Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

• 2 седмици по-късно...
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Добър ден.

Вчера вечерта отидох у съседа, човека искаше да види що е то Linux обаче имае една спънка.

Хардуерът му е следния

Mb- ASUS M2N sAM2 NF430 DualDDR2 800 PCI-E 6ch GLan SATAII Raid0,1

CPU AMD Athlon64 3200+ 2,0 Ghz - май е един от последните едноядрени Котлони ohmy.gif

Vga Sapphire Ati Radeon X1300XT 128 Mb, 128 bit шина

Ram - 2x512 mb Kingston, 667 Mhz

Hdd- Seagate Barracuda 80 Gb

Писачка LG GSA H20NS SATA DL DVD+R(20x8x)+R9(10x)DVD-R(20x6x)-R DL(10x)

Case Codegen 400W

обикновена ps/2 мишка и клавиатура, колонки genius

Та аз имам няколко диска, отидох у тях и човека като нищо не разбира / има син, който повече играе на pc-то /, трябваше да му покажа как да зареди дисковете. Обаче, тогава възникнаха проблемите. Първо, опитах да заредя Knoppix, появи се екрана, искащ enter и след това черен екран. Опитахме инсталационнният диск на Ubuntu 7.10 обаче след

зареждане на ядрото изписа грешка -

Fatal kernel error, could not detect Bios time ../от там нататък не помня/ И до там. Само не пробвах Suse 10.3 , но надали ефекта щеше да е различен. На какво може да се дължи това? На място ми дойде на акъла, че може в сервиза нещо да не са направили като хората или да има нещо несвързано /дефект/. Но тъй като компютърът не е в гаранция.. ;) Какво ще ме посъветвате? :)

П.П. Пиша точно в тази тема, защото човека искаше да види на живо убунту.

(По принцип както казах хлапето му играе игри, той по-малко се занимава, но все пак иска да види Linux- видял някаква реклама в нета и ву станало интересно.)

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутиране sad.gif

Та значи на пц 1 сложих ubuntu-8.04-beta-server

А пц 2 е с ХП

на убунтото подкарах лан 1та лан-карта и направих настройките на пппое то има пинг към нета

как да рутирам нета така че да достигне до пц 2

работя само под конзола понеже пц1 е на 266мхз и 150 рам

сега подробн:

В моментачрез putty съм влезналl от win pc to към linux pc но нет не мога да пусна и не мога

ifconfig eth0 up

ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0

echo "0" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

iptables -t nat -I POSTROUTING -j MASQUERADE

iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -s 192.168.0.2 -j MASQUERADE lan kartata za neta

za zaobikalqne TTL 1 filatara

iptables -t mangle -A PREROUTING -i ppp0 -j TTL --ttl-inc 64

v /etc/sysctl.conf

net.ipv4.ip_forward = 1

net.ipv4.ip_local_port_range = 1024 32768

sysctl -p

[email protected]:/home/yanko# sysctl -p

kernel.printk = 4 4 1 7

kernel.maps_protect = 1

fs.inotify.max_user_watches = 524288

vm.mmap_min_addr = 65536

net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1

net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1

net.ipv4.ip_local_port_range = 1024 32768

[email protected]:/home/yanko#

ifconfig

[email protected]:/home/yanko# ifconfig

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:10:5a:ba:fb:7f

inet addr:192.168.0.1 Bcast:192.168.0.255 Mask:255.255.255.0

inet6 addr: fe80::210:5aff:feba:fb7f/64 Scope:Link

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:6809 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:7302 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:585148 (571.4 KB) TX bytes:982073 (959.0 KB)

Interrupt:9 Base address:0xaf80

eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:00:e8:83:06:eb

inet6 addr: fe80::200:e8ff:fe83:6eb/64 Scope:Link

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:27428 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:16086 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:31806314 (30.3 MB) TX bytes:1413277 (1.3 MB)

Interrupt:5 Base address:0xdc00

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

ppp0 Link encap:Point-to-Point Protocol

inet addr:84.54.182.211 P-t-P:84.54.129.132 Mask:255.255.255.255

UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST MTU:1492 Metric:1

RX packets:21912 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:15454 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:3

RX bytes:30480875 (29.0 MB) TX bytes:1032446 (1008.2 KB)

[email protected]:/home/yanko#

eth1 и ppp0 за нета на linux pc то

eth0 е да се предава нета към Xp pc то

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоро ще излезе Ubuntu 8.04. Ако не сте пробвали бета версиите, тук може да видите някои от новостите, които ни очакват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер.

Прочетох една новина и останах шокиран-

http://www.linux.com/feature/131753

Базирано на убунту дистро на бозанска машина.. Какво е вашето мнение? Аз лично не мисля, че смесването на нещо хубаво с нещо гнило ще доведе до добър край.. ;)

П.П. Някакви предложения по проблема по-горе?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добър вечер.

Базирано на убунту дистро на бозанска машина.. Какво е вашето мнение? Аз лично не мисля, че смесването на нещо хубаво с нещо гнило ще доведе до добър край.. :)

Може да има смисъл само, ако ти се налага да ползваш едновременно Windows и Linux приложения, обаче предимставата на Linux (сигурност,стабилност) май отиват на кино. Само за запознаване с Linux има по-добри начини.

За проблема по-горе, може да е нещо свързано със SATA. Имах такъв проблем с PCLOS GNOME 2008 (на моето PC, на друго си тръгваше нормално).

Във виртуална машина всичко е OK, при старт от Live CD забиваше. Оправи се като изключих в BIOS-а нещо свързано със SATA контролера. После при стартиране се пишеше някакъв чийт код (noscsi или нещо подобно).

Виждам, че DVD-то е SATA. Може да е нещо свързано с него? Може да опиташ стартиране с някакви чйит кодове?

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добър вечер.

Базирано на убунту дистро на бозанска машина.. Какво е вашето мнение? Аз лично не мисля, че смесването на нещо хубаво с нещо гнило ще доведе до добър край.. ;)

Виждам само и единствено една боза на която са инсталирани сигурно 90% от портовете на всички open source проекти за уиндолс...Нищо особено и стряскащо. Ако съм прав всеки може изключително лесно и бързо да се сдобие с такова нещо. Само че да си приготви повечко памет щото все пак това е джам. И да не забрави антивирусната, че .... biggrin.gif

Редактирано от Progres (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тръгнах аз да си слагам Beryl, и трябваше да сложа нови драйвери. Всичко добре, обаче след като ги сложа, в саита пише че трябва да рестартирам и тогава да инсталирам Beryl. Рестартирах, но в менюто за потребител и парола пиша на BG а не на US...а потребителя и паролата са ми на BG :lol6: От никаде немога да сменя езика, и немога да вляза, с Ubuntu 7.10 съм :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте,

бихте ли ми казали какво трябва да напиша за да форматирам целия хард диск. защото инсталнах убунту от любопитство, но сега не мога да инстална windows. като му задам да чете от диска с виндолса, започва да се върти диска и спира и нищо не зарежда.

а най-добрия вариант е ако ми кажете как да го инстална ундолса и да запазя същевременно и убунтото.

п.с. - имам ще един проблем - не ми зачита целият хард. губят ми се към 20-30 гб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
здравейте,

бихте ли ми казали какво трябва да напиша за да форматирам целия хард диск. защото инсталнах убунту от любопитство, но сега не мога да инстална windows. като му задам да чете от диска с виндолса, започва да се върти диска и спира и нищо не зарежда.

а най-добрия вариант е ако ми кажете как да го инстална ундолса и да запазя същевременно и убунтото.

п.с. - имам ще един проблем - не ми зачита целият хард. губят ми се към 20-30 гб.

Добър вечер.

Ако може малко по-подробно да обясниш, защото аз поне не мога да разбера какво точно си направил/а/ , че си стигнал/а/ до това положение. ohmy.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами просто сложих нов хард и иинсталирах убунту. след което реших да инсталирам и уиндолс. от началото преди да зареди операцонната система му дававам да чете от двд-рома,а не от харда, като съм му сложил диск с уиндолс. стигам до момента в който ми пише натиснете някой бутон да се зареди диска, аз натискам започва да се върти диска и спира седееики си на посочения надпис.пробвах с вист (даже 2 - 64бт и 32-бит) и xp.

ако тръгва да чете някакъв диск то това е само този на убунто който му инсталирах.

та мисълта ми беше, ако може да му направа по някакъв начин, пълен формат на целия хард диск и да се върна от самото начала (без абсолютно ни6то на него). така няма да имам абсолютно никакъвпроблем с инсталацията на уиндолса (а той ми е необходим защото използвам доста уиндолски програми и приложения). а дисковете с уина който се мъча да му инстална съм ги тествал многократно и досега не съм имал проблем с тях

п.с. - надявам се сега да стана малко по-ясно положението ми

Редактирано от szx (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, сега разбрах. Благодаря за пояснението.

Личният ми съвет е да си изтнеглиш Hiren's Boot Cd, да го запишеш на диск и след това да действаш. Друг вариант е Gparted/Qtparted Live Cd.

И аз съм имал подобни проблеми с инсталацията на боза. Ако не си форматирал целия харддиск, тоест оставил си място за бозански дял, може и без да форматираш каквото и да било. Просто докато си в убунту вкарай диска и виж какво ще стане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами нищо не става като вкарам диска на уина докато съм в убунтото. пробвах да стартирам exe файла но ми даде грешка(нещо от сорта че такива файлове не се поддържат от тази система).

