Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да стана по-висок?

Препоръчан отговор

На 12 години съм и съм висок 150 см.Плус това ходя и на волейбол.Кажете как да порастна поне с 5 см.

Та ти си 5-ти клас. Като те хване пубертета и да не искаш ще се източиш (пораснеш на височина). Някой е написал, че зависи от "ген"-а и си е така. Най-добре се консултирай с лекар. Пожелавам ти да станеш висок 1,90м. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ХАха, консултирай се с лекар. Това ме утепа. Хапвай богата храна и чакай природата да си свърши работата. Ако ти е отредила да си нисък, висок няма да станеш и цял месец да си висиш непрестанно. Така че споко. :wors:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е да си 150см на 12 години . Аз до 9ти клас бях 160см и от тогава за 2 години съм дръпнал 25см и станах 185 към края на 11ти клас . Сега съм на 18 години и 185см . И аз играя волейбол и наистина това според мен си помага . Яж си богата на протеини и разнообразна храна , тренирай и почакай природата да си каже своето ! Щом и родителите ти са високи няма страшно . Крушата сливи ражда ли ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

К'ви сте такива по 1,85 , 1,90 тука е .(гиганти :D ) Аз съм почти на 19 години 1,70 съм висок(ама компенсирам с широчина :D ) А тука автора е на 12 и се притеснява за ръста си споко братле ще пораснеш ! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

аз съм 180см (приблизително иначе 177 :cool: ) ии според мен това си е до ген..на мен баща ми е много висок...ако ваще са ниски може да е зарди това

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

На 12 години съм и съм висок 150 см.Плус това ходя и на волейбол.Кажете как да порастна поне с 5 см.

Ти не можеш да пишеш грамотно, а искаш да пораснеш ? :cool:

Шегата настрана. Все още си мъничък ( не се обиждай от това, но е така), на твоята възраст и аз бях толкова висок, но с времето тялото се развива и пораства. Храни се нормално, продължавай да спортуваш и ще видиш как след време ще порастнеш. Ето ти сега малко инфомация за развитието на тялото, а по-точно за разтежа.

Как се осъществява растежът ?

Най-просто казано костта има растежна зона в краищата си (епифизи), в която през активния растеж се формира нещо като хрущял. Този хрущял се вкалцирва, вкостенява. В крайна сметка става част от самата кост и растежът се преустановява.

Кой влияе на растежа? Защо при едни той е един, при други той е различен?

Основен фактор тук са хормоните. Една група от тях извършват т.нар. морфогенеза в организма, т.е. грубо казано, влияят на формата и размера му. Първи от тях е соматотропният хормон. Основен хормон на хипофизата, той отговаря и за растежа. Високата му концентрация увеличава хрущялната част на костта и забавя вкалцирването. Той е и основен фактор, определящ забавянето на "затварянето" на епифизите на костите. Казано с други думи от неговата концентрация през пубертета зависи колко дълго време и колко високо ще расте човек.

Друг хормон с подчертан ефект върху растежа е тестостеронът. Мъжки полов хормон, секретиран и при жените в минимални количества, той влияе на метаболизма на костите положително. Високата му концентрация обаче затваря костните рецептори за соматотропния хормон и така той може да предизвика преждевременно спиране на растежа.

Внимание! Това на практика означава, че приемът на стероиди, най-често прекурсори и деривати на тестостерона е твърде вероятно да спре растежа!

Щитовидните и околощитовидните жлези също влияят на процеса. Например, тиреоидният хормон е определящ за нормалния белтъчен и друг метаболизъм в костната клетка. Паратхормонът на околощитовидните жлези влияе на калциевия метаболизъм на костите. Тяхното влияние обаче е вторично и отклоненията по - скоро могат да навредят на процеса на растежа.

Генетика, генетика и пак генетика. Това е, което ни идва наум, докато четем тези редове. Всичко сякаш води натам. Хормони и хормонален баланс, определена възраст на растежа... всичко изглежда предопределено. Дали е точно така?

"Сравнението между родители и деца или между еднояйчни и двуяйчни близнаци сочи, че генетичните фактори предопределят 60% до 80% от разликите в индивидуалната пикова костна маса. Унаследяването на костната маса с голяма вероятност зависи от няколко гена, които все още не са идентифицирани, но усилено се проучват в редица изследователски центрове по света. Трябва да се подчертае, че при отчитане ролята на наследствеността, факторите на начина на живот, като хранене и двигателна активност, често могат да бъдат подценявани."

Това твърдение рязко променя посоката на размислите ни. Явно, както всички други функции на организма, и растежът е зависим от генетичния тип, но се влияе и от средата (фенотипа). Споменати фактори са двигателната активност и храненето.

Възможно ли е спортът да повлияе на растежа?

Да. Костите са подвластни на гравитационната сила, тя им е основната пречка за растежа, нея те първо преодоляват по пътя си "нагоре" във всичките й форми - тежест на тялото, гравитация върху самата кост и други. С нея се "борят" и редица спортове. Ето какво добавя професорът по отношение на този проблем:

"Младите кости реагират по-ефективно на физическите упражнения, отколкото костите на възрастните хора. Най-предпочитани са антигравитационните упражнения (тези които противодействат на земната гравитация) - ходене, гимнастика, аеробика, игри с топка, състезателни спортове, танци. Децата и подрастващите, които редовно правят физически упражнения, показват значително увеличение на костната маса. "

Следователно, спортове като баскетбол, волейбол, скачане, набиране на лостове, танци, плуване и други в растежна възраст могат да окажат значителен благотворен ефект върху растежа на костната система. За любители на фитнеса и силовите спортове има и неприятна новина. Силовото вдигане, борбата и други спортове увеличават гравитационната сила върху костите и ако се правят прекалено интензивно или твърде натоварващо, могат да повлияят неблаготворно на растежа. Използвайте ги умерено!

А храната как влияе?

Връзката тук е ясна. Костите растат по подобен начин, както и мускулите: те търсят ускорен метаболизъм и подходящи градивни и хранителни вещества. Спортно хранене от няколко пъти на ден, комбинирано с подходящи хранителни вещества ще повлияят благотворно на развитието им. Стига да съдържа това, от което те се нуждаят. А те се нуждаят от:

Калций - калцият е изключително важен елемент, съдържащ се в млечните продукти и основен градивен елемент на костите, участва още например и в мускулното съкращение.

Фосфор - важен елемент за живият организъм, в базата на ДНК. И, разбира се, в строежа на костната система. Можете да си го набавите например от рибните продукти.

Витамин Д - витамин, благоприятстващ калциевия синтез. Можете да си го набавите и чрез храната, но дори директното излагане на слънце ще помогне на кожата да го синтезира самостоятелно.

Това са основните градивни елементи. Приемете и съвет: не прекалявайте! Приемът на минерали, особено от изкуствени източници и в прекалени количества може да има точно обратния ефект: да доведе до спиране на растежа. Старайте се да набавяте необходимия минимум, и то чрез храната , а не да търсите максимални дози! Храненето и начинът на живот могат да повлияят и негативно на растежа. Примери в тази насока са:

Безалкохолните напитки. Установено е, че честата употреба на някои безалкохолни води до намалена резорбция на калций в костите, оттам намален растеж и редуцирана и податлива костна маса.

Алкохолът: липсват изследвания при деца, но при възрастни е установено, че той подпомага остеопорозата (разграждане на костите). Съветваме да го избягвате.

Тютюнът: пряка връзка не е доказана, но се счита, че пушенето активизира някои катаболни хормони, които пречат на градежа на костната маса в цялост.

И така, да обобщим: Основата за Вашия растеж е растежът на костната система. Най-вероятно е да успеете да му повлияете активно в юношеска възраст, до 20 години. Начините на влияние са посредством спорт без тежки физически натоварвания, правилно хранене и избягване на всякакви вредни влияния, като тютюнопушене, алкохол и други. В тази възраст Вашето тяло е твърде активно хормонално и само направлява растежа Ви, от вас се очаква само да му помогнете.

Дори и да сте преминал тази възраст, не бива да се отчайвате. Все още има какво да постигнете. Дори и вече да не успявате да растете, работата в полза на растежа на костите на Вашето тяло е инвестиция, която ще ви помогне да избегнете вредните и деградивни изменения на скелета с времето.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Здравейте! Аз също имам проблем с височината, и то сериозен: на 17 години съм и съм 170 см. Разгледах някои форуми, където препоръчват за такива, като мен рибено масло. Като гледам не е никак скъпо, но въпросът ми е има ли изобщо някакъв ефект? Заслужава ли си да се пробва? Някой би ли могъл да сподели какъв е резултатът за определен период от време?

Редактирано от web001 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти си само на 12 години,а се расте до 25!Щом родителите ти са високи,имаш шанс да достигнеш ръста им,дори да го надхвърлиш.Някои хора порастват изведнъж - мой познат за едно лято порастна с 20 см!

Взимай си рибеното масло,витамините,храни се правилно,спортувай и имай търпение.Ще порастнеш!:conversation:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Ми за мене най - доброто решение е сок от моркови... ама не тия дето ги продават по магазините в стъклени бутилки, а истински собственоръчно изцидени. Даже ако имате баби и дядовци по селата си вземете от тях морковите. Стържете ги на рендето или ги кълцайте в чопъра на най - ситно ( или там каквито резачки имате ) и после си ги изцеждате през тензух или неква марля! Седмично по не повече от 3 чаши от 200 грама, защото предозирането винаги води до лощи последици... Морковите помагат много и за зрението, а наскоро с тия компютри дето такива кат мене киснем по много часове са много полезни. Та тейде пийте сок от моркови и ако имате възможност го комбинирайте със баскетбол... нямам предвид самата игра на баскетбол ( на мене специално ми е скучна и предпочитам футбола )...застанете под коша и наблягайте на вкарване на кош с лява или дясна ръка с отскок... така мусколите се разтягат най добре. Ми тва е според мен така ще излъжете гените с поне 12-15 санта :rolleyes:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Значи аз съм на 14 години и сам висок 1.47 ... да знам сигурно ще се смеете , но това е супер гадно и ...помогнете :angry:

Редактирано от scrable (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Баскетбол и всеки спорт свързан със скачане, но да знаеш тука не е болница и ние не сме лекари. Отиди при личния си доктор да видиш той какво ще ти каже

Редактирано от h0us3_m4n1a (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи аз съм на 14 години и сам висок 1.47 ... да знам сигурно ще се смеете , но това е супер гадно и ...помогнете :angry:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=146633&st=0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

Тренирай,както те съветват хората,но тренирай серизно,а не по 4-5h на седмица.Човек расте до 25-тата година,като някой израстват по-рано,други по-късно. Още от 1 клас родителите ме записаха на плуване,и до 8-9 клас бях запетайка.Сега съм 178,но при всеки е различно.Спортът определено помага. Пред компютъра няма да станеш по-висок :)

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Аз съм на 16 години и съм висок 1.60 кажете на мен как да стана по-висок пробвах с БИРЕНА МАЯ помогна ми с 4,5 санта искам да стана поне 1.70 играя баскетбол от 2 години играя и футбол слаб съм и нисък винаги се конплексирам връстниците ми са с 2глави по високи какво да направя :С

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По отношение на това дали спортът може да помогне да станете по-високи-едва ли.Просто ви прави по-здрави, по-съразмерни с издължени групи мускули.Отнася се за всеки спорт.

На 21 февруари 1966 г. в Балтимор, Мериленд е роден Тайрън Къртис “Мъгси” Богс – най ниският баскетболист в историята на Националната Баскетболна Асоциация (НБА). Висок е само 1.60 м. и тежи 62 кг. Играе 14 сезона в НБА в Уошингтън Булетс, Шарлът Хорнетс, Голдън Стейт Уориърс и Торонто Раптърс......

Щеше да е пораснал не мислите ли? По принцип,треньорите избират децата по генетичните им дадености,върху, които надграждат.Така че ориентирайте се по родителите си./плюс,минус 10 см./

Синът ми израсна 28см между 14 и 15 си година, в резултат-3 счупвания на ръка,с операции и 9 месеца с железа в нея./при абсолютно нормални нива на калций и фосфор/На 19 е с ръст 187см.Племенник,който на 16г. е с ръст 162см, на 20г. е 182см.,по-плавното израсване при него е съпроводено с по-добре развита фигура/не е като самоходна тояга/.Отбелязвам,че никой от тях не се е занимавал сериозно със спорт.

За рибеното масло и бирената мая-внимателно.Много популярни и приемани едва ли не за безвредни,но няма такова нещо.Всичко приемано допълнително, трябва да се проследява,а и няма реално доказателство,че помагат.

Редактирано от Plqsak (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....

Липсата на витамин D, който се съдържа в рибеното масло води до рахит при децата и остеомалация при възрастните.

Помагат до толкова, колкото да се поддържат нормални нива на витамин D.

Да помогнат на някого да "порастне" няма как.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Защо ти е да бьрзаш аз бях на 11години и бях някаде 155 и като започна този растеж станах 170+ така че ще пораснеш няма да се притесняваш.И не си мисли че другите като са по високи са нещо повече. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами само с операция може човек да стане по-висок :yanim:

Или ако намери някой приятел които да му счупи и двете капачки и пак ще порасне.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване