Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за шофьорска книжка

Препоръчан отговор

Здравейте,

аз съм варненски гражданин - роден съм тук и по постоянно местожителство отново се водя, че съм гражданин на гр. Варна. Там е работата, че съм живял в Русе и там карах преди години шофьорските си курсове и съответно оттам ми беше издадена шофьорската книжка.

Въпроса ми е дали може да ми бъде преиздадена от МВР Варна и съответно когато имам някаква административна работа с КАТ да ходя до съответния КАТ Варна, а не до Русе?

Лек ден на всички.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

изтекла ти е книжката, предполагам, нали 2000година беше смяната на документите.

Доколкото знам където ти е адресната регистрация по лична карта отиваш в съответното районно управление на МВР, подаваш си искането за пре/издаване на книжката плащаш си таксата и си я взимаш след 2 седмици или там за колкото платиш.

За да не отварям нова тема имам и аз един въпрос за книжка. Моята си подаде заявление в КАТ на 28ми януари и я пусна за 10 (календарни) дни дали в петък(05.02) ще е готова???? иначе понеделник(08.02) е 10тия ден.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

изтекла ти е книжката, предполагам, нали 2000година беше смяната на документите.

Доколкото знам където ти е адресната регистрация по лична карта отиваш в съответното районно управление на МВР, подаваш си искането за пре/издаване на книжката плащаш си таксата и си я взимаш след 2 седмици или там за колкото платиш.

За да не отварям нова тема имам и аз един въпрос за книжка. Моята си подаде заявление в КАТ на 28ми януари и я пусна за 10 (календарни) дни дали в петък(05.02) ще е готова???? иначе понеделник(08.02) е 10тия ден.

Принципно стават по-бързо от крайният срок,но не можеш да се сърдиш,ако все още не е готова.

На съпругата ми,бе готова преди година и нещо,още на третият ден,но имаше срив в системата на КАТ,и трябваше да изчака още седмица,за да я отбележат и в компютъра...Тогава я дадоха чак.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами въпросът ми е принципен. Няма да я сменям все още. Значи по адресна регистрация, но не си сигурен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако по лична карта се водиш в един град няма как да стане да си изкараш книжка в друг(освен ако не си смениш адресната регистрация+ нова лична карта с новия ти настоящ адрес)тогава пък ще чакаш да ти е готова личната карта чак тогава се подават документите за шофьорска книжка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако по лична карта се водиш в един град няма как да стане да си изкараш книжка в друг(освен ако не си смениш адресната регистрация+ нова лична карта с новия ти настоящ адрес)тогава пък ще чакаш да ти е готова личната карта чак тогава се подават документите за шофьорска книжка.

Всичко ми е готово ... имам лична карта с настоящия адрес (постоянно местожителство на адрес в гр. Варна). Това ми е наред. Въпроса е шоф. книжка, която е издадена от МВР Русе дали може да се издаде от МВР Варна.

Редактирано от saketo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...

Виждам че има такава тема та и аз да попитам нещо:

На приятел му отнеха книжка преди година и половина със съдебно решение. Сега идва време да му я върнат и са му казали че ще му се издаде нова книжка с категорийте B,M, а той имаше C,C+E,D,D+E как може да си върне тези категорий.

не би трябвало да му земат ц и д, и е-тата, да си ги напише в заявлението, иначе да има впредвид че на книжката в номер 12 ще му пише че му е зимана, ако е за алкохол лошо, щото всеки пък като го спрът ще го карат да духа, ако е за точки пак е лошо щото ще му се правят.... лоша работа, той явно с това си вади хляба.

междудругото книжката за която писах си стана на 3тия ден и я взе, нищо че беше пуснала за 10, аз моята преди си я пуснах за 3 дни а си я взех на следващия ден

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че има такава тема та и аз да попитам нещо:

На приятел му отнеха книжка преди година и половина със съдебно решение. Сега идва време да му я върнат и са му казали че ще му се издаде нова книжка с категорийте B,M, а той имаше C,C+E,D,D+E как може да си върне тези категорий.

Това за първи път го чувам да ти вземат книжката и като ти я връщат да ти отнемат категории!!!

Най вероятно нещо не си разбрал , но пък в БГ всичко е възможно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам и аз: Шофьорската ми книжка изтича 10.2010г. При подаване на заявление за преиздаване искат ли пак медицинско? Само в КАТ ли се подава заявление за книжка или може и в Районното по местоживеене?

Редактирано от mitaka33 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам и аз: Шофьорската ми книжка изтича 10.2010г. При подаване на заявление за преиздаване искат ли пак медицинско? Само в КАТ ли се подава заявление за книжка или може и в Районното по местоживеене?

Мисля, че искат отново медицинско, защото е със срок от 6 м.

А това знаеш ли го:

С шест месеца се удължава валидността на свидетелствата за управление на МПС, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Промяната важи за всички свидетелства, чийто срок на валидност изтича през 2010 година. Срокът на валидност на свидетелствата за управление на моторно превозно средство, с изтичащ срок през настоящата година, се удължава с шест месеца.

Това е записано в параграф 21б от Закона за българските лични документи. За срока на удължаването шофьорската книжка е валидна само на територията на страната.

Друго нововъдение е възможността да се издават шофьорски книжки едновременно с другите документи в районните управления на МВР, а не в КАТ, както беше досега, което ще спести една от досегашните процедури.

За да си сигурен, можеш да звъннеш в твоето РУ на МВР по местоживеене и да попиташ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Свидетелства за управление на МПС

Подаването на документи за издаване на СУМПС става само лично !

Ако при подаване на документи за издаване на свидетелство за управление на МПС, са минали повече от 06 месеца от издаването на последния документ за самоличност, е необходимо да се попълни "Заявление за издаване на документ за самоличност" с поставена на него актуална снимка / направена до шест месеца преди подаването на заявлението.

1. За издаване на свидетелство за управление на МПС, поради изтичане срока на валидност, подмяна на стар образец с нов или промяна в данните на водача:

документ за самоличност по ЗБДС;

документ за платена такса - заплаща се в ОПП-СДП

или в банките и банковите клонове, обслужващи СДП и РПУ;

карта за медицински преглед на водач на МПС или протокол от Транспортна областна лекарска ескпертна комисия /ТОЛЕК/ или Транспортна централна комисия /ТЦЛЕК/;

старото свидетелство за управление на МПС;

квитанция за дължими платени глоби по ЗДВП.

2. За първоначално издаване на свидетелство за управление на МПС:

документ за платена такса;

карта за медицински преглед на водач на МПС или протокол от ТОЛЕК* или ТЦЛЕК*;

удостоверение за завършен курс по обучение за водач на МПС;

удостоверение за завършен курс за долекарска помощ от БЧК;

удостоверение за психологическа годност /за категории С, Д, Ттм и Ттб/;

квитанция за дължими платени глоби по ЗДВП / ако има нарушения /;

Диплом /оригинал и копие / за завършено основно, средно или висше образование ;.

3. За издаване на свидетелство на МПС при придобита

нова категория

карта за медицински преглед на водач на МПС или протокол от ТОЛЕК* или ТЦЛЕК*;

удостоверение

за психологическа годност /за категории ;С, Д, Тм

и Тб/;

старото свидетелство за управление на МПС.

свидетелство за завършено основно образование.

4. За издаване на дубликат на свидетелство

за управление на МПС /при повреждане, унищожаване, загубване или кражба на оригинала/

декларация по образец;

служебна бележка от МВР - в установените от ЗБДС случаи.

/при загубване на свидетелство за управление от новият образец, водача подлежи на санция съгласно ЗБДС/

При издаване на свидетелство за управление на МПС се издава и нов контролен талон, който може да бъде заплатен на касата в ОПП-СДП.

Медицинският преглед на водачите и на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС от категория "М", "А", "В", "В+Е", "Ткт", обхваща само установяване състоянието на зрението.

top.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 6 години по-късно...

И аз искам да попитам - моята книжка изтича Юли месец , но нямам възможност да се прибера тогава ( в Германия съм) , мога ли да си я сменя май месец?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един малко глупав въпрос и от мен. След няколко месеца ми изтича книжката (края на август). При подаване на документи за подновяване, все още ли се изисква да се носи паспортна снимка или ползват тази, за личната карта? Да не говорим, че и тя ми е правена преди около 5-6 години. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, angelovarna написа:

Един малко глупав въпрос и от мен. След няколко месеца ми изтича книжката (края на август). При подаване на документи за подновяване, все още ли се изисква да се носи паспортна снимка или ползват тази, за личната карта? Да не говорим, че и тя ми е правена преди около 5-6 години. 

Не. Трябва ти медицинско. Снимката ще ти я вземат от старата книжка или ще ти направят нова на място. Поне при мен беше така. Поднових я преди 2 месеца.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията. Виждам, че си от Плевен. 
Не уточних по-горе, че ме интересува как стават нещата за във Варна (трето РПУ). Паспортната служба в това РПУ е модернизирана - снимат те на място, свалят отпечатъци и можеш да платиш с карта. Обаче за СУМПС трябва да минеш през парадния вход на сградата, където нещата са от...откакто е построена сградата: с карта не можеш да платиш, плаща се на гише на банка, което преди беше директно срещу входа, снимки на място не правят.
Затова и ме интересува въпроса със снимката, тъй като чакането за подаване на документите отнема минимум 1 ден, а не ми се ще да губя два. 

Да не ви разправям какво е за отписване на кола от КАТ при смяна на собственост/отчисляване, както и чакането при регистрация на МПС. Почти всяко лято РПУ-то става звезда по родните телевизии. :)
През 2016г ми се наложи да мина през двете процедури - имах късмет и ми отне само 3 дни чакане. Посредниците за регистрация на МПС правят голям оборот, пререждайки се най-безцеремонно и ползвайки се с предимство, като са на "ти" с всеки от служителите там. Отделно, при запитване, защо е толкова мудна процедурата по регистрация, становището на началника бе: нямаме достатъчно щат. Успяват да обработят по около 80 автомобила на ден, при три канала, от които работят два (третия е с по-специална функция). Някакъв ад е от разкарване и опашки:
- вземате си набора документи доказващи покупката (договор, голям талон на колата, справка за данъци и каквото още можете да вземете);
- отивате до барачката до каналите да ви преведат договора;
- чакате между 1 и 3 часа да ви обработят документите и издадат документа, който ви трябва за преминаване бариерата към каналите. През това време трябва да има някой, който да ви мести колата напред, за да не бъдете пререден. Пререждания стават и иначе, и често има конфликти между шофьорите.
- на влизане в канала минава полицай да ви разпише документите;
- на канала вдигате капака на автомобила и минава представител на КАТ с една камера и лампичка да запише рамата и номера на двигателя. Ако пластината на номера на двигателя е ръждясала (купите ли кола нов внос - сте от "щастливците") ви връчват нещо като накривена отвертка, парче шкурка и ви карат да търкате; после пак идват и така докато стане номера;
- отивате и си плащате ЕКО таксата в банката, откъдето ако не си поискате сами документ + молба, няма да ви дадат и при офицера ще бъдете върнати за още 30минути чакане на гише на банката.
- чакате при кабинката на офицера да ви оформи пакета документи - отнема минимум час, може и повече. През това време е хубаво този ваш познат, който ви е местил колата в опашката да я прекара през валяците, където й се лепва лепенка за минат преглед и да я паркира на паркинга, при останалите чакащи за рег. номер.
- отивате на гишето да попълните други документи (за нови номера) и да предадете старите - чака се ред около 2-3 часа;
- от там ви пращат при гишето на банката да платите таксата за номерата;
- с платежното се връщате на гишето...но може да са ви попрередили леко... да си допишете документите;
- чакате да ви извикат за големия талон - отнема още около час.
- чакате да ви излезе номера на стелажа;
- като го видите (изкарват ги по няколко наведнъж), палите колата и провирайки се между другите отивате пак в сградата да ви ги поставят.
- готово! Одисеята приключва, пожелавате си никога повече да не ви се налага да попадате на това място и се прибирате капнали от умора.

След пререждане и малко скандали, както и благодарение на удълженото работно време, и че се смилиха над мен (затвориха точно преди да ми излезе номера) успях да мина за 1 ден, като бях на място от 7:40, а си тръгнах в 18:30. :)

Стана така че я продадох нея кола след няколко месеца, но още ми държи влага регистрацията. За новата вече се погрижиха от дилърството. Като и те ми споделиха, че едва са минали в рамките на деня.
В същото време в Англия смяната на талона за автомобила например става по пощата. 

ПП. Съжалявам за отклонението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 година по-късно...

Здравейте изкам да попитам карх шофьорските курсове в София имам времено жителство в софия .И дали мога да си извада книшката от тук къто по лична карта е Плевенска област

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване