Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Защо Линукс не е моята операционна система!

Препоръчан отговор

Нещо не ми е ясна тази тема... Щом не харесваш нещо, щом не покрива изискванията ти (било то работни, естетически или други), просто не го ползвай. Няма идеална ОС, която да се хареса на всеки и да покрива всякакви изисквания. Както няма идеален автомобил, идеален телефон, идеална жена. Със същия успех можеш да пуснеш тема "Защо Ауди не е моя автомобил".

По темата за Линукс. Личното ми мнение е, че Убунту наистина е сравнително приятелски настроено към новите потребители. С доста добър подбор на приложения след инсталация. Не пропускайте и голямата общност зад него. Та само на адрес http://ubuntuforums.org/ ще получиш отговор/помощ за всичко. А конкретно за гледане на DVD или слушане на МР3, не ми е понятно как не става. Та нали веднага след клик ти пише ясно и разбираемо, че няма нужните кодеци за целта и ти предлага изтегляне от нета? Т.е. желаният ефект се постига с един клик на мишката. Ако това е "трудно" и "неразбираемо"...

Аз лично не бих заложил на Убунту за сървър. По-скоро на Дебиан (Стейбъл или най-много Тестинг) или Слак, но при втория (въпреки, че винаги е бил пример за стабилност) се искат нерви и време за справяне със зависимости (ако ползваш готови пакети). Другия вариант при Слак е яко компилиране...

Е, зная че Убунту има Сървър Едишън, но не коментирам нещо, което не съм пробвал.

Като цяло за мен тази тема е безмислена. И аз не едит-вам код със Dreamweaver или Zend, а ползвам joe/mc под Линукс или Notepad++ под Уин. Но това означава ли, че трябва да пускам теми колко е зле Dreamweaver например?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 833
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Здравейте, исках просто в няколко изречения да обобщя защо не избрах Линукс за основна моя операционна система! Първо искам да вметна , че идеята за свободния софтуер ме грабна веднага щом разбрах з

Аре де, нали сте все готини хора събрани тук в този раздел? Защо всеки реагира като ужилен след като след като споменах един от най-големите недостатъци на любимото Ви ОС , а именно недостъпността му

Знаеш ли ,видях на колко си годинки и нямам какво да ти кажа,освен....Успех !

Публикувани изображения

Нещо не ми е ясна тази тема... Щом не харесваш нещо, щом не покрива изискванията ти (било то работни, естетически или други), просто не го ползвай.

Така е, но раздела се нуждае от кошче. Плюс това не е приятно да откриеш, примерно че хардуерът ти не поддържа Linux. Съвсем естествено, нещо трябва да убере кинетичната енергия.

http://www.xandros.com/products/desktop/ по въпроса за безплатното, 30 дена и иска активация и не е от вчера това

Най-масовия Linux за Desktop - Ubuntu, не се нуждае от активация. И не е от вчера това. Плюс дузина други.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.xandros.com/products/desktop/ по въпроса за безплатното, 30 дена и иска активация и не е от вчера това

Ти пък намери коя да дадеш за пример.

Има и доста други платени. И Red Hat, Novell, Mandriva, ..., имат продукти, за които се плаща.

А ако си чел внимателно форума или Wikipedia, сигурно знаеш, че имаше и Xandros OCE (Open Circulation Edition), която беше свободна за сваляне и употреба версия. Макар и да нямаше всички неща от платената версия, пак беше нещо.

Xandros може и да си е заслужавал парите навремето, но сега ми се струва безнадеждно остарял. В Distrowatch, наскоро, се чудеха дали да не го пишат "discontinued".

Eee PC-то беше пуснато с версия на това дистро и помогна на повече хора да видят що е то Linux, но аз ще запомня тази компания с това, че купи Linspire и съсипа едно много добро (за начинаещите) community дистро - Freespire.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Не ми се занимава да чета цялата тема.Искам да споделя моето мнение.

Вкъщи съм с 2 РС-та, та преди около 2 месеца бях твърдо решил 1-то да е с Линукс.Речено-сторено, сложих Ubuntu 10.04, първото нещо на което се натъкнах бяха драйверите за видео картата, тъй като е старичка е спряна от поддръжка от страна на ATi към Линукс.Изкарах още ден-два с Убутну, като цяло доста голяма философия беше да се инсталира приложение, то не бяха терминали, не бяха sudo-ве и още купища команди.След няколко дни ме съветваха да си сложа Mandriva, уж била по-удобна от Убунту, по-лесна за работа, а и поддържала драйвера за видеото ми.Инсталирах я, разликите не бяха особенни, изкарах около месец с въпросната Mandriva, докато не дойде деня в който просто си казах 'край на мъките' и си сложих ХР.

Незная как стоят нещата в другите дистрибуции, но двете които пробвах, просто са прекалено усложнени, за да може нормален потребител да работи с тях.Лично за мен, от 2000-та имам РС от тогава не съм работил с Линукс, може би прекалено много съм свикнал с начина по който Microsoft разработват операционната си система и в Линукс търся черти на Уиндоус.

Все още не съм се отказал от Линукс де, мисля да пробвам PSLinuxOS :)

ПС: Сещам се за един пример.Когато Skype пуснаха v4, а всички бяха свикнали с v3.8 и се изговориха толкова много негативизми колко по-гадна била версия 4.Не мисля, че проблема беше във версията, а в това че всички бяха свикнали с 3.8.

Поздрави :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще е тъпо да търся проблема в Убунту, едва ли ОС ще е виновна за стария ми хардуер, имах предвид, че видео картата не се поддържа точно в Убунту.Проблема не е толкова сериозен тъй като не използвам 3D приложения, а Убунту има някакви default драйвери които вършат що-годе работа.

ASUS A9550 е видео картата.

ПС: Skype версията за Линукс е просто отвратителна, сега се сетих.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, искане обосновки защо не харесвам Линукс. Ще ви напиша моите след като съм се насилвал да работя под Линукс и съм се изнервял до крайност от много неща. След влизането в системата, първото чувство е безпомощност, не владееш положението, всичко е чуждо, враждебно и не на мястото, където очакваш да бъде. Търсиш "Линукс Експлорер" - няма....отваря ти се някакъв браузър, който и за интернет става и върши някаква такава работа. Гледаш папки с предимно трибуквени надписи, които нищо не ти говорят и се чудиш къде си. Няма я позната ти до болка стройна файлова система на Уиндоус-а, не можеш да кажеш къде са ти дисковете и колко са пълни, къде какво има инсталирано. С триста мъки някъде из папките намираш нещо, което трябва да ти е DVD ROM-а, обаче....слагаш диск, нищо не става. Трябва монтиране, като свършиш - демонтиране. Не знам какви са тия дивотий, не може ли просто да тръгне и да го ползваш без тия усложнение. Искаш да инсталираш нещо. Ако си налучкал правилния архивен пакет според дистрибуцията ти и ако по някаква случайност си пуснал да се инсталира, добре. Молиш се всичко да мине гладко и да не поиска нещо допълнително, което се случва доста често и е свързано с команди в конзолата, които....извинявайте, ама....не сме програмисти. Да си конфигурираш и пуснеш интернета - забрави, освен ако не ползваш виртуален Линукс и отдолу Уиндоус-а си е свършил работата. А пък да направиш успешно мрежа с други РС-та - мисия невъзможна. Има още хиляди такива примери навсякъде където бръкнеш. Тези са на първо четене. И затова моето мнение е: Линукс - не, благодаря! Хората много правилно са казали, че "безплатен обяд няма", т.е. не плащаш нищо, но и не получаваш нищо, а всичко хубаво и качествено е скъпо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще е тъпо да търся проблема в Убунту, едва ли ОС ще е виновна за стария ми хардуер, имах предвид, че видео картата не се поддържа точно в Убунту.Проблема не е толкова сериозен тъй като не използвам 3D приложения, а Убунту има някакви default драйвери които вършат що-годе работа.

Сега, първо се регистрирай в някой от форумите на Убунту , постави си въпросите и съм сигурен , че ще намериш най-доброто решение. Основната грешка при ползването на линукс според мен е че при първия проблем веднага се казва - скапана система, отврат и т.н., търсят се решения по Уиндоуски начин, но то не става и не става.Между другото защо не пробваш по-старо дистро на Убунту , което поддържа твоя хардуер, все пак ХР е почти на 10 години вече и е нормално да има драйвери като за теб. mario1961, казаното важи и за теб, регистрирай се в някой Убунту форум, попитай, пък после критикувай.

Редактирано от crazyfrog (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега, първо се регистрирай в някой от форумите на Убунту , постави си въпросите и съм сигурен , че ще намериш най-доброто решение. Основната грешка при ползването на линукс според мен е че при първия проблем веднага се казва - скапана система, отврат и т.н., търсят се решения по Уиндоуски начин, но то не става и не става.Между другото защо не пробваш по-старо дистро на Убунту , което поддържа твоя хардуер, все пак ХР е почти на 10 години вече и е нормално да има драйвери като за теб. mario1961, казаното важи и за теб, регистрирай се в някой Убунту форум, попитай, пък после критикувай.

Не си ме разбрал,нямам за цел да критикувам, не зная къде я виждаш тая критика.Ако инсталирам Убунту, на по-нова машина няма да имам проблеми с драйвери и глупости.Регистриран съм във форум, не е конкретно във форума на Убунту, но е в друг, бг сайт за линукс.Задавал съм си въпросите, получавал съм и отговори.mario1961 го каза много точно "Хората много правилно са казали, че "безплатен обяд няма", т.е. не плащаш нищо, но и не получаваш нищо, а всичко хубаво и качествено е скъпо."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

проблема не ти е в убунту ами във видеокартата - ати е, а тия малоумници явно хабер си нямат как да си подкарат картите под линукс (така че какъвто и линук да сложиш това е положението, даже с ново ати ще е по зле - ати са М$ гъзоблизци), нвидиа още от времето на рива тнт нямат проблеми с линукса...

п.с. версията на скайп за линукс е най добрата - няма реклами, няма линкове, няма ибей и други глупости...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, искане обосновки защо не харесвам Линукс. Ще ви напиша моите след като съм се насилвал да работя под Линукс и съм се изнервял до крайност от много неща. След влизането в системата, първото чувство е безпомощност, не владееш положението, всичко е чуждо, враждебно и не на мястото, където очакваш да бъде. Търсиш "Линукс Експлорер" - няма....отваря ти се някакъв браузър, който и за интернет става и върши някаква такава работа. Гледаш папки с предимно трибуквени надписи, които нищо не ти говорят и се чудиш къде си. Няма я позната ти до болка стройна файлова система на Уиндоус-а, не можеш да кажеш къде са ти дисковете и колко са пълни, къде какво има инсталирано. С триста мъки някъде из папките намираш нещо, което трябва да ти е DVD ROM-а, обаче....слагаш диск, нищо не става. Трябва монтиране, като свършиш - демонтиране. Не знам какви са тия дивотий, не може ли просто да тръгне и да го ползваш без тия усложнение. Искаш да инсталираш нещо. Ако си налучкал правилния архивен пакет според дистрибуцията ти и ако по някаква случайност си пуснал да се инсталира, добре. Молиш се всичко да мине гладко и да не поиска нещо допълнително, което се случва доста често и е свързано с команди в конзолата, които....извинявайте, ама....не сме програмисти. Да си конфигурираш и пуснеш интернета - забрави, освен ако не ползваш виртуален Линукс и отдолу Уиндