Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Madonna

Вдигат цените на лекарските услуги, ще доплащаме

Препоръчан отговор

Цените на лекарските услуги и на здравните пътеки ще се повишават, каза в Равда министърът на финансите Симеон Дянков.

6_136f78.jpg

Той пристигна в курортното селище за участие в събора на Българския лекарски съюз.

Има дисбаланс в бюджета на страната ни досега. България харчи по-малко средства за здравеопазване и образование от останалите страни в ЕС. Затова пък отделя повече средства за силовите сектори, каза Дянков пред медиците Дянков.

По думите му в следващите пет години постепенно това ще се промени. Още 2010-а ще има промяна в тази посока, каза Дянков. Той обеща на лекарите с 50% повече пари от досегашните за здравеопазване от следващата година.

Министърът на финансите обаче посочи, че "трябва да има доплащане, за да има качествени здравни услуги и за да няма нерегламентирани плащания". Затова заедно с финансисти ще бъде изготвен ценоразпис на услугите. Все още не е ясно как ще става това доплащане. До две седмици трябва да са готови вариантите за обсъждане.

Предложенията за реформите в здравеопазването Дянков ще представи още тази вечер на Бойко Борисов.

По-рано здравният министър Божидар Нанев заяви, че доброволното здравно осигуряване не е ефективно и трябва задължително да има допълнително такова. Нанев каза още, че българинът отделя прекалено малко средства за здравеопазване. Вноските са с 10-15 пъти по-ниски от тези в Западна Европа. В същото време искаме добро обслужване, добра база, а това без необходимите средства нямало как да стане, допълни той

На днешния отчетно-изборен събор бе избран и нов председател на Лекарския съюз, тъй като досегашният - Божидар Нанев, стана министър на здравеопазването. Организацията ще бъде оглавена от д-р Цветан Райчинов от Русе. Той получи гласовете на 203 делегати, от участвалите в събора 370 представители на съсловието от цялата страна.

dnes.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко се плаща на този свят.glare.gif

В повечето страни на Европа дори и услугите на "бърза помощ" са платени :

Преди известно време ми се наложи да се обаждам тук, в Брюксел на бърза помощ. Няма да ви давам подробности при какви обстоятелства и защо :question:

Та, какво научих за спешната медицинска помощ тук:

Тук за да си извикаш линейка има два начина. Те ги разделят на спешни и не спешни случаи.

Вариант 1: Ако спешно ти се налага да извикаш бърза помощ, звъниш на телефон 100, или на международния номер 112. Линейката поне в моя случай дойде за по-малко от 5 минути. Парамедиците или както се казва персонала в линейката дойдоха в „пълно бойно снаряжение”. За пръв път виждам толкова неща събрани на гърба на един човек :) Това, което ми се стори странно обаче, (на фона на безплатната спешна помощ в България) бе, че след няколко дена по пощата ми пристигна една фактура за 52.55 евро. Разрових се малко и се оказа, че просто тук за спешна помощ си плащаш. Тарифите:

*

От 1 до 10 км. – 52.55 евро

*

След 11-тия км. – по 5.21 евро на км.

*

След 21-ия км. – по 3.97 евро на км.

Вариант 2: Ако си на пример на легло и трябва да отидеш до болница за изследване – свързваш се с център за не спешна медицинска помощ и си „резервираш” за определен ден и час линейка, която да те закара.

Ако си вече в някоя болница и трябва, или ти искаш да се преместиш в някоя друга, също си плащаш съобразно горепосочените тарифи за превоз с линейка. Само при два случая не плащаш:

Случай 1: При местене от една част в друга на една и съща болница

Случай 2: При временно местене в друга болница за довършване на вече започнато лечение или при невъзможност на болницата, в която сте да ви се окаже необходимото лечение.

Източник (на холандски).

За мен поне е странно, че трябва да се плаща за линейка. Със сигурност знам, че ако си социално слаб ти се връщат 35 евро от тези 52.55 евро (защото в повечето случаи толкова се плаща – не са толкова далече болниците), но за нормално осигурен и работещ човек - или плаща половината или цялата сума. Не съм сигурен.

Изобщо, скъпо си е. Виждал съм фактури от болници за около 1 месец престой от 20 хиляди до 120 хиляди евро. Не искам да си помислям даже какво е да не си осигурен тук :)

целият пост - тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко се плаща на този свят.glare.gif

В повечето страни на Европа дори и услугите на "бърза помощ" са платени :

Е да, ама там заплатата не е 200 евро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да, ама там заплатата не е 200 евро.

Ти купуваш ли си бира по 1,60 (80 евроцента) кутийката от магазин тук - купуваш си.

Толкова е и в Италия, Испания, Белгия.

Купуваш ли си месо по 8 лв ( 4 евро) килото - купуваш си.

Толкова му е ценатата и там.

Купуваш ли си олио на цена 2,70 ( 1,50 евро) - купуваш си.

В Германия и Испания е даже по-евтино отколкото тук.

Купуваш ли бензин на 2 лв ( 1 евро) - купуваш си ами -де ще идеш.

Толкова му е цената в цяла Европа.

Ще си купуваш ли си цигари на 5-6 лв (3 евро) кутийката от догодина - ще си купуваш ( ако пушиш)

Такава им е цената в Гърция например.

И какво стана със заплатите ?

Май със заплатата си от 200 евро си купуваш всичко на цени както в цяла Европа, ама за здравето ти се струват много ?

Защо не искаш да не плащаш ?

Нещо по - евтини ли са медицинските услуги от бензина, месото, цигарите , олиото, тока, вода ?

Или така сме свикнали - за всичко друго да даваме пари без да мрънкаме, ама когато става дума за здравето си - да чакаме друг да плаща заради нас ?

А после се оплаквате, че в здравеопазването било хаос, никой не обръщал внимание на пациентите, "бърза помощ" закъснявала, навсякъде било мизерно.

Ами - за без пари -толкова.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти купуваш ли си бира по 1,60 (80 евроцента) кутийката от магазин тук - купуваш си.

Ще си купуваш ли си цигари на 5-6 лв (3 евро) кутийката от догодина - ще си купуваш ( ако пушиш)

Май със заплатата си от 200 евро си купуваш всичко на цени както в цяла Европа, ама за здравето ти се струват много ?

Нещо по - евтини ли са медицинските услуги от бензина, месото, цигарите , олиото, тока, вода ?

Или така сме свикнали - за всичко друго да даваме пари без да мрънкаме, ама когато става дума за здравето си - да чакаме друг да плаща заради нас ?

А после се оплаквате, че в здравеопазването било хаос, никой не обръщал внимание на пациентите, "бърза помощ" закъснявала, навсякъде било мизерно.

Що се гневиш бе човек.

Исках да кажа че заплатите ни малки, сравнено с другите от Европа.Имам близка роднина която работи като мед.сестра в "бърза помощ", така че знам как стоят нещата там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що се гневиш бе човек.

Исках да кажа че заплатите ни малки, сравнено с другите от Европа.Имам близка роднина която работи като мед.сестра в "бърза помощ", така че знам как стоят нещата там.

Е, явно съм те разбрал малко грешно, но пък - разсъжденията ми си важат glare.gif

Как може за едни неща заплатите ни да са малки, а за други да не са ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, ти май сам си вярваш на написаното.

Да направим една груба сметка за разход на месец с 200 евро, или 400 лева:

Месецът е октомври, Време е за някои да си купят дърва за огрев - цените варират от 50 до 70 лева на кубичен метър. да приемем, че живея сам и ще трябва да си вземам дърва. Трябват ми поне 4 кубика да изкарам зимата, съответно ще се изръся около 240 лева за тях. Другият вариант е да се отоплявам с ток, но да кажем съм преценил, че с дърва ще ми е по-евтино. Сметката ми за ток примерно е 70 кинта. Водата ми е 15. Ако имам мобилен телефон на абонаментна такса (дори и най-минмалната), това пак е разход и идва към 15 лева на месец със разговорите. За шампоани, сапуни, дезодоранти и т.н. ми идват разходи от порядъка на 20 лв месечно примерно. Дотук сумата без дървата става става 120 лева.

Ядене. на ден ти трябват поне 8 лева да се нахраниш. 8х30 = 240 лева месечно.

Ами ако реша да се позабавлявам, или просто да изляза на кафе.. Дори да излизам на кафе през два дни, ще ми трябват 20 лева средно на месец. Дотук стават 380 кинта. Ето - заплатата е наместена, а кога идва ред на спестяването, да те питам аз?

Примерно се разболея. Отивам на лекар, взима ми малката сума от 20 лева за преглед. Ако положението ми е лошо и се налага снимка на бели дробове (както на мен ми се наложи скоро),20 лева и за нея. Изписват ми лекарства, които няма да са по-малко от 40 лева за да се оправя. И кво? 80 лева за здравето ако ти се виждат малко на фона на нарочното ускъпяване от страна на фармацефтите. Да не говорим, че сред лекарите има и доста некадърни. Линейките не пристигат навреме, щото на шофьорите и екипите им дреме на х*я, на тях нали им тече постоянна заплата, имат си отпуските, получават там някви пари и си мислят "за толкова пари - такова обслужване". Некадърници, като не им се работи, да напуснат. От съвестно свършената работа има добри резултати, а от обратното - мизерия, недоволство и пумия. Колко пари трябват, за да работят добре и лекари и линейки.. а не си ли се замислял, че на работа масово в България са сложени хора само за украса. Мързеливи, спокойни и некадърни.

Това за цените на хр. продукти, че цените им са еднакви, вярно е. Но защо забравяш, че в повеето страни от ЕС никой няма да те остави на улицата, има си закон, който те "опазва". И как така по дяволите средната заплата на германците е 6 пъти над нашата. Нали сандартизираш и сравнява наши и европейски цени. Я обясни. И ние си имаме производства и всичко останало. Мизерията е пълна, много хора от висшестоящите ограбиха държавата, а ти си тръгнал да обясняваш някакви космически истории за здравеопазването, че едва ли не н българина му се свидят парите за него. А това, че остава без една стотинка е отделен въпрос, нали? Да не говорим за правата на потребителя, че тук нещо никакви ги няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, ти май сам си вярваш на написаното.

Да направим една груба сметка за разход на месец с 200 евро, или 400 лева:

.....

Ти да не мислиш, че моята заплата е много по-голяма ?

Чисто на месец взимам 500 лв - 200 лв на аванс, и 300 лв на заплата.

Толкоз.

А купувам и плащам същите неща , които съм ти изброил малко по-горе.

Или имаш нещо против ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти да не мислиш, че моята заплата е много по-голяма ?

Чисто на месец взимам 500 лв - 200 лв на аванс, и 300 лв на заплата.

Толкоз.

А купувам и плащам същите неща , които съм ти изброил малко по-горе.

Или имаш нещо против ?

Идеята е следната... всички се оплакват от мизерните заплати, а кафетата са денонощнто пълни....в Бургас е винаги така :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята е следната... всички се оплакват от мизерните заплати, а кафетата са денонощнто пълни....в Бургас е винаги така :)

И в Плевен е така.

А едно кафе на центъра струва точно колкото и в центъра на Барселона - 2 лв ( 1 евро) .

Не разбирам обаче защо смятате, че цените на медицинските услуги трябва да са по-ниски или направо всичко да е безплатнп ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам обаче защо смятате, че цените на медицинските услуги трябва да са по-ниски или направо всичко да е безплатнп ?

Правилно, но за медицински услуги в коректния смисъл на думата. Никога до сега навременната и качествена медицинска помощ не е била безплатна.;)

Не да дойде линейка на спешна помощ с няколко часа закъснение при положение, че спешното отделение е на по-малко от километър. Отделно заспалия дежурен лекар да не знае за какво е дошъл на адрес.

Или малко по-неприятните за лечение диагнози да се плащат от джоба по незнайни пътища след консултации на ухо.

Та всъщност за какво плащаме осигуровки? Да храним машината на Здравна каса (защото там чиновниците са повече от лекарите) или предварително заплащаме за евентуални, предстоящи медицински услуги? ( които някои хора така и недоживяват да ги получат)

Няма лошо да се плаща повече, но да се регламентира като Здравна застраховка с натрупвания и бонуси по сметка. Да се знае конкретните услуги с какво качество са и да има правилен подбор на персонал. ( не някой ветеринар или фелшер да ми се прави на др.Хаус.)

Редактирано от shadowxxxxx (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Парите за здраве нямало да скочат догодина

6_13a352.jpg

Има две възможности за увеличаване на набирането на средства за Националната здравно-осигурителна каса – или да се повиши здравната вноска, или да има доплащане, каза новият председател на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред БНР.

Въпреки това обаче Райчинов изказа мнение, че не вярва за 2010 г. да влязат допълнителни средства в здравеопазването, предаде EkipNews.

Относно идеята за допълнителното заплащане на медицинските услуги той коментира, че не е работа на лекарите да предлагат начина за набиране на средства.

„Ние говорим за средата на 2010, най-вероятно 2011 г. Тогава ще влиза, ако ще влиза нещо”, заяви той, и допълни, че услугите няма да поскъпнат, но не бива и да намаляват като съществуващи в момента цени. „Дори се надяваме на леко увеличение, но през здравна каса и здравна вноска, т.е. не пряко върху населението. Просто да се повишат поне малко цените на медицинските услуги, но плащания от здравната каса, не от пациентите, а през вноските,“ посочи Райчинов.

От думите му стана ясно още, че поправките в законопроекта за здравното осигуряване, особено в частта, която касае договарянето и БЛС, са изцяло неприемливи. Според него измененията в закона в никакъв случай не трябва да бъдат забавяни. „Трябва да въведем ред и дисциплина в системата, но не и чак с такива темпове. Хубаво е когато нещо се прави в здравеопазването, да бъде много добре обмислено. Грешките при нас са с доста тежки последици”, каза още той. Новият председател на БЛС заяви, че ще има договаряне с НЗОК, защото това се отнася до начина и условията на труд на медиците.

В изказването си вчера пред делегатите финансовият министър Симеон Дянков повтори тезата си, че финансистите разбират от цени и затова ще определят остойностяването на медицинските дейности, а докторите да си гледат лекуването. Финансист № 1 предупреди, че първите 6 месеца на 2010 г. ще са много трудни и ще има по-малко пари за здравеопазване, защото няма откъде да се вземат нужните.Той бе категоричен, че доплащане от пациента трябва да има, защото държавата не може да покрива всичко. А дали ще е от догодина или от 2011 г., ще стане ясно след 2 седмици.

news.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.......

В изказването си вчера пред делегатите финансовият министър Симеон Дянков повтори тезата си, че финансистите разбират от цени и затова ще определят остойностяването на медицинските дейности, а докторите да си гледат лекуването.

........

news.dir.bg

Абсолютно е прав - писнало ми е да мисля само за пари - нещо, което изобщо не ме интересува, и да ми вменяват разни работи от сорта -да проверявам дали е осигурен човекът, или не е осигурен, колко струвало това, колко струвало онова и т.н и т.н.

Понякога имам чувството, че вместо за болести мисля само за това - кое колко струва, което е тъпо , защото всичко се опорочава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И в Плевен е така.

А едно кафе на центъра струва точно колкото и в центъра на Барселона - 2 лв ( 1 евро) .

На центъра в Париж са по 4,50 евро чашката обикновенно кафенце.

Цените са добре, не са ниски, нито са високи, но ако ги вдигнат още вече незнам какво ще се прави.

От 20 години слушам как трябва да стигнем европейските цени... е добре де, стигнахме ги, и кво? Сега много ли сме добре?

Незнам какви пари вземат здравните работници, но моето ДжиПи си сменя всяка година колата, защото му омръзвала. Хич не му личи да му са малки доходите. Другият с който работи пък вдигна къща на дъщеря си за чудо и приказ. Явно, не са никак зле финансово.

Да, някоя мед. сестра или санитарка може да е с ниска заплата, но лекар да мизерства не съм виждал, особенно ако е и с частен кабинет.

Във Франция минималната е 1300 евро на месец. МИНИМАЛНАТА!!! Нормалната е около 2000 евро. Нямам нищо против да дам по 50 евро за преглед, защото не съм осигурен. Но ако си осигурен в зависимост от осигуровките, може да ти поемат напълно лечението в това число и лекарствата или до 30 процента.

А ти ако си мислиш, че като вдигнат медицинските услуги 4-5 пъти и твоята заплата ще скокне поне 2 пъти значи не си добре. Ама ти сериозно ли си вярваш, че някой ще ти вдигне заплатата 2 пъти?! Както се казваше в едно сериалче "Не ставай смешен"... това е България. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е въпросът в моята заплата.

А в това парите да стигат за всичко, което се налага да се направи на един пациент.

А не както е сега да нямам ренгенолог, защото болницата няма пари да плаща за такъв на дежурство.

Нито пък да пресмятам дали да направя еди кое си лекарство и дали касата няма да ме глоби защото ще изляза от цената на шибаната "клинична пътека" .

Джи-пито ти го не знам, и не ме и интересува.

Аз в чужда къща не гледам и да смятам , че някой, който работи друго а не като мен, взима повече.

Сравнявам се с хората, които работят моята работа и в същата тази Франция, дето ми я споменаваш, моята заплата щеше да е около 5700 евро (толкова взима един мой приятел, който отиде да работи там)

и е на същата позиция, както аз тук, в България.

където аз съм с 500 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има две гледни точки, моята и грешната. Та нека изкажа моята. :wors:

Има отлични диагностици в България, но е много трудно да ги намериш. Прав си, вместо лекарите да работят в интерес на здравето на пациента, те работят в интерес на своя и неговия джоб. По моя опит, има два варианта:

- Да си тъсиш правата които ти се полагат => препращат те от кабинет на кабинет и да те прехвърлят като бреме, даващо мижавата такса от 2.40 и чакащо за следващото направление

- Да тръгнеш сам по метода проба-грешка, насочен към определен специалист воден от репутацията му => плащаш си като неосигурен

ПП: Нагледала съм се на нехайно отношение в болниците. Следващия, моля.

Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Парите за здраве нямало да скочат догодина

6_13a352.jpg

Има две възможности за увеличаване на набирането на средства за Националната здравно-осигурителна каса – или да се повиши здравната вноска, или да има доплащане, каза новият председател на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред БНР.

Въпреки това обаче Райчинов изказа мнение, че не вярва за 2010 г. да влязат допълнителни средства в здравеопазването, предаде EkipNews.

Относно идеята за допълнителното заплащане на медицинските услуги той коментира, че не е работа на лекарите да предлагат начина за набиране на средства.

„Ние говорим за средата на 2010, най-вероятно 2011 г. Тогава ще влиза, ако ще влиза нещо", заяви той, и допълни, че услугите няма да поскъпнат, но не бива и да намаляват като съществуващи в момента цени. „Дори се надяваме на леко увеличение, но през здравна каса и здравна вноска, т.е. не пряко върху населението. Просто да се повишат поне малко цените на медицинските услуги, но плащания от здравната каса, не от пациентите, а през вноските," посочи Райчинов.

От думите му стана ясно още, че поправките в законопроекта за здравното осигуряване, особено в частта, която касае договарянето и БЛС, са изцяло неприемливи. Според него измененията в закона в никакъв случай не трябва да бъдат забавяни. „Трябва да въведем ред и дисциплина в системата, но не и чак с такива темпове. Хубаво е когато нещо се прави в здравеопазването, да бъде много добре обмислено. Грешките при нас са с доста тежки последици", каза още той. Новият председател на БЛС заяви, че ще има договаряне с НЗОК, защото това се отнася до начина и условията на труд на медиците.

В изказването си вчера пред делегатите финансовият министър Симеон Дянков повтори тезата си, че финансистите разбират от цени и затова ще определят остойностяването на медицинските дейности, а докторите да си гледат лекуването. Финансист № 1 предупреди, че първите 6 месеца на 2010 г. ще са много трудни и ще има по-малко пари за здравеопазване, защото няма откъде да се вземат нужните.Той бе категоричен, че доплащане от пациента трябва да има, защото държавата не може да покрива всичко. А дали ще е от догодина или от 2011 г., ще стане ясно след 2 седмици.

news.dir.bg

Аз знам още един начин за да няма нужда от повишение на цените на здравните услуги!

Цялата камара от бюрократи в здравноосигурителната каса, в центъра и областните и районни поделения трябва да отидат на пазара на труда, като предварително се осъдят тези от тях, които са грабели от поверените им пари и им се изземат в полза на държавата! Трябва и да се продадат ненужно луксозните сгради и автомобили на тази мафиотска организация! Трябва да се преразгледат договорите за закупуване на лекарства от Здравната каса, много от които са неизгодни и съответният илач е приет на цена в проценти, че и в пъти по-висока от цената, на която може да се закупи на дребно в някоя от съседните ни държави и дори у нас - по частен път!

Следва същото с 50% от никому ненужните ДжиПита, именно тези проценти, които работят с мъртви души и не са отивали никога на преглед у пациентите си!

Има и още мерки ама ме заболяха пръстите да пиша... Нарочно съм преувеличавал(донякъде), за да се обърне внимание и започне дискусия!

Иначе, наистина всичко струва пари, ама колко и дали цените у нас са оправдани от разходите, или размерът на печалбата няма значение...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекарите скочиха срещу одита на Дянков

6_ccbb4.jpg

Експертна група на Българския лекарски съюз ще участва в разработването на проекта за промени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Това се посочва в решение на събора на БЛС, изпратено до медиите.

Решението е адресирано до министър-председателя Бойко Борисов, до министрите на финансите - Симеон Дянков, на здравеопазването - Божидар Нанев, и до Лъчезар Иванов - председател на парламентарната комисия по здравеопазване.

В него се посочва, че законопроектът въвежда съществени промени във философията на здравноосигурителния модел. Според БЛС законопроектът ще лиши Българския лекарски съюз от функции и прерогативи при определянето на цени, обеми дейности и условия на труд.

Създаването на изпълнителна агенция "Медицински одит" е в разрез със саморегулацията в съсловната организация и мултиплицира съществуващите и в момента контролни функции, се отбелязва в становището на лекарите.

Експертен капацитет за оценка на медицинската целесъобразност и качеството на здравни услуги има единствено БЛС, се посочва в становището.

От БЛС настояват за изразяване на ясна позиция от управляващите, вносителя и съставителите на законопроекта за намеренията им за промените в модела на здравната система.

Изразяваме готовност за сътрудничество със законодателната и изпълнителната власт и ще предложим мотивирани становища за конкретни промени в ЗЗО, се отбелязва в позицията на Лекарския съюз.

По-рано новият председател на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов коментира пред БНР, че поправките в законопроекта за здравното осигуряване, особено в частта, която касае договарянето и БЛС, са изцяло неприемливи. Според него измененията в закона в никакъв случай не трябва да бъдат забавяни. "Трябва да въведем ред и дисциплина в системата, но не и чак с такива темпове. Хубаво е когато нещо се прави в здравеопазването, да бъде много добре обмислено. Грешките при нас са с доста тежки последици”, каза още той.

Новият председател на БЛС заяви, че ще има договаряне с НЗОК, защото това се отнася до начина и условията на труд на медиците.

В изказването си вчера пред делегатите на лекарския съюз финансовият министър Симеон Дянков повтори тезата си, че финансистите разбират от цени и затова ще определят остойностяването на медицинските дейности, а докторите да си гледат лекуването. Финансист № 1 предупреди, че първите 6 месеца на 2010 г. ще са много трудни и ще има по-малко пари за здравеопазване, защото няма откъде да се вземат нужните.Той бе категоричен, че доплащане от пациента трябва да има, защото държавата не може да покрива всичко. А дали ще е от догодина или от 2011 г., ще стане ясно след 2 седмици.

Министърът на здравеопазването Божидар Нанев пък цитира проучване, което показва, че пациентите имат нагласа да приемат такава такса, стига тя да е регламентирана.

news.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не подкрепям този протест.

Контролът, който се оказва в момента никакъв го няма glare.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано, колкото и да скочат цените на медицинските услуги, не мисля, че ще има по-добри резултати като цяло. Лекарите са като лами, грабят и лапат, все някъде ще бъдат източвани тези пари, все за нещо (някого) ще отиват, нека не се лъжем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Румяна Тодорова подава оставка - била неудобна

6_13ec0b.jpg

Директорът на НЗОК Румяна Тодорова заяви, че днес ще си подаде оставката. Това каза тя на пресконференция, предаде БТА. Тодорова мотивира решението си с липсата на доверие към нея от страна на правителството.

"Върху мен се оказва политически натиск. Не мога да върша работата си в тази агресивна обстановка. Бих искала хората, с които съм работила, хората, чиито решения съм изпълнявала, да ми приемат оставката", заяви тя.

Тодорова изрази и несъгласието си с очакваните промени, след приемането на законопроекта на измененията на Закона за здравното осигуряване. Според нея с измененията ще се стигне до "одържавяването и национализацията на касата", с които тя не е съгласна.

"От касата са поискали в проектобюджета си за следващата година 2,5 млрд. лева. Бяха ни дадени 1,868 млрд., които по-късно станаха по-малко със 150 млн. лева, а в същото време ще преструктурираме касата, ще въвеждаме нови клинични пътеки", заяви Тодорова.

Тя уточни, че не може да участва в екип, който разбива институцията, която е градена три години. По думите на Тодорова касата е стабилна, няма дефицит, изпълнява задълженията си.

„Защо след като нещата са стабилни, те трябва да бъдат разбити? Моят отговор е този – аз съм неудобна”, добави Румяна Тодорова, цитирана от "Фокус".

От Българския лекарски съюз (БЛС) и Българския зъболекарски съюз (БЗС) също изразиха неодобрението си от промените в законопроекта за промени в Закона за здравното осигуряване и най-вече с ролята на пациентските и съсловните организации в касата.

"След приемането на този законопроект е "декоративно" да се говори за здравноосигурителен модел, за договорно начало и за участие на пациенти и лекари в този модел", каза Цветан Райчинов - председател на БЗС. Той изрази неодобрението си към предвижданото в законопроекта отпадане на Националния рамков договор.

Kасата се превръща в една чисто държавна институция със символично участие на съсловните организации, каза Райчинов.

От НЗОК прогнозират, че с намалението на бюджета на касата ще се стигне до минимум 20 процента на прогнозните месечни лимити на болниците. Намалението на бюджета за следващата година за болнична помощ на 708 млн. лева излиза с 200 млн. лева по-малко от това, което ще се похарчи тази година, смятат от НЗОК. Тази година касата ще заплати на болничните заведения 1,701 млрд. лева.

news.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

......Според нея с измененията ще се стигне до "одържавяването и национализацията на касата", с които тя не е съгласна.

E, че то в момента как е, ако смея да попитам ?

Бюджетът на касата се гласува от парламента - тоест от държавата.

Къде отиват нашите "здравни вноски" - не се знае.Всъщност -знае се - Симеон Дянков каза, че ще отидат в "държавния резерв" ( където и да е това)

Вече 4 години няма Рамков Договор - работим си по стария с анекси и подписи от министъра - тоест отново държавата определя какво да става.

„Защо след като нещата са стабилни, те трябва да бъдат разбити? Моят отговор е този – аз съм неудобна”, добави Румяна Тодорова, цитирана от "Фокус".

И тук не разбирам -кое им е "стабилното" ?

Една система, при която никой не е доволен ли ?

Да си крепим до во веки веков и да псуваме по цял ден и по цяла нощ, това ли е "стабилността" ?

От Българския лекарски съюз (БЛС) и Българския зъболекарски съюз (БЗС) също изразиха неодобрението си от промените в законопроекта за промени в Закона за здравното осигуряване и най-вече с ролята на пациентските и съсловните организации в касата.

"След приемането на този законопроект е "декоративно" да се говори за здравноосигурителен модел, за договорно начало и за участие на пациенти и лекари в този модел", каза Цветан Райчинов - председател на БЗС. Той изрази неодобрението си към предвижданото в законопроекта отпадане на Националния рамков договор.

"Декоративно" било.

И тия само си чешат езиците.

Ами декоративно ще е, разбира се - и никога не е било по друг начин.

Kасата се превръща в една чисто държавна институция със символично участие на съсловните организации, каза Райчинов.

Може и по-добре да стане.

Тя в момента си е точно това, но се приказва много и се заблуждават само хората.

От НЗОК прогнозират, че с намалението на бюджета на касата ще се стигне до минимум 20 процента на прогнозните месечни лимити на болниците. Намалението на бюджета за следващата година за болнична помощ на 708 млн. лева излиза с 200 млн. лева по-малко от това, което ще се похарчи тази година, смятат от НЗОК. Тази година касата ще заплати на болничните заведения 1,701 млрд. лева.

news.dir.bg

Ще видим какво ще стане.

На прогнозни анализи вяра нямам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Болните ще плащат 80 млн. лв. повече за лекарства

6_141456.jpg

Минимум 80 млн. лв. ще платят пациентите без да има повишена заболеваемост и без нови лекарства. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев.

Това Ненчев каза по време на обсъждане между съсловните организации в КНСБ на проектобюджета на Здравната каса, проекта за бюджет на МЗ и закона за здравно осигуряване, предаде БГНЕС.

При криза най-уязвими са хората с нисък стандарт. Очакваме лош достъп до здравни услуги, недобро обслужване и естествена корупция с проектобюджета за идната година, каза председателят на КНСБ д-р Желязко Христов. Идва нова криза в здравеопазването, категоричен бе той.

Според д-р Хасан Адемов, депутат от ДПС и член на комисията по здравеопазване, това е първият бюджет, в който има по-малко пари. Матрицата на здравеопазването не може да намери своя бюджет. Според него с предложения законопроект за здравно осигуряване и проектобюджета на здравната каса управляващите не разчитат оздравителните мерки да бъдат ефективни. Те са предвидили само 15 млн. лв. приходи от самоосигуряващите се лица при условие, че увеличават осигурителната база за тях.

Предвидените санкции за последователно неизплащане на три здравни вноски, както и за личните лекари, които не си вдигат по всяко време телефоните, са прекалено високи, допълни д-р Адемов. Трябва да има устойчиви източници на финансиране, а не да се разчита на този тип приход към здравния бюджет.

Парите, които се събират за здравеопазване, трябва да отидат за здраве, а не за други пера за бюджета, каза депутатът от БСП Янаки Стоилов. Държавата не изпълнява задължението си за здравните осигуровки за деца и ученици, допълни той. Лидерът на лявото крило в БСП, каза че има "план подход" към осигурителния модел в България. От една страна намаляват пенсионните вноски които облекчават бизнеса, а от друга страна парите за здравни вноски отиват във фискалния резерв.

Според депутата от ДПС Нигер Джафер вървим към одържавяване, но не последователно. Няма как с по-малко пари, да имаме по-добро качество. Според нея управляващите са приготвили и по-фундаментални промени, а с предложения законопроект за здравното осигуряване, искаха да сменят ръководството на здравната каса и да тестват съсловните организации.

СДС ще подкрепи бюджета за следващата година, но ще гласува против бюджета на НЗОК на първо четене, заради прекалено големия му излишък и заради факта, че няма мерки за спиране на корупционните практики. Това заяви Мартин Димитров след днешното заседание на Националния съвет на на СДС.

news.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Очакваме лош достъп до здравни услуги, недобро обслужване и естествена корупция с проектобюджета за идната година, каза председателят на КНСБ д-р Желязко Христов. Идва нова криза в здравеопазването, категоричен бе той.

Точно това и ще стане, ако продължават в същия дух.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...