След рестарта, при самото зареждане направи някаква проверка.Това ли трябваше да стане?

Да, но това няма да помогне в случая.

Ето какво е решението:

1. Деинсталиране:

[code]$ cd kiba-dock/ $ cd akamaru/ $ sudo make uninstall $ cd .. $ cd kiba-dock/ $ sudo make uninstall $ cd .. $ cd kiba-plugins/ $ sudo make uninstall $ cd .. $ cd kiba-dbus-plugins/ $ sudo make uninstall $ exit[/code]
Така повреденото копие е премахнато. Може да изтриеш директорията kiba-dock, създадена от опътването. 2. Прибавяне на нужните източници към синаптик: Най-напред подписите - отвори терминал и изпълни:
[code]$ wget http://download.tuxfamily.org/3v1deb/DD800CD9.gpg -O- | sudo apt-key add -[/code]
Ако sudo не е използван скоро трябва да въведеш парола. Няма да има подсещащ текст, а маркера ще те чака. Ако всичко мине добре ще отговори с "ОК". Сега стартирай синаптик, от главните менюта избери Settings>Repositories от там избери табът Third-Party Software. Натисни бутонът Add. Ще се появи поле APT Line. Копирай и постави
[code]deb http://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy[/code]
. По същия начин добави
[code]deb-src http://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy[/code]
. След това затвори прозореца и натисни бутона Reload. Потърси "kiba-dock" и инсталирай всички пакети. Може да добавиш да се стартира както е описано в опътването:
[code]Adding To Start-Up Most people want to have kiba-dock to start up with there computer - here is how Go to System -> Preferences -> Sessions and click add new under the start-up tab. Name = Kiba-Dock Command = kiba-dock[/code]

След рестарт всичко трябва да е точно.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Melmak благодаря за изчерпателния отговор.С половината неща се бях справила - с деинсталирането.Направих всичко точно както си го описал.Вече всичко е наред само ефектите на Compiz вече не са активни.Имам ги като четвърто меню във Visual Effects, но не може да се маркира.Настройките им също не са акитвни.Сега?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,имам малко въпросче.Мога ли да инсталирам Ubuntu 7.04 във същия дял където ми е XP,защото не ми се преинсталирва,за да разделя на дялове.Имам 5gb свободно място.Това е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,имам малко въпросче.Мога ли да инсталирам Ubuntu 7.04 във същия дял където ми е XP,защото не ми се преинсталирва,за да разделя на дялове.Имам 5gb свободно място.Това е.

Може. Виж тук http://wubi-installer.org/ .

Имам ги като четвърто меню във Visual Effects, но не може да се маркира.Настройките им също не са акитвни.Сега?

Edit:

Не знам какво се е объркало, при мен има ефекти, въпреки че ми изглеждат развалени. Предполагам че това е заради версита на пакетите, която е за 7.04. Явно ще трябва да се използват актуални пакети или да се компилира от сорс. При това положение, ще е по-добре да ги деинсталираш. Засега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А мога ли някак в терминала да проверя в какво състояние са пакетите, какво не е наред на Compiz?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А мога ли някак в терминала да проверя в какво състояние са пакетите, какво не е наред на Compiz?

Отговорът е че не. А може и да има, но аз не го зная. Възможо е да опиташ да премахнеш пакетите на киба, да зададеш да се преинсталират всчики compiz пакети, но няма гаранция. Също добра идея е да изтриеш папката /home/cro/.gconf/apps/compiz . Тя е скрита в домашната директория и трябва да натиснеш Ctrl+H за да покажеш файловете. След всичко това се логни наново в акаунта и активирай ефектите. При мен не работи само "флуидния" прозорец. По начало съм ги изключил и затова не се замислих че може да има проблеми.

Edit:

Намерих нещо полезно. Преди това трябва да се инсталира debsums през синаптик.

debsums -a | grep -v OK
или още по-добре
 debsums -a | grep FAILED

Това ще изведе всички файлове които може да са презаписани или повредени. После може да се проследи към кой пакет принадлежат и съответно да се преинсталира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво показа терминала:

[email protected]:~$ debsums -a | grep FAILED
/usr/share/apache2/error/HTTP_PRECONDITION_FAILED.html.var OK
/var/lib/aspell/bg.compat FAILED
/var/lib/aspell/bg.rws FAILED
debsums: no md5sums for at
debsums: no md5sums for base-files
debsums: no md5sums for bc
debsums: no md5sums for binutils
debsums: no md5sums for binutils-static
debsums: no md5sums for bogofilter
debsums: no md5sums for bzip2
debsums: can't open cups-pdf file /usr/lib/cups/backend/cups-pdf (Permission denied)
debsums: can't open cupsys file /usr/lib/cups/backend-available/ipp (Permission denied)
debsums: can't open cupsys file /usr/lib/cups/backend-available/lpd (Permission denied)
debsums: no md5sums for dc
debsums: no md5sums for dosfstools
debsums: no md5sums for ed
debsums: can't open fuse-utils file /etc/fuse.conf (Permission denied)
debsums: no md5sums for g++
/usr/share/mime/application/x-gdesklets-display.xml FAILED
/etc/gdm/gdm.conf-custom FAILED
debsums: no md5sums for gij
debsums: no md5sums for gnupg
debsums: no md5sums for gpgv
debsums: no md5sums for initscripts
debsums: no md5sums for iproute
debsums: no md5sums for klogd
debsums: no md5sums for libaudio2
debsums: no md5sums for libbz2-1.0
debsums: no md5sums for libbz2-dev
debsums: no md5sums for libdb4.2
debsums: no md5sums for libdb4.3
debsums: no md5sums for libdb4.4
debsums: no md5sums for libdb4.5
debsums: no md5sums for libgdbm3
debsums: no md5sums for libglu1-xorg-dev
debsums: no md5sums for libgsm1
debsums: no md5sums for libncurses5
debsums: no md5sums for libncursesw5
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.pcimap FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.dep FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.ieee1394map FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.usbmap FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.isapnpmap FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.inputmap FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.seriomap FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.alias FAILED
/lib/modules/2.6.22-14-generic/modules.symbols FAILED
/etc/login.defs FAILED
debsums: no md5sums for mawk
debsums: no md5sums for mime-support
debsums: no md5sums for module-init-tools
debsums: no md5sums for mono-runtime
debsums: no md5sums for ncurses-base
debsums: no md5sums for ncurses-bin
debsums: no md5sums for netbase
/etc/ntp.conf FAILED
debsums: no md5sums for openoffice.org-l10n-en-us
debsums: no md5sums for php5
debsums: no md5sums for python-dev
debsums: no md5sums for rsync
debsums: no md5sums for startup-tasks
debsums: no md5sums for strace
debsums: no md5sums for sysklogd
debsums: no md5sums for sysv-rc
debsums: no md5sums for sysvutils
debsums: no md5sums for ubuntu-keyring
debsums: no md5sums for update-inetd
/etc/apt/apt.conf.d/10periodic FAILED
debsums: no md5sums for whois
/etc/X11/Xsession FAILED
/etc/X11/rgb.txt FAILED
/etc/X11/Xsession.options FAILED
debsums: no md5sums for xbase-clients
debsums: no md5sums for xlibmesa-gl-dev
debsums: no md5sums for xorg
debsums: no md5sums for xserver-xorg
debsums: no md5sums for xserver-xorg-input-all
debsums: no md5sums for xserver-xorg-video-all
debsums: no md5sums for xutils
[email protected]:~$
[/codebox]

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам проблеми. Всички полета Failed са конфигурационни файлове и е повече от нормално да са различни. Известен брой няма как да провери. Остава да е проблем с конфигурационните файлове в домашната директория. Спомням си че имах такъв проблем, само не помня кои точно изтрих за да се оправи.

Може да направиш нов акаунт. Ако там можеш да включиш ефектите със сигурност в това е проблемът.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване