Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

На 12 години съм и съм висок 150 см.Плус това ходя и на волейбол.Кажете как да порастна поне с 5 см.

Та ти си 5-ти клас. Като те хване пубертета и да не искаш ще се източиш (пораснеш на височина). Някой е написал, че зависи от "ген"-а и си е така. Най-добре се консултирай с лекар. Пожелавам ти да станеш висок 1,90м. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ХАха, консултирай се с лекар. Това ме утепа. Хапвай богата храна и чакай природата да си свърши работата. Ако ти е отредила да си нисък, висок няма да станеш и цял месец да си висиш непрестанно. Така че споко. :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално е да си 150см на 12 години . Аз до 9ти клас бях 160см и от тогава за 2 години съм дръпнал 25см и станах 185 към края на 11ти клас . Сега съм на 18 години и 185см . И аз играя волейбол и наистина това според мен си помага . Яж си богата на протеини и разнообразна храна , тренирай и почакай природата да си каже своето ! Щом и родителите ти са високи няма страшно . Крушата сливи ражда ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се притеснявай, ще станеш по-висок. Спортувай повечко - волейбол, баскетбол и ще дръпнеш нагоре :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

К'ви сте такива по 1,85 , 1,90 тука е .(гиганти :D ) Аз съм почти на 19 години 1,70 съм висок(ама компенсирам с широчина :D ) А тука автора е на 12 и се притеснява за ръста си споко братле ще пораснеш ! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с плуване така ще си по висок. Аз съм на 13 и съм 1.70м и плувам често.За няколко месеца вдигам с 5см.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз съм 180см (приблизително иначе 177 :cool: ) ии според мен това си е до ген..на мен баща ми е много висок...ако ваще са ниски може да е зарди това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 12 години съм и съм висок 150 см.Плус това ходя и на волейбол.Кажете как да порастна поне с 5 см.

Ти не можеш да пишеш грамотно, а искаш да пораснеш ? :cool:

Шегата настрана. Все още си мъничък ( не се обиждай от това, но е така), на твоята възраст и аз бях толкова висок, но с времето тялото се развива и пораства. Храни се нормално, продължавай да спортуваш и ще видиш как след време ще порастнеш. Ето ти сега малко инфомация за развитието на тялото, а по-точно за разтежа.

Как се осъществява растежът ?

Най-просто казано костта има растежна зона в краищата си (епифизи), в която през активния растеж се формира нещо като хрущял. Този хрущял се вкалцирва, вкостенява. В крайна сметка става част от самата кост и растежът се преустановява.

Кой влияе на растежа? Защо при едни той е един, при други той е различен?

Основен фактор тук са хормоните. Една група от тях извършват т.нар. морфогенеза в организма, т.е. грубо казано, влияят на формата и размера му. Първи от тях е соматотропният хормон. Основен хормон на хипофизата, той отговаря и за растежа. Високата му концентрация увеличава хрущялната част на костта и забавя вкалцирването. Той е и основен фактор, определящ забавянето на "затварянето" на епифизите на костите. Казано с други думи от неговата концентрация през пубертета зависи колко дълго време и колко високо ще расте човек.

Друг хормон с подчертан ефект върху растежа е тестостеронът. Мъжки полов хормон, секретиран и при жените в минимални количества, той влияе на метаболизма на костите положително. Високата му концентрация обаче затваря костните рецептори за соматотропния хормон и така той може да предизвика преждевременно спиране на растежа.

Внимание! Това на практика означава, че приемът на стероиди, най-често прекурсори и деривати на тестостерона е твърде вероятно да спре растежа!

Щитовидните и околощитовидните жлези също влияят на процеса. Например, тиреоидният хормон е определящ за нормалния белтъчен и друг метаболизъм в костната клетка. Паратхормонът на околощитовидните жлези влияе на калциевия метаболизъм на костите. Тяхното влияние обаче е вторично и отклоненията по - скоро могат да навредят на процеса на растежа.

Генетика, генетика и пак генетика. Това е, което ни идва наум, докато четем тези редове. Всичко сякаш води натам. Хормони и хормонален баланс, определена възраст на растежа... всичко изглежда предопределено. Дали е точно така?

"Сравнението между родители и деца или между еднояйчни и двуяйчни близнаци сочи, че генетичните фактори предопределят 60% до 80% от разликите в индивидуалната пикова костна маса. Унаследяването на костната маса с голяма вероятност зависи от няколко гена, които все още не са идентифицирани, но усилено се проучват в редица изследователски центрове по света. Трябва да се подчертае, че при отчитане ролята на наследствеността, факторите на начина на живот, като хранене и двигателна активност, често могат да бъдат подценявани."

Това твърдение рязко променя посоката на размислите ни. Явно, както всички други функции на организма, и растежът е зависим от генетичния тип, но се влияе и от средата (фенотипа). Споменати фактори са двигателната активност и храненето.

Възможно ли е спортът да повлияе на растежа?

Да. Костите са подвластни на гравитационната сила, тя им е основната пречка за растежа, нея те първо преодоляват по пътя си "нагоре" във всичките й форми - тежест на тялото, гравитация върху самата кост и други. С нея се "борят" и редица спортове. Ето какво добавя професорът по отношение на този проблем:

"Младите кости реагират по-ефективно на физическите упражнения, отколкото костите на възрастните хора. Най-предпочитани са антигравитационните упражнения (тези които противодействат на земната гравитация) - ходене, гимнастика, аеробика, игри с топка, състезателни спортове, танци. Децата и подрастващите, които редовно правят физически упражнения, показват значително увеличение на костната маса. "

Следователно, спортове като баскетбол, волейбол, скачане, набиране на лостове, танци, плуване и други в растежна възраст могат да окажат значителен благотворен ефект върху растежа на костната система. За любители на фитнеса и силовите спортове има и неприятна новина. Силовото вдигане, борбата и други спортове увеличават гравитационната сила върху костите и ако се правят прекалено интензивно или твърде натоварващо, могат да повлияят неблаготворно на растежа. Използвайте ги умерено!

А храната как влияе?

Връзката тук е ясна. Костите растат по подобен начин, както и мускулите: те търсят ускорен метаболизъм и подходящи градивни и хранителни вещества. Спортно хранене от няколко пъти на ден, комбинирано с подходящи хранителни вещества ще повлияят благотворно на развитието им. Стига да съдържа това, от което те се нуждаят. А те се нуждаят от:

Калций - калцият е изключително важен елемент, съдържащ се в млечните продукти и основен градивен елемент на костите, участва още например и в мускулното съкращение.

Фосфор - важен елемент за живият организъм, в базата на ДНК. И, разбира се, в строежа на костната система. Можете да си го набавите например от рибните продукти.

Витамин Д - витамин, благоприятстващ калциевия синтез. Можете да си го набавите и чрез храната, но дори директното излагане на слънце ще помогне на кожата да го синтезира самостоятелно.

Това са основните градивни елементи. Приемете и съвет: не прекалявайте! Приемът на минерали, особено от изкуствени източници и в прекалени количества може да има точно обратния ефект: да доведе до спиране на растежа. Старайте се да набавяте необходимия минимум, и то чрез храната , а не да търсите максимални дози! Храненето и начинът на живот могат да повлияят и негативно на растежа. Примери в тази насока са:

Безалкохолните напитки. Установено е, че честата употреба на някои безалкохолни води до намалена резорбция на калций в костите, оттам намален растеж и редуцирана и податлива костна маса.

Алкохолът: липсват изследвания при деца, но при възрастни е установено, че той подпомага остеопорозата (разграждане на костите). Съветваме да го избягвате.

Тютюнът: пряка връзка не е доказана, но се счита, че пушенето активизира някои катаболни хормони, които пречат на градежа на костната маса в цялост.

И така, да обобщим: Основата за Вашия растеж е растежът на костната система. Най-вероятно е да успеете да му повлияете активно в юношеска възраст, до 20 години. Начините на влияние са посредством спорт без тежки физически натоварвания, правилно хранене и избягване на всякакви вредни влияния, като тютюнопушене, алкохол и други. В тази възраст Вашето тяло е твърде активно хормонално и само направлява растежа Ви, от вас се очаква само да му помогнете.

Дори и да сте преминал тази възраст, не бива да се отчайвате. Все още има какво да постигнете. Дори и вече да не успявате да растете, работата в полза на растежа на костите на Вашето тяло е инвестиция, която ще ви помогне да избегнете вредните и деградивни изменения на скелета с времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До автора, повярвай ми, не знаеш какъв минус е да си много висок!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте! Аз също имам проблем с височината, и то сериозен: на 17 години съм и съм 170 см. Разгледах някои форуми, където препоръчват за такива, като мен рибено масло. Като гледам не е никак скъпо, но въпросът ми е има ли изобщо някакъв ефект? Заслужава ли си да се пробва? Някой би ли могъл да сподели какъв е резултатът за определен период от време?

Редактирано от web001 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти си само на 12 години,а се расте до 25!Щом родителите ти са високи,имаш шанс да достигнеш ръста им,дори да го надхвърлиш.Някои хора порастват изведнъж - мой познат за едно лято порастна с 20 см!

Взимай си рибеното масло,витамините,храни се правилно,спортувай и имай търпение.Ще порастнеш!:conversation:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми за мене най - доброто решение е сок от моркови... ама не тия дето ги продават по магазините в стъклени бутилки, а истински собственоръчно изцидени. Даже ако имате баби и дядовци по селата си вземете от тях морковите. Стържете ги на рендето или ги кълцайте в чопъра на най - ситно ( или там каквито резачки имате ) и после си ги изцеждате през тензух или неква марля! Седмично по не повече от 3 чаши от 200 грама, защото предозирането винаги води до лощи последици... Морковите помагат много и за зрението, а наскоро с тия компютри дето такива кат мене киснем по много часове са много полезни. Та тейде пийте сок от моркови и ако имате възможност го комбинирайте със баскетбол... нямам предвид самата игра на баскетбол ( на мене специално ми е скучна и предпочитам футбола )...застанете под коша и наблягайте на вкарване на кош с лява или дясна ръка с отскок... така мусколите се разтягат най добре. Ми тва е според мен така ще излъжете гените с поне 12-15 санта :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи аз съм на 14 години и сам висок 1.47 ... да знам сигурно ще се смеете , но това е супер гадно и ...помогнете :angry:

Редактирано от scrable (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баскетбол и всеки спорт свързан със скачане, но да знаеш тука не е болница и ние не сме лекари. Отиди при личния си доктор да видиш той какво ще ти каже

Редактирано от h0us3_m4n1a (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи аз съм на 14 години и сам висок 1.47 ... да знам сигурно ще се смеете , но това е супер гадно и ...помогнете :angry:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=146633&st=0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тренирай,както те съветват хората,но тренирай серизно,а не по 4-5h на седмица.Човек расте до 25-тата година,като някой израстват по-рано,други по-късно. Още от 1 клас родителите ме записаха на плуване,и до 8-9 клас бях запетайка.Сега съм 178,но при всеки е различно.Спортът определено помага. Пред компютъра няма да станеш по-висок :)

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на 16 години и съм висок 1.60 кажете на мен как да стана по-висок пробвах с БИРЕНА МАЯ помогна ми с 4,5 санта искам да стана поне 1.70 играя баскетбол от 2 години играя и футбол слаб съм и нисък винаги се конплексирам връстниците ми са с 2глави по високи какво да направя :С

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По отношение на това дали спортът може да помогне да станете по-високи-едва ли.Просто ви прави по-здрави, по-съразмерни с издължени групи мускули.Отнася се за всеки спорт.

На 21 февруари 1966 г. в Балтимор, Мериленд е роден Тайрън Къртис “Мъгси” Богс – най ниският баскетболист в историята на Националната Баскетболна Асоциация (НБА). Висок е само 1.60 м. и тежи 62 кг. Играе 14 сезона в НБА в Уошингтън Булетс, Шарлът Хорнетс, Голдън Стейт Уориърс и Торонто Раптърс......

Щеше да е пораснал не мислите ли? По принцип,треньорите избират децата по генетичните им дадености,върху, които надграждат.Така че ориентирайте се по родителите си./плюс,минус 10 см./

Синът ми израсна 28см между 14 и 15 си година, в резултат-3 счупвания на ръка,с операции и 9 месеца с железа в нея./при абсолютно нормални нива на калций и фосфор/На 19 е с ръст 187см.Племенник,който на 16г. е с ръст 162см, на 20г. е 182см.,по-плавното израсване при него е съпроводено с по-добре развита фигура/не е като самоходна тояга/.Отбелязвам,че никой от тях не се е занимавал сериозно със спорт.

За рибеното масло и бирената мая-внимателно.Много популярни и приемани едва ли не за безвредни,но няма такова нещо.Всичко приемано допълнително, трябва да се проследява,а и няма реално доказателство,че помагат.

Редактирано от Plqsak (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

....

Липсата на витамин D, който се съдържа в рибеното масло води до рахит при децата и остеомалация при възрастните.

Помагат до толкова, колкото да се поддържат нормални нива на витамин D.

Да помогнат на някого да "порастне" няма как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ти е да бьрзаш аз бях на 11години и бях някаде 155 и като започна този растеж станах 170+ така че ще пораснеш няма да се притесняваш.И не си мисли че другите като са по високи са нещо повече. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами само с операция може човек да стане по-висок :yanim:

Или ако намери някой приятел които да му счупи и двете капачки и пак ще порасне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...