Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

е, потвърждават ли се суеверията или не? Черна котка,счупено огледало , природни явления и други подобни?Разлято кафе ... На мен примерно не ми влияят, а на вас?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е, потвърждават ли се суеверията или не? Черна котка,счупено огледало , природни явления и други подобни?Разлято кафе ... На мен примерно не ми влияят, а на вас?

На мен два пъти по-малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми влияат,защото не вярвам в тях.

А тези,които вярват в суеверия правят магия сами на себе си,т.е.

преизвикават злото.

кой е най-суеверния народ или държава?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз реших да вярвам само в тези суеверия, които са на късмет. Например, че ако те сърби ръката, ще получиш пари. За съжаление, почти никога не се потвърждават. Виж, сънищата ми понякога ми дават полезни предупреждения или съвети

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Суеверия за всеки ден и всеки случай

Публикувано изображение

Вярвате или не в народните вярвания и суеверия, те ни съпътстват от дълги години. Предават се от поколение на поколение.

Подбрахме някои от най-популярните суеверия у нас. А дали ще се събразявате с тях или ще живеете така, че да не ви пука от нищо, изборът е изцяло ваш.

- Старите хора разправят, че ако ядете и се оглеждате в огледало, ще изгубите здравето си и ще изядете красотата си.

- Лош знак е, ако оставите чисто нов костюм на леглото.

- Няма да ви върви, ако си измието косата в понеделник или сряда.

- Ако двама души се хранят с една лъжица, ще се скарат.

- Не е добре да давате игла и конец на някой. Ако го направите, рискувате да се разболеете. Ако ви се наложи все пак да дадете игла, трябва лекичко да убодете човека, за да не се скарате.

- Ще се разболеете също, ако прекрачите метла. Метлата трябва да държите с дръжката надолу. Така парите ще потекат към вас.

Публикувано изображение

- Здравето ви ще се развали и ако седнете на мястото на болен.

- Съблечените дрехи трябва да закачате на закачалка, а не да стоят разхвърляни в стаята, тъй като така върху тях сяда зъл дух.

- Не е добре да давате пари на заем във вторник, защото и вие ще станете длъжници. Не се дават пари на заем също вечер, по това време не се и взимат пари. Парите се взимат с лявата ръка, а се дават с дясната. Така парите няма да свършат.

- Ако срещу прозореца е застанала сврака, значи скоро ще пристигнат гости. Ако в къщата има болен, то той скоро ще оздравее.

- Ако от масата падне вилица или лъжица – ще дойде жена. Ако падне нож – ще дойде мъж.

- Не е добре бременна жена да ходи на погребение и да се прощава с умрял човек, защото детето й ще е жълто и бледо като мъртвец.

- Когато сте в лошо настроение, е по-добре да не готвите. Така ще "зарадите" семейството си с негативната енергия.

- На път към църквата, булката трябва да излезе от дома като прекрачи прага първо с десния крак. В противен случай няма да е щастлива и радостна в брака си, а мъжът й ще кръшка.

- Ако искате да се радвате на отлично финансово благосъстояние, не трябва да бързате да харчите получената заплата за един ден. Дори не трябва да броите получените пари. Трябва първо да си ги занесете у дома, за да пренощуват там. Едва след това можете да ги преброите и харчите.

- Създайте си навика всеки път на излизане от дома си да оставяте до огледалото банкнота, така че тя да се отразява в него. Това ще помогне за умножаването на вашите пари дори във ваше отсъствие.

- Ако съседката ви помоли за малко сол или хляб, не й давайте – в противен случай вашето богатство ще изтече към съседите.

Публикувано изображение

- Според поверието червения цвят привлича пари. Затова най-добре е портмонето ви да бъде червено. А за да засилите действието, носете в него хартия с червен цвят.

- Ако жената по време на бременност е с плоско коремче и вирнато дупе, детето ще бъде момиче, ако е с изпъкнало коремче и сплескано дупе – момче.

- Когато започне раждането на излизане от къщата се оставят всички врати отворени, за да мине леко раждането.

- Там, където бъде хвърлено пъпчето на бебето, там ще протече животът му.

- Ако на жената се поръси сол на главата без тя да знае и след това се докосне по носа ще е момче, а ако се докосне по брадата - момиче.

sanovnik.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам.Повечето суеверия са измислени с цел да плашат хората,защото уплашения човек по-лесно се манипулира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам.Повечето суеверия са измислени с цел да плашат хората,защото уплашения човек по-лесно се манипулира.

Аз вярвам,но не до такава степен че да ме плашат.

Винаги,когато излизам,се прекръствам и казвам: "Бог пред мен - аз след него".

Падне ли лъжица или вилица,или разсипеш храна,питие - значи някой от отишлите си у Дома е гладен,жаден - и ги оставям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Падне ли лъжица или вилица,или разсипеш храна,питие - значи някой от отишлите си у Дома е гладен,жаден - и ги оставям.

Това което си посочила според мен не са суеверия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се сърди но това са ... глупости. Ако ще вярваш, вярвай така както Бог е казал. Но ако ще правиш половинчати работи да знаеш че нищо не правиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Семейство от Мичиган стана известно с това, че трите им деца са се родили на 08.08.08, 09.09.09 и 10.10.10.

Публикувано изображение

Първата дъщеря на Чад и Барби Сопер, Хлоя, е родена на 8 август 2008 година (08.08.08), съобщава "Телеграф". След една година и един месец, а именно на 9 септември 2009 година (09.09.09) се ражда синът им Камерън. Тази година семейството Сопер има още едно дете - момиче. Кира е родена на 10 Октомври 2010 година (10.10.10).

Датите с повтарящи се цифри са много популярни сред феновете на нумерологията и мистика. Много хора смятат тези дати за най-щастливите дни в годината или дори в столетието. Други пък се страхуват, смятайки ги за най-опасните дни.

bgfactor.org

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Семейство от Мичиган стана известно с това, че трите им деца са се родили на 08.08.08, 09.09.09 и 10.10.10.

Публикувано изображение

Първата дъщеря на Чад и Барби Сопер, Хлоя, е родена на 8 август 2008 година (08.08.08), съобщава "Телеграф". След една година и един месец, а именно на 9 септември 2009 година (09.09.09) се ражда синът им Камерън. Тази година семейството Сопер има още едно дете - момиче. Кира е родена на 10 Октомври 2010 година (10.10.10).

Датите с повтарящи се цифри са много популярни сред феновете на нумерологията и мистика. Много хора смятат тези дати за най-щастливите дни в годината или дори в столетието. Други пък се страхуват, смятайки ги за най-опасните дни.

bgfactor.org

Напълно планируемо в днешно време и лесно за осъществяване. Не виждам нищо мистично, но суеверията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярвайки на суеверия робувайки на предразсъдъци сами до някаква степен предизвикваме и ковем съдбата си. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен суеверията са верни единствено и само за хората, които вярват в тях. С утвърждаването на суеверията сами ги правите реалност. Ако промените убежденията си по въпроса ще видите, че нещата ще се променят :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно суеверията - ако си въобразите, че в Петък 13 няма да имате късмет, ще стане така. Ако го чакате със суеверен страх, няма да ви върви. А Петък 13 за мен е много хубав ден, идва краят на седмицата и не помня да не ми е вървяло в този ден. Даже като, че ли ми върви прекалено много... Дадох пример с този ден, май това е от най-известните интернационални суеверия. А суеверията са стотици хиляди, и всяко суеверие е свързано с нещо, което се е случило. Специално за Петък 13, предполагам всички знаете - денят е бил особено лош за тамплиерите (но не толкова, колкото следващите дни в килиите на инквизицията). Още за Петък 13 - от древни времена, числото е било считано за фатално, и хората са изпитвали страх от него, ето ви материал: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BA_13-%D0%B8 Сега вече по-конкретно за цялата тема - винаги съм свързвал суеверията с религията. Може би е така, защото не съм чувал за суеверен атеист, или може би защото фанатизираните душички, с каквито е пълно във форума, до един вярват в суеверията... Нещо ми е трудно да си представя, цялата ми къща опасана с невидими конци, и ако дръпна един(я да счупя огледало, я съм сгафил нещо друго) да не ми върви ден/година/7 години/7 живота... Докато някои от вас четат това, сигурно им се върти в главата едно презрително пренебрежение към "суеверните глупости"... обаче ако се окажат в изостанала от околния свят общност, примерно след война, апокалипсис, нещо по-пикантно... И ако нямат връзка с околния свят, ще видят как постепенно морала и нормите започват да се деформират в тази общност, и освен това, как суеверията започват да стават на мода. От една група нормални цивилизовани хора, при такива условия много лесно може да стане една група канибали, или кръвожадна маса хора, които гледат и се радват на жестоки публична екзекуция... макар, че ми се струва, след десетина годинки, хората може да си гледат публични екзекуции и по телевизията... Но това е вече друга тема. Малко се отплеснах в друга посока, както обичам да си правя, ама ще прощавате... Та според мен суеверията са по-скоро плод на човешката фантазия, и на човешката способност да си въобразява разни неща, отколкото на неща, които биха се случили на всеки. Суеверията звучат тъпо и навяват мисли за средновековните общества... И относно онова с трите деца, които се родили на специалните дати - или родителите са изчислявали кога да се е*ат, или някой гнусен папарак е решил да изкара парички и си е съчинил цялата история, или всичко е късмет, или... (под многоточието разбирайте суеверните глупости в жълтите вестничета, предназначени за дебели лелички, които се чудят как да си запълнят времето).

Редактирано от The_Gunslinger (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен суеверието е плод на всуеверието(всуеверен - човек който вярва безрезервно че всичко което му кажат,прочете и т.н.).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Суеверията пораждат страх и несигурност. Суеверните хора са подвластни на страха и животът им преминава в непрекъснато следене за "лоши знаци" от съдбата. Много често суеверните хора страдат от психични разстройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поверия за високосната година

Публикувано изображение

2012 година е високосна, тя се състои от 366 дни.

Високосните години имат лоша слава, затова човек трябва да се съобрази с това какви важни събития може да планира през високосна година.

При някои славянски народи през високосните години се е давала възможност на девойките да си изберат мъж и да изпратят родителите си при него.

Сватбата обаче трябвало да се прави на следващата година. Има много поверия, които са свързани с нещата, които може и не може да се правят през високосната година.

Това е годината, в която жената може да предложи на любимия си мъж да създадат семейство. През високосна година бременната жена не трябва да държи близо до себе си остри предмети.

Публикувано изображение

Детето, което е родено на 29 февруари, е добре да празнува рождения си ден на 28 февруари или на 1 март. Празнуването на рождения ден на 29 февруари не е добра идея.

През високосна година не трябва да се започва строеж на нова къща, да не се местите в друг град или в друго жилище и ако може, да не сменяте местоработата си.

През високосна година не се изпълняват обичаите на коледарите.

Когато имате финансов успех през високосна година, една част от парите трябва да отидат за нуждаещи се хора, за да ви върви и догодина.

През високосна година не се продава недвижимо имущество и ценни предмети. Това не е година, която е добра за развод, тъй като това предвещава проблеми за новата връзка.

През високосна година не се правят покупки на големи количества хранителни продукти от хора, които са болни или възрастни, защото това им носи лош късмет.

Преди да взимате важно решение, застанете по залез слънце с лице на запад и кажете на глас:

„Високосна година, остави за себе си лошото, а за мен – само добро”.

sanovnik.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ви кажа и на мене не ми влияят много много... Това е така само на теория, но във всекидневието се срещат доста често. Например в училище: когато се счупи огледалото на едно от момичетата, постоянно казваме седем години нещастие .. бля, бля, бля. Те правят живота ни доста разноцветен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Суеверен е човек, който вярва в свръхестествени, магически сили, които не произтичат от Бог, а от нещо друго - предмети, природа, хора. Всяко такова вярване, ни отклонява от истинската, чистата вяра в Бог и ни води по кривите пътеки на греха. Суеверието е страхопочитание пред въпросните сили и в този смисъл е идолослужение и поклонничество. Библията многократно ни предупреждава за подобни случаи. Всеизвестна е притчата за златния телец:

1. Когато народът видя, че Моисей се забави да слезе от планината, събра се при Аарона и му рече: стани и направи ни бог, който да върви пред нас, понеже не знаем, какво стана с тоя човек - с Моисея, който ни изведе от Египетската земя.

2. Аарон им каза: извадете златните обеци от ушите на жените си, на синовете си и на дъщерите си, и ми ги донесете.

3. И всички извадиха златните обеци от ушите си и ги донесоха на Аарона.

4. Той ги взе от ръцете им, и направи от тях излян телец, и го обдяла с длето. И те казаха: ето, Израилю, твоят бог, който те изведе от Египетската земя!

5. Като видя това, Аарон съгради пред телеца жертвеник; и извика Аарон, като каза: утре е празник на Господа. Изход 32:1,5

"За всеки човек е характерен копнежът по духовен живот. Жажда за богообщение има у всекиго, независимо от неговата народност, възраст или професия." - Иерей Ал. Пикальов. Когато сме откъснати от богооткровеното слово и вяра, тогава започваме сами да си създаваме своя религия. Християнинът трябва да вярва само в Бог, защото всяка друга форма на вярване е езичество, заблуда и лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-популярните суеверия

Много хора може да не си го признават, но не е тайна, че много често пъдим черните котки преди да са ни пресекли пътя, не минаваме под подпрени на стената стълби и излизаме от къщи с притеснения на петък 13-ти.

Ето какви любопитни обяснения се крият зад най-популярните суеверия.

Да счупиш огледало

Тъй като се е смятало, че огледалото е отражение на душата, счупването му неминуемо я наранява. Поверието е, че те очакват 7 години нещастна любов. За да се спасиш от тази „лоша участ“ трябва да заровиш счупените парчета на лунна светлина.

Да намериш конска подкова

Вярва се, че подковата е най-силния символ на щастието, особено ако си я намерил с отворения край сочещ към теб. Ако имаш късмет да срещнеш подкова на пътя си, вземи я с дясната ръка, пожелай си нещо и я хвърли през лявото си рамо, за да се сбъдне желанието ти. Ако пък не искаш да се разделиш с нея, окачи я на входната врата на дома си, за да носи късмет на цялото семейство.

Да почукаш на дърво

Това суеверие датира от времето, когато някои народи вярвали, че боговете обитават дърветата. Когато някой търсел помощ от тези богове, леко почуквал на кората на дървото. След като евентуално получели помощта им, хората трябвало отново да почукат за благодарност.

Да хвърлиш шепа сол през рамото си

Солта винаги е била смятана за ценна субстанция, способна да пречиства и предпазва от зли духове. Хвърляйки сол през лявото си рамо прогонваш дебнещите зад теб лоши сили, които възнамеряват да ти донесат нещастие.

Да ти мине черна котка път

Много хора вярват, че това носи лош късмет. Обикновено съветват да направиш три крачки назад или да се завъртиш три пъти обратно на часовниковата стрелка, ако си имал подобна неприятна среща. Привържениците на тези домашни любимци трудно ще „преглътнат“ това, но през Средните векове се е смятало, че само вещиците съжителстват с черните котки. Някои хора вярвали, че на 7-годишна възраст черната котка ще се превърне в зъл демон.

Петък 13-и

Страхът от това съвпадение е може би най-масовото суеверие по света. Толкова е разпространено, че доста хотели нямат 13-ти етаж, апартаменти не се номерират с това число и дори в самолетите няма 13-ти ред седалки. Най-популярното обяснение е, че Юда е бил 13-тия гост на Тайната вечеря и Христос е бил разпнат в петък. Съчетанието от двете ви дава най-нещастния ден в годината.

dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Суеверия, свързани с храната

6662727C.jpg

Всяка култура си има свои суеверия. Може би сте чували от майките и бабите си, че черната котка носи лош късмет, счупеното огледало – нещастна любов, а чесънът гони вампири.

Суеверията произтичат от вярването, че съществува свръхестествена сила, която движи съдбата и житейските събития.

По своята същност, суеверието е начин да се повлияе на тази сила, да се предотврати или да се разгадае бъдещето.
Без значение дали им вярвате или не, ако прекарвате много време в кухнята, тези любопитни суеверия със сигурност ще събудят интереса ви. А ето някои от тях:

Чесън. Както вече споменахме чесънът е известен със "способността си" да гони вампири. Освен това, според някои вярвания, чесънът предпазва от зли очи, прихващане на отрицателна енергия и уроки.

Яйцето е символ на плодородието в почти всички култури. По тази причина, в миналото земеделците счупвали яйца върху нивите си, за да бъде реколтата здрава и изобилна.
Според друго поверие, след като счупите яйце, трябва да натрошите черупката му много ситно, тъй като иначе вещица ще събере черупките и ще ги занесе в морето, където ще предизвика ужасна буря.

Солта е познат "носител" на лош късмет. В България също е популярно вярването, че ако разсипеш сол, ще се случи нещо лошо. За да го предотвратиш трябва да хвърлиш с дясната ръка сол през лявото рамо. Така солта ще попадне в очите на дявола и той няма да види, че сте "предизвикали" съдбата.

Хляб. Ако разрежете хляба и видите голяма дупка в него, т.е балон с въздух, това е предвещание за смърт. Според славянските вярвания, дупката в хляба символизира ковчег. Когато замесвали хляб, в миналото хората рисували кръст върху питата, за да не може дявола да седне върху нея и да попречи на хляба да стане хубав.

В Китай дължината на спагетите символизира дължината на човешкия живот. Затова те никога не трябва да се нарязват или начупват, а само да се навиват, за да не се съкращава човек собствения си живот.

Чаят е известен гадател в суеверията. Освен, че може да предскаже бъдещето, се смята, че ако сложиш в чая си мляко, преди захарта, никога няма да се венчаеш.
Ако в чашата ти чай останат неразтворени кристалчета захар, значи някой е влюбен в теб. Според същите вярвания, ако разлееш чай, ще ти дойдат неочаквани гости. Добре е, само един човек да налива чай, защото обратното води до лош късмет.

Кафето също служи за гадаене на бъдещето. На някои места се вярва, че ако в сервираното ви кафе има балончета с въздух, трябва да ги съберете с лъжичката и да ги изядете. Подобно действие би могло да се награди от съдбата с неочаквани пари.

Портокали. Суеверията, свързани с портокалите, не са толкова известни в България по разбираеми причини - ние не ги отглеждаме традиционно. В някои култури, обаче се смята, че ако подарите на някого портокал, той ще се влюби във вас. (Е, при нас не се получи, но вие не се отказвайте...)

Поверието, свързано с хвърлянето на ориз по току-що венчана двойка, е доста популярно в България. Оризът символизира здраве, щастие и благополучие. Така близки роднини и приятели символично "предначертават" щастлив семеен живот на младоженците.

Сребърните прибори също могат да предскажат бъдещето в някои страни. Някои смятат, че среброто може да определи, какъв човек ще дойде на гости в къщата. Ако падне вилица на земята, то в къщата ще дойде жена. Ако падне нож – гост ще бъде мъж, а ако е лъжица – дете. При това положение, ако не сте в настроение за гости, внимавайте с миенето на сребърните прибори.

kulinar.bg

Редактирано от ostavime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Природните явления и физично-химично-биологични закономерности за суеверно-религиозните са все знамения от бог-ът библейски!

Не обвързана с каквато и да е религия ,инспирирам към-то Наука ,умишлино написано с главно Н!

Като си представя само,че има хора дето си броят крачките и с кой крак ще прекрачат праг,убиват котки с черен цвят,щот "черното е цвят на дявола" и да не изброявам,навлизайки в нисък праг на умствен уровен,поради незнания е  проблем наистина! :black eye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Природните явления и физично-химично-биологични закономерности за суеверно-религиозните са все знамения от бог-ът библейски!

Не обвързана с каквато и да е религия ,инспирирам към-то Наука ,умишлино написано с главно Н!

Като си представя само,че има хора дето си броят крачките и с кой крак ще прекрачат праг,убиват котки с черен цвят,щот "черното е цвят на дявола" и да не изброявам,навлизайки в нисък праг на умствен уровен,поради незнания е  проблем наистина! :black eye:

Доживях най-после едно смислено мнение.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо реши, че само религиозните хора са суеверни? :D

На бас се ловя, че колкото и необвързана да си, имаш поне едно суеверие, например, че като не си религиозна не си суеверна. Суеверието е предразсъдък, заблуда. Няма човек без суеверие. :D

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...