Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

jana_yordanova

Невербалната комуникация - интересна част от психологията

Препоръчан отговор

Заглавих темата си - Невербалната комуникация - интересна част от психологията, ама кажете ми сега не е ли така?! За мен невербалната комуникация си говори достатъчно ясно (правя изключения, разбира се). Но когато забележете, че даден човек прави едно и също нещо постоянно, това издава определено нещо. Не говоря ако човек се почеше по ухото или носа.... Но ако постоянно си пипа носа, докато говори например, то аз знам че това означава, че говори нещо, което е или лъжа или измислица....?! Пак казвам има си изключения...но не може да се отрече че специалисти се занимават с невербалната комуникация на известните личности. Много важна е и културата на народа - "топлите" народи обичат повече контакта, докато "студените" народи са по-консервативни и по-дистанцирани. Важно е да се знае ако се ходи някъде на командировка, че да не останете изненадани... :hush:

Ще копирам някои линкове, където има достатъчно много информация по тази тема - http://www.lstoykov.fashion.bg/lstoykov/book_comunic_2_3.htm

http://literatura.net-bg.info/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=37

http://www.novavizia.com/965.html а това е за Джордж Буш-младши и знака, който той е направил. :baby:

post-244671-1252854801,93_thumb.jpgПо-късно обаче се разбира, че на събитието е присъствал г-н Джон Хейзълууд присъстваше, носещ тениска с надпис ТЕКСАС. А въпросният знак, който е направил Буш-младши не е сатанинският знак а почетният знак на известният футболен отбор Тексас Лонгхорнс (Texas Longhorns) на Тексаския университет. С ръка знакът се показва чрез изпънати кутре и показалец. :hush:

Та, кажете имате ли някакви наблюдения по отношение на ваши близки, познати?! Обичам да наблюдавам хората и мога да си призная, че си проличават много неща - нервност, притесненост......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

странно е и как невербалната комуникация в чужда държава може да ни обърка. Като живеех в Калифорния, в началото всички ми изглеждаха подозрителни масови убийци, защото там не е прието да гледаш човек в очите. А това, че аз ги гледах пък им се струваше заплашително. Отне ми няколко седмици да открия на какво се дължи проблема в комуникациите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип гледането в очите е много "интимен акт". Непознатите хора не се гледат в очите, ако погледнеш непознат човек в очите другият се чувства застрашен. Не мога да обясня защо, но си е така. Например когато някой непознат ни гледа в очите, ние винаги извъртаме поглед (или го гледаме в зоната - "очи-нос-уста"). Повечето хора, които се запознават за първи път гледат точно тази "зона". Спомням си, когато бях ученичка че ни бяха казали и за третата "зона" а именно - когато вече гледаш не само лицето на човек, но и тялото му и т.нат.... И че от тук различаваме няколко типа хора... Има хора, които никога не гледат в очите, защото се чувстват неловко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено невербалната комуникация е много интересен дял от психологията.

Чрез нея може да научи много за човек,който не познаваме.

Аз съм на мнение,че по-емоционалните хора жестикулират повече.Но все пак всичко си е строго индивдуално.Да се контролират емоцийте и чувствата,които тялото издава,не е лесна работа и в повечето случаи,това което не се казва,се издава от тялото-дали това ще се жестове с ръце,очи,глава,които са направени абсолютно несъзнателно,но все пак забелязани от присъстващите.

Естествено тук емоционалното състояние играе голяма роля,колкото е по-спокоен човек,толкова повече може да контролира,какво показва.

Поне до някаква степен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ръкостискането също говори много

Вялото , само с пръсти, тип умряла риба , поне такива са моите впечтления, е признак за лицемерие и такива хора определено се оказват неприятни, но за щастие не ми се случва често

Решителното и здраво ръкуване показва откритост и добри намерения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а пък аз съм забелязала, че ръкостискането тип "умряла риба" обикновено е запазена марка на фльорците. Което донякъде съвпада и с казаното от теб :-) С изключение, че никога не съм срещала мъж, който да го прави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

чувала съм за НЛП (невро-лингвистично програмиране), но не съм сигурна какво точно е. някой може ли да ми обясни по-подробно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

чувала съм за НЛП (невро-лингвистично програмиране), но не съм сигурна какво точно е. някой може ли да ми обясни по-подробно?

НЛП се основава на вербалната комуникация и използването на техники, с които бързо се лекуват фобии, страхове и нереални ограничаващи ситуации. Пример: Жена има страх от вода. Питат я: "А можеш ли да си представиш ситуация, в която да ти е приятно във водата?", след което тя отговаря: "Мисля, че с това свърши моят страх, да продължим нататък :rolleyes: ". Мисля, че това беше от Корзибски (основателят на НЛП) или Ериксон (един от най-добрите хипнотерапевти). Естествено това е един от най-простите примери и науката е доста по-сложна и комплексна, както и техниките за работа, но става колкото да придобиеш обща представа.

В случая мисля, че темата е относно Езика на тялото (Body language). Хубав източник на информация е книгата на Алън Пийз и Алън Гарнер (Гарнър) - Езикът на тялото. Там се обесняват много позиции на тялото в ежедневието.

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ръкостискането също говори много

Вялото , само с пръсти, тип умряла риба , поне такива са моите впечтления, е признак за лицемерие и такива хора определено се оказват неприятни, но за щастие не ми се случва често

Решителното и здраво ръкуване показва откритост и добри намерения

Трбва да се съди и за силата с което се прави ръкостискането - в повечето слуаи, хората нарочно стискат решително и здраво за да заблудят другия.

Вид опит за "невербална" лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип гледането в очите е много "интимен акт". Непознатите хора не се гледат в очите, ако погледнеш непознат човек в очите другият се чувства застрашен. Не мога да обясня защо, но си е така. Например когато някой непознат ни гледа в очите, ние винаги извъртаме поглед (или го гледаме в зоната - "очи-нос-уста"). Повечето хора, които се запознават за първи път гледат точно тази "зона". Спомням си, когато бях ученичка че ни бяха казали и за третата "зона" а именно - когато вече гледаш не само лицето на човек, но и тялото му и т.нат.... И че от тук различаваме няколко типа хора... Има хора, които никога не гледат в очите, защото се чувстват неловко.

Зависи, в коя част на света се намираш.

Невербалните послания са относителни, ето защо не приемайте всичко за чиста монета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трбва да се съди и за силата с което се прави ръкостискането - в повечето слуаи, хората нарочно стискат решително и здраво за да заблудят другия.

Вид опит за "невербална" лъжа.

Има голямо значение и времетраенето на ритуала, с кого се ръкостискате, в каква обстановка и още редица други фактори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...