Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

Значи на теб не ти харесва това че в Линукса няма гаранций?Ами какво ще кажеш за "гарантираният" лично от баце Бил Уиндоус славещ се с прословутата си "стабилност"?Все пак Линукса в цялото си многообразие е свободен и безплатен софтуер-какви гаранций искаш?!

Гаранции никой не дава, но ако човек иска поддръжка трябва да си плати. Самата операционна система е безплатна, поддръжката не!

Придържайте се към темата!
Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

1. GIMP, който имаш предвид е модифицирана версия, наподобяваща Photoshop, основния код е същия, само е променен външния вид. Същата версия я има и за RHEL, SuSE, Windows и други

...

Леле - Леле... Не ми се пишеше в темата, защото не ми се спори с разбиращите.

Извинявай, че си мод, но говориш смешки. Gimp било "модифицирана версия, наподобяваща Photoshop, основния код е същия" :speak:

Не се изказвай, че и децата ще ти се смеят ;)

Photoshop е продукт на Adobe, в пъти по-мощен (за съжаление) от Gimp. Няма как да знаеш какъв е кода на Photoshop, просто защото няма как да го видиш. И не, Gimp не е "модифицирана версия" на каквото и да е. "Наподобяваща" може би, до толкова до колкото има сходни цели.

Извинявам се, че се намесвам, но такова изречение ме разсмя. Моля ви, не се изказвайте така аматьорски и неподготвено.

Поздрави!

Едит: И още нещо. "Същата версия я има..." Не се излагай, това нещо, наречено Gimp e Open Source. Т.е. можеш да си изтеглиш сорс-а и да си компилираш. Тръгва там кадето имаш един компилатор. Разбирай едно gcc в случая. И се прави с ./configure & make & make install

Само в тези дистрибуции ли я има? И си убеден, че точно в тези трите има последната версия 2.4.5? Да разбирам ли, че в Слак я няма? Или в Дебиан? А дали в Current на Слак е 2.4.5? А в Слак 12 е 2.2.х

Баси изречението... "Същата версия я има..." И коя е тази "същата версия?!

Редактирано от Victorche (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След инсталиране, ако видеокартата се поддържа, Ubuntu ще я разпознае и ще ви предложи да инсталира Proprietary driver с 3D acceleration. Ако по някаква причина не е станало, се стартира System/Administration/Hardware Drivers. В прозореца трябва само да се сложи отметка на Enabled (в Status е показано дали в момента се използва или не). След свалянето и инстлирането, ви предлага да направите рестарт.

Настройката на монитора и видеокартата - "Screens and Grafics", не е в System/Administration, a се намира в Applications/Other, което стандартно не се показва. Налага се редактиране на менютата - десен бутон на лентата, Edit Menus, в ляво се избира Other и в дясно се слага отметка на Screens and Grafics.

Ако си прецакате настройките ... , може да рестартирате, натискате Esc и избирате "recovery mode". В "Recovery Menu" избирате xfix - това ще се опита да fix-не X server-а. ...

Друг вариант е да се използва, предложеният от @cakula, envy. В пакетният мениджър намираме и инсталираме envyng-gtk и envyng-core. Би трябвало EnvyNG да се е появило в Applications/System Tools менюто. Стартираме, избираме ATI или NVIDIA и натискаме Apply за автоматично откриване и инсталиране на драйвера. Нататък е същото както при другият начин.

===

За NVIDIA драйвер - в репозиториите на Ubuntu 8.04 се намират следните неща:

- nvidia-glx-new - "binary drivers (169.12) provide optimized hardware acceleration of OpenGL applications via a direct rendering X Server and support the newer GeForce, nForce and Quadro families of NVIDIA chipsets. AGP, TV-out and flat panel displays are also supported."

- nvidia-glx - "binary drivers (96.43.05)..." за по-стари видеокарти.

- nvidia-glx-legacy - "binary drivers (71.86.04)..." за TNT, TNT2, or older GeForce.

- nvidia-settings - a tool for configuring the NVIDIA Linux graphics driver. "NVIDIA X Server Settings" се появява в System/Administration. Инсталира се само при използване на EnvyNG, но може да се добави със Synaptic.

Вариантът с изтегляне и инсталиране на драйвери от сайта на NVIDIA може би има смисъл при поява на нови драйвери, които все още не са включени в репозиториите на Ubuntu. Ако сте новак, възможността да си скапете X server-а е голяма- налага се изтеглянето на компилатор, съобразяване с версията на ядрото, изтегляне на допълнителни пакети и следване на инструкциите от официалният сайт. За момента и на двете места версията е 169.12, така че няма смисъл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Извинявай, че си мод, но говориш смешки. Gimp било "модифицирана версия, наподобяваща Photoshop, основния код е същия" :speak:

Не се изказвай, че и децата ще ти се смеят ;)

Не си извинен, защото говорих за GIMPshop, който наподобява Photoshop

Следващия път прочети темата, преди да се намесваш. В случая аматьора си ти, но по отношение на българския език!

П.П. цитирал съм версии, за които знам че се предлага като пакет, втора двойка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- nvidia-glx-new - "binary drivers (169.12) provide optimized hardware acceleration of OpenGL applications via a direct rendering X Server and support the newer GeForce, nForce and Quadro families of NVIDIA chipsets. AGP, TV-out and flat panel displays are also supported."

- nvidia-glx - "binary drivers (96.43.05)..." за по-стари видеокарти.

Да, тях тествах и ми даваха недобри резултати именно при опреснителната честота.

Предлагаше ми само максумум опресняване до 77 Hz. И едва при 600 х 800 резолюция

ми предложи максималните поддържани от монитора ми (тумбест CTX) 100 Hz, както

си пише в упътването му. А той поддържа такова опресняване под Джама на 1024 х 768.

Аз винаги съм го държал на 1152 х 864 при 85 Hz под Win-a.

При такава резолюция обаче тези драйвери не ми даваха повече от 66 Hz.

Това го махнах, ще пробвам дадения ми от сайта на nVidia дривер за линукс, но не знам как да го подкарам.

А монитора така и не го видях в ubuntu. Може пък и да е вграден като драйвер в драйверите за графичните карти.

Де да знам...

За звука обаче не открих драйвер панел, който да ми дава право да избирам честота, битове, кодек...

Смао някакви плъзгачи за силата на нивата, които неми вършат работа така самостоятелно.

Първо ще гледам да оправя тези проблеми. Веднъж да се убедя, че е наред комуникацията с платките,

почвам да махам кича дето е в дистрото и да си оставя само неща дето ми трябват.

Докато ги разгледам сяко за какво е обаче ше мине поне седмица, всяка вечер по два-три часа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен това след инсталация на драивер за Нвидиа трябва да се инсталира пакета Nvidia Settings.Настроиките на резолюциите се правят от тази програма а не от вграденият инструмент на Убунту-там ще ви даде нереални стойности на кадровата честота.Nvidia settings се инсталва автоматично от Envy NG,има го и в Синаптика.

Редактирано от cakula (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз имах проблеми с монтирането на Ntfs дяловете при добавяне на Xfce4 към Ubuntu8.04.Решението(не е единствено)-инсталацията чрез Synaptic на пакета pysdm(Graphical Storage Device Manager).С този пакет дори на начинаещите няма да им е трудно да си монтират/демонтират дяловете на хардисковете.

Пробвах предложението на @cakula, благодаря за което. Наподобява, коментираният преди, Disk Manager. Storage Device Manager се появява в System/Administration. Улеснява, защото не се налага ръчно редактиране на fstab и опциите за настройка са събрани в Assistant. За неразбиращ, като мен, обаче тези опции са по-скоро опасни. Наложи ми се справка за описанията на опциите тук и тук. Също така пише, че в някои случаи може да доведе до проблеми:

The catch is that Ubuntu uses UUID to identify partitions in the fstab file. UUID's sound like a good idea if you start moving disks around in your computer. The Storage Device Manager doesn't seem to have any smarts and got a little confused trying to update the fstab file. The ordering was wrong and ubuntu refused to boot, so I had boot up into the general (safe) mode and manually change the fstab file.

The bottom line is I couldn't find a smart gui front end to edit the fstab file, ahh well.

Май всеки сам трябва да реши дали да го ползва или не.

Забелязах, че при default настройки се включва "access time"- запис на времето на последен достъп за файлове и директории, което по принцип забавя и не знам как е настроено в Ubuntu 8.04. Искам да попитам за мнение - в какви случаи може да се използва "noatime", някакви проблеми? Четох някъде, че има нова опция "relatime". Някакви мнения за нея, някой да знае дали се използва вече в Ubbuntu?

===

Благодаря за пояснението, ще го имам в предвид при настройките.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Забелязах, че при default настройки се включва "access time"- запис на времето на последен достъп за файлове и директории, което по принцип забавя и не знам как е настроено в Ubuntu 8.04. Искам да попитам за мнение - в какви случаи може да се използва "noatime", някакви проблеми? Четох някъде, че има нова опция "relatime". Някакви мнения за нея, някой да знае дали се използва вече в Ubbuntu?

От гледна точка на сигурността не е добра идея да се слага noatime. АКо ще го слагаш нека да е за ntfs партиции или USB диск. Иначе ускорява времето за достъп, защото не обновява този атрибут на файла

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ абе зная си аз че има нещо нередно в това дистро, пък може би и в линукс като цяло.

Точно за това говоря. За простата комуникация. Аз може да реша видеокартата си да я ползвам само за гледане на

компресирани, рипнати от ДВД филми. Друг пък само за игри. Трети обикновено и за двете и т.н..

Но смятам, че е правилно потребителят сам да види на екрана, че ОС-то не само че е разпознало хардуера му,

ами и му дава право да го настройва. Това обаче без подходящ драйвер не става. А той също е софтуер.

Тези неща искам първо да ми се появяват когато инсталирам една ОС и да ми каже:

"Здрасти!

Имаш nVidiq GeForce xxxx - ето тук я настрой (и да видя настройки на парматри каквито производителят ми е написал на кутията)

Имаш Audiphile 2496 - ето тук я настрой (дискрет. честота, дълбочина в битове на звука, драйвер за вход-изход, АЦ-ЦА)

Имаш монитор CTX...

Имаш принтер Hp...

Това е смисъла на една ОС, не да ми казва колко готини програми има за нея, а как тя най добре ще ми даде

връзката на тия програми с чаркулите. А дали ще са програми за CAD и Render или само за гледане на филми е все тая.

Те отделно ще си искат ако чрез ОС-то ми кажат, че еди кой си чаркул има слаби параметри за тях и прочее.

Това е ОС, поне аз това разбирам под ОС.

Аз даже не трябва да я усещам че съществува в крайна сметка, тя е един посредник между моите действия на екрана

(ако чертая, русувам на таблет, редя музикални файлове в миксиране, гледам филм, избирам си песен от списък на приложение).

Или аз съм нещо в грешка. В крайна сметка за какво се е блъскал Атанасов!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз даже не трябва да я усещам че съществува в крайна сметка, тя е един посредник между моите действия на екрана

(ако чертая, русувам на таблет, редя музикални файлове в миксиране, гледам филм, избирам си песен от списък на приложение).

Или аз съм нещо в грешка. В крайна сметка за какво се е блъскал Атанасов!?

Не си в грешка, но не трябва да се забравя че (тръгвайки от корените) Линукс е ориентиран основно към сървърите и едва в последните 3-5 години "настъпва" към крайните потребители. И настройката на десктопа ти по твое жеание (включая необходимите ти програми) може да отнеме седмица или даже повече

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май ще взема да направя фирма или сдружение за направа на ОС, която да е посредник

в комуникацията на кофигурирани чаркули (компютър) и човека. Па ако ще и "абориген" да е.

Толкова просто ми изглежда, че няма на къде повече една такава концепция.

Естествено на програмистите няма да им е добре.

В крайна сметка не ubuntu, а нещо друго линуксско дали ще ми свърши работата!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[quote name='adXok' post='903167' date='28.04.2008г. в 20:50ч.'

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, първото с теста съм го направил: 3 пъти... затова и дойдох в темата за ubuntu.

Иначе в distrowatch са толкова много и по нищо не можах да разбера коя ще отоговаря

на моите критерии за добра ОС в случя Линукс дистрибуция.

Само без иронични подмятания, защото масата от хора, които имат компютри са по-прости дори и от мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Май ще взема да направя фирма или сдружение за направа на ОС, която да е посредник

в комуникацията на кофигурирани чаркули (компютър) и човека. Па ако ще и "абориген" да е.

Толкова просто ми изглежда, че няма на къде повече една такава концепция.

Естествено на програмистите няма да им е добре.

Хич няма да ти е лесно още от 70-те години се правят опити в тази насока (елементи на изкуствен интелект, дружелюбен потребителски интерфейс, естествено за човека управление и т.н) но без особен успех

Е, първото с теста съм го направил: 3 пъти... затова и дойдох в темата за ubuntu.

Иначе в distrowatch са толкова много и по нищо не можах да разбера коя ще отоговаря

на моите критерии за добра ОС в случя Линукс дистрибуция.

Само без иронични подмятания, защото масата от хора, които имат компютри са по-прости дори и от мен.

Всички линукси са еднакви, само инструментите им за управление са различни и предлагат различне графичен интерфейс. По-скоро погледни графичните интерфейси: KDE = WIndows, XFCE = CDE (условно, разбира се)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Графичният интерфейс ми е последният проблем. Първият са ми чаркулите: дъно, хард, звук, графика, нет, ин-оут и прочее.

Там още не съм срещнал ОС която да ме пита какво да ги прави!?

А аз нали затова съм ги купувал, за да "си говоря" с тях и да ползвам параметрите им за да си направя нещата

чрез програмите за този дето "ще ми превежда" и ще ги сработва заедно.

Не ми се вярва да е толкова сложно. Ако наистина е сложно по-добре и сега тези дето го правят сложно да си изядат дипломите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Графичният интерфейс ми е последният проблем. Първият са ми чаркулите: дъно, хард, звук, графика, нет, ин-оут и прочее.

Там още не съм срещнал ОС която да ме пита какво да ги прави!?

А аз нали затова съм ги купувал, за да "си говоря" с тях и да ползвам параметрите им за да си направя нещата

чрез програмите за този дето "ще ми превежда" и ще ги сработва заедно.

Не ми се вярва да е толкова сложно. Ако наистина е сложно по-добре и сега тези дето го правят сложно да си изядат дипломите.

Хардуера се развива с по-бързи темпове от софтуера (или поне изпреварващо) и поради тази причина няма драйвери за някои устройства за някои ОС. А и повечето производители на хардуер осигурават поддръжка само за Windows....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, човече, бе не разбра ли, че не си за Линукс?(adxok)

По темата. Няма как да разбереш , коя дистрибуция е за тебе, без да я пробваш. Така че, наистина е нужно да хванеш две - три за ушите и да пробваш, пробваш ...

Защото всичко е относително.

На мен ми харесва Дебиан с неговият synaptic и 22 000 пакета, на друг му харесва Suse с негоият администраторски панел и най-новите версии на пакети - последен писък на модата... Или пък Manriva - даже и мене ме изкефи. А има и печени типове, дето признават само спартанският Slackware с многото ръчна работа ... А има и още по-печени, дето ако всичко не се компилира от сорс - не го поглеждат (Gentoo). Това пикливо Ubuntu е за лапни шарани като тебе, белким зацепят кво е това животно GNU/Linux, на по-опитните потребители ( стигат два месеца потребление) вече разните му там патерици за графични инсталации са им вече ненужни.

Това не ти е пазар - отиваш, поръчваш и получаваш. Тоя сорс се пише от хора без заплащане, компилират ти го наготово без заплащане - ако ти отърва - ползваш, ако не - не ползваш. Или сядаш и пишеш собствен код и реализираш капризите си сам. Ако можеш.

Редактирано от tonit1968 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То затова и го има това при драйверите: сертифициран от уин, за което явно се и плаща!

Ей няма такава простотия. Някъв си посредник да ми определя как да си ползвам хардуера.

Сигурно ubuntu може да има драйвери за графични карти и да стават горе-долу,

ама за други неща съвсем няма подходящи.

от друга страна трябва ли да инсталирам специализиранa линукс дистрибуция за колкото чаркула имам!?

Примерно: дистро Mediakuntu

имам едно тука ubuntu-studio, но дали то ще има примерно по-дбри драйвери за графиката звука?!

май трябваше оттам да почна!? и дали пък няма да ме попитам именно какво имам на компа първом като се инсталне!?

Сайта на тази дистрибуция е доста оскъден...

Редактирано от adXok (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
То затова и го има това при драйверите: сертифициран от уин, за което явно се и плаща!

Ей няма такава простотия. Някъв си посредник да ми определя как да си ползвам хардуера.

Сигурно ubuntu може да има драйвери за графични карти и да стават горе-долу,

ама за други неща съвсем няма подходящи.

от друга страна трябва ли да инсталирам специализиранa линукс дистрибуция за колкото чаркула имам!?

Примерно: дистро Mediakuntu

имам едно тука ubuntu-studio, но дали то ще има примерно по-дбри драйвери за графиката звука?!

май трябваше оттам да почна!?

Пълна липса на разбиране на системата. Драйверите на хардуера са модулите на ядрото, което си е все то за всички дистрота. Само зависи как е компилирано и с какви опции. Вече нещата , които не са в сорса на ядрото и ги няма - нямаш официална поддръжка от чичко Линух. Обаче примерно Nvidia предоставя техен си драйвер за видеокартата. Току що си инсталирах ново ядро и съответно си компилирах Nvidia драйвера и си работи перфектно. Ама на мен ми е лесно, щото знам как.

Обзалагам се, че в началото на твойто ползване на комп, когато си видял за пръв път Уиндоус, ти е било точно толкова трудно, както сега с Линукс. Сега ти е лесно с бозата, щото знаеш какво да правиш, но ако не знаеше?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пълна липса на разбиране на системата. Драйверите на хардуера са модулите на ядрото, което си е все то за всички дистрота. Само зависи как е компилирано и с какви опции.

Е, нали точно заради тези зависимости изписахме днес и всера толкоз много раздумки и бяха изтрити.

И как? Сменил си ядрото само заради драйверите на nVidia?! Компилирал си?!

Това ми е познато от компилаторите дето правят кода от синтактичен в машинен език?!

Стига де, не вярвам да е толкова сложно колкото звучи, но ако не кажеш как да го направя

в ubuntu - нямаше смисъл да го споменаваш.

А колкото до уиндоус, още часа след инсталирането му си слушах музика и си настройвах драйверите за звук, видео.

Както и да е. Разгледах хелпа за ubuntu studio.

Пише, че не е правено от професионалисти, но в някои случаи работело.

Примерно какви команди да се напишели в командния ред за да се засекат компонентите.

и пак:

Драйверите на хардуера са модулите на ядрото.

Ама чии драйвери?! На линукс-разработчиците на дистрото или на хардуерния производител.

Да, за nVidia изтеглих драйвер (все още не знам как да го инсталирам, първо е някакъв архив, който да видя как да стартирам)

Но за звуковата карта няма линукски драйвери от производителя, за монитора също. За Клавиатурите, контролерите и прочие

също не намерих. Сигурно има линуксски, но... проблем ми е писането на кодови команди.

А за това дистро са дадени като помощни за максималното дефиниране на чаркула.

Доста сложна процедура. А не мисля, че трябва да е така.

И trosho, не се притеснявай. Повечето хора проявили интерес към Линукс се радват тука като пиша аз без да се излгат те да ги питат тия неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Доста сложна процедура. А не мисля, че трябва да е така.

И trosho, не се притеснявай. Повечето хора проявили интерес към Линукс се радват тука като пиша аз без да се излгат те да ги питат тия неща.

Да, процедурата е сложна, но не си мисли че под графичния интерфейс на WIn или MAC е по-различно. Тук просто нещата не са така изгладени.

и нали ти работи клавиатурата, за чий ти е нов драйвер, след като вече Е ЗАРЕДЕН!!!

Вземи прочети книжки и задавай смислени въпроси, нямаш си идея от това как работи операционната система, но искаш да я правиш по-удобна.

Следващото изказване не по темата Ubuntu не бъде директно наказвано. Ако искате дискусии на тема линукс отворете нова, обща тема!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, става въпрос за пианистична MIDI клавиатура или Хардуерен Синтерзатор,

също и хардуерни контролер-панели за управление на параметри като скролиране, превъртане на песни, рязане.

Те също идват с драйвери за да се разбират със съответната ОС. Досега с Win-a и MacOS.

За линукс нямаше. Как да ги накарам да се разбират с Линукс ОС-то, дистрибуция Ubuntu (убунту-студио) и да и покажат какво имат,

така че аз да го видя някак си под някаква форма на екрана и да го контролирам в програмата!?

Код няма да ми помогне, аз не съм посредник.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не, става въпрос за пианистична MIDI клавиатура или Хардуерен Синтерзатор,

също и хардуерни контролер-панели за управление на параметри като скролиране, превъртане на песни, рязане.

След като искаш помощ пишеш КОНКРЕТНО: Марка, модел, инрерфейси, пробвах това, онова, не стана, помагайте

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе то аз с едни драйвери щом се мъча вече трети ден... не му е времето още за преминаване към Линукс.

Отказваме се.

http://www.m-audio.com/index.php?do=support&tab=driver

USB Audio Series -> Audiophile USB -> само зa Mac и Win имат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване