Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

pland

Препоръчан отговор

Хей другари :) можете ли да посочите някъде ресурс (за предпочитане с картинки) как се споделя връзка към Интернет в Убунту.

Във въпросния компютър, който ще е с тази Линукс дистро е с две лан карти, като в едната влиза кабела от switch-а на доставчика (доставчика е ssi.bg - връзката към Интернет се осъществява с pppoe) а от другата излиза кабел, който се включва в switch-a в офиса, разпределящ Интернета по всичките 12 компютъра.....................

Здравей!

Видя ли Това? Аз по този начин давам интернет. За повече от 1 компютър - в защитната стена напиши от кои до кои IP-адреси става на въпрос. Ако не ти е ясно - ще ти направя скрийншот. Това е най-лесния начин за споделяне на нета!

След време - Ето и скрийншота:

6827_244.PNG

Успех!

Редактирано от maicky (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

OK, trosho! Ще те послушам! Благодаря ти за информацията! :)

Доколкото схванах от писаното в упътването, до тук би трябвало да си минал през следната последователност.

Определяш revision - "grep -B 1 "THOMSON" /proc/bus/usb/devices". В твоята Home (или в Desktop) директория правиш нова директория speedtouch - "mkdir speedtouch", и преминаваш в нея -"cd speedtouch". Сваляш firmware файла - "wget http://www.speedtouch.com/download/drivers..._3012.zip" и го разархивираш - "unzip SpeedTouch330_firmware_3012.zip". Сваляш tool за екстрактване - "wget http://www.linux-usb.org/SpeedTouch/firmwa...extractor", правиш го изпълним файл и извличаш необходимите неща в зависимост от revision-а - "chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor KQD6_3.012" или "chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor ZZZL_3.012". В текущата директория (speedtouch) би трябвало да са се появили 2 файла - speedtch-1.bin и speedtch-2.bin, които да си копирал в /lib/firmware/ - "sudo cp speedtch* /lib/firmware/". След това би трябвало да си създал файл secrets - "touch secrets" и да си записал ""[email protected]" "*" "password"" в него с "echo ""[email protected]" " * " "password"" >> secrets" (пише, че в ' * ' трябва да има шпации). С "nano secrets" трябва да си отварил този файл за редактиране и да си заменил "username" "isp" и "password" с твоите име, доставчик и парола и да си се уверил, че около тях няма останали кавички. От този файл би трябвало да направиш 2 файла за authentication в /etc/ppp/ - "sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/chap-secrets" и "sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/pap-secrets".

Ако си стигнал до тук, може да направиш проверка дали в /lib/firmware/ имаш двата файла - speedtch-1.bin и speedtch-2.bin, и дали в /etc/ppp/ имаш chap-secrets и pap-secrets с вярно съдържание. От тук нататък има два варианта в зависимост от начина за връзка - PPP Over ATM и PPP Over Ethernet. В зависимост от твоя случай четеш и изпълняваш съответната секция от документа.

За PPP Over ATM: Създаваш конфигурационен файл speedtch - напр. с "gedit speedtch", и копираш в него кода от посочената страница. Заместваш 'username' , 'isp' и VP/VC с твоите стойности. Записваш файла и след това го копираш с "sudo install -m 600 speedtch /etc/ppp/peers". За стартиране по време на зареждане редактираш /etc/rc.local (като root) - намираш линията "# By default this script does nothing" и след нея добавяш:

"# Start up Speedtouch connection"

"pon speedtch"

Това би трябвало да е всичко за този случай.

За PPP Over Ethernet: Сваляш и инсталираш br2684ctl bridging utility:

"wget http://www.linux-usb.org/SpeedTouch/mandrake/br2684ctl"

"sudo install -m 755 br2684ctl /usr/sbin"

Аналогично на предишният случай създаваш speedtch и след като копираш в него кода, заместваш 'username' , 'isp' и VP/VC с твоите стойности. Записваш файла и след това го копираш с "sudo install -m 600 speedtch /etc/ppp/peers".

При този случай пише, че трябва да създадеш зареждащ script с име "dial". Копираш в него написаният там код и променяш VP.VC с твоите стойности. Този файл - dial, се копира в /etc/init.d и трябва да се направи символен линк (S95dial) към него в директория /etc/rc2.d/, с което би трябвало да се зарежда по време на стариране. На края трябва да се направи още един линк:

sudo install -m 744 dial /etc/init.d &&

sudo ln -s ../init.d/dial /etc/rc2.d/S95dial &&

sudo ln -sf ppp/resolv.conf /etc/resolv.conf

За последните две команди не знам дали не трябва бъдат с /etc/init.d/dial ... и /etc/ppp/resolf.conf ... ? Нека някой по-запознат да каже.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото схванах от писаното в упътването, до тук би трябвало да си минал през следната последователност.

Определяш revision - "grep -B 1 "THOMSON" /proc/bus/usb/devices". В твоята Home (или в Desktop) директория правиш нова директория speedtouch - "mkdir speedtouch", и преминаваш в нея -"cd speedtouch". Сваляш firmware файла - "wget http://www.speedtouch.com/download/drivers..._3012.zip" и го разархивираш - "unzip SpeedTouch330_firmware_3012.zip". Сваляш tool за екстрактване - "wget http://www.linux-usb.org/SpeedTouch/firmwa...extractor", правиш го изпълним файл и извличаш необходимите неща в зависимост от revision-а - "chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor KQD6_3.012" или "chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor ZZZL_3.012". В текущата директория (speedtouch) би трябвало да са се появили 2 файла - speedtch-1.bin и speedtch-2.bin, които да си копирал в /lib/firmware/ - "sudo cp speedtch* /lib/firmware/". След това би трябвало да си създал файл secrets - "touch secrets" и да си записал ""[email protected]" "*" "password"" в него с "echo ""[email protected]" " * " "password"" >> secrets" (пише, че в ' * ' трябва да има шпации). С "nano secrets" трябва да си отварил този файл за редактиране и да си заменил "username" "isp" и "password" с твоите име, доставчик и парола и да си се уверил, че около тях няма останали кавички. От този файл би трябвало да направиш 2 файла за authentication в /etc/ppp/ - "sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/chap-secrets" и "sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/pap-secrets".

Оказа се, че проблемът е следния. Още при първата команда (grep -B 1 "THOMSON" /proc/bus/usb/devices) за разпознаване на модема ми изписва, че не го открива. Включвах го на няколко различни USB входа, но пак същото. sad.gif Като влязох в директорията /proc/bus/usb/devices нямаше обсолютно нищо там. Модемът ми е THOMSON 330 USB.

Редактирано от Emil777 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че модема трябва да е включен преди стартиране на Linux-а.

За да разбереш дали става нещо, може да включиш USB устройството и да напишеш "dmesg | tail" в терминала. Повтори командата и след изваждане на USB-то и виж съобщенията от ядрото. За да работи едно устройство, трябва за него да има съответен файл, които го представлява, в /dev/ директорията - провери това с команда подобна на тази "ls /dev/ttyUSB*".

Това упътване, което ползваш май се отнася за стара версия на Ubuntu, от периода 2006г. Този сайт е посветен на решаване на проблеми с такива модеми (с помощта на специален script), но също се отнася за по-стари версии на някои дистрибуции. Там се споменава, че в по-новите версии на Linux ядрото има специален модул (драйвер) "speedtch" за тези модеми.

Ето два линка, които се отнасят за Ubuntu 8.04 Hardy Heron и които евентуално биха помогнали - цък, цък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че модема трябва да е включен преди стартиране на Linux-а.

За да разбереш дали става нещо, може да включиш USB устройството и да напишеш "dmesg | tail" в терминала. Повтори командата и след изваждане на USB-то и виж съобщенията от ядрото. За да работи едно устройство, трябва за него да има съответен файл, които го представлява, в /dev/ директорията - провери това с команда подобна на тази "ls /dev/ttyUSB*".

Това упътване, което ползваш май се отнася за стара версия на Ubuntu, от периода 2006г. Този сайт е посветен на решаване на проблеми с такива модеми (с помощта на специален script), но също се отнася за по-стари версии на някои дистрибуции. Там се споменава, че в по-новите версии на Linux ядрото има специален модул (драйвер) "speedtch" за тези модеми.

Ето два линка, които се отнасят за Ubuntu 8.04 Hardy Heron и които евентуално биха помогнали - цък, цък.

Аха, явно ще бъде забавно! :wors: Ще падне четене и пробване на различни начини. Мога лесно да си сменя модема, ама така няма да е интересно! biggrin.gif

Мерси за линковете, trosho!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Готов съм с интернета! :) Инсталирах си и 150 update-та, по този начин след като рестартирам компютъра ми излизат още два допълнителни реда (там където си избирам коя OS да си пусна). За да ми се стартира първи Windows трябваше да вляза в /boot/grub/menu.lst и да променя default от 4 на 6, заради двата нови реда. Явно при всяко обновявване на Linux ядрото ще се появяват допълнителни редове... Та, въпроса ми е, ще има ли проблем да ги трия от /boot/grub/menu.lst при положение, че преди това съм направил backup на menu.lst? Без малко да се изкуша да пробвам, ама реших първо да попитам biggrin.gif .

Искам да попитам и още нещо - с какви програми да поддържам Linux системата? Ето например, при Windows Xp и Vista използвам Kaspersky Internet Security, PC Tools Firewall Plus, TuneUp Utilities, Registry Mechanic, Spyware Doctor и O&O Defrag.

Разбрах, че Linux имал нужда само от Firewall. А трябва ли и някаква програма за поддържане на регистрите, или пък за дефрагментиране на дяловете?

:PБЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ЗА ПОМОЩТА! :rap:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

МОжеш спокойно да ги триеш, но след като се убедиш че новото ядро зарежда и не ти прави проблеми. И не забравяй да смениш и коя ще е по подразбиране. Защитната стена е вградена (iptables, мразя я). Файловите системи се грагментират много по-малко и нямат нужда от дефрагментиране (или е невъзможно). Такава единна база данни като регистрите няма. Архивиране му е майката :-)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честито за интернета :yanim: .

Ако имаш желание и време, може да накратко да опишеш как си успял да се справиш с проблема. Това може да помогне на някой друг в бъдеще.

...

Искам да попитам и още нещо - с какви програми да поддържам Linux системата? Ето например, при Windows Xp и Vista използвам Kaspersky Internet Security, PC Tools Firewall Plus, TuneUp Utilities, Registry Mechanic, Spyware Doctor и O&O Defrag.

Разбрах, че Linux имал нужда само от Firewall. А трябва ли и някаква програма за поддържане на регистрите, или пък за дефрагментиране на дяловете?

...

За тези инструменти за поддръжка спокойно може да забравиш. Windows в това отношение е като тамагочи, но при Linux чак такава поддръжка не се налага. Ако слагаш и махаш много програми (което според мен ще правиш поне в началото), след тях ще остават библиотеки, необходими на съотвената програма, и конфигурационни файлове. Те няма да забавят или да пречат на системата, а само ще заемат място на диска. Ако обаче си падаш "чистофайник" (като мен) и това те дразни, може да инсталираш GtkOrphan (gtkorphan пакета) и да почистваш от време на време, но с повишено внимание.

Фрагментирането на файловете зависи от файловата система, която ползваш. Тези, които най-често се използват в Linux -ext3, xfs, reiserfs, са много по-устойчиви на фрагментация в сравнение с NTFS и няма да ти се налага дефрагментиране (говорим за десктоп). При сърварите, които са подложени на голямо натоварване, може би е по-различно, не знам и не мога да кажа нищо за този случай.

В Ubuntu 8.04 има защитна стена - ufw (в конзолата). Тя просто настройва по по-лесен начин вграденото iptables. Това правят и останалите програми с тази цел. Ако ufw ти се вижда прекаленно проста (или сложна), може да инсталираш Firestarter, която има графичен интерфейс.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

МОжеш спокойно да ги триеш, но след като се убедиш че новото ядро зарежда и не ти прави проблеми. И не забравяй да смениш и коя ще е по подразбиране. Защитната стена е вградена (iptables, мразя я). Файловите системи се грагментират много по-малко и нямат нужда от дефрагментиране (или е невъзможно). Такава единна база данни като регистрите няма. Архивиране му е майката :-)

Разбрах! Мерси, capnemo! ;)

Честито за интернета :) .

Ако имаш желание и време, може да накратко да опишеш как си успял да се справиш с проблема. Това може да помогне на някой друг в бъдеще.

За тези инструменти за поддръжка спокойно може да забравиш. Windows в това отношение е като тамагочи, но при Linux чак такава поддръжка не се налага. Ако слагаш и махаш много програми (което според мен ще правиш поне в началото), след тях ще остават библиотеки, необходими на съотвената програма, и конфигурационни файлове. Те няма да забавят или да пречат на системата, а само ще заемат място на диска. Ако обаче си падаш "чистофайник" (като мен) и това те дразни, може да инсталираш GtkOrphan (gtkorphan пакета) и да почистваш от време на време, но с повишено внимание.

Фрагментирането на файловете зависи от файловата система, която ползваш. Тези, които най-често се използват в Linux -ext3, xfs, reiserfs, са много по-устойчиви на фрагментация в сравнение с NTFS и няма да ти се налага дефрагментиране (говорим за десктоп). При сърварите, които са подложени на голямо натоварване, може би е по-различно, не знам и не мога да кажа нищо за този случай.

В Ubuntu 8.04 има защитна стена - ufw (в конзолата). Тя просто настройва по по-лесен начин вграденото iptables. Това правят и останалите програми с тази цел. Ако ufw ти се вижда прекаленно проста (или сложна), може да инсталираш Firestarter, която има графичен интерфейс.

Супер! Всичко ми е повече от ясно! Мерси, trosho! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честито за интернета smile.gif .

Ако имаш желание и време, може да накратко да опишеш как си успял да се справиш с проблема. Това може да помогне на някой друг в бъдеще

Ето какво направих:

Влязох в ТОЗИ сайт, който ти ми беше предложил и направих всичко което е описано там. Оказа се, че ми трябва usb adsl manager в който да си вкарам username и password и по този начин да се създаде "мост" между Linux Ubuntu 8.04 и THOMSON 330 USB Modem. Обаче за да работи както трябва този usb adsl manager е необходимо да се свалят допълнителни 6 програми (от същият сайт) като е важно да бъдат инсталирани по ред на номерата. За да не ги объркам аз ги свалих в 6 различни папки които означих с цифрите от 1 до 6 ;) .

Свалих си и usb adsl manager и всичките 7 програми качих на Flash памет. След това пуснах Linux-а и от Flash паметта цъках върху всяка една от програмите, които се инсталираха автоматично, където трябва и доста бързо. И понеже се инсталират в Root дяла, преди всяко инсталиране трябваше да си вкарвам паролата с която влизах в Linux (с цел да придобия Root права). До тук всичко протече гладко без никакви проблеми. Обаче след като отворих вече инсталирания usb adsl manager

http://img88.imageshack.us/my.php?image=us...lmanagerjf1.jpg

(Applications --> Internet --> Usb adsl manager) и въведох данните си в него, натиснах ОК и след това Connect, но ми изписа, че съм вкарал грешен username или password. Тогава се замислих какво ли означават VP (UK) и VC (UK) и дали трябва да маркирам PPPoA или PPPoE. Тa, зачетох се в ТОЗИ форум и открих ТОВА. Оказа се, че стойностите на VP (UK) и VC (UK), зависят от страната в която се намира потребителя и от неговия интернет оператор. Аз например се намирам в Испания и моят интернет оператор и Telefonica, затова моите стойности са VP (UK 8); VC (UK 32); PPPoE. Когато ги вкарах натиснах отново ОК и Connect и всичко тръгна. Веднага ми бяха предложени 150 update-та biggrin.gif .

cool.gifТова е! Успех на всички! cool.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте.Реших да пробвам що е то Виста ... angry.gif и тя явно редактира GRUB, защото сега не ме пита с коя ОС искам да вляза.Как да го възстановя така, че пак да имам избор Убунту 8.04 или Виста?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едно бързо търсене в Google доведе до много резултати, но тези са отбелязани като лесни - цък, цък. Избери си.

:);):wors: първия линк ми помогна. Благодаря trosho

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам един "проблем" с Ubuntu. Първо, след като си го изтеглих и качих на CD, пуснах демото (т.е. Live CD или както се води) за да видя какво представлява. След като го бях пускал, видях, че ми липсват около 5GB от D:\. Помислих, че там си пише временните файлове, за да може да тръгне демото. Реших да го инсталирам - "откъснах" 20GB от Е: и там направих Ext3 партишън и такъв за Swap. Инсталирах го и всичко си тръгна супер, но тези 5GB пак си липсват, а Norton ParrtitionMagic ги показва като "Extended" и незнайно защо е 220GB (което всъщност май се явява сбора на D:\, E:\ и двата дяла за Ubuntu). Та .. мога ли да си върна тези пет гигабайта?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам един "проблем" с Ubuntu. Първо, след като си го изтеглих и качих на CD, пуснах демото (т.е. Live CD или както се води) за да видя какво представлява. След като го бях пускал, видях, че ми липсват около 5GB от D:\. Помислих, че там си пише временните файлове, за да може да тръгне демото. Реших да го инсталирам - "откъснах" 20GB от Е: и там направих Ext3 партишън и такъв за Swap. Инсталирах го и всичко си тръгна супер, но тези 5GB пак си липсват, а Norton ParrtitionMagic ги показва като "Extended" и незнайно защо е 220GB (което всъщност май се явява сбора на D:\, E:\ и двата дяла за Ubuntu). Та .. мога ли да си върна тези пет гигабайта?

А колко е размера на Д, защото 5 гигабайта от 100 са едно, от 10 са друго. каква е файловата система?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички (c:, d:, e:) са на NTFS.

D: беше 78GB, сега е около 73. Не че няма да го преживея, но не може просто ей така да "изчезнат", нали?

Тогава опитай да намериш някой голям файл и/или най-новите файлове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@capnemo

Най-големият файл на диска е .iso image (около 7GB), имам разни DVD-та ... а най-нови обикновено са ми резервните копия на Opera и т.н. И проблемът не е че ми липсва място като да го заема нещо (бих открил какво е), а просто самият дял е станал по-малък. Какво по-точно ме интересува при тези файлове?

@trosho

доколкото си спомням, под Windows само отворих диска и пуснах демото, така че след рестарт да се зареди. Не помня да съм опитвал инсталация под Windows. И друго - инсталирах Ubuntu успоредно на Win - сега използвам GRUB, а дяловете на Ubuntu са логически, ако това има значение.

Редактирано от Disasterpiece (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@capnemo

Най-големият файл на диска е .iso image (около 7GB), имам разни DVD-та ... а най-нови обикновено са ми резервните копия на Opera и т.н. И проблемът не е че ми липсва място като да го заема нещо (бих открил какво е), а просто самият дял е станал по-малък. Какво по-точно ме интересува при тези файлове?

@trosho

доколкото си спомням, под Windows само отворих диска и пуснах демото, така че след рестарт да се зареди. Не помня да съм опитвал инсталация под Windows. И друго - инсталирах Ubuntu успоредно на Win - сега използвам GRUB, а дяловете на Ubuntu са логически, ако това има значение.

Под линукс ли гледаш че е по-малък. Ако да с коя команда/програма

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При включен autorun, под Windows се появява прозорец с 3 възможности: "Demo and full installation", "Install inside Windows" и "Learn more". Ти си избрал първата. Това, за което попитах (wubi install), е втората опция. Попитах дали не си я пускал, защото тя прави инсталиране на Ubuntu под Windows и заема приблизително толкова място, колкото ти липсва. Уви, не е от това.

Може да разгледаш разпределението на дяловете върху диска с някоя специализирана програма - например Acronis Disk director (Windows) или GParted (Linux), и да видиш какво е полжението (има ли неизползвано място).

ПП. както казва capnemo, да не е разлика от мерната единица? Има разлика между GB и GiB.

Сега пробвах Acronis Disk Director Suite и според него няма Unallocated пространство. А мерките са ми ясни, правя разлика. Преди Windows виждаше дяла като 78GB, а сега - като 73.

Да не би при инсталацията да си избрал auto-resize и дялът да е бил намален? Доколкото си спомням имаше такава опция. Ако сборът от всички дялове е равен на обема на хард диска, не мисля, че промяната на един дял е проблем.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега пробвах Acronis Disk Director Suite и според него няма Unallocated пространство. А мерките са ми ясни, правя разлика. Преди Windows виждаше дяла като 78GB, а сега - като 73.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз имам хардиск 40 гига байта а ето какво вижда убунтуту

убунтуту е инсталирано през уиндоуса като 2ра ОС

post-12504-1214696550_thumb.png

Редактирано от DreX (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване