Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Значи съмнявам се че по дъното ми има повредени кондензатори , тръгва когато си иска а друг път неще изобщо.

Та въпроса ми е как да ги измеря дали са здрави, най-вече един 6,3v 1200uF.

Имам такъв уред но незнам дали ще стане с него,уж мери капацитет.Какво точно трябва да показва уредът за да е здрав кондензатора.

120677_0.bak.jpg

Като сложа уреда на 2uF показва ~ 1,489

на 20uF ~ 8,00

на 200uF ~ 35,0

на 2000uF ~ 035

На кое трябва да меря 1200uF кондензатор.И за какво служи копчето ZERO ADJ.

Редактирано от ganio (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да използваш обхвата 2000мКф.,а не 2 мКф."Zero Adj" се използва,когато измерваш с външни накрайници(компенсира капацитета на кабелите).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да използваш обхвата 2000мКф.,а не 2 мКф."Zero Adj" се използва,когато измерваш с външни накрайници(компенсира капацитета на кабелите).

Значи да меря на 2000µF. Ами показва 035 какво ще рече това здрав ли кондензатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това показва,че капацитета му е 35 мКф.,съответно и на обхвата 200 мКф. ти показва същата стойност.Реално показанието трабва да бъде четирицифрено.Определено такива кондензатори се мерят демонтирани от платката,а не на нея-иначе показанието е далеч от истината.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това което си намислил няма да го бъде и причини колкото искаш.

Показваш капацитетметър. За мен е посредствен, защото не виждам да пише клас на точност. На свой ред всеки електро-детайл има производствен толеранс. Това се учи в час по електрически измервания.

Другарят Паскалев бе плешив 70 годишен учител, бивш пилот на кукурузник. Заради кубето го наричахме блес Паскалев. Уникален учител и манияк по електротехника, който отдаде своите знания и сега виртуално идват при теб.

Кондензаторът има свойство да натрупва електрически заряди през диалектрик. Съответно мерим капацитет и диалетрична проницаемост. Просто казано на изводите му се подава постоянно напрежение и се следи кривата на насищане. Подобно на омметър, първоначално клемите на уреда се дават на късо и с копчето ZERO ADJ се обнулява показанието на скалата/дисплея. Това служи да се пренебрегнат съпротивления на измервателните проводници и прочие такива неща. Имаш предупреждение - преди всяко начало да разредиш кондензатора. Даваш крачетата на късо и след това мериш. Капацитетметър подава напрежение при самото измерване. Предполагам около 1.5V до 3V . Протича ток на утечката, настъпва заряд на кондензатора и логиката изчислява според протеклите велични обема на кондензатора.

Това значи, че измерваният кондензатор не трябва да участва в електрически вериги в момент на измерване. При теб той е запоен на електромонтажната платка и ще мериш нещо различно от исканото. Излиза, че трябва да отпоиш, измериш (вероятно замениш с нов), и презапоиш.

Пет години правих платки. Тези за дъната бяха по-особени. Те са от 4-ри до 8 слойни. Таванът е 16-слойна, но те струват торбата на дядо Коледа с пари. Дебелина на електропроводимия слой - 3onzs (2.54 в um), а на диалектрика 0.8мм. Крачетата на кондензатора се провират в дупки с ф=0.80мм. Без опит и вакуумен поялник, рискуваш при това упражнение да усмъртиш окончателно дъното. Ако си наумиш все пак да го мериш запоен на платката - рискуваш от блуждаещи токове, да повредиш някой съседен транзистор. Те са милиони по платката. Един умира и всичко в киреча.

Заземителна гривна и маса са поредните неща, които нямаш за ремонта.

Има резон да се съмняваш в кондензатор. Едно интелско дъно при мен палеше и гасеше по желание на Кики. Кондензатор никога не грее! Един филтров до клемата за захранване загряваше след 10мин работа и сработваше защитата на захранването. Презапоих с нов и дъното продължи живот.

Спазавай поляритета на кондензатора, работното напрежение и температурното число.

Overclock е бич за живота на електролитен кондензатор. И симптом за това е свистене на кондензатора и повишена темепратура, а това подсказва, че кондензаторът е нискочаствен или премаркиран с завишени стойности. Жълтите са си жълти и съм виждал под капсулата на кондензатор пълнеж на пяна и някакво жалко подобие.

пожелавам ти творчески успех, дерзай тигре!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за подробните обяснения ,ама за некомпетентен човек който пита с прости думи ,нищо конкретно.

Значи от каде разбрахте че е на дъното незнам,кондензатора е свален и на 2000uF показва 035 (кондензатора е 1200 6,3в),

Въпроса ми беше с тия показания дали е здрав и ако не в какви граници трябва да е този келеш ако е здрав.

Благодарение на колегата gyps да разбирам че е повреден за да е здрав трябва да е 4 цифрено такали?

Значи любител съм още по тия неща за да си зимам професионална техника,питам за конкретния скапан китайски уред.

Иначе имам дъска с кабел дето се слага на ръката за статичното електричество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10 пъти се спомена, че за да измериш кондензатора, трябва да го разпоиш и тогава да мериш!!! Така не може да се каже здрав ли е или "болен"! Разпои го снима го да го видим и премери. Кажи какво е показанието и ще ти отговорим адекватно, пък и ти сам ще си отговориш. Бива бос, ама чак пък толкоз............... Хайде, успех ;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за подробните обяснения ,ама за некомпетентен човек който пита с прости думи ,нищо конкретно.

Значи от каде разбрахте че е на дъното незнам,кондензатора е свален и на 2000uF показва 035 (кондензатора е 1200 6,3в),

Въпроса ми беше с тия показания дали е здрав и ако не в какви граници трябва да е този келеш ако е здрав.

Благодарение на колегата gyps да разбирам че е повреден за да е здрав трябва да е 4 цифрено такали?

Значи любител съм още по тия неща за да си зимам професионална техника,питам за конкретния скапан китайски уред.

Иначе имам дъска с кабел дето се слага на ръката за статичното електричество.

10 пъти се спомена, че за да измериш кондензатора, трябва да го разпоиш и тогава да мериш!!! Така не може да се каже здрав ли е или "болен"! Разпои го снима го да го видим и премери. Кажи какво е показанието и ще ти отговорим адекватно, пък и ти сам ще си отговориш. Бива бос, ама чак пък толкоз............... Хайде, успех ;-)

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Кой не чете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четете преди да убиждате, 10 пати писах че е свален и че това са показанията на сваления,като неможете да отговорите по добре нищо не пишете ве ма...у ст..а

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кондензаторът отвсякъде си е за боклука. А вероятно има и други. Важен е не толкова капацитета, а ESR. Като остарее кондензатора се повишава и съответно няма филтрация (повишени пулсации) и оттам нестабилна работа. А същевременно може при измерване да показва повече капацитет. Едновремешните български бяха с толеранс -20 до +100% и най-често около +50%. Сегашните ментета като нови са на около -5%. За дъна и захрранвания е силно препоръчително да се използват такива с LowESR. Стандартните, дори и с повече капацитет не могат да филтрират голям ток. Примерно процесор на 1,5V за 60W разсеяни дърпа 40A - ако са 4 кондензатора паралел на всеки са по 10. И ако един само не е наред другите колко време ще изкарат на 14? Така че всичко се сменя комплект от човек, който разбира - платката е многослойна и много лесно при вадене се къса метализацията на отвора.

Кондензаторите греят именно заради повишен ESR - тако на квадрат по него дава топлината.

Който разбира, знае кое как да смени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма причина да се сърдиш на колегата @Profruit.Винаги пише верни неща,винаги е бил забавен и колоритен.По въпроса с "скапания китайски уред"-достатъчен е за измерване на такива големи капацитети,който имат толеранси 20-30%.Кондензатора определено не става,за проба може да измериш подобен капацитет(ако имаш под ръка,не е задължително да бъде от дънна платка) и виж какво показва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

я пусни снимки на кондензаторите, бас държа че са се надули, за тва не ти трябва уред за капацитет...

аз например кондензаторите ги меря с омметър на възможно най голямо съпротивление дето има уреда. показаниято тръгва от някаква стойност и стига до 1 - тоест безкрайност. колкото повече е времето - по голям капацитета... и сравнявам времето с такова на нов кондензатор със същия капацитет (много ориентировъчно)...

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей те . Интересуваме следното . Мултицент MS 8209  . Измервали капацитета на КОНДЕНЗАТОРА И можели някой да ми каже Как . Хареса ми като модел. Но не виждам цокъл за термодвойка за кондензатор 

Редактирано от manoliss (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търся си Мултицент който да измерва капацитета на Кондензатор в по добър клас 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

И за какво изрови тема на 8 години? 

Не ме интересува темата от 8 години. А интересува ме следното . Харесах си Мултицент модел- MS 8209 Дали измерва капацитета на кондензатор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, manoliss написа:

Не ме интересува темата от 8 години. А интересува ме следното . Харесах си Мултицент модел- MS 8209 Дали измерва капацитета на кондензатор

И какво пише в спецификациите? Баси и мързела....

- капацитет на кондензатори (4 nF - 200uF)

https://vikiwat.com/multimer-ms8209.html

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И колко цента струва този мултицеНт? Кондензатор не се мери с термодвойка. Измерваният капацитет е само до 200uF и ако ти трябва за филтрови кондензатори на компютри, няма да ти свърши работа. Абсолютно ненужно е да се мери кондензатор, като преди това трябва да се свали, а като се свали, директно се заменя с нов. Грубо изправността на кондензатори над 1мкф може да се провери с батерийка и светодиод през резистор.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.05.2017 г. в 14:05, manoliss написа:

Цената е око 90 лева . 

Не питах просто за цената, казва се мултицет. 90 лв. са много пари за един прост уред и той да се окаже боклук. Качествените уреди са около 200-300лв. По-добре си купи такъв за 15 лв. и го отвори и му почисти добре контактните площадки и ги смажи ел. технически вазелин. Аз ползвам именно такъв и го ползвам много рядко само за измерване на неизвестни кондензатори, но и като за прогноза на другите несвалени кондензатори по даденото устройство, тествайки само един от тях и ако той е в добро състояние, значи и другите ще са здрави по веригата. Но тестването на сбор от паралелно свързани кондензатори ще премериш сумарният капацитет и като изключим и филтрите между тях които могат да променят отчитането. Просто такъв уред не си заслужава инвестицията, дори и за професионалистите, защото грешки винаги стават и до сега съм изгърмял 5-6 мултимера. Затова пвече от 10-15 лв. за гърмящи уреди не давам.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо да се извиня за некомпетентното запитване, но аз точно затова пиша :)

Имах проблем с обикновен климатик, който реших преди 2 години. Първата фирма, която излезе в нета за ремонт, го оправи за 10 минути, като ми взе 100 лв за смяната на един голям кондензатор във външното тяло. 

Сега отново не топли и не охлажда, само си духа, склонен съм да подозирам същия проблем. 

Въпросът ми, който Ви моля да коментирате е има ли начин да установя дали кондензаторът отново се е повредил, и да си го подменя сам. Мисля че е на цокъл и би било съвсем лесно. 

Благодаря Ви предварително,

Мишо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.