Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

juve

Как се убива Х сървъра в КДЕ4 ?

Препоръчан отговор

Колеги, имам следното питане: Как да си възвърна и малкото останало контрол върху системата и да получа обратно комбинацията control + alt + Backspace с която когато и както ми хрумне се трепеше Х са? Тоя Дебиан .... примирих се , че като пребиеш Х се връщаш в началния екран за логване, ама това вече е прекалено! Вече и това го няма ....та питам някой наготово :rolleyes: как да си го получа обратно ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги, имам следното питане: Как да си възвърна и малкото останало контрол върху системата и да получа обратно комбинацията control + alt + Backspace с която когато и както ми хрумне се трепеше Х са? Тоя Дебиан .... примирих се , че като пребиеш Х се връщаш в началния екран за логване, ама това вече е прекалено! Вече и това го няма ....та питам някой наготово :speak: как да си го получа обратно ...

ctrl+alt+F1 ти дава конзола, от там убиваш gmd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В новите версии на Xorg (не знам точно от коя версия) май има промяна на default стойността на опция "DontZap" (сега по default е "true").

Тук пише как да се промени при Ubuntu 9.04 (най-вероятно важи и за другите дистрибуции):

Section "ServerFlags"

Option          "DontZap"               "false"

EndSection

Пише също, че при Ubuntu 9.10 пак ще има промяна - опцията ще е част от настройките на клавиатурата (XKB).

Не знам дали това ще сполети и Debian-ци при следващата версия.

sanddaemon споменава в този пост за още една особенност на Xorg > 1.5 .

Там (над неговия пост) е показано и как да се коригира това "поведение" на Xorg.

Редактирано от trosho (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Option "DontZap" "false"

В дебиан сид, не работи.

На една инсталация, но на дебиан или убунту скоро правих нямаше изобщо xorg.conf имаше като едно време Xfree нещо си във /etc/X11/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ctrl+alt+F1 ти дава конзола, от там убиваш gmd

Ами да, даваше, ама сега нищо не дава - само екрана става черен без никакви прояви на живот - нито команден ред , нито мишка, нищо не мърда.... само се чува звук , който издава КДЕ когато се стартира и то веднъж,после само мрак :(

с ctrl+alt+F7 си връщам текущия изглед ... :down:

В дебиан сид, не работи.

В дебиан , squeeze - не работи

само да допълня, че моя xorg.conf е от 2008 година на дебиан , а преди това е бил около 2 години на slack ( защото използвам малко особена техника за телевизора ми и не съм го пипал - той си работеше досега ) обаче ..има нещо променено.

п.с това , че нямам виртуална конзола не го бях забелязал, защото използвам една програмка yakuake с която имам падаща конзола винаги , когато ми хрумне, само не знам ако системата нещо забие дали ще се появи.....а бе защо ги правят тези неща бе хора ! :down: Толкова ли се борят да заприличат на дрисливата Глиста ..аа виста де ;), тежка и алчна ? То както е тръгнало ще си разменим местата - M$ ще правят бърз и стабилен прозорец, а КДЕ - слон в стъкларски магазин :wow:;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно неработещата опция "DontZap" - има два Bug report-а (цък, цък), в които накрая се казва нещо от сорта:

You need to set the terminate: ctrl_alt_bksp option in xkb. Starting

with xkb-data 1.6, the ctrl-alt-backspace combination doesn't do

anything by default.

или този съвет:

setxkbmap -option -option terminate:ctrl_alt_bksp

Да не би това, кoето предстои да дойде с Ubuntu 9.04 9.10 (tolostoi, мерси. Добре, че поне ти четеш внимателно :cool: ), вече да е включено в testing и unstable? Ако е така, това е проблем с документацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
setxkbmap -option -option terminate:ctrl_alt_bksp

:lol6::):D

точен и прецизен , както винаги :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да помоля някой да обясни подробно как се спира Х сървър за да се инсталира нвидиа дисплей драйвер на федора 11.

Намерих няколко съвета в интернет но не се получава затова ако знаете как става моля споделете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да помоля някой да обясни подробно как се спира Х сървър за да се инсталира нвидиа дисплей драйвер на федора 11.

Намерих няколко съвета в интернет но не се получава затова ако знаете как става моля споделете.

Еми най-елементарно казано, когато си в конзола без да имаш запусната някаква среда ( КДЕ < ГНОМ Xfce..) си с убит Х сървър и може да инсталираш колкото щеш. В федора не знам как е - никога не съм я и виждал даже, но принципа е че запускаш инсталатора и си свиркаш.... :)

Иначе стандартно Х са пада с командата описна нагоре - cctrl+alt+backspace...

не си казал какво точно "не се получава" и какво точно се опитваш да стане - да ползваш някакъв пакетен мениджър или директно с инсталатора от сайта ...

Редактирано от juve (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

juve това, че dinzap не сработва в дебиан, не би трябвало да ти е проблем с конзолите, при мен не е имало проблем с влизане в коя да е виртуална конзола, само рестартирането с ctrl+alt+backspace не работи. Та проблема си е някакъв твой индивидуален.

trosho поправи се :D 9.04 отдавна излезе :biggrin:

А за пича с федората, да каже какво е пробвал и какво не става, щото в ubuntu поне в 9.10 хикса не мре лесно, все пак

sudo killall xinit

го праща в почивка.

Редактирано от tolostoi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за пича с федората, да каже какво е пробвал и какво не става

Пробвах два начина описани в интернет, еиният е: Highlight Fedora title in GRUB Menu and press 'a'.

Type 3 and hit Enter key. Fedora will boot up without X Server and drop you at Command Line Login prompt.

Другият е Alt+Ctrl+F1 (Alt+Ctrl+F2)

su -

/etc/init.d/gdm stop

Опитвам се да инсталирам NVIDIA-Linux-x86-185.18.36-pkg1.run но ми казва да се спре Х сървъра първо.

Ще опитам начините описани по горе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитвам се да инсталирам NVIDIA-Linux-x86-185.18.36-pkg1.run но ми казва да се спре Х сървъра първо.

Ще опитам начините описани по горе.

АКо успееш кажи какъв е ефекта, защото и аз се чудя дали да се мъча. Аз сега ползвам драйверите които си дойдоха от репозиторите и се опитвам да подкарам ТВ-то - има някакъв ефект, но не ми остава много време да пробвам всичко. Та и аз съм си изтеглил същите драйвери и се чудя дали да ги пробвам и въобще каква ще е разликата!

Редактирано от icemans (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

kozeeeeel, не бих ти препоръчал да инсталираш драйверите от сайта на NVidia.

По-лесно е да ги инсталираш от RPMFusion репозиторията. Подробен гайд за този метод (и за пускане на Compiz Fusion) има тук.

Ако искаш да експериментираш с драйверите от сайта на NVidia, първо провери дали имаш инсталирани подходящите неща - компилатор и kernel headers. Не знам точните имена на пакетите във Fedora 11 и дали са инсталирани по default (Edit: може би са тези - gcc-x.x.x-..., kernel-headers-2.6.xx.x-xxx...; за проверка на номера на kernel-а използвай "uname -r").

Има няколко начина да преминеш в текстов режим.

Начинът със спиране на gdm я стане, я не. Имай предвид това, че във Fedora 11 графичният сървър е на 1-ва конзола, затова се превключва на някоя от следващите Ctrl+Alt+F2 и т.н. Първо трябва да си точно с този login manager. Дори и да си с него, не е ясно дали няма да стартира нов X сървър на друга конзола.

По-сигурният наин е да редактираш GRUB менюто и да укажеш в кой runlevel да се стартира системата. Това си го видял - (runlevel) 3 отговаря на text mode (за редакция не се ли натискаше "e", а не "a"?).

Смяната на runlevel може да стане и при стартирана система. Логваш се като root в текстова конзола (или в терминала) и пишеш: /sbin/init 3 (повече за runlevels и за още един начин е писано тук).

icemans, сега се сещам, че имаше писано за едни проблеми с TV-out при KDE4. По-късно, ако имам време, ще пиша на ЛС (имаш ЛС).

...

Опитах и първия описан начин от RPMFusion репозиторията но дава [Errno 12] Timeout: <urlopen error timed out>

и [Errno 256] No more mirrors to try. Същото се получава и когато опитам да инсталирам flash-plugin.

...

Явно има ефект защото преди да инсталирам драйвера изображението бягаше настрани и част от него се скриваше но сега се оправи.

Възможно е грешките да са свързани с пакетния мениджът - yum. Виж дали написаното тук ще помогне.

Най-вероятно е първоначално да си използвал open source драйвера (nv или nouveau, не знам точно кой е във Fedora), защото и при мен се получава такова отместване на картината при тези драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за съветите трошо. Получи се като използвах /sbin/init 3 драйвера се инсталира без да пита за Х сървър.

Опитах и първия описан начин от RPMFusion репозиторията но дава [Errno 12] Timeout: <urlopen error timed out>

и [Errno 256] No more mirrors to try. Същото се получава и когато опитам да инсталирам flash-plugin.

Сега остава да се опитам да настроя драйвера.

АКо успееш кажи какъв е ефекта, защото и аз се чудя дали да се мъча.

Явно има ефект защото преди да инсталирам драйвера изображението бягаше настрани и част от него се скриваше но сега се оправи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
kozeeeeel, не бих ти препоръчал да инсталираш драйверите от сайта на NVidia.

A бе не знам как са драйверите на федора спрямо драверите от сайта на Nvidia, но за Дебиан мога само да заявя: производителноста на "свободните " драйвери спрямо тези на Nvidia е 10:1 в полза на тези на Nvidia. Лично аз се борих с Дебианските пътеки и за съжаление мога да удостоверя, че това са пътеки из ракитака в сравнение на магистралата на Nvidia :yanim: Тъжно ,но факт :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за това е хубаво да си пуснеш един SSH демон и влизаш през друг комп :angry: и решаваш проблема :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за това е хубаво да си пуснеш един SSH демон и влизаш през друг комп :) и решаваш проблема :baby:

Аз си имам такъв - това ми е стандартен номер да работя в службата от къщи и да не работя в службата ..към къщи :):cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги, имам следното питане: Как да си възвърна и малкото останало контрол върху системата и да получа ....

Здравей!

Искам да те попитам - при твоето положение, ако натиснеш Ctrl+Esc - какво ти излиза? Защото аз знам за убиване на процеси тази комбинация.

Благодаря ти, предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ако натиснеш Ctrl+Esc - какво ти излиза

Aми излиза каквото и на теб предполагам - много нещо за трепане ;) само че ....това е при стабилна ситуация ...ако се " ройне" нещо едва ли ще мога да избирам и за тези случаи си трябва "тотална смърт " .Впрочем , системата посочена от колегата trosho работи ...имах само малко борба с нея - на моменти , въпреки че rc.local се изпълнява нещата в него вероятно се отклоняват от средата и затова има идея да се стартират след нея - тогава просто всичко е като заковано :)

пфу ....дребен проблем, но досаден: всичко работи добре, но ако убиеш сървъра после не работи клавишното превключване на клавиатурите .... хм.... :)

Редактирано от juve (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да, даваше, ама сега нищо не дава - само екрана става черен без никакви прояви на живот - нито команден ред , нито мишка, нищо не мърда.... само се чува звук , който издава КДЕ когато се стартира и то веднъж,после само мрак :speak:

...

Това нещо се получи и при мен, след ъпдейт на ядрото. Беше от настройката на видеокартата (май е свързана с framebuffer-а), или по-точно от промяна на настройките в Grub.

В реда за стартиране си бях добавил vga=0x318 (или vga=792), но при такъв ъпдейт се изпълнява и update-grub (описано е тук), при което тази добавка се губи, ако не е в секция "Automagic Kernels List" (реда с kopt=...).

След като я добавих отново, виртуалните конзоли се "върнаха". Предполагам, че нещата стоят по подобен начин и в Debian, така че можеш да опиташ (аз съм с NVidia карта).

Това е описано като стъпка 4 в този пост.

Edit:

A бе не знам как са драйверите на федора спрямо драверите от сайта на Nvidia, но за Дебиан мога само да заявя: производителноста на "свободните " драйвери спрямо тези на Nvidia е 10:1 в полза на тези на Nvidia. ...

Драйверите в RPMFusion репото също са "nonfree", "proprietary NVIDIA driver" (yum install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia). Разликата не е ли тази, че няма нужда да ги инсталира след всеки ъпдейт на ядрото, както е при тези от сайта на NVidia? Не съм го правил отдавна и не знам дали има промени в това отношение.

Относно kill-ването на Xorg server-а, промените, за които е писано по-напред ("опцията ще е част от настройките на клавиатурата"), вече са налични в Ubuntu 9.10 и Kubuntu 9.10:

ubuntu910killx.th.png kubuntu910killx.th.png

Това е при следните версии: X.Org X Server 1.6.3 (Release Date: 2009-7-31); KDE: 4.3.1; GNOME: 2.28.0.

Този начин е още по-удобен, защото не се налага редактиране на xorg.conf с root права, а и тези настройки май са само за конкретния user.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това е описано като стъпка 4 в този пост.
;):P;)

Работи безгрижно вече :)

Разликата не е ли тази, че няма нужда да ги инсталира след всеки ъпдейт на ядрото, както е при тези от сайта на NVidia? Не съм го правил отдавна и не знам дали има промени в това отношение.

Аз не се и опитвам да го направя вече. Когато започнах да се занимавам с Дебиан, се опитвах да стана по католик от папата и затова прочетох и използвах всички възможни методи от "Дебианския път" не казвам , че са лоши, но методите ( 1 вите 3 ) макар наглед елементарни все ми бълваха разлини грешки и даже с успех имаха супер позорна производителност: задължително ги тествам с една игра на която съм фен вече ...сигурно 6 години. FPS е 1:10 в полза на драйвера "оригиналдЪ" Затова и съм с това мнение и не го променям вече. Инсталирам само от сайта на nvidia Хубавото е , че в момента съм с едни експериментални драйвери 190. ... които вече не дразнят с онзи тъп път /emul/ala bala и се инсталират абсолютно безгрижно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;):):)

Работи безгрижно вече :(

Аз не се и опитвам да го направя вече. Когато започнах да се занимавам с Дебиан, се опитвах да стана по католик от папата и затова прочетох и използвах всички възможни методи от "Дебианския път" не казвам , че са лоши, но методите ( 1 вите 3 ) макар наглед елементарни все ми бълваха разлини грешки и даже с успех имаха супер позорна производителност: задължително ги тествам с една игра на която съм фен вече ...сигурно 6 години. FPS е 1:10 в полза на драйвера "оригиналдЪ" Затова и съм с това мнение и не го променям вече. Инсталирам само от сайта на nvidia Хубавото е , че в момента съм с едни експериментални драйвери 190. ... които вече не дразнят с онзи тъп път /emul/ala bala и се инсталират абсолютно безгрижно...

Най елементарният начин да излезеш от X сървъра (да го убиеш), за да си инсталираш драйвера за видеото при всяко КДЕ е през KDM. Излизаш си от акаунта, появява ти се КДМ, избираш от вторият бутон (опции) конзолно логване и това е. Х угасва и те хвърлят в конзола 1. Вършиш си работата, инсталираш си драйвера и си готов. То именно за това смятам КДЕ за много по-удобна от Гноме, където GDM не го може това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...