Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

• Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Може. Разгледай опциите на gdm (Login Manager-a).

Опитах - като написах гдм в Конзолата, обаче има някакъв БЪГ - изчезва ми графичната среда и като опитам и от system да го стартирам не се стартирва, явно не трябва през руут да се пуска, защото пък кати си вляза с другия акаунт е нормално... НЯкакви идеи? Сетих се и още нещо - как да видя стартираните процеси и как мога да спра тези, които не ми трябват. angry.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не от конзолата :yanim:

Има си графична настройка в System->Administration.

За съжаление не помня точно как е името й на английски, защото използвам българския превод, но смятам че ще я намериш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оправих го, МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ :yanim: . Ами за процесите или програмите, които искам да изключа пристартиране къде се гледа? Пък и, пфу много рам памет ми гълта нещо - само 20МБ от 256 имам свободни sad.gif Как да я освободя? Мисля, че това са ми всичките въпроси :)

Редактирано от autumn (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Файърфокс прави петролни разливи.Иначе и аз съм с 256 и стартирана системата заема само 102 и 0 свап.

Едит:

За процесите ->System>Administration>Services

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Файърфокс прави петролни разливи.Иначе и аз съм с 256 и стартирана системата заема само 102 и 0 свап.

Едит:

За процесите ->System>Administration>Services

Мале, златни сте :):):);):yanim:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И един гигабайт да имаше пак щеше да ти "остават" 20-ина свободни. Специфики на VM management-a в линукс. Искаш много кеширане и бързо I/O - на цената на притесненията, че не ти достига свободна РАМ. Ако някое приложение реши да задели повечко памет, ядрото издропва част от кешовете от паметта (които може - за съжаление не за всички е възможно на момента), за да не се налага да разполагаш данните на програмата в суопа.

Има фини настройки за VM tuning, но ти трябва малко background за това как ядрото прави тези неща, за да ги бърникаш. Накратко трябва да имаш идея що е dentry/inode cache, pagecache, pagesize, dirty pages, vfs_cache_pressure и т.н.

Това са неща, които не са никак сложни, но странно защо не са ясни за много хора, дори такива, които години наред се занимават с ОС-а. Имам идея да пиша paper по въпроса. Даже мисля да го предложа за презентация на опенфест-а, стига да не ме мързи и да се съгласят. Ако не - просто ще напиша пейпъра някъде и ще ви дам линк.

П.П с ядро след 2.6.16: echo 1> /proc/sys/vm/drop_caches. Ще видиш огромно покачване на "свободната памет". На цената на много бавни дискови операции в близко бъдеще, докато не се кешира достатъчно. Просто трябва да се откажеш от идеята за "свободната памет" по начина по който си свикнал да мислиш за нея в уиндоус примерно.

НАИСТИНА_СВОБОДНАТА_ПАМЕТ в линукс можеш да видиш лесно с командата free. Примерни резултати при мен са:

total used free shared buffers cached

Mem: 248904 243260 5644 0 2808 78824

-/+ buffers/cache: 161628 87276

Долният ред е свободната оперативна памет, без кеша. Около 80 мегабайта отиват за кеширани глупости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето я моята

total used free shared buffers cached

Mem: 256800 252044 4756 0 4640 93496

-/+ buffers/cache: 153908 102892

Swap: 2048248 12476 2035772

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми казали как сте направили вашите настройки за свястна кирилица?

Щото аз намирам леки проблеми sad.gif

--------------------------

Kubuntu 6.06 LTS Dapper Drake

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Незнам, моята сама си се сложи, само гедит ми прави малко мизерии - не ми чете документи писани под ВинБоза :). Ако кажеш какви проблеми имаш...... ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж System>Administration>Language Support .

autumn - когато отвряш документ от file на Gedit ,имаш възможност да посочиш енкодинг cp 1251.Това ще помогне :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми значи проблема ми е следния:

Имам си Апаче на компа и когато направя html или рнр файл,ако дам CP1251 енкодинг то ми излизат некви йероглифи(въпреки че даденият текст е на бг),но на другите го отваря,а на мене ми се виждат нормално ако дам utf-8 енкодинг О_о

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Виж System>Administration>Language Support .

autumn - когато отвряш документ от file на Gedit ,имаш възможност да посочиш енкодинг cp 1251.Това ще помогне :) .

Няма никакъв Енкодинк в моя гедит sad.gif:) Хм забравих да кажа, че съм с 5.10. може би на по-новите версии я има атя функция , но при мен не..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ,има.Първо отваряш Gedit ->Applications>Accessories>Text Editor .

И после от File >Open.Там вече ще има Character Coding.

И в 5.10 е същото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така обаче е неудобно всеки път да се джурка.Сега гледам как да го направя за постоянно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз това се чудех, ама пък ако го направиш на ср-1251 сиггурно пък няма да може да чете УТФ-8.... Но да видим, и аз ровя тука :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших проблема окончателно.

Отваряте Configuration Editor и намирате /apps/gedit-2/preferences/encodings.Реадактирате стойността на ключа auto_detect ,ето така: [uTF-8,WINDOWS-1251,ISO-8859-15,CURRENT] .

Това става с десен цък на него и Edit Key.

Предпочитах редакция на конфиг файла ,но не ми се търтси кой е сега.

Самия едитор се намира тук: Applications>System Tools>Configuration Editor .Това е в сила за Ubuntu 6.06 .По подразбиране това меню е скрито и трябва да го включите от тук: Applications>Add/Remove Applications.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти си златен ;):bye1::bye1:;) Обаче на 5.10 не става.....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

apache: httpd.conf -> коментирай реда AddDefaultCharset On

После го рестартирай както си свикнал там..

Total used free shared buffers cached

Mem: 256800 252044 4756 0 4640 93496

-/+ buffers/cache: 153908 102892

Swap: 2048248 12476 2035772

Ахм, тази картинка означава, че 98МБ от рам-та ти отива за кеширане, резервирани са около 4-5 за всеки случай (това се регулира до известна степен от /proc/sys/vm/min_free_kbytes и /proc/sys/vm/swappiness)

На теория е възможно, при положение че имаш повече четене/писане по диска и по-бавна синхронизация на диска с кешираната информация (/proc/sys/vm/dirty_expire_centisecs) и в един момент някоя програма й се наложи да задели по-голям обем памет (примерно браузъра ти зарежда по-сложна страничка) - да почнеш да бавиш защото ядрото няма механизъм как бързо да се отърве от dirty кеша, ще освободи "чистия" такъв доколкото може и останалото което браузъра му трябва ще отиде в суоп-а. При такова положение, играейки си с тези параметри можеш да оправиш малко нещата. Ядрата са с някакви стандартни стойности по подразбиране, те търпят корекции в зависимост от ситуацията.

БТВ може би това е причината че имаш известна част от суоп-а заета.

Редактирано от blablabla (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя паметта не ми е голям проблем, ама сега изникна друго - TVout sad.gif Мъчих го, мъчих и ни картина, ни звук - видеокартата ми е GeForce FX 5200 , Телевизора е Шарп. Пробвах с nvtv, обаче: Segmentation fault, неще и неще и това е sad.gif Със Xine си пускам филмите... Някакви идеи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си сложил драйвъра на NVidia ,трабва да можеш да пуснеш nvidia-settings ,от терминал.Като гледам е почти същото като при Уиндоус.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване