Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ken

Екокнига: Изяж куче, спаси планетата

Препоръчан отговор

Собствениците на кучета имат избор между това да живеят без домашните си любимци, да ги смалят или да ги... изядат, за да спасят планетата, според нова "зелена" книга.

Авторите на Time to Eat the Dog: The Real Guide to Sustainable Living твърдят, че опашатковците са вредни за атмосферата колкото голям джип.

Книгата на двамата архитекти, посветили се на устойчивото развитие, е изчерпателен анализ на въглеродния отпечатък на най-популярните домашни животни.

Авторите изследват емисиите на любимците, вкл. съставките на храната им и размера земя, необходим за нейното отглеждане, като ги сравняват с последиците от други житейски избори.

Освен че са големи консуматори, кучетата и котките подпомагат изчезването на диви видове, пренасят болести и допринасят за замърсяването на околната среда, изтъкват Робърт и Бренда Вейл.

Средно на ръст куче например вредяло на атмосферата колкото джип "Тойота Ленд Крузър", изминаващ близо 10 хил. километра на година, докато котката е сравнима с "Волксваген Голф".

Средностатистическо куче порода коли например хапва 90 г месо и 156 г зърнени продукти на ден в препоръчваната 300-грамова доза суха кучешка храна. В суров вариант това се равнява на 450 г прясно месо и 260 зърнени храни. На година сметката е съответно 164 и 95 кг, изчисляват авторите.

43,3 кв.м земя са необходими за отглеждането на килограм пилешко на година, много повече, отколкото за говеждо и агнешко, а 13,4 кв.м - за килограм зърнени храни. За голямо куче като немската овчарка това означава въглероден отпечатък от 1,1 хектара.

Другите домашни любимци също не били безвредни за състоянието на планетата.

Хамстерите, макар и дребни, вредели колкото работещ плазмен телевизор. Дори въглеродният отпечатък на златната рибка се равнявал на този от два мобилни телефона.

Домашните зайчетата и пилета обаче били доста по-екологични, тъй като поне осигурявали месо на собствениците си. Двойка зайци могат да родят около 36 малки на година, осигурявайки 72 кг месо и намалявайки по този начин въглероден отпечатък на собственика си.

Да "изядеш кучето си" разбира се е само метафора за усилията, които трябва да направи човек, за да ограничи вредното си влияние върху природата, като промени неща, които приема за дадени. Не е нужно да гледате три котки и две кучета, че и хамстер, е изводът в книгата.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля че скоро ще го направя понеже си ги обичам ,а това че тези не знаят какво е да си имаш куче и котка си е голяма грешка от тяхна страна.

Редактирано от FodoR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля че скоро ще го направя понеже си ги обичам ,а това че тези не знаят какво е да си имаш куче и котка си е голяма грешка от тяхна страна.

Прочете ли до края статията ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези двамата са луди.

То и те са вредни. Дай да ги изядем. :baby:

Редактирано от ti6o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Средно на ръст куче например вредяло на атмосферата колкото джип "Тойота Ленд Крузър", изминаващ близо 10 хил. километра на година, докато котката е сравнима с "Волксваген Голф".

...

Хамстерите, макар и дребни, вредели колкото работещ плазмен телевизор.

...

Дори въглеродният отпечатък на златната рибка се равнявал на този от два мобилни телефона.

въй, то по времето на мамутите сигурно е имало баси замърсяването

по-голяма глупост не бях чел от сто години, на тия двамата трябва нобелова награда за малоумие да им дадат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За България трябва да важи " Изяж (бездомно)куче, спаси градът си". Това не е метафора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Домашните зайчетата и пилета обаче били доста по-екологични, тъй като поне осигурявали месо на собствениците си. Двойка зайци могат да родят около 36 малки на година, осигурявайки 72 кг месо и намалявайки по този начин въглероден отпечатък на собственика си.

Сефте чувам някой да яде декоративните си зайци. А статията може да е вярна като научно изследване, но едва ли това е най-ефективният начин да намалим вредните емисии в атмосферата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

въй, то по времето на мамутите сигурно е имало баси замърсяването

Несъмнено са отделяли големи количества газ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълни глупости. Храната за животни се прави от отпадъците, които човек, не желае да консумира. Разбира се, ние в България обичаме да похапваме саламчета от копита, опашки и прочие.

Освен че са големи консуматори, кучетата и котките подпомагат изчезването на диви видове, пренасят болести и допринасят за замърсяването на околната среда, изтъкват Робърт и Бренда Вейл.

И кои домашни любимци живеят в дива среда?

То верно в гората пълно с кучета и котки.Общо взето цялото изследване им куца яко, аз може да не съм учен, ама тия тъпизми не ми минават. :wub:

П.П Най-вредното жЮвотно в природата е човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам две Голфчета вкъщи ,хмм от кое да почна ? ;)

Разбира се, ние в България обичаме да похапваме саламчета от копита, опашки и прочие.

Те затова и кучетата не ги ядат...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайците пак са с едни гърди пред нас в екологично отношение :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайците пак са с едни гърди пред нас в екологично отношение :P

Виетнамците мила, виетнамците и корейците.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виетнамците мила, виетнамците и корейците.

Още в древен Китай се казва , че има три вида кучета - за лов , за пазене на дома и за ядене :clap:

Да обобщим с азиатци , ако нямаш нищо против :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:baby::shock11:;):) :) :):laughing5: :laughing5: :questions:

Като видях заглавието се задавих от смях

:D :D :D

ИЗЯЖ КУЧЕ,СПАСИ ПЛАНЕТАТА.

Тая калдата ме иненадва всеки ден...

Защо тази тема още не е изтрита?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

:):shock11::) :) ;) ;) :laughing5: :laughing5: :questions:

Като видях заглавието се задавих от смях

:D :D :D

ИЗЯЖ КУЧЕ,СПАСИ ПЛАНЕТАТА.

Тая калдата ме иненадва всеки ден...

Защо тази тема още не е изтрита?

Що бе...Във Виетнам кучешкото е деликатес :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси...досега съм отгледала две "Тойоти Ленд Крузър"...4 Голфа...,3 плазми...и 20-ина мобилни телефона.Ужас....и аз съм дала нещо на света.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архитекти ти дават акъл за екология.Нагледен пример какви глупости можеш да сътвориш като се мъчиш да се правиш на компетентен по нещо извън твоята специалност.Да си гледат архитектурата и да не се занимават с любителска екология в свободното време защото стават за смях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архитекти ти дават акъл за екология.Нагледен пример какви глупости можеш да сътвориш като се мъчиш да се правиш на компетентен по нещо извън твоята специалност.Да си гледат архитектурата и да не се занимават с любителска екология в свободното време защото стават за смях.

Знаеш ли, че това което си написал е абсолютно вярно.

Специално частта "какви глупости можеш да сътвориш като се мъчиш да се правиш на компетентен по нещо извън твоята специалност".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко сте низши и жалки - до кучовците стигнахте

sad.gif

Не може ли преди това да изчистим мноооого излишни и вредни хора от тая планета,а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко сте низши и жалки - до кучовците стигнахте

sad.gif

Не може ли преди това да изчистим мноооого излишни и вредни хора от тая планета,а?

Че какво те спира ?

Купи си един арбалет и ги подкарвай.

Или пък със самоделни бомби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...