Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Какво става с нас след като умрем? От доста време мисля в/у този въпрос и немога да стигна до еднозначен отговор!

Редактирано от nikeman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво става с нас след като умрем?

мазало, тва става.

затова обичай и бъди обичан докато си жив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво става с нас след като умрем? От доста време мисля в/у този въпрос и немога да стигна до еднозначен отговор!

Разбирам въпроса е много труден за теб,но ще се опитам да помогна...Първо под влияние на кислорода загниват най-меките тъкани,разни насекоми помагат да се усвоят полезните вещества в твоя организъм накрая ще останат златни зъби,металокерамика,кости,копчета и часовници които да помогнат на изследователите след столетия да разгадят какъв Човек е умрял.:P:)

Редактирано от scorceni (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам въпроса е много труден за теб,но ще се опитам да помогна...Първо под влияние на кислорода загниват най-меките тъкани,разни насекоми помагат да се усвоят полезните вещества в твоя организъм накрая ще останат златни зъби,металокерамика,кости,копчета и часовници които да помогнат на изследователите след столетия да разгадят какъв Човек е умрял.:P:)

:) xaxaxa това също съм си го мислил :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има много други теми, които могат да ти отговорят на въпроса, в които се дискутира именно какво става с човека след смъртта, но що се отнася до душата. Имаше и в "Изповеди" за преживявания на прага на смъртта с бялата светлина (всички емоции изпитани от нас, които ни карат да вярваме в живота след смъртта), темата "Живот след смъртта" също, има и тук тема за прераждането (тя е свързана с целия този процес "раждане, растеж, стареене, смърт, живот след смъртта, прераждане") и т.н.

За физическото тяло е ясно.

Най-много, според мен, можеш да вярваш на преживяванията на хора, които са били на прага на смъртта, защото те (ние) са били може би най-близко до отговора. Всичко друго е предимно теория. Има една друга част, която се основава на думите за видения.

Ти си избери.

Някои неща, колкото и теории да извадиш, колкото и обяснения да търсиш, логика и т.н. - нямат такива, или отговор не получаваш. Друг път отговора е толкова простичък, че даже не го забелязваш и се чудиш как не го. И винаги има висящи въпроси, може би дори с всеки отговор, които би могъл и получаваш.

ПС: Когато стигнеш до този момент, сам ще разбереш. За да не си, значи не е трябвало нито да стигаш, нито да разбираш засега.

Редактирано от Someone_Else (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още не знам да има човек ,който да се е върнал да разкаже. Заради това предлагам да приемем ,че явно е много хубаво ,щом никой така и не се е върнал да разкаже :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още не знам да има човек ,който да се е върнал да разкаже. Заради това предлагам да приемем ,че явно е много хубаво ,щом никой така и не се е върнал да разкаже ;)

Интересно ,че точно това си мисля:"Явно е много хубаво това "отвъд" след като никой не се е върнал да разкаже" :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе не знам, дали е хубаво ама в сериала " СВРЪХЕСТЕСТВЕНО " единия от главните герои, Дийн, беше в ада и нямаше как да мръдне, защото беше окован ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една схема от западната езотерика:

При смъртта човешката форма на изява се разпада. Мъртвото веществено тяло остава в земната сфера, също така и кръвната (или земна) душа, заедно с етерното тяло (наречено още жизнено, витално тяло). Съзнанието (астралното и менталното тяло) попада след известен престой в една преходна област - в небесната или адска области на отвъдният свят. Там тези тела след известен по-дълъг или по-къс период от време също се разлагат, така че от всяко тяло остава само по един пра-атом, в който есенцията от преминалият живот се запазва като "реколта на жизненият опит". Когато микрокосмоса по този начин остане празен, в следствие напиращото въздействие на освободените сили, концентрирани в ауричното същество като карма на микрокосмоса, приемането на една нова смъртна личност в "полето на изявата", става необходимост. Микрокосмоса отново бива привлечен от земният "принцип на битието" и свързан с бъдещата родителска двойка с цел създаването на една нова личност, която се ражда в земната сфера и по време на този процес - свързана с кармата на микрокосмичният си предшественик. Така започва един нов земен живот, свързан с миналото. Колелото започва едно ново завъртане надолу; пътешествието към гроба започва отново.

* ако има непознати термини - в публикувания при Важни теми по-нагоре Терминологичен справочник

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още не знам да има човек ,който да се е върнал да разкаже. Заради това предлагам да приемем ,че явно е много хубаво ,щом никой така и не се е върнал да разкаже :question:

И как точно да се върне? Нали физическото тяло се унищожава? Ако се върне в друго тяло (както е застъпено в доктрината за превъплъщенията), как ще докаже, че е същия човек? И сега има разкази от хора, които си спомнят миналите въплъщения, но повечето хора не им вярват. Друг вариант е човек да не се превъплъти, а да си намери медиум и чрез него да осъществи контакт с хората на Земята. И това се е случвало многократно. Сега отделен въпрос е в колко от тези случаи контактът е наистина с въпросния умрял, но така или иначе на подобни контакти хората също вярват изключително малко. Трета възможност е някой много напреднал в окултните изкуства и йога да се прояви в създадено от самия него илюзорно тяло. Такива случаи също има в Индия и Тибет, но пак почти никой не им вярва. Аз поне не се сещам за четвърта възможност, но може би има такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тялото умира,но душата остава! :question:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как точно да се върне? Нали физическото тяло се унищожава? Ако се върне в друго тяло (както е застъпено в доктрината за превъплъщенията), как ще докаже, че е същия човек? И сега има разкази от хора, които си спомнят миналите въплъщения, но повечето хора не им вярват. Друг вариант е човек да не се превъплъти, а да си намери медиум и чрез него да осъществи контакт с хората на Земята. И това се е случвало многократно. Сега отделен въпрос е в колко от тези случаи контактът е наистина с въпросния умрял, но така или иначе на подобни контакти хората също вярват изключително малко. Трета възможност е някой много напреднал в окултните изкуства и йога да се прояви в създадено от самия него илюзорно тяло. Такива случаи също има в Индия и Тибет, но пак почти никой не им вярва. Аз поне не се сещам за четвърта възможност, но може би има такава.

Тези хора , не могат да знаят дали това са техни въплъщения или данни от друго място. Медиумите , служат на злото . Както и хората които използват окултното. С такива слуги не се занимавай ! Те са по-долни и от най-долното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Медиумите , служат на злото . Както и хората които използват окултното. Те са по-долни и от най-долното.

Дрън-дрън, че пляс. Фанатизъм, братче. Слепота.

Ако беше така, нямаше да има пророчески и предупредителни сънища с Христа и Девата и то за добро. Някои работи те връхлитат без да те питат, просто ти ги дават - дали като сънища, дали като видения, дали като предчувствия, знание - няма значение. И това далеч не прави хората долни, напротив, някои са душички, на чиито глави им се качват, заради добротата им, доверието им в другите и заради това, че малко могат да ги разберат. Даже не разбират, че не е нужно тези хора да бъдат разбрани. Да приемеш някого е достатъчно. Някои работи не се обясняват, а се приемат - со кротце, со благо и напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На въпросът какво става с нас след като умрем съвременната наука все още не може да даде конкретен отговор. Това е така, защото за да се приеме от научната общност нещо, то трябва да може да се докаже не само теоретично, но и експериментално. На този етап от човешкото развитие на фундаментални въпроси като:

Какъв е смисълът на човешкият живот?

Защо живеем и какво става с нас след като умрем?

Преражда ли се човешката душа?

Как е възникнал светът?

Има ли Бог?

се опитва да даде отговор езотериката. Въпросите са прекалено сериозни и предполагам, че не си правиш илюзията, че ще откриеш отговорите, които търсиш точно в този форум. Това, което искам да ти кажа е, че това е път, който трябва да извървиш самостоятелно, ако имаш достатъчно желание. На книжния пазар има много езотерична литература, която да ти даде познания в тази насока. Аз бих могъл да ти препоръчам някои автори, надявам се съфорумците да продължат списъка с други, за които не се сещам: Едгар Кейси, Елена Блаватска, Силвия Браун, Рудолф Щайнер, Лиана Антонова, Мариана Везнева, Станка Стойчева, Ернст Мулдашев, Ани Безант, ...

Някои книги от споменатите автори можеш да откриеш в сайтовете:

www.izvorite.com, www.spiralata.net.

Пожелавам ти успех в търсенето на тези извечни въпроси. Дерзай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много интересно - щях да ти отговорям другаде, на накратко, ще го направя тук - процесът, който описваш изглежда сходен с това, което се обяснява в тибетския будизъм напр., но проблема е в терминологията. Т.е. лично аз не съм уверен дали има сходство между твоето описание и това, което е в тибетската и общобудистката традиция. Трудно ми е да се ориентирам, а не бих изпадал в детайли във форума.

Микрокосмоса отново бива привлечен от земният "принцип на битието" и свързан с бъдещата родителска двойка с цел създаването на една нова личност, която се ражда в земната сфера и по време на този процес - свързана с кармата на микрокосмичният си предшественик. Така започва един нов земен живот, свързан с миналото

Пак се чудя, дали разбирам това, което разбираш ти... Най-искрено ще ти призная, че не знам...

Колелото започва едно ново завъртане надолу; пътешествието към гроба започва отново.

Е тук, май няма спор :rolleyes:

Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много интересно - щях да ти отговорям другаде, на накратко, ще го направя тук - процесът, който описваш изглежда сходен с това, което се обяснява в тибетския будизъм напр., но проблема е в терминологията. Т.е. лично аз не съм уверен дали има сходство между твоето описание и това, което е в тибетската и общобудистката традиция. Трудно ми е да се ориентирам, а не бих изпадал в детайли във форума.

Микрокосмоса отново бива привлечен от земният "принцип на битието" и свързан с бъдещата родителска двойка с цел създаването на една нова личност, която се ражда в земната сфера и по време на този процес - свързана с кармата на микрокосмичният си предшественик. Така започва един нов земен живот, свързан с миналото

Пак се чудя, дали разбирам това, което разбираш ти... Най-искрено ще ти призная, че не знам...

Колелото започва едно ново завъртане надолу; пътешествието към гроба започва отново.

Е тук, май няма спор :rolleyes:

Че защо другате - това си е разговор точно по темата.

Ми дай да сравним двата модела, може нещо взаимно да си изясним, пък и на други да е интересно. Кажи какво не е ясно или те смущава в тази мноооого опростена схема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи какво не е ясно или те смущава в тази мноооого опростена схема?

OK. Имам два конкретни въпроса:

1. Понятието "западна езотерика", което използваш, какво означва или включва?

2. Има ли някаква перманентна, автономна и иманентна същност, която се преражда (независимо как я наричаме)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OK. Имам два конкретни въпроса:

1. Понятието "западна езотерика", което използваш, какво означва или включва?

2. Има ли някаква перманентна, автономна и иманентна същност, която се преражда (независимо как я наричаме)?

По т. 1 - предпочитам да не конкретизирам по очевидни съображения.

по т. 2 - човешката система се състои от смъртни и безсмъртни компоненти. Най - общо безсмъртните се обозначават с термина микрокосмос. В него се "записват" опитностите от животите и в определено отношение определят кармата или по-точно - кармичното наследство. При всяка инкарнация микрокосмосът приема/създава/поддържа - една смъртна четворна телесна система, която еманира една смъртна личност, която в процеса на разлагането на тези тела след смъртта постепенно изгасва - завинаги. Така че микрокосмосът се преражда, а не смъртната личност, която е иманентна част от смъртните тела.

Анадъмо?;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън-дрън, че пляс. Фанатизъм, братче. Слепота.

Ако беше така, нямаше да има пророчески и предупредителни сънища с Христа и Девата и то за добро. Някои работи те връхлитат без да те питат, просто ти ги дават - дали като сънища, дали като видения, дали като предчувствия, знание - няма значение. И това далеч не прави хората долни, напротив, някои са душички, на чиито глави им се качват, заради добротата им, доверието им в другите и заради това, че малко могат да ги разберат. Даже не разбират, че не е нужно тези хора да бъдат разбрани. Да приемеш някого е достатъчно. Някои работи не се обясняват, а се приемат - со кротце, со благо и напред.

Харесвам такива мнения.Има размисъл въз основа на наблюдение и изясненост в подхода за постъпване. Възможно е да присъства и някой интересен сън...

Иначе Библията е изпълнена със сънивидения, както и Корана, книгите на Кастанеда , ("Интервю с Бог") и др. (подходящи за този форум).

В израза "връхлитат без да те питат", отъждествява идеята, че не са само твои, контакт със чуждо съзнание, "комуникация ,в която усещаш присъствието и разликата".

Във образа , който си изградих за Someone_Else ми се привидя толерантно отворено съзнание, отворено да комуникира.

Колкото до смъртта, Ванга е ярък пример от "новата ни история" за човек, който разговаря с мъртвите. Ако сте чели книги за нея, битува репликата: "Дотолкова. Забранено ни е да споделяме повече, как е тук".

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При смъртта човешката форма на изява се разпада. Мъртвото веществено тяло остава в земната сфера, също така и кръвната (или земна) душа, заедно с етерното тяло (наречено още жизнено, витално тяло). Съзнанието (астралното и менталното тяло) попада след известен престой в една преходна област - в небесната или адска области на отвъдният свят. Там тези тела след известен по-дълъг или по-къс период от време също се разлагат, така че от всяко тяло остава само по един пра-атом, в който есенцията от преминалият живот се запазва като "реколта на жизненият опит". Когато микрокосмоса по този начин остане празен, в следствие напиращото въздействие на освободените сили, концентрирани в ауричното същество като карма на микрокосмоса, приемането на една нова смъртна личност в "полето на изявата", става необходимост. Микрокосмоса отново бива привлечен от земният "принцип на битието" и свързан с бъдещата родителска двойка с цел създаването на една нова личност, която се ражда в земната сфера и по време на този процес - свързана с кармата на микрокосмичният си предшественик. Така започва един нов земен живот, свързан с миналото. Колелото започва едно ново завъртане надолу; пътешествието към гроба започва отново.

* ако има непознати термини - в публикувания при Важни теми по-нагоре Терминологичен справочник

Здравей Valentinus

За мен тази схема или е объркана или не е представена правилно или пък аз съм чел нещо което противоречи на това.

Астрала и Ментала трябва да се разграничават

Астрала е палячото т.е. отговаря за страха,завистта и т.н. докато ментала е мисловното тяло.

Да след време губим и Астрала след това и Ментала,който впрочем е най-дълъг като време за отработване,но всичко това се случва след като си завършил земния цикъл от въплъщения т.е. не можеш да изгубиш Астрала и Ментала и после пак да слезеш тук в земно тяло.

А и кой е казал ,че няма карма в астралния свят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей Valentinus

За мен тази схема или е объркана или не е представена правилно или пък аз съм чел нещо което противоречи на това.

Астрала и Ментала трябва да се разграничават

Астрала е палячото т.е. отговаря за страха,завистта и т.н. докато ментала е мисловното тяло.

Да след време губим и Астрала след това и Ментала,който впрочем е най-дълъг като време за отработване,но всичко това се случва след като си завършил земния цикъл от въплъщения т.е. не можеш да изгубиш Астрала и Ментала и после пак да слезеш тук в земно тяло.

А и кой е казал ,че няма карма в астралния свят.

Е, това е и разликата явно. Мисля, че след смъртта се разпада постепенно телесната система. И че при нова инкарнация микрокосмоса приема едно ново смъртно тяло с негов си аз. Разни хора, разни идеи.;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, това е и разликата явно. Мисля, че след смъртта се разпада постепенно телесната система. И че при нова инкарнация микрокосмоса приема едно ново смъртно тяло с негов си аз. Разни хора, разни идеи.:(

Преди време четох нещо от Ани Безънт май беше - Човекът и неговите тела се нарича книгата. Аурата е изградена именно от тези тела. Та тя там обяснява много простичко и ясно за телата-обвивки и какво се случва и приживе, и след смъртта на човек с всяко едно от тях. Както човек, така и планетата си има обвивки и когато всяка една човешка се разпада, тя се разпада в съответната на Земята - физическата - в материалната природа - "пръст в пръстта", етерната обвивка се шляе, обикаля няколко дни около неразпадналото се още физическо тяло, понеже етерният двойник е много плътно свързан с грубофизическото тяло и му е трудно да се отдели от него и затова на гробищата някои го виждат до определен ден след смъртта и наричат това духове, после иде ред на астралното - тоест емоционалното тяло, което съответно се разпада в астрала, който е низш и висш, след него менталното - в ментала също има няколко нива - рупа и арупа - формени и безформени мисли - на конкретните мисли и на безформените - абстрактните идеи-логическите идеи и накрая кармичното ниво - онова поле, което мнозина наричат Акаша - енергоинформационното поле за причините и следствията. Това наричат в християнството Страшния съд, така мисля, точно то се има предвид, щото си е точно съд - там от онова, що си събрал като есенция от емоциите, чувствата, мислите и делата си, се сформират зародиши около Аз-а, които при новото му прераждане започват да слизат надолу отново в полетата на Земята и събират около себе си като магнит енергията от съответното поле, която е най-близка до есенцията по същност, като така се сформират отново новите обвивки на Аз-а - съответно в менталния свят - каквито мисли си допускал през предишното си въплъщение, такива и при новото ще заобиколят Аз-а и ще изградят новото му ментално тяло - от там насетне - мисълта твори в астрала - според емоциите, щото каквито мислите - такива и емоциите на човека, от там се образува и нов етерен двойник или наричан още етерно тяло, а най-накрая физическото - тоест човек сега рисува онова, което ще бъде в следващото си въплъщение и точно това се има пред вид под Закон на Карма - под тежестта на гравитацията на недовършените дела, се сформира нов човек, който сам себе си е изваял в предишния си живот. Дори и физическото тяло се сформира по този начин и е достатъчно само да видим как се дели зиготата - централната клетка - есенция на физическото тяло и всичко се изяснява. Есенциите, които сме отнесли от този свят като чувства и мисли, заедно с думите и делата, се превръщат в зародиши на бъдещите ни обвивки. Така че ние сами се сеем тук, а след смъртта събираме реколтата от посятото... Нищо не се губи никога, основен закон в природата - енергията се запазва, но под друга, леко изменена форма. Ала формата зависи изцяло от онази енергия, която ние сме допуснали вътре в себе си да ни изгради. Човекът е един енергиен филтър и преобразувател на енергии.

Редактирано от Lucia_free (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждал съм какво остава след като се гътнем.Не е много, и не е приятно за осезанието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

mecholari , да - така е.

И относно това, че съм с толерантно отворено съзнание и за останалото. Не е само до това дали ти искаш, а дали те искат и кога искат. При мен най-често е било не, когато аз съм искала. Единствено за някои сънища, когато съм искала да сънувам по даден въпрос, съм сънувала.

Наблюдения - да.

Интересен сън - не е 1, много са и не само сънища е било. Но е имало такъв страх, че цялата съм треперила (крака, ръце, всичко). Затова на някои ми е интересно като ги чета как се изразяват. А, може и аз просто да съм шубе понякога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...