а какви са тези Hiren's Boot Cd и Gparted/Qtparted Live Cd и за какво служат.

а случайно да знаеш как да му задам команда за пълен формат на харда?

Редактирано от szx (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ами нищо не става като вкарам диска на уина докато съм в убунтото. пробвах да стартирам exe файла но ми даде грешка(нещо от сорта че такива файлове не се поддържат от тази система).

а какви са тези Hiren's Boot Cd и Gparted/Qtparted Live Cd и за какво служат.

а случайно да знаеш как да му задам команда за пълен формат на харда?

Hirens' boot cd

В него има всякакви инструменти за форматиране и каквото още ти дойде на ум. Но пипай много внимателно. Gparted и Qtparted Live Cd са програми /линукски/ за форматиране на харда, буутва от диск. Това ти трябва ако искаш да форматираш.

Що се отнася до команди за формат, не можеш да очакваш от Ubuntu сам да се изтрие. :help:

На твое място обаче бих прегледал форумите за оптични устройства и прочета за проблемите там, бих отворил кутията на pc- то и бих проверил дали всичко е правилно свързано, преди да правя формат, защото той не е гаранция, че нещата ще се оправят. Надали е виновен Ubuntu.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мога ли да ползвам софтуер от CNR.com под Ubuntu?

Доколкото знам, Freespire (2) е базирано на Ubuntu и май използва негови пакети. Може би е по-точно да питам дали е безопасно, някой пробвал ли е?

Добър ден.

Ето твоят отговор http://www.cnr.com/supportPages/about.seam . Все пак аз бих ти препоръчал getdeb.net

Благодаря за отговора.

Да кажа и разултата от опита за инсталиране от CNR в Ubuntu 8.04 - става, за сега нямам проблеми. Инсталирах MPlayer от там. Само него, защото опитите ми с няколко други неща бяха безуспешни - за момента нямаше пакети за 8.04. Оказа се също, че версията на mplayer от CNR е по-стара от тази в репозиториите на Ubuntu (веднага ми предложи update).

Ако не се добавят актуалните версии за Ubuntu 8.04, няма смисъл от CNR. Евентуално може да става за Ubuntu 7.10 (ако има всички пакети за него), да се закупи и инсталира от там платен софтуер или да се ползва от новаци за намирането на програми за определена цел (някои имат и описание, и screenshot-и).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мога ли да ползвам софтуер от CNR.com под Ubuntu?

Доколкото знам, Freespire (2) е базирано на Ubuntu и май използва негови пакети. Може би е по-точно да питам дали е безопасно, някой пробвал ли е?

Добър ден.

Ето твоят отговор http://www.cnr.com/supportPages/about.seam . Все пак аз бих ти препоръчал getdeb.net :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми каже защо се появява това съобщение при опит да инсталирам Ubuntu 8.04 чрез wubi от диска?

20524_577.JPG

Не мога да разбера коя програма използва CD-то в този случай. Как може да се избегне това?

Редактирано от Biskata (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се боря с него в момента. Опитвам се да го инсталирам във виртуална машина, но не ще и не ще - дава ми грешка при разделянето на диска.

Забелязвам някои разлики със 7.10 и те май са стъпка назад. В началният екран няма опция за избор на резолюция, след стартиране те пуска с 800x600, а в Administration я няма опцията за настройка на екрана.

Орязали са някои неща - да не се стартират автоматично, и зареждането е по-бързо. Та се чудя дали да го слагам на хард диска sad.gif .

===

След час и нещо борба, най-сетне стана. Забиването беше при форматирането на дяловете. Трябва да сте ги направили и форматирали предварително. Картата за избор на местонахождение е дразнеща - много "бяга", и е по-бързо вместо да целите града, да го изберете от падащото меню. По-нататък инсталирането е без проблем.

Настройката на монитора и видеокартата - "Screens and Grafics", не е в System/Administration, a се намира в Applications/Other, което стандартно не се показва. Налага се редактиране на менютата - десен бутон на лентата, Edit Menus, в ляво се избира Other и в дясно се слага отметка на Screens and Grafics.

Ако си прецакате настройките (като мен :) ) и не се чете нищо, може да рестартирате, натискате Esc и избирате "recovery mode". В "Recovery Menu" избирате xfix - това ще се опита да fix-не X server-а. За сега толкова, че трябва да се пробва и wubi инсталирането. Успех на всички с новото Ubuntu 8.04.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой може ли да ми каже защо се появява това съобщение при опит да инсталирам Ubuntu 8.04 чрез wubi от диска?

Не мога да разбера коя програма използва CD-то в този случай. Как може да се избегне това?

Предположение: Nero

погледни в start-up таба при msconfig дали не е от това, че се зарежда само (щото май под Windows го мъчиш, доколкото разбирам).

Аз го изтеглих също. Нямам дискове под ръка да го запиша, но утре ще го пробвам като LiveCD.

Изтеглих и Ubuntu Studio 8.04 за мои специфични нужди.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

20524_577.JPG

И при мен се получи така. Не помогна и свалянето на последната версия на wubi - rev501 от wubi-installer.org (на диска е rev495). В log файла в %Temp% ми даваше "CD2ISO failed: LastError = 1 Incorrect function" - при правенето на имидж върху диска нещо не работи. Най-вероятно се случва понякога заради CD устройството или заради носителя (при мен е rewritable).

Нещата се получиха, като монтирах в DAEMON Tools .iso файла и инсталирах от виртуалното CD. След рестарта избирах да се инсталира (има и да се ползва като Live CD - вероятно не му трябват 5GB?) и всичко мина гладко. Остава само настройването на честота на опресняване (резолюцията беше 1024x768), инсталиране на драйвера за видеото (автоматично го предлага), logoff - logon и включване на 3D ефектите. Не намирам разлика в скоростта при инсталация на 8.04 с wubi и нормална инсталация на 7.10 (няма нищо общо с тази във виртуална машина). Дори 8.04 ми се струва по-пъргав. Открива и монтира дяловете на Windows (при мен и тези на Linux-а) и можеш да си ползваш файловете. С една дума е перфектно за начинаещи да видят Ubuntu - всичко става бързо и лесно.

Опитай по този начин и дано стане. Успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сеаг малко питанки:

1. Мога ли да монтирам .iso образа на Ubuntu 8.04, който си изтеглих с Daemon Tools 4.11.2 и ще тръгне ли сам

като LiveCD. щото ми се струва, че монтирането (по Daemon Tools-ски) не работи с рестартиране:

да указвам да зарежда от CD преди да е заредило под Windows изобщо?

2. Мога ли с обикновен редактор на .iso файлове да добавя към .iso-то на Ubuntu и други папки за да допълня

големината на едно празно DVD, на което ще изпека новополученото .iso и дали ще тръгне после при стартиране

от CD като LiveCD?

3. В крайна сметка какъв е този проблем, че Ubuntu 8.04 смята, че дисковото устройство е заето?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1. Мога ли да монтирам .iso образа на Ubuntu 8.04, който си изтеглих с Daemon Tools 4.11.2 и ще тръгне ли сам

като LiveCD. щото ми се струва, че монтирането (по Daemon Tools-ски) не работи с рестартиране:

да указвам да зарежда от CD преди да е заредило под Windows изобщо?

МОже, но тогава ще тръгне не като живо СД, а като инсталация чрез wabi

2. Мога ли с обикновен редактор на .iso файлове да добавя към .iso-то на Ubuntu и други папки за да допълня

големината на едно празно DVD, на което ще изпека новополученото .iso и дали ще тръгне после при стартиране

от CD като LiveCD?

Да, но е хубаво да прочетеш малко ръководства как точно се прави това СД

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

capnemo, подводницов капитане (това за шегичка)

питам за някаква разлика, тъй като досега съм си правил Windows инсталационни DVD-та чрез редактиране на .iso образа им,

наблъсквал съм в отделна папка програмки и прочее (не говоря за nLite обаче, а за PowerISO примерно) и не съм имал

никакви проблеми след това да се зарежда Джама ми от CD устройството (зададено по подразбиране от BIOS-a).

Не съм сигурен дали .iso образите на линукс съдържимо ще бъдат редактируеми и в последствие използваеми като инсталционни

за прилежащата си линукс дистрибуция, ако им сложа папка примерно с програма за Windows. В моя случай искам просто

образа на Linux-а да го допълня с папка, която има .iso на CorelDraw 14 Suite. Такива неща към Джамови образи съм правил

айде да не е стотици, но десетки и не съм имал порблем досега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
capnemo, подводницов капитане (това за шегичка)

питам за някаква разлика, тъй като досега съм си правил Windows инсталационни DVD-та чрез редактиране на .iso образа им,

наблъсквал съм в отделна папка програмки и прочее (не говоря за nLite обаче, а за PowerISO примерно) и не съм имал

никакви проблеми след това да се зарежда Джама ми от CD устройството (зададено по подразбиране от BIOS-a).

Не съм сигурен дали .iso образите на линукс съдържимо ще бъдат редактируеми и в последствие използваеми като инсталционни

за прилежащата си линукс дистрибуция, ако им сложа папка примерно с програма за Windows. В моя случай искам просто

образа на Linux-а да го допълня с папка, която има .iso на CorelDraw 14 Suite. Такива неща към Джамови образи съм правил

айде да не е стотици, но десетки и не съм имал порблем досега.

Мисля че не, само трябва да се съобразяваш с имената на файловете (при линукс се прави разлика). То не че някой ме пита де, но цените на дисковете са толкова ниски че не съм сигурен дали си заслужава работата :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване