Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вслушвате ли се в собствената си интуиция

Препоръчан отговор

На всеки се е случвало след някакво събитие да си каже "Знаех си, че ще стане така!".

Предчувстваме ли нещата, които ни се случват или

те се случват така, както ги е оформила и утвърдила мисълта ни?

На базата на натрупания опит и знания можем да предвидим много неща.

Понякога предусетеното се случва. Това зачестява с помъдряването, защото предвиждаме правилно повече събития.

При децата това явление не се наблюдава, освен при тези, които започват да помъдряват твърде рано.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 154
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

На базата на натрупания опит и знания можем да предвидим много неща.

Понякога предусетеното се случва. Това зачестява с помъдряването, защото предвиждаме правилно повече събития.

При децата това явление не се наблюдава, освен при тези, които започват да помъдряват твърде рано.

А през повечето случай мозък работи въз основа на аналогии и минал опит.Няколко груби примери :

-Когато за първи път си видял огън, ти си посегнал да го пипнеш.Някой възрастен ти е казал, че огънят пари, или самият ти си се опарил.От там насетне, ти когато видиш огън знаеш, че той пари.

-когато видиш за първи път човек, ти го сравняваш с "база данни", кято си имаш в съзнанието за подобни лица и поведение,По този начин мозъкът ти несъзнателно категоризира хората.

-когато попаднеш в някаква ситуация, дори и нова за теб самия, мозъкът ти също автоматично, рефлекторно отговаря на дразнението.Рефлексите са най-грубия пример, висшата корова функция и подсъзнанието - много, много по-финна,но работеща на същия принцип система.

-в бойните изкуства, спорта, ученията в армията, тренировките правят точно това -да може тялото ти автоматично да реагира на всяка систуация, да си създадеш "мускулна интуиция".

Тъй че, никакво предугаждане няма.Интуицията е просто "рефлекс".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А през повечето случай мозък работи въз основа на аналогии и минал опит.Няколко груби примери :

-Когато за първи път си видял огън, ти си посегнал да го пипнеш.Някой възрастен ти е казал, че огънят пари, или самият ти си се опарил.От там насетне, ти когато видиш огън знаеш, че той пари.

-когато видиш за първи път човек, ти го сравняваш с "база данни", кято си имаш в съзнанието за подобни лица и поведение,По този начин мозъкът ти несъзнателно категоризира хората.

-когато попаднеш в някаква ситуация, дори и нова за теб самия, мозъкът ти също автоматично, рефлекторно отговаря на дразнението.Рефлексите са най-грубия пример, висшата корова функция и подсъзнанието - много, много по-финна,но работеща на същия принцип система.

-в бойните изкуства, спорта, ученията в армията, тренировките правят точно това -да може тялото ти автоматично да реагира на всяка систуация, да си създадеш "мускулна интуиция".

Тъй че, никакво предугаждане няма.Интуицията е просто "рефлекс".

Именно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На всеки се е случвало след някакво събитие да си каже "Знаех си, че ще стане така!".

Предчувстваме ли нещата, които ни се случват или

те се случват така, както ги е оформила и утвърдила мисълта ни?

Олеле, колко правилен въпрос. Преди време много хора луднаха по филма "Тайната". Аз атака и не го догледах по мои си причини. Та след време в един форум зададох същия въпрос. Ние ли творим действително бъдещето или то е предначетрано, а нашите мечти са просто астрално виждане на бъдещи събития или неосъзнато ясновидство? Склонен съм да вярвам, че и двете теории са вярни, но проблемът е там, че не можем да разберем, коя работи в дадения момент.

А през повечето случай мозък работи въз основа на аналогии и минал опит

Душата също, но тя е в друго измерение, където няма време, а минало, бъдеще и настояще са в една точка. Помислете върху това. Редактирано от npn (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки може да си създаде мисъл-форми.

И да работи върху тях.

Ето ви ръководството

:biggrin:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Олеле, колко правилен въпрос. Преди време много хора луднаха по филма "Тайната". Аз атака и не го догледах по мои си причини. Та след време в един форум зададох същия въпрос. Ние ли творим действително бъдещето или то е предначетрано, а нашите мечти са просто астрално виждане на бъдещи събития или неосъзнато ясновидство? Склонен съм да вярвам, че и двете теории са вярни, но проблемът е там, че не можем да разберем, коя работи в дадения момент.

Душата също, но тя е в друго измерение, където няма време, а минало, бъдеще и настояще са в една точка. Помислете върху това.

А, това е много важно - коя, кога работи. Радвам се, че разбра въпроса ми.

Ако приемем, че бъдещето ни е предначертано в по- голямата си част, то говорим за съдба (карма), а интуицията е тази способност, която ни помага да предусещаме онова, което ни предстои, но вече е заложено като наш път.

От доста време се интересувам от мисловните образи. Ако поддържаме продължително време определени мисли, картини във въэбражението си, те могат да се уплътнят и да се реализират в живота ни. (мисля, че и молитвата е на този принцип, но при нея се молиш с вяра, а при поддържане на мисловните образи визуализираш себе си, живота си, близък човек... такива, каквито би искал да бъдат).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато под силен стрес и физическа преумора се сънуват места, събития, хора и репликите им и те се случват едно към едно следващите 24 часа - какво е това? Интуитивно предугаждане или просто поглед в бъдещето?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато под силен стрес и физическа преумора се сънуват места, събития, хора и репликите им и те се случват едно към едно следващите 24 часа - какво е това? Интуитивно предугаждане или просто поглед в бъдещето?

Това, май че, е едно и също.:cool:

Много бих искала и аз така да предусещам събития. Нямам интуиция. Или е много дискретна.:baby:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги чувам интуицията си и никога не и изневерявам, като по този начин я стимулирам. (:

И мен никога не ме е подвеждала.

Като не й обърна внимание и става гадно после

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 10 години по-късно...

Като че ли в много от отговорите по темата акцентът е върху влиянието на интуицията при вземане на решения. Но при мен тя по-скоро ми помага да вникна в случващото се, да го разбера... Да, и да предвидя понякога, но без връзка с някакво решение, което да взема на тази база. 

на 13.04.2011 г. в 14:00, Гост написа:

Това ми се случи през пролетта някъде. Събитие без значение се случи едно към едно след като го сънувах. Но това не е интуиция и всъщност не е показател за нищо. 

Преди седмица сънувах нещо, което не е без значение за мен. То също се случи на следващия ден, но в съня беше представено изключително в символи, които предварително трудно могат да се разтълкуват. Но и това не свързвам с интуицията. 

За мен интуицията (а и името го подсказва) предполата осъзнаване и усещане същността на случващото се, без задължително да да има предусещане за бъдещето. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.10.2009 г. в 18:54, tatsu написа:

Вслушвате ли се в собствената си интуиция.

Ох, не в интуицията, а в духът си се "вслушвам", но при положение, че не знаеш своята духовност, то ти остава да вярваш в интуицията си. 

п.п. Интуицията е нещо което не си осъзнал, че е твоята вяра!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Just a Stranger написа:

Като че ли в много от отговорите по темата акцентът е върху влиянието на интуицията при вземане на решения. Но при мен тя по-скоро ми помага да вникна в случващото се, да го разбера... Да, и да предвидя понякога, но без връзка с някакво решение, което да взема на тази база. 

Мисля, че напълно справедливо говорим за Интуиция основно при взимане на решения и правене на оценки. Прекогницията като прогноза също. Пак разбираемо в предходните мнения интуицията се противопоставя на логическите, обосновани мнения при същите оценки, решения и прогнози.

Лично аз, често съм бил подвеждан от интуитивни решения/оценки/прогнози, но при недостиг на информация няма как да се вземат разумни и логични. Тогава предпочитам хвърляне на монета, т.е. случаен избор, вместо интуитивен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Търсещ истини написа:

Пак разбираемо в предходните мнения интуицията се противопоставя на логическите, обосновани мнения при същите оценки, решения и прогнози.

Не във всички. Разбираемо е, но и хората наричат "интуиция" различни неща. Ето, ти я противопоставяш на "логическите, обосновани мнения", докато за мен интуицията ги надгражда. Тя не им противоречи, ако те са правилно изведени и точни. Но често логичното според някого не е чак толкова логично. Често срещано е хората да обявяват за логични или пък за плод на интуицията тези решения или възгледи, които просто съответстват на нагласите им. Така че грешката я има и в двата случая. Конкретно при интуицията, съответстващото на нагласите заключение не създава дискомфорт, а това лесно може да се приеме за вътрешния глас на човека. За да се чуе наистина той обаче е нужна безпристрастност, абстрахиране от личните желания и привички. Същото е валидно и при логиката. При нея пристрастността също изкривява погледа, оценката на тежестта на аргументите и изводите. 

Интуицията за разлика от логиката е способна да обхване и обработи голям обем информация само за миг. И това се постига именно с натрупването на умения и опит в логическото мислене, съчетано с допускането на възможността за преминаване отвъд тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Днес ми дойде идеята за съпоставка между интуицията (така, както аз я разбирам) и съвестта. И всъщност виждам припокриване изцяло. И интуицията и съвестта сочат нещата каквито са, лишени от оценките, желанията и разсъжденията на личността. И двете могат да се нарекат "добро", но това не е "добро"-то на личността. Интуицията и съвестта са най-дълбоко, в основата на човешката психика,неизменен във времето. Над нея аз поне виждам изгражданите в течение на множество животи тенденции на ума, имащи вече специфичен индивидуален характер и които обуславят чиовешката мотивация. Над тези е потокът на мисълта и желанията (кама-манас),възникващи при взаимодейстяието на вътрешните нагласи с вътрешните или външни обстоятелства. 

Ясно е, че за да се достигне до интуицията, желанията и умът трябва да са утихнали в максимално възможна степен. Но дали психичните тенденции оказват влияние за проявата й? По-скоро си мисля, че пречат, но без да съм уверен как и доколко. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Just a Stranger написа:

множество животи

Човеко, това нито е интуиция, нито е съвест. Особено от психологична гледна точка. Имаш този живот. Ти успяваш в него благодарение на твоята интуиция, съвест и прочие и определено изобщо не би следвало ментално да считаш, че в друго множество животи ще надграждаш своя ум. 

Психическите тенденции се свеждат до: Да се адаптираш към този свят и изживееш въпросния ти живот щастлив. И как по-точно въпросните ти пречат на теб и по специално твоя ум?! 

Съвестта няма нищо общо с интуицията!!! Но, при теб тези неща явно се препокриват. ОК. 

Ха сега ми кажи, кое те кара да смяташ, че ще имаш множество животи: Твоята интуиция или съвест?! ОК, разбирам, че ползваш своя си ум, но тогава какво ти те бърка въпросната психологическа тенденция, при положение, че "знаеш", че ще имаш следващо множество животи?! 

Така че, след като не може да се адаптираш с този живот, то изчакай някой от въпросното множество и не твърди, че сегашната психологическа тенденция ти пречи. В този свят е така, т.е. или се адаптираш или се преселваш в друг. След като желаеш множество животи в тоя, то не следвай психологическата тенденция а се усамоти и медитирай. 

п.п. Или какво, май чрез въпросната твоя медитация не можеш да управляваш този свят?! И затова търсиш психологически способи ли?! = То, в този случай с какво би се разделил, за да получиш въпросните знания?! В състояние ли си да се подчиниш на друг човек или май по-предпочиташ другия да се подчини на теб?! 

Спокойно мисли, може и в следващо множество животи да успееш. Предполагам, че разполагаш с необходимото търпение. Защо бързаш точно в този живот да постигнеш нирвана?! 

преди 1 час, Just a Stranger написа:

По-скоро си мисля, че пречат, но без да съм уверен как и доколко. 

Кое те мотивира да си взаимодействаш с другите, при положение, че знаеш, че истината може да се разбере чрез подходящата медитация?! 

Така, че не мисли, просто медитирай и като разбереш дали пречат, то сподели защо, а не се колебай!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Има и по- добри авторитети от интуицията, в които да се вслушваме

• обществените изисквания, а в социалните отношения- приетия морал. Ако интуитивно усещате, че сте сгрешил в брака си, но чувствате отговорност към децата, то постъпвате правилно, ако не слушате интуицията си.
  • натискът на реалните обстоятелства и съобразяването с тях. Ако интуицията ви казва, че тази жена ви измъчва, но тя дава основния принос на средства, стойте си при нея и не слушайте интуицията, тя ще ви подведе. Същото е и с добре платена работа, за която чувствате, че не сте призван.
  • разумът. Мисленето е по- добра технология за вземане решения от интуицията.
  • другите и институциите. Ако не знаете отговора, попитайте. 

Моля, имайте предвид, че при мен интуицията не върши работа. Има много хора- врачки, автори на хороскопи, ясновидци, телепати, които с това си изкарват хляба. Професионалисти, така да се каже.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами то хороскопите, тълкуванията на сънища, карти таро и др. са си с изградени системи за тълкуване, които повечето хора следват. Особено при астрологията няма много място за интуиция. При сънищата и картите таро има повече място за интуиция, масово обаче хората четат съновника примерно, а на първото впечатление и на вътрешното си чувство не обръщат внимание. 

Аз лично съм против този вид сравнения, кое било по-добро. Щом нещо може да се използва, то следва да се използва. Уменията се развиват с практика. Да се разграничи интуицията от желанието не е лесно. Той и разумът всъщност в много случаи е изкривяван от желанията и емоционалните и умствени нагласи. В тези случаи човек може да е с представата, че мисли логично, просто защото грешката изобщо не е във фокуса на вниманието му и не може да я осъзнае и разбере.

Интуицията предполага човек временно да успокои ума си, да осигури в съзнанието си "празна зона" върху която да може да се отпечата вътрешното чувство. Затова и първото впечателние се смята за важно, защото в този момент умът все още не е започнал да осмисля случващото се и да заглушава интуицията. Но пък проблем при това първо усещане може да дойде от нагласите и човек да обърка усещането породено от тези нагласи (умствени или емоционални) с интуиция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 17.10.2021 г. в 14:13, Just a Stranger написа:

Днес ми дойде идеята за съпоставка между интуицията (така, както аз я разбирам) и съвестта. И всъщност виждам припокриване изцяло. И интуицията и съвестта сочат нещата каквито са, лишени от оценките, желанията и разсъжденията на личността. И двете могат да се нарекат "добро", но това не е "добро"-то на личността. Интуицията и съвестта са най-дълбоко, в основата на човешката психика,неизменен във времето. Над нея аз поне виждам изгражданите в течение на множество животи тенденции на ума, имащи вече специфичен индивидуален характер и които обуславят чиовешката мотивация. Над тези е потокът на мисълта и желанията (кама-манас),възникващи при взаимодейстяието на вътрешните нагласи с вътрешните или външни обстоятелства. 

Ясно е, че за да се достигне до интуицията, желанията и умът трябва да са утихнали в максимално възможна степен. Но дали психичните тенденции оказват влияние за проявата й? По-скоро си мисля, че пречат, но без да съм уверен как и доколко. 

Намирам, че интуицията е метод за взимане на решение и то може да се използва навсякъде. Съвестта се отнася към морала, така че взимането на морални решения може да е рационално или интуитивно. Обаче интуицията служи и в работата, и в науката, и в пърженето на яйца. Не мога да идентифицирам интуицията със съвестта. 

По проблема "утихването в максимална степен" на смущаващите явления, мисля, че то се отнася и за интуицията, и за задълбоченото мислене. Когато човек се съсредоточи върху някакъв проблем, той дори затваря очи, за да не се отвлича от външните образи. Учените се усамотяват в кабинета си. Така че дали човек ще медитира или ще мисли, старае се да се огради от външно и несъобразно вътрешно влияние. 

За мен интуицията е важна при взимане на незабавно решение при условия на неяснота и риск. Обаче и там тя е по- лош избор от мисленето и съобразяването с множество фактори. Имам предвид следното- ситуацията е вероятностна, когато и решението е вероятностно, то решението е в по- голяма степен погрешно. Прост експеримент. Ако хвърляте монета и слушате интуицията си, ще видите, че вероятността да познаете е значително по- малка, отколкото ако винаги казвате една от възможностите, прим. ези, с коети имате гарантирани 50 %. Лесно е да се провери за минути. Опитайте.

Все пак интуитивните решения са мигновени и това им е плюсът. Прим. куката на алпиниста се откача и той интуитивно стисва въжето. Време за размисъл няма. Спасен е!!!

Когато можем да обмисляме, а вземем решение по интуиция, рискуваме в по- голяма степен. По- добре да се послушат и родителите, а не да се слуша сърцето при женитба. Макар че това е моментът, когато никого не слушаме... и другите моменти свързани с решения на другата гл. са така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интуицията за мен е мощен, но много ненадежден, апарат за подсъзнателно "изчисляване на неизчисляемото".

Ненадежден за нас е, защото се надяваме на съзнанието в края на краищата – и не напразно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Търсещ истини написа:

Все пак интуитивните решения са мигновени и това им е плюсът. Прим. куката на алпиниста се откача и той интуитивно стисва въжето. Време за размисъл няма. Спасен е!!!

Това описаното е инстинкт. Мигновенността при интуицията идва от опита, но и разбирането, интуицията е прозрение. Да познаеш обърната карта или часа без да гледаш часовника не са точно интуиция, а друг вид умение. Интуицията винаги е свързана с някакво осъзнаване. Затова посочих и съвестта. Защото съвестта е вътрешното осъзнаване на правилното от морална или от духовна гледна точка. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В опит да си съставя мнение какво имаш предвид под интуиция, събрах коментарите ти. Бяха конкретни и подробни, за което благодаря.

на 8.10.2021 г. в 19:53, Just a Stranger написа:

при мен тя по-скоро ми помага да вникна в случващото се, да го разбера...

т.е. интуицията дава по- дълбоко познание, обратно на повърхностното. Доколкото предполагам, че и експериментът, анализът, опитват да вникнат, то интуицията е един друг начин, нещо различно от тези подходи. 

на 8.10.2021 г. в 19:53, Just a Stranger написа:

За мен интуицията (а и името го подсказва) предполата осъзнаване и усещане същността на случващото се,

Погледнах тук какво подсказва името ( Думата интуиция идва от латинската дума intueri, която приблизително се превежда като „да се вгледа вътре“ ), види се, че интуитивното е постигане на информация за същността на нещата/явленията и това е нейно голямо предимство за теб. Аз не смятам, че случващото има същност. По- скоро това са важни страни- дали като последствия, дали като новост, дали като значимост. В зависимост от целта едни са значими, от други се абстрахираме. Тези страни, от които се абстрахираме сега, може при друг случай да са значими, заради това възприемането от мен на същност е неподходящо.

на 8.10.2021 г. в 23:17, Just a Stranger написа:

"логическите, обосновани мнения", докато за мен интуицията ги надгражда.

Като го прочетох и се сетих за Менделеев. Имал познанията и подреждането на таблицата става интуитивно. Невежата никога не може да направи това, колкото и интуитивно да се напъва.

може да се приеме за вътрешния глас на човека

Не мога да си обясня какво е "вътрешен глас". Изглежда това е важно, но не мога да го схвана. Общо взето, като чета, пиша и мисля, в ума си казвам думи. Обаче те могат да се отнасят както за доказване на нещото, така и за мигновеното му обяснение, така че не мога да го свържа само с интуиция.

Интуицията за разлика от логиката е способна да обхване и обработи голям обем информация само за миг. И това се постига именно с натрупването на умения и опит в логическото мислене, съчетано с допускането на възможността за преминаване отвъд тях.

Преминаването отвъд ми е твърде мистично. Приемам, интуицията да обхваща голям обем информация за миг, но не намирам място на трупането на логическо мислене. Най- сходно в обяснението на твоето разбиране е Инсайта. (Инсайтът е механизъм на творческото мислене с интуитивна природа, при който липсващата част на гещалта, или построяването на нов гещалт, протича спонтанно, като хрумване, досещане, озарение, като внезапно нахлуване на идея, връзка или елемент.) тук

Днес ми дойде идеята за съпоставка между интуицията (така, както аз я разбирам) и съвестта. И всъщност виждам припокриване изцяло.

Коментирах го

за да се достигне до интуицията, желанията и умът трябва да са утихнали в максимално възможна степен.

Подразбирам, че за задействане на интуицията, трябва да сме натрупали знания, но в самият момент не трябва да се замисляме за нещо конкретно, за да обобщим или по- скоро да създадем на мозъка условия да работи без влиянието на това, което наричате субективни "нагласи", или досегашния ни труд по осмисляне.

на 30.10.2021 г. в 11:31, Just a Stranger написа:

масово обаче хората четат съновника примерно, а на първото впечатление и на вътрешното си чувство не обръщат внимание. 

...Да се разграничи интуицията от желанието не е лесно. Той и разумът всъщност в много случаи е изкривяван от желанията и емоционалните и умствени нагласи.

...първото впечателние се смята за важно, защото в този момент умът все още не е започнал да осмисля случващото се и да заглушава интуицията. Но пък проблем при това първо усещане може да дойде от нагласите и човек да обърка усещането породено от тези нагласи (умствени или емоционални) с интуиция.

Наблягането на "първото впечатление" след като преди наблягате на логическото осмисляне в по- горните коментари ме обърква и ми се струва, че е противоречие. Допускам, че става дума за едно по- следващо "първо впечатление", след етапа на натрупване логически аргументи и утихването. Все пак, не виждам смисъл от приоритета на "първия поглед". Например при "Мозъчната атака" се натрупват повече спонтанни идеи, такива от пръв поглед, но после се подлагат на критика и отсяване.
Интересно е и това, че интуицията е доста крехка и ненадеждна, доколкото може да бъде объркана с нещо от нагласите. С това се поставя въпроса, а не са ли именно тези нагласи, или поне и те интуиция?  

преди 1 час, Just a Stranger написа:

Мигновенността при интуицията идва от опита, но и разбирането, интуицията е прозрение. ... Интуицията винаги е свързана с някакво осъзнаване. Затова посочих и съвестта. Защото съвестта е вътрешното осъзнаване на правилното от морална или от духовна гледна точка. 

"Прозрение" насочва отново към инсайта. Това го разбрах. Съвестта, за която настояваш, разбирам, че е нещо далеч от моето виждане. Аз смятам "съвест" като някакви рамки за конкретно поведение, които са от опит или са научени чрез общуване. Този масив от познания за поведение ми говори, че не бива да отнемам кашона върху който спи клошарят, а още по- добре е да му помогна. Обаче това е вече прието у мен и дали е осъзнато до сега или не, то си съществува. Осъзнаването му не свързвам с интуиция, нито подтика да не посягам на чуждо.

Като цяло, приемам, че интуицията върши работа, но опитите за логическа обосновка са по- надеждни... но това го писах вече не веднъж. :) 

Трудът да вникна :) в разбирането ти си струваше, независимо от различията. Обърни внимание, че при това "вникване" се старах да си обяснявам нещата, а не да правя интуитивни обобщения, който често са прибързани. Благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Границата между, да постъпиш по интуиция, и интуитивен начин на постъпване, е много малка. Интуицията е пряко свързана да постъпиш по нелогичен начин. НО, нелогичен за теб!!! 

Можете да топнете ръката си в разтопено олово без поражения  ... - Внимание: Не опитвайте сами в къщи да го направите!!!

За да постъпвате по интуиция трябва поне малко да сте идиот. ;) 

Болшинството хора не осъзнават, че реално постъпват интуитивно, а не по интуиция. Това е, ефект. наречен  "Добре забравено!" ;) 

От друга страна, то виждайки нещо необичайно човек може чрез мисълта си да намери логично обяснение. 

И един абсурд: Интуицията е свързана с рационалния начин на мислене. Тя не се базира на практика, т.е. практичността, а способността човек да групира на пръв поглед много несъвместими неща, така че по-бързо да се справи с даден проблем. Това обаче е свързано пряко с натоварване на психиката. 

Тези които практикуват, да, може да придобият рутина и в последствие да постъпват интуитивно, но едно малко по-различно довежда до срив. 

А, сега се замислете: Вие как постъпвате към друг?! По интуиция или интуитивен начин?! До колко социума в който живеете налага логиката по която постъпвате?! До колко сте в състояние да разберете различен от вашия социум човек?! 

на 30.10.2021 г. в 1:05, Търсещ истини написа:
  • обществените изисквания, а в социалните отношения- приетия морал. Ако интуитивно усещате, че сте сгрешил в брака си, но чувствате отговорност към децата, то постъпвате правилно, ако не слушате интуицията си.
  • натискът на реалните обстоятелства и съобразяването с тях. Ако интуицията ви казва, че тази жена ви измъчва, но тя дава основния принос на средства, стойте си при нея и не слушайте интуицията, тя ще ви подведе. Същото е и с добре платена работа, за която чувствате, че не сте призван.
  • разумът. Мисленето е по- добра технология за вземане решения от интуицията.
  • другите и институциите. Ако не знаете отговора, попитайте. 

Точно тук, в тези разсъждения някои препокриват интуитивното с интуицията, като наблягат на правилно и неправилно. При интуицията няма правилно или неправилно. При интуитивното има "несъзнателна" логичност. И друго: Чрез интуиция или интуитивно не вземате решение, а постъпвате по даден начин. Дали той е правилен спрямо някакъв морал е друга тема. 

По същия начин в психологията не може да се счита една психика за правилна, а друга за неправилна. 

Психологията не поставя "оценки". Тя, може по определена логика да покаже (определи) дали даден човек е в състояние да извършва дадена дейност и до колко тази дейност ще натовари психиката до степен човек да пренебрегне мозъчната си физиология и в последствие да се наложи намеса на психиатър. Не забравяйте, че мозъкът като всеки орган на човек се нуждае от нормално кръвообращение. И понеже управлява въпросното, то при усилена мозъчна дейност кръвното се повишава и при определени обстоятелства може да доведе до трайни увреждания в мозъка. 

Не случайно е уличното клише: Мани го тоя, вдигна ми кръвното! ;) 

Да и двете са в "ин ту" мозъка ни, но едното е процес в него, а другото е процес извън него, който може да се констатира и в последствие да се анализира, систематизира и превърне (синтезира) в някакво знание, за да може и друг да го ползва, а не само дадения субект. 

п.п. Ако не умеете да мислите, то по-добре не го правете! Опасно ще е за вашето здраве! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Търсещ истини написа:

Погледнах тук какво подсказва името

Да, но в статията е засегната почти само западната философия и психология. На английски са описани и възгледите на някои източни школи. Съпоставка може да се направи и с термина prajna, въпреки че той включва и нещо повече от интуицията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Just a Stranger написа:
преди 22 часа, Търсещ истини написа:

Погледнах тук какво подсказва името

Да, но ...

Да, но аз погледнах само какво подсказва името.  :) . А и усилието ми беше какво мислиш ти за интуицията. Ако съм те изразил коректно, то по- нататък мога ли да предположа, че би казал, че е добре да се вслушваме в интуицията си само ако сме добре подплатени логически по въпроса? Или би казал, че по- важно е първото впечатление, като се стремим да не се поддаваме на нагласите си?

Общо взето въпросът ми, а и на темата е, при какви условия да се вслушваме в интуицията?

Ще дам после и моят отговор, но рискувам да повторя нещо, което съм писал. Нищо, де.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване