Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

dimadoctor

Една "чудесна" новина

Препоръчан отговор

7000 българи умират годишно след лекарски грешки

17 февруари 2010 / News.dir.bg

Около 7000 пациенти годишно стават жертва на допуснати медицински грешки в България.

Това каза на дискусия за болничната помощ в парламента Мина Попова от Министерството на здравеопазването по време на дискусия за здравеопазването, провела се в парламента, предаде „Фокус”. Данните са от изследване на Световната банка, проведено през 2008 г. по поръчка на Здравната каса.

Според друго проучване 66% от българите се страхуват от допускане на медицински грешки по време на болничното им лечение. Доверие в стоматологията имат 37% от анкетираните. Доверие в лекарите имат 35% от анкетираните, а в другия медицински персонал – 33%.

Трето изследване в България от 2007 г. показва, че около 18% от българите смятат, че са пострадали от неправилна диагноза, а 5 на сто мислят, че са претърпели неправилно оперативно лечение.

Доклад от 2008 г. за страните от ЕС сочи, че при 7,5 - 16,7% от хоспитализациите на пациентите се стига до инциденти. При всеки трети от тези случаи се стига до смърт. Един на всеки 20 хоспитализирани пациенти страда от инфекции, свързани с медицинско обслужване. Всеки четвърти българин влиза поне веднъж годишно в болница, обяви директорът на Националния център по здравна информация доц. Християн Грива, цитиран от БНР. По думите му - на всеки 100 болнични легла у нас се падат по 28 лекари.

За сравнение в Испания този брой е над 100, а в Холандия – 80. През последните години броят на медицинските сестри у нас значително намалява, като в момента е 421 на 100 000 души население. Средният брой за страните от ЕС е 745 сестри, а най-много са в Ирландия и Холандия – над 1500.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потресен съм направо .

Знаех че сме много зле , но в числа направо сме закопани .

Хубаво че не съм ходил на лекар от близо 10год . Надявам се няма и да ходя . Дай боже на адаша здраве .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според официалната статистика в САЩ годишно умират 80 000 души от лекарски грешки,така че споко!Не е наш патент лекарската грешка....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятай на глава от населението! Мой приятел, за малко да си отиде заради грешка в предписаната дозировка. Имам позната аптекарка, която твърди, че масово се бъркат дозировките на предписаните лекарства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо е така ?

на всеки 100 болнични легла у нас се падат по 28 лекари.

За сравнение в Испания този брой е над 100, а в Холандия – 80.

През последните години броят на медицинските сестри у нас значително намалява, като в момента е 421 на 100 000 души население. Средният брой за страните от ЕС е 745 сестри, а най-много са в Ирландия и Холандия – над 1500.

Тоест - у нас сестрите са два пъти по-малко от средния брой за ЕС, а спрямо Холандия и Иралндия - 3 пъти по-малко.

За какво качество да говорим и какви грижи искате ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо е така ?

...........................................................................................................................................

Тоест - у нас сестрите са два пъти по-малко от средния брой за ЕС, а спрямо Холандия и Иралндия - 3 пъти по-малко.

За какво качество да говорим и какви грижи искате ?

Има и още нещо:

Трето изследване в България от 2007 г. показва, че около 18% от българите смятат, че са пострадали от неправилна диагноза, а 5 на сто мислят, че са претърпели неправилно оперативно лечение.

Т.е. ,почти всеки пети се смята за по-добър диагностик от доктора си,а всеки двадесети от оперираните - за по-добър оператор от хирурга си!

Редактирано от ivo464 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и още нещо:

Т.е. ,почти всеки пети се смята за по-добър диагностик от доктора си,а всеки двадесети от оперираните - за по-добър оператор от хирурга си!

Ахам :rolleyes:

Това, освен заплащането на труда, кара колегите да отиват в чужбина - неуважението към труда ти , към образованието и неглижирането на професията.

Щом пациентът смята, че не го лекуват правилно -да си се лекува сам.Заради това и кадърните лекари заминаха в чужбина, където като се каже "лекар" - всички се отнасят с уважение към теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Tricho и ivo464, ако знаете колко сте прави...Публикувах този пост, защото ми беше интересно какви коментари ще предизвика. Общо взето, бяха очакваните, макар и не толкова гнусни и злобни както в dir.bg, там почти всеки пост бълваше проклятия и ругатни към алчните некадърни глупаци, които нищо не разбират от медицина.

За мен най-съществената част от информацията беше, че самите пациенти определят диагнозата си като грешна. Изводът изобщо не е нов, в България всеки разбира от медицина и футбол. Не казвам, че няма грешки, безгрешни хора няма. Но тази цифра ми се струва абсолютно нереална. По груби сметки за година в България умират около 100 000 души. Не мога да се съглася, че 15% от тях загиват само и единствено по вина на колеги! Но ако са се взимали предвид само мненията на пациенти и техни роднини- това е очаквано. Достатъчно е само да се погледне другата статистика- САМО 35% вярват на лекарите, 18% от пациентите сами си поставят диагноза, различна с тази на лекарите.

Здравеопазването в България е лошо, но чак да е опасно за здравето...А всички плюещи по лекарите си знаят само едно- " само пари искат, а пък са некадърни!" Да, искат пари, с какво се живее в днешно време? Никой обаче не иска да си даде сметка, че парите на лекарите НИКОГА не са били много, така че всеки започва да работи и дава най-доброто от себе си срещу мизерно заплащане. Но никой не оценява точно това, а започва да кълне, когато на същият този лекар му писне и започне да иска нерегламентирано пари, за да може да живее малко по-добре от сервитьор например.

Относно некадърността...Ами навсякъде има некадърници и гадове, лошото е, че в лекарската професия това се открива много бързо и по много неприятен начин. От друга страна, виждал съм да грешат и колеги, които са изключително способни и знаещи. Ами винаги може да се случи, кой не греши...Но в повечето смъртни случаи, на които съм бил свидетел или пък на мои пациенти причината за смъртта е била или късно потърсена помощ, или в тежко заболяване или травма, завършващо за съжаление фатално при всички случаи. Но хората често отказват да приемат това и непременно искат някой да е виновен. А кой е най-логично да е виновен? Ами некадърният алчен доктор, естествено! А ако примерно лекарят е направил малко чудо и е спасил някого, оперативно или не, в много случаи пациентът си отива даже без да каже "благодаря" или дори "довиждане"!

Проблемът е в обществената нагласа и възприемането на медиците като обслужващ персонал. Никой не уважава труда, усилията и знанията на лекарите, напротив, всеки си мисли, че разбира повече. Когато това нещо се промени- ще се вдигне и качеството на медицинското обслужване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега е 2010 год., не 2000 много неща са променени. Нямам страх да ходя на лекари и просто съм си добре и като ида на личната не ми се чака една голяма опашка, която ми напомня как едно време чаках за хляб пред фурната. :ph34r: Инак имам ли някаква болежка спокойно отивам при личната, без никакво притеснение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм, че има некадърни лекари (защото съм попадала на такива), но има и много добри професионалисти. Не ме е страх да ходя на лекар, напротив - в момента, в който имам нужда от него съм там. Не трябва само да се плюят и ругаят, защото ако не са те смъртните случи ще са доста повече...

Редактирано от SeismiC (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както повечето ми приятели и приятелки от форума знаят , прекарах 20 дена в болницата тази година ... във Върна ... болница " Света Марина " ... да Ви кажа попаднах на добри хора , и в двата смисала на думата , като специалисти и като хора . Супер отношение към мен ... с разбиране ... бях очарован от отношението им ... ! Вярно че хората не разполагаха с условия за това което сме гледали по филмите НО отношението е важно ! Вярвам че ако към всеки е така ... ще се променят нещата !

П.П. Сега знам че ще чуя приказки за финикииски знаци ... е нямаше допълнително плащане ... просто хората си бяха културни !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекарски грешки е имало винаги,просто не им се е давало гласност.Когато моята баба умираше в една болница,сестрата беше сгрешила и даваше нейното лекарство на жената от съседното легло,чието заболяване не позволяваше прием на този медикамент.На оплакванията че и е зле,неизменно отговаряха,че лекарството е силнодействащо и ще трябва да потърпи,докато свикне с него.Добре че една млада лекарка разкри грешката!

Личният ми лекар е способен и внимателен - избрах го без чужди препоръки и съм доволна.Некадърници има във всички професии!По-скоро за лекарските грешки в днешно време е виновна системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

медицината като наука след като се превърна в придатък на фармацевтичните компании се промени в религия където купуването на индулгенции се превърна в купуване на лекарства а докторите се превърнаха в жреци на новата църква които повтарят наученото в МА като мантра

и това не е само у нас ами е обхванало цял свят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм, че има некадърни лекари (защото съм попадала на такива), но има и много добри професионалисти. Не ме е страх да ходя на лекар, напротив - в момента, в който имам нужда от него съм там. Не трябва само да се плюят и ругаят, защото ако не са те смъртните случи ще са доста повече...

Права си напълно и аз съм на същото мнение :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема не е в лекарските грешки, всеки може да сгреши и често се усещат навреме. Аз подивях преди няма и месец баща ми беше за почти 3 седмици в Пирогов. Този тъй прехвален институт е свърталище н змии и гущерите. Сестрите завиждат на лекарите, че взимат по-големи заплати и се оплакват, че те вършат черната работа. Да бе, ам като си учила толкова - толкова ще получаваш, а и не носиш отговорността, която носи доктора, нали?! И съответно се води подмолна война от която страдат пациентите. Няма да се учудя, че ако поне половината от починалите там са в резултат от "сестринските грижи". Лекаря се бори да те опази жив, а сестрата след това само гледа как да те затрие за да злепостави лекаря. Цялата ни история доста се разшумя и за съжаление получихме потвърждение, че нещата седят точно така. Как може да допуснеш едно такова озлобено същество да се "грижи" за болни и неосъзнаващи се в момента пациенти. Да позволиш тяхните грубиянски методи за поддръжка на "хигиена и стерилност, превързване" да увеличават страданията на човек, който и без това не знае на кой свят е от болка!

Затова свястните ни сестри бягат в чужбина, само плявата и боклука остава за нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаме избор, DeadSmurf.

Просто читави сестри вече не останаха в България - всички избягаха в чужбина.Тези , от тези, които са тук единици са тези, които наистина искат да се грижат за болните.Болшинството са точно такива, каквито си видяла в "Пирогов".

Опитваме се само да не вредят много на болните и да не ги доуморят ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Две неща не искам да ми се случват в този живот и за съжаление и двете са неизбежни - лекар и адвокат. Няма да ви казвам, как ги обичам и двете професии - това са най-честните, най-добрите, най-човечните хора, но предпочитам да не им попадам в ръцете.

Да сте чували скоро случаи на осъдени адвокати или лекари за лекарска грешка? Няма и да чуете.

п.п. Не ми е никак странно, че за предния ми пост в тази тема бях "награден" с два минуса от двама лекари в нашия форум. Колеги (форумни), аз за вас нищо лошо не казвам, дори много ви уважавам и двамата. Нека обаче не си затваряме очите, че едни от най-корумпираните професии и където се вършат най-мръснишките работи е точно лекарската.

п.п. личното ни мнение е на основа на някакво лично преживяване, не един или два пъти.

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се :)

Ето аз направо се къпя в пари, построил съм си и хотел край морето, карам Майбах, и почивам в Малибу.Всяка нощ съм в Син сити, където пъхам пачки в пазвите на момичетата.

И всичко това съм постигнал единствено и само от корумпираната си професия, разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се :cool:

Ето аз направо се къпя в пари, построил съм си и хотел край морето, карам Майбах, и почивам в Малибу.Всяка нощ съм в Син сити, където пъхам пачки в пазвите на момичетата.

И всичко това съм постигнал единствено и само от корумпираната си професия, разбира се.

Абе знаех си аз, Трихо, че и твоята не е много чиста и законна :P !Няма лошо, само в Син Сити не бих стъпил никога, ако ме разбираш...

Djagi, аз също с огромно съжаление признавам, че съсловието ни е много зле. Много лекари са корумпирани, вярно е, както и това, че професионалната квалификация и умения често са под необходимото ниво. Не искам да ги оправдавам, но за част от тях съм сигурен, че просто им е писнало да се стараят и да се раздават, а насреща да получават само смешни парички, псувни от всезнаещи пациенти и техни близки, понякога без вина бой и най-лошото- всеобщо обществено неодобрение и пренебрежение. Дори и да не си искал да кажеш/напишеш нещо лично против мен, явно е прозвучало точно така.

Аз самият пожелавам на приятели и познати да не се търсим по работа, защото знам какво е....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се :)

Пак ще кажа, че има страхотни хора с тази професия и според мен си един от тях. Съжалявам, аз имам и добри и лоши впечатления, но когато са лоши, те м/би по-добре изобщо да не коментирам. Лека вечер на всички! :beer:

... Дори и да не си искал да кажеш/напишеш нещо лично против мен, явно е прозвучало точно така.

Не, разбира се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...