Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

• Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

fdisk -l /dev/hda

fdisk -l /dev/sda
Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0xe7435579

Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System

/dev/sda1   *		   1		2295	18434556	7  HPFS/NTFS

/dev/sda2			2296	   30401   225761445	f  W95 Ext'd (LBA)

/dev/sda5			2296	   11857	76806733+   7  HPFS/NTFS

/dev/sda6		   11858	   27970   129427641	7  HPFS/NTFS

/dev/sda7		   27971	   30279	18547011   83  Linux

/dev/sda8		   30280	   30401	  979933+  82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 1031 MB, 1031798784 bytes

16 heads, 32 sectors/track, 3936 cylinders

Units = cylinders of 512 * 512 = 262144 bytes

Disk identifier: 0xcbf9bc86

Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System

/dev/sdb1			   1		3936	 1007600	b  W95 FAT32

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А мога ли да направя дял със NTFS фаийлова система и да инсталирам на него виндовс? Ако мога как да го направя? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А мога ли да направя дял със NTFS фаийлова система и да инсталирам на него виндовс? Ако мога как да го направя? ;)

С някоя от програмите правиш дял, стартираш от СД, указваш на инсталатора да форматира и инсталира на новия дял, инсталираш и накрая зареждаш от live СД и възстановяваш grub конфигурацията

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С някоя от програмите правиш дял, стартираш от СД, указваш на инсталатора да форматира и инсталира на новия дял, инсталираш и накрая зареждаш от live СД и възстановяваш grub конфигурацията

Благодаря!!! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтеглих си убунту линукс 8.04.1 и когато почна да я инсталирвам стигам до разделянето на дисковете, когато дам ръчно да го наместя къде да се инсталира, не мога да продължа, а когато дам автоматично иска да ми изчисти дисковете, кажете как да го настроя да се инсталира в някой локален диск?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да смалиш съществуващ дял (да "откъснеш" от него поне 10-15 GB) и в това пространство да направиш нов Ext2/Ext3. Поне при мен беше така.

А иначе проблемът с липсващите гигабайти си остава, по-нагоре си постнах Partition Table-а, някой?

Редактирано от Disasterpiece (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Как да си асоциирам mp3 да се отварят с определена програма (например Rhythmbox) в Убунту 8.04

Благодаря!

Десен бутон на някоя mp3ка . свойства . отваряне с и готово ;) Успех

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях постнала проблем,но се оправих cool.gif

Редактирано от DidiStaneva (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет на всички! Имам следния проблем. Инсталирам ubunto 8.04 и искам да направя интернет връзката. За целта, ако правилно съм прочел през Терминала пиша "sudo pppoeconf" . След което иска име- пиша го, а след това иска паролата- и когато се опитам да я напиша просто курсора си мига и нищо не се изписва въпреки че натискам копчетата? Паролата, която се иска същатата ли е като тази която съм въвел при инсталиране на Убунту? Грешно ли се опитвам да на направя интернета? Зелен съм и се надявам на съвет. :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Привет на всички! Имам следния проблем. Инсталирам ubunto 8.04 и искам да направя интернет връзката. За целта, ако правилно съм прочел през Терминала пиша "sudo pppoeconf" . След което иска име- пиша го, а след това иска паролата- и когато се опитам да я напиша просто курсора си мига и нищо не се изписва въпреки че натискам копчетата? Паролата, която се иска същатата ли е като тази която съм въвел при инсталиране на Убунту? Грешно ли се опитвам да на направя интернета? Зелен съм и се надявам на съвет. :wors:

Това е нормална реакция при въвеждане на парола в UNIX/Linux като защита (някаква) от надзъртащи зад рамото ти. Да, паролата на потребителя иска

Бях постнала проблем,но се оправих cool.gif

Кажи какъв е бил и как си го решила за да се научим и ние на нещо ново

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че аз НЕ мога да въведа паролата, защото нищо не ми изписва като натискам копчетата и затова питам какво да правя???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Проблемът е, че аз НЕ мога да въведа паролата, защото нищо не ми изписва като натискам копчетата и затова питам какво да правя???

напиши я и натисни Enter. И ВЗЕМИ ДА ОСМИСЛИШ ТОВА, КОЕТО НАПИСАХ!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам съмнения, че не иска паролата на юзъра ти в Убунту

А иска парола за РРРоЕ връзката. Т.е. паролата ти за пускане на интернет. Не зная РРРоЕ връзка, която да те пуска само с потребителско име и без парола.

А и самия аз съм пускал РРРоЕ под линукс.

Т.е. пиши потребителко име и парола, дадени ти от доставчика на интернет. А не паролата на юзъра ти в Убунту.

Относно това, че самите букви / цифри не се показват... Нормално е

При sudo пак не се показват. Просто напиши паролата си (независимо, че не виждаш самите символи или звездички) и натисни Enter.

cool.gif

Редактирано от Victorche (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двама ви за отговора, но нещо пак не става. Въвеждам sudo pppoeconf, въвеждам парола и юзер на убунту, а след това и на доставчика ми , но пак нямам нет??? Някакви идеи? Ако има някакво значение- с лаптоп съм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря и на двама ви за отговора, но нещо пак не става. Въвеждам sudo pppoeconf, въвеждам парола и юзер на убунту, а след това и на доставчика ми , но пак нямам нет??? Някакви идеи? Ако има някакво значение- с лаптоп съм.

Съвсем неразбиращ потребител на Убунту съм. Естествено не разбирам на терминала много-много, и заради това съм благодарна на разработчиците на Убунту, че са го направили юзър-френдли, и всичко мога да си правя не през терминала. Моето PPPoE си го направих от System/Administration/Network/Point to point connection. От там си ползвам и безжичната карта на лаптопа.

Тъй че, ivaylo-85, защо не пробваш като мен?

Извинявам се, ако съм обидила старите гурута, привърженици на терминала.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем неразбиращ потребител на Убунту съм. Естествено не разбирам на терминала много-много, и заради това съм благодарна на разработчиците на Убунту, че са го направили юзър-френдли, и всичко мога да си правя не през терминала. Моето PPPoE си го направих от System/Administration/Network/Point to point connection. От там си ползвам и безжичната карта на лаптопа.

Тъй че, ivaylo-85, защо не пробваш като мен?

Извинявам се, ако съм обидила старите гурута, привърженици на терминала.

Благодаря за съвета, но и така не става- пробвал съм :blink: И затова се чудя какъв е проблема???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря за съвета, но и така не става- пробвал съм :) И затова се чудя какъв е проблема???

след като пробваш я дай това:

sudo tail -20 /var/log/messages

и дай реултата тук да видим какви грешки дава

baba_jaga, няма място за обиди, всеки решава проблемите си според знанията и понякога визуалните методи са по-прости и бъри :blink:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

след като пробваш я дай това:

sudo tail -20 /var/log/messages

и дай реултата тук да видим какви грешки дава

Ето това:

[email protected]:~$ sudo tail -20 /var/log/messages

Jul 15 22:35:55 ivaylo85-laptop pppd[4405]: PPP session is 1241

Jul 15 22:35:55 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Using interface ppp0

Jul 15 22:35:55 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connect: ppp0 <--> eth0

Jul 15 22:36:00 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connection terminated.

Jul 15 22:36:30 ivaylo85-laptop pppd[4405]: PPP session is 1232

Jul 15 22:36:30 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Using interface ppp0

Jul 15 22:36:30 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connect: ppp0 <--> eth0

Jul 15 22:36:36 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connection terminated.

Jul 15 22:37:06 ivaylo85-laptop pppd[4405]: PPP session is 1242

Jul 15 22:37:06 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Using interface ppp0

Jul 15 22:37:06 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connect: ppp0 <--> eth0

Jul 15 22:37:16 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connection terminated.

Jul 15 22:37:46 ivaylo85-laptop pppd[4405]: PPP session is 1243

Jul 15 22:37:46 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Using interface ppp0

Jul 15 22:37:46 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connect: ppp0 <--> eth0

Jul 15 22:37:59 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connection terminated.

Jul 15 22:38:29 ivaylo85-laptop pppd[4405]: PPP session is 1228

Jul 15 22:38:29 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Using interface ppp0

Jul 15 22:38:29 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connect: ppp0 <--> eth0

Jul 15 22:38:34 ivaylo85-laptop pppd[4405]: Connection terminated.

[email protected]:~$

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай да изпълниш първо

sudo bash

И след това другите команди по настройка на ppp. освен това погледни дали няма някакъв лог от вида ppp* във /var/log и ако да дай последните редове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Опитай да изпълниш първо

sudo bash

И след това другите команди по настройка на ppp. освен това погледни дали няма някакъв лог от вида ppp* във /var/log и ако да дай последните редове

Като напиша sudo bash ми излиза това:

[email protected]:~$ sudo bash

[email protected]:~#

Не знам какво да направя- начинаещ съм и затова бих помолил ако е възможно за малко повече обяснения или някакъв линк, в който да прочета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Като напиша sudo bash ми излиза това:

[email protected]:~$ sudo bash

[email protected]:~#

Не знам какво да направя- начинаещ съм и затова бих помолил ако е възможно за малко повече обяснения или някакъв линк, в който да прочета.

В тои момент си с максималните права т.е. вече не е нужно да изпълняваш командите със sudo отпред

Изпълни това:

pppoeconf
и дай резултата, както и това:
tail -20 /var/log/ppp*

Темата продължава тук:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=89281

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване