Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

icemans

Субтитри в MPlayer

Препоръчан отговор

Кубунту 9.04 - Подкарах си субтитрите, но не мога да разбера как да си ги сваля под картината, а не в/у нея. Има настройка за позицията, но максималното е до долната част на картината и не слизат под нея. Пробвах и някой други плейъри, но този ми се видя с повечко опции. Ако някой има идея как може да стане, нека сподели! Благодаря!

Редактирано от icemans (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кубунту 9.04 - Подкарах си субтитрите, но не мога да разбера как да си ги сваля под картината, а не в/у нея. Има настройка за позицията, но максималното е до долната част на картината и не слизат под нея. Пробвах и някой други плейъри, но този ми се видя с повечко опции. Ако някой има идея как може да стане, нека сподели! Благодаря!

Във ~/.mplayer/config си добави един от двата червени реда, аз си слагам целия конфиг, не е нужно да го ползваш целия.

# Write your default config options here!

ao=alsa

channels=6

fontconfig = yes

font = Tahoma

subfont-text-scale = 2.6

subcp = cp1251

subfont-encoding=unicode

#vf=expand=0:-80:0

#cache-min<=128:5400

cache=7000

#vf=expand=:::::4/3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами при мене по принцип този файл гледам, че е празен! Има само # Write your default config options here! - Само червените редове, ако прибавя дали няма да е проблем, т.е. ни би ли трябвало да има нещо в този файл?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това е варианта или от командия ред:

gmplayer movie.avi -vf expand=-20:0

или

mplayer movie.avi -vf expand=-20:0

това дето е -20 може да експериментираш - колко да е...

във конфигурационния файл става:

vf=expand=-20:0,pp=6

(ако ползваш няколко филтъра - pp => postprocessing, отделяш филтрите със запетая...

документация

за да излизат субтитрите на кирилица трябва да оправиш енкодинга:

subcp=cp1251 или от командния ред -subcp=cp1251

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, разбрах те само че не разбрах дали ще е проблем, ако в този конфиг. файл има само ред: gmplayer movie.avi -vf eq=-20:0, примерно или трябва да има всичките други които ги има и при tolstoi?!

Редактирано от icemans (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, разбрах те само че не разбрах дали ще е проблем, ако в този конфиг. файл има само ред: gmplayer movie.avi -vf eq=-20:0, примерно или трябва да има всичките други които ги има и при tolstoi?!

Не е проблем, стига да е само eq=-20:0. Добра идея е обаче първият ред да е:

[default]

Иначе вътре слагаш опции, които искаш винаги да са активни. Синтаксиса е име на параметър без тирето, знак "=" вместо интервал и стойност. Ето някои, които могат да са полезни.

Прост адаптивен постпроцесинг

vf=spp=6

autoq=64

Това предполагам е ясно

subcp=cp1251

#subfont-encoding=utf-8

Приоритет на канали за субтитри на контейнерите, които поддържат. В някои случаи без това изобщо няма да покаже субтитрите.

slang=eng,en,us,bul,bgr,bg,ru,rus

Досадно е да се пусне докато гледаш. Едно от двете е достатъчно.

#stop-xscreensaver=true

heartbeat-cmd="xscreensaver-command -deactivate"

Следващата настройка е за кеша при гледане на филми от hftp/ftp/cifs. Тя не е подходяща за [default] секцията на конфигурационния файл, защото води до проблеми при стриймване (примерно гледане на онлайн телевизии). При мен тя е в [mplayer] секцията, тъй като именно него ползвам в такива случаи. За стриймване браузъра пуска gecko-mediaplayer, настройките на който са в [gnome-mplayer] секцията.

Ползвам 256 мегабайта памет за кеш. Бих сложил и повече, но рядко отварям по мрежа по-големи файлове. С втория ред се казва да започне показване при 2% запълване на кеша.

cache=262140

cache-min=2

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

напротив, при плейване на стрийм възможно най малкия буфер при който върви плавно - това зависи от битрейта (при мене съм направил 2мб (за iptv), при слушане на радио (алфа радио 64кбит/с буфера ми е 32 кб тоест 4секунди, по голям буфер - по голямо разминаване в картината и звука...) освен това съм си направил лууп цикъл, че като ме дропи провайдера пак се реконектвам - и ако е голям буфера не става...

256 мб - за какво ти е толкова?

п.с. да правим разлика между стрийм и гледане по мрежата - стийма е поточно видео дето въври гледано или не - там буфер не ти трябва - ако падне скоростта това дето си изтървал няма да се навакса (така че по добре малък буфер и дроп в лууп цикъл), при гледане по мрежата от Samba е друг въпрос...

там дето си написал:

vf=pp все едно нищо не си написал, лсед като не си сложил ниво на постпроцесинг.

vf=pp=6, но аз предпочитам vf=hb/vb/dr/al(horisonta deblockigng/vertical deblocking/dering...)

като се върна в къщи може да погледна моя файл и да го постна (ако не забравя)

едит: командния ред има приоритет над конфиг-а (примерно ако в конфига е vf=pp=6,expand=-20:0 a в командния ред е "-vf expand=-70:0 ще имаш 70% (0т филма - примерно е с височина 700 пиксела) добавяне на черна лента под картината с (височина 490 пиксела и няма да има постпроцесинг...)

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забележката е приета, става дума именно за гледането по мрежа, и то конкретно на филми (за радиа предпочитам VLC/Audacious).

От друга страна при истински стрийм буфера не трябва да може да се запълва над 2-та процента - ако го прави значи нещо не е наред в работата сървъра. Разбира се времето за запълване на тези 2% ще се превърне в допълнително изоставане спрямо предаването, което не е удобно.

За мен големия кеш никога не е бил проблем, понеже стандартния mplayer ми се пуска само за HTTP/FTP адреси, а когато стриймвам се пуска geko-mediaplayer (по-рано беше mplayerplug-in). Техните настройки са в различни секции на конфигурационния файл. Трябваше да съобразя обаче, че щом казвам да се ползва [default] секцията настройката за голям кеш е неуместна.

А иначе когато съм го настройвал принципа беше че ако активираш pp филтъра, но не зададеш изрично стойност 6 се приема за подразбираща се. Сега ме накара да го погледна и доколкото виждам нещата са тотално промененени. Това, което ползвам вече не трябва дори да е vf=pp=6, както си писал, а трябва да стане vf=spp=6 (simple postprocessing). Синтаксиса pp пък е станал доста мащабен и осмислянето му определено иска нещо повече от бърз поглед в мана.

Сега ще поправя примерите.

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви! По съвет на друг колега пробвах SMPlayer и останах доволен - има си и настройка за сваляне на субтитрите в черната лента без да оказва влияние при 4:3, както беше посочено като недостатък по-горе за MPlayer-а!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

виждам че си решил проблема с frontend за mplayer - smplayer, но аз пак да напиша моите

ето ми го файла за линукс:

# Write your default config options here!

#subfont-encoding = cp1251

zoom=1

quiet=yes

#subtitle settings:

subcp=cp1251

subfont-text-scale=3

subfont-outline=3

vf=pp=hb/vb/dr/lb

brightness=0
а ето и за windows:
## MPlayer Windows configuration

## It's better to leave this enabled on Windows, since the console is slow.

quiet=yes

#really-quiet=yes

## Frame dropping

#framedrop=yes

## drive letter of your DVD

#dvd-device=i:

## Uncomment this for AC-3 passthrough.

#afm=hwac3

## You can use the DirectX or OpenGL video output, default is directx.

## vo=directx is the default for pre-Vista OSes

## vo=gl:yuv=2 is the default for Vista+

## Needs -vo direct3d or -vo gl

#vo=directx

vo=gl:yuv=2

## video filtering and postprocessing

## eq is useful if your video card does not support video overlay.

#vf=pp,eq

#vf=eq,pp=lb/hb/vb

## max quality with PostProcessing, h/v deblocking, deinterlacing, dering

vf=pp=lb/hb/vb/dr

#vf=pp=l5/hb/vb/dr

#eq2=1.5

#vf=pp=6

## eq2[=gamma:contrast:brightness:saturation:rg:gg:bg:weight]

#vf=eq2=1.5

## quality depending of CPU

#autoq=1

autosync=0

## audio output: win32=>waveout;dsound=>direct sound

#ao=win32

framedrop=no

## set priority for windows:

priority=abovenormal

## subtitle settings:

subcp=cp1251

subfont-text-scale=2.5

subfont-outline=3

cache=2048

#loop=0

## Multithreading

#lavdopts=threads=2

## Default options for Kovensky's MPlayer (http://kovensky.project357.com)

## Manual available at http://www.mplayerhq.hu/DOCS/man/en/mplayer.1.html

## h264fast enables 'fast' only for H.264,

## the only codec where it doesn't look bad

## lavdopts=h264fast=1

## Makes the DVD menu selection follow the mouse

mouse-movements=1

## 'direct rendering' is useless and only causes problems

dr=0

## Enable colored console output

msgcolor=1

тука гледам под opengl щото нвидията позволява ама дърварското ати на компа с линукс - не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...