Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

шум от охладителните перки

Препоръчан отговор

Здравейте на всички !

Може ли някой да ми каже как мога да си смажа охладителните перки ( всяка зима ги карам на профилактика но сега искам сам да се опитам да го направя и да спестя около 10-15лв. :cool:

Някой знае ли как мога да си ги смажа тъй като не работят както трябва или направо да си взема нови :)

Извинявам се ако темата не е за този раздел!

Поздрави

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В такива случаи винаги препоръчвам нови перки. Кажи им размерите, къде са монтирани и финанси.

Смазването става с бързооборотна смазка, като се вади ротора. Маха се лепенката на вентилатора и там има една шайба която го държи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли как мога да си ги смажа тъй като не работят както трябва или направо да си взема нови

Щом "не работят както трябва" не си струва да правиш акробатики, новите са без пари.

Иначе повдигаш лепенката и слагаш малко фино машинно масло, ако не ти се дават пари за специализирани препарати:

3+in+1+oil+fan.jpg

Аз, обаче, ти препоръчвам да направиш еднократна инвестиция в лагерни, а не във втулкови (стандартните) вентилатори, за да нямаш проблем от тук-нататък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом "не работят както трябва" не си струва да правиш акробатики, новите са без пари.

Иначе повдигаш лепенката и слагаш малко фино машинно масло, ако не ти се дават пари за специализирани препарати:

3+in+1+oil+fan.jpg

Аз, обаче, ти препоръчвам да направиш еднократна инвестиция в лагерни, а не във втулкови (стандартните) вентилатори, за да нямаш проблем от тук-нататък.

благодаря много за отговорите които ми дадохте тази снимчица ще ми свърши страхотна работа!

Ще проверя г/д какви парички са чисто нови - НЯКОЙ ИМА ЛИ ПРЕДСТАВА ЗА КАКВИ ПАРИ СТАВА ВЪПРОС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

благодаря много за отговорите които ми дадохте тази снимчица ще ми свърши страхотна работа!

Ще проверя г/д какви парички са чисто нови - НЯКОЙ ИМА ЛИ ПРЕДСТАВА ЗА КАКВИ ПАРИ СТАВА ВЪПРОС.

Е аз по-горе за какво според теб те питах някои неща?

Нов вентилатор струва между 3 и 50 лева в зависимост марка, модел, качество, рамер и т.н.

Съответно скъпите си имат и гаранция, някои до 6 години.

Редактирано от go6o_kara (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1.Сваляш вентилатора от компютъра.

2.Махаш лепенката ,която е към корпуса т.е не се върти.Под нея има гумена тапичка махаш и тапичката

3.Вижда се оста на перката ,която е закрепена с зегер шайба.С нещо тънко вадиш шайбата и перката излиза напред.

4.Миеш перката с оста на чешмата и я оставяш да изсъхне.Почистваш с клечка за уши втулка(където влиза оста).Чистиш и корпус ана вентилатора,

5.Слагаш финно машинно масло или още по-добре графитна смазка.

6.Вкарваш оста.Слагаш зегерката(малко трудно ,но става)Слагаш тапата и лепенката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.dekada.com/catalog/quiet-pc-Тихи-вентилатори-c-53_76.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тези вентилатори добри ли са? Този и този. Малко по-нагоре в темата пише, че лагерните са по добри от втулковите, та да попитам и тези какви са?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За низблокъра само добри неща съм чувал, а кулър мастера го имам същия, само че зелен. Вече 4 месеца нямам никакви оплаквания и спокойно мога да кажа, че е най-тихия вентилатор в кутията ми.

Редактирано от psycho_666 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Cooler Master-а го имам същия, даже е и син от около 2 години. Досега веднъж съм го смазвал и то за профилактика. :D Работи си тихичко и без грешка. Имам и едно noiseblocker-че 8-ца - нямам оплаквания и от него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От това , което знам в зависимост от окачването на перката вентилаторите се делят на четири под вида:sleeve bearing , ball bearing , rifle bearing и magnetic bearing.Първите два посочени се използват по-често , а вторите два им се водят като конкурентни методи.В повечето случаи , никой не обръща внимание на вентилаторите , докато не започнат да тракат, да издават странни шумове или пък да се получат вибрации.Това се получава , когато втулката на вентилатора се износи или имаме замърсяване или напрашаване.

Sleeve Bearing sleeve bearing.gif

Този тип на закрепване на перката към статора представлява втулка ,в която е поставена оста и.Този метод е най-старият , който се ползва и притежава доста недостатъци.Като най-голям такъв е триенето , което е доста голямо.Поради тази причина вентилаторите издържат по-кратко време , след което характеристиките им намаляват.От някъде съм си записал , че този тип вентилатори при средна температура от 25 градуса имат живот от около 80000 часа.При температура от около 40 градуса , продължителността на работа намалява и достига около 50000 часа.

Ball Bearing fig-2s_17.jpg

Този тип закрепване се състои от търкалящ лагер , който не се намира между оста на перката и статора ,а е поставен в самата основа и в него е набита втулка , в която ляга оста.Разликата със sleeve bearing вентилаторите ,е че втулката лагерува със статора.Благодарение на лагера значително се повишава надеждността и времето на работа.Като вариант на този тип закрепване се среща и double ball bearing при , което се използват два лагера в долната и в горната част на втулката.Този тип лагеруване осигурява допълнително удължаване на живота на вентилаторите.Тук продължителността на живот на вентилаторите при 25 градуса е около 100000 часа , а при температури от порядъка на 50 градуса-70000 часа.

Rifle bearing CM_212Plus_A12025-24RB-4BP_sm.jpg

Този вид е разработен от Cooler Master.Този тип закрепване е доработка , която се състои в нанасяне на канали , които изнасят натрупания прах извън контактните повърхности и подпомагат смазването им.Това допринася за удължаване живота на втулката и на самия вентилатор.Голямото им предимство е ниският шум.При температура от около 50 градуса средният им живот е около 70000 часа.

Magnetic bearing gelid_wing_nano_bearing.jpg

Този метод е сравнително нов и все още не се среща често.Както става ясно тук контакт между перката и основата няма да има заради магнитното поле.Перката се движи над статора , което елиминира триенето.Ос съществува , просто разликата , е че при работа се създава магнитно поле , което повдига перката!

Това съм чел , това си спомням от разни форуми и статии.Дано съм бил полезен!

Или ако не съм бил се извинявам за :rolleyes:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Daredevil_666, благодаря за изчерпателната информация :go ahead:

И двата вентилатора са със Sleeve Bearing. Но до колкото разбрах, това не е много лошо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Daredevil_666, благодаря за изчерпателната информация :cool:

И двата вентилатора са със Sleeve Bearing. Но до колкото разбрах, това не е много лошо.

Аз също :line dance:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване