Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

npn

ГМО-кошмар или светло бъдеще?

99 гласували потребители

1. 1. За или против употребата на ГМО сте ?

2. 2. Смятате ли, че ГМО ще подобрят живота на човечеството?

Препоръчан отговор

Моля автора на темата да изрази ясно становището си относно темата, с препратки може да се правим на умни докато съществува форума, а и на някои от поставените въпроси няма отговори. Според мен наистина това е бъдещето, защото сме твърде много,много ядем, и не щем да мрем като преди :ph34r: Посочените от автора култури едва ли ще задоволят неговата нужда от храна, какво остава за китайците. :cool: И щом "Човекът е Бог в развитие" - какво би следвало да се направи за след сто, двеста години?

Щом от намек не разбираш, ето ми становището в прав текст:

-ГМО са гавра със сътворението, която се дирижира от чувството алчност, което е превзело вкаменените сърца на една огромна клика от уродливи "човешки" същества. Глупостите за изхранването на населението са приказки за глупаци. Който мисли иначе, също има право, а времето ще покаже, кой крив и кой прав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Депутатите от Комисията по околната среда приеха да се забрани отглеждането на генно модифицирани организми за срок от 5 години.

Публикувано изображение

Мораториумът ще се запише в отделен акт на парламента, а не в Закона за генно модифицираните организми, съобщава БНР.

Неправителствени екологични организации настояха за увеличаване на буферните зони.

Мотивът е да се избегне пренасянето на гени от едните на другите култури.

От Министерството на околната среда и водите представиха становище на консултативната комисия по ГМО към ведомството, според което предложените отстояния изключват възможността за пренос на генетичен материал от генно модифицираните на конвенционалните и биологичните култури.

Отстоянията са определени съобразно нормите на конвенционалното и биологичното земеделие, характеристиките на отделните култури и практиката в други страни.

Минималното разстояние е 150 метра, а максималното за култури като слънчогледа и конопа е 6 километра.

www.dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли?

Ами да. Всички култури, които се отглеждат в момента се заливат с препарати. Животните, отглеждани за месо, също се хранят с такава храна и добавки, че месото им е пълно с токсини. Така че, да, храната продавана по магазините определено не е чиста.

Относно ГМО, ами бъдещето са. И е наложително хората да го проумеят възможно най-бързо, за да може да се осъществява контрол върху този тип организми и производството им. Генното инженерство може да донесе много ползи на човечеството. Наистина в момента тези технологии се използват за печелбарство основно от една компания, която има почти 100% дял върху пазара и производството. Там е ролята на хората - не да отричат нещо, което така или иначе ще навлезе в живота ни, ами да се постараят тези технологии да се използват така, че да облагодетелстват човечеството. ГМО могат да се използват за увеличаване на добива, но е факт, че в момента изключително малка част от тях се произвеждат с тази цел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ти сигурно си акционер в Монсанто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за тези разстояние е поредната "законотворбувана" глупост. Никой на планетата Земя не знае какво ще "сторят" тези ГМО на природата дори и хората, които са ги създали. Знаят единствено какво ще стане в лабораторни условия - не и в Реалността. Ако се "поучим" от опита на другите държави където има такива ГМО, то първо измират пчелите ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно ГМО, ами бъдещето са. И е наложително хората да го проумеят възможно най-бързо, за да може да се осъществява контрол върху този тип организми и производството им. Генното инженерство може да донесе много ползи на човечеството.

Виж сега, доводите ти щяха да тежат, ако тези хора ни бяха убедили, че знаят какво правят. А според собствените им думи, те тепърва започват да разбират какво правят. Защо не впрегнат феноменалните си възможности да направят лекарства срещу рак и спин? Това са проблеми, които могат да се решат с генно инженерство.

Бушона, при опитите с ГМО, е цялото човечество. Последствията от химикалите и радиацията, колкото и да са страшни, остават в някаква степен ограничени и с времето се изчистват. А ГМО са рецепта за фатална катастрофа, понеже се саморазмножава.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм с Efix .. Сега какво на опитни зайчета ли ще се правим? Или? ivanvazovv да седне да прочете повече за ГМО, вместо да говори празни приказки, нищо лично :D

Да ви дам една статия, която открих за ГМО:

10 причини защо не ни трябват генно модифицирани храни

Ефектът на растящите цени на храните сe чувства не само от купувачите, но и от бедните, развиващи се страни. В този контекст генно модифицирани (ГМ) храни се рекламират като средство да се изхрани света. Но това е трик. ГМ храни не само не са ни нужни, а има неопровержими доказателства, че изобщо не ни трябват.

1. ГМ храни няма да разрешат кризата с храната

Доклад на Световната банка от 2008г. заключава, че увеличаващата се продукция на биогориво е главната причина за растящите цени на храните. ГМ гигантът Монсанто лобира най-вече за биогорива- култури, които се отглеждат за горива, а не за храна. В същото време той извлича огромни печалби от кризата с храната и я използва за ПР възможност за ГМ храните.

“ Кризата с климата се използва за реклама на биогоривата , което създаде кризата с храната, а сега кризата с храната съживява финансите на ГМ индустрията". -- Даниел Хауден, кореспондент в Африка за Индепендент

“Циникът в мен смята, че те използват кризата с храната като трамплин за ГМ храните. Разбирам защо го правят, но аргументите, че така ще преустановят световния глад и суша са пълна глупост." -- Проф.Денис Мърфи, завеждащ отдела по биотехнология в Университета Гламорган, Уелс

2. ГМ храните не увеличават реколтите

Въпреки обещанията, ГМ храните не са увеличили реколтите. Напротив, най-разпространената ГМ култура- соята отчита намалени реколти.

“Да сме наясно. До днес, 2008 година няма ГМ култура с увеличена реколта, няма и ГМ култури, които са по-издръжливи на суши, намляват замърсяването от торовете или спасяват почвите." -- Д-р Дъг Гуриан- Шерман, бивш биотехнолог към Американската агенция за защита на околната среда и съветник в американското правителство по храните и лекарствата

3. ГМ култури увеличават употребата на пестициди, а не ги намаляват според статистиката в САЩ

“Обещанието е, че по-малко химикали ще се използват. Това не е истина." -- Бил Кристинсон, Президент на Американската национална фамилна фермерска асоциация.

4. Има по-добри начини да се изхрани света

Огромно и важно изследване на ООН, Световната Банка, от 400 учени, прието от 58 страни, заключава, че ГМ храните не помагат на глобалното селско стопанство и не спомагат за премахването на глада и бедността. Има по-добри алтернативи.

5. Други фермерски технологии имат повече успех

Органични методи за борба с насекомите и паразитите са доказано високо ефективни, особено в развиващите се страни. Други технологии като Асистирана селекция се очаква да увеличат продуктивността на глобално ниво и то безопасно.

“Тихата революция в картографирането на гените ни помага да разбираме културите по-добре. Ще има огромен ефект в агрикултурата." Проф. Джон Снейп, началник на отдела по генетика на културите, Център Джон Иннес

6. ГМ храните не са безопасни за консумация

Генетичната модификация е груба и неточна методика за внасяне на чужд генетичен материал (от вируси, бактерии) в култури, това има непредсказуеми последствия. Няма изследвания за безопасността им или те са малко и винаги показват опасности за здравето. Има само един непълен тест с хора.

“Имаме много мощна технология, която бързо се въвежда, но никой не мисли за последствията" -- Д-р Сузан Вюртеле, Американската агенция за защита на околната среда, токсиколог.

7. Тайно се дават ГМ храни на селскостопански животни, без съгласието на консуматорите

Месото, яйцата, сиренето, млякото от такива животни се внасят в Европа без изискване да има предупреждение върху етикетите им. Ефектът от ГМ храните е негативен за здравето на животните, следва да е така и за хората, консумиращи продуктите им.

8. Никой не след за ефекта на ГМ храните върху здравето

Смята се, че в САЩ тези храни се ядат от години, но никой не следи ефекта им върху здравето на хората. Трансмазнините -- предишни модерни храни се оказа след години, че са причина за милиони смъртни случаи.

9. ГМ и не ГМ култури не могат да съществуват отделно

Контаминацията на органичните култури с ГМ култури се увеличава. Незаконно засаден ГМ ориз е замърсил нормални посиви на ориз в Америка, в канада органичната реколта от рапица е била унищожена. В Испания същото е станало със замърсяването на органичните семена от ГМ семена и заключението на изследване в тази област е било, че разграничаването им е невъзможно.

Времето е дошло да се избере между ГМ храни или органичните храни.

“Ако на някои хора се разреши да култивират, продава и консумират ГМ храни, скоро никой няма да може да избира чисти храни, чиста биосфера. Веднъж ако се въведат, както зайците в Австралия, ситуацията е необратима." -- Роджър Левет, специалист по устойчиво развитие

10. Не можем да се доверим на ГМ компании

Големите ГМ фирми имат ужасна история с токсини замърсявания и измами. ГМ храните им дават патенти и монопол в сферата на хранителната индустрия, затова са изгодни за тях. Те преследват фермери за "кражби" на патентовани семена, дори, когато тези семена са пръснати от вятъра или от насекоми.

“Фермерите са съдени, че имат ГМ семена в полетата си, които не са купили, не искат и не използват, нито продават." -- Том Уайли, фермер от Северна Дакота.

Оригинал

Превдач

Пордната измилица на болни мозъци за печелене на пари .. Нищо от това, което порпагандират няма допирни точки с истината всъщност.Изгледах и изчетох доста матириали.И никога не бих се доверила на такива продукти, ама никога.Както казах няма да се храня с продукти, на които е отпечатана цялата таблица на Менделеев.Но все пак вие избирате кое е по-добре за вас. :)

Трябва да сте наясно с риска в бъдеще .. това може да промени човешките гени необратимо и да доведе до фатален край.И накрая ще се окаже, че ние сме самите извънземни, от които трябва да се пазим!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко това ми изглежда много изкуствено и точно заради това съм против. Довода, че щели да се задоволят хранителните нужди на хората ми се струва много смешен. В момента според мен Българското селско стопанство изкуствено е "убито". Българина винаги е бил и ще бъде свързан със земята. Някакви хора му пречат обаче. Имаме уникални климатични условия, страната ни е на много благоприятно място. За какво тогава са ни тия простотии? Това е според мен е бомба със закъснител, кутията на Пандора е това. Разбира се, тия работи ги казвам, но не съм съвсем наясно какво точно е ГМО, по простата причина, че според мен никой не е наясно какво е, и какви могат да се последствията. Толкова е изкуствено, че направо ми се повръща. Всичко това ми прилича на работата със сектите - никой точно не знае какво са, но някои твърдят, че не са нищо лошо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
RefreshMe е прав ... колко ли токово храна сме изхрупали без да знаем ... помните ли онова " динозавърско " месо ... замразено от втората световна войно, дето го хапнахме като шпеков салам ... Така че дано нещо се промени НО не вярвам !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

гледайте филма Food Inc. има го в zamunda... тия мръсни хамериканци от monsanto и други компании хич не си поплюват...

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Установено е, че в продължение на около 2000 години от лицето на земята са изчезнали 110 вида бозайници. От тях 30 сега се представляват от близки до тях видове, а 80 не са оставили след себе си никакви родственици. Изучавайки животинския свят в Африка, учените са дошли до извода, че през последните години животинските видове там са намалели с 10 %, а от 1600 години насам са изчезнали близо 350 видове и подвидове бозайници и птици. Човекът отдавна си играе на бог, така както и майката-природа е направила от една маймуна човек. Ако нещо е направило човекът доминираща сила за световният баланс, това е неговата упоритост и любопитство. Нищо не може да спре ГМО, никакви приказки, никакви апокалиптични пророкувания и рискове. Човекът е готов да жертва всичко и всеки в страстта си да живее, дори и себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Установено е, че в продължение на около 2000 години от лицето на земята са изчезнали 110 вида бозайници. От тях 30 сега се представляват от близки до тях видове, а 80 не са оставили след себе си никакви родственици.

А бе каквото и да говорим време е и ние да се присъединим към изчезналите видове.

Да оставим бъдещето на хлебарките :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ти сигурно си акционер в Монсанто.

Направо съм в борда на директорите.

Виж сега, доводите ти щяха да тежат, ако тези хора ни бяха убедили, че знаят какво правят.

Тези хора го правят и им дреме на трибуквието какво мислят такива като вас. Защото хората, от които зависи правилното използване на генното инженерство, много добре знаят, че това така или иначе ще се случи и не обръщат внимание на тези, които го отричат.

Защо не впрегнат феноменалните си възможности да направят лекарства срещу рак и спин?

Ти ако си мислиш, че няма измислени лекарства, трябва да си много заблуден.

Човекът отдавна си играе на бог...

Ами да цитирам един подпис на съфорумник : "Човекът е Бог в развитие." Иначе казано човек Е бог.

Ако нещо е направило човекът доминираща сила за световният баланс, това е неговата упоритост и любопитство. Нищо не може да спре ГМО, никакви приказки, никакви апокалиптични пророкувания и рискове. Човекът е готов да жертва всичко и всеки в страстта си да живее, дори и себе си.

Много правилно виждане. Този път е ГМО, следващия път ще е нещо друго. Човек търси път нанякъде, а от човечеството зависи да го пази да не тръгне в грешна посока. Редактирано от ivanvazovv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

гледайте филма Food Inc. има го в zamunda... тия мръсни хамериканци от monsanto и други компании хич не си поплюват...

Точно така, филма е доказателство затова, че всичко е заради парите, а не че е полезно или чисто или там не знам си какво.

Във филма е казано, че ако стените на фабриките бяха от стъкло ... Гледката е ужасна ... Сигурно повечето от нас щяха да променят изцяло менюто и то завинаги :yanim: а другата част щяха да минат на фотосинтеза .... http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

Ти ако си мислиш, че няма измислени лекарства, трябва да си много заблуден.

Хаха, а защо не инвестират в тях ? А пропагадират вредни храни?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото искат с един куршум да убият два заека. Първо, печелят парички, които затвърждават властта им и второ, редуцират безконтролно плодящото се земно население. Туй второто, на много не им се вярва, ама да не забравяме какво станана с ваксините...Нали помните? Уж, ще лекуват, а се получи същото като при ГМО-тата, вкарват ти отрова, за която, на всичкото отгоре си плащаш солидно :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фармацевтичните компании нямат сметка да лекуват хората. Имат сметка да им продават лекарства. В повечето случаи така ги измислят, че да получиш временен ефект, но болестта да се задълбочи. След време увеличаваш дозата и после минаваш на по-силно, съответно по-скъпо лекарство. Лекарствата на лекуват. Просто никой не контролира фармацевтичните компании, защото са супер богати и дори големите спокойно могат да си купят някоя по-малка държава. Отделно хората не си дават сметка за положението, или по-скоро нарочно не искат да го проумеят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и при наркотиците, забраната няма да доведе до нищо положително. По-скоро всичко да се прави открито и контролът ще е по-голям и недоволните по-малко. Няма как да се спре прогресът, той е в природата на човека.

Просто никой не контролира фармацевтичните компании, защото са супер богати и дори големите спокойно могат да си купят някоя по-малка държава.

Ти сам стигаш до извода, че контролът е неефективен. А на реалността не и пука, кой я контролира и дали мисли че е прав.

Според мен, ако 80% от гласуващите в държавата са против ГМО, то редно е правителството да ги забрани. А ако това се случи във всички държави посланието ще е недвусмисленно. Толкова по политическите принципи. Рискът, простащината и отрицателните ползи, от внедряването на ГМО, не мисля да ги коментирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти сам стигаш до извода, че контролът е неефективен...

Стигнал съм до извода, че контрол няма, а не че е неефективен. Има разлика. Другото го писах 200 пъти, ако искате го четете и разбирайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е някой да добави анкета. Дори би трябвало да бъде на заглавната страница.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е някой да добави анкета. Дори би трябвало да бъде на заглавната страница.

кажи какви да бъдат въпросите и отговорите и нямаш проблем за анкетата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам За или Против ГМО. Не виждам смисъл от междинни варианти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ГМО не е бъдеще, контрола е формален.Съседа ще посее нещо и ти ще се съобразиш с него, аиде бе.Нивата си е твоя и никой неможе да те накара да спазиш каквито и да било разтояния. Ще ядеме все по големи буклуци и ще се чувстваме все по зле, това е бъдещето. За съжаление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кажи какви да бъдат въпросите и отговорите и нямаш проблем за анкетата.

Може ли и аз да предложа?

Смятате ли, че ГМО ще подобрят живота на човечеството? - да/не

Смятате ли ГМО за оправдан риск? - да/не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ГМО-тата за момента имат един проблем, излязоха на сцената преди учените да са имали възможност да закрепят наследствеността им и да понижат техните нужди откъм торове. Просто е твърде рано за прилагането им в практиката. Иначе, аз съм категорично за, ако се даде н науката достатъчно време да постигне целите си. Досега резултатите са много обещаващи. Смятам, че не трябва да се прибързва. Все пак бъдещето (според мен) на земеделието в един клон е точно в ГМО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз съм "за". Мотивите, ми са следните : 1.)човечеството от хилядолетия се стреми точно към това, само че досега използваме простите методи на селекцията , чрез които закрепваме положителните ( за нас) мутации. По този начин сме създали крави, дето дават много мляко, пшеницата, която ядем всеки ден, царевицата, бананите, помелото и т.н. и т.н. Единствената разлика е, че сега можем да постигнем целта си много по-бързо от преди. 2.)гените, които се "присаждат" гарантират устойчивост спрямо нещо, което ни пречи.Не виждам някакъв проблем в това, защото ние така и така си ги ядем тези неща. 3.)Ако си мислите, че досега не сме яли такива храни -много се лъжете.Колко ли тона говеждо и пилешко сме изяли през годините внос от Америка ? А тези пилета и гведа какво са яли пред да ги заколят, а ? Нали точно генномодифицирана царевица ? Ами саламите със соев протеин, внос от Америка ? Та нали това е точно тази генномодифицирана соя ? Ядем си ги от години тези неща и пушек е вдига....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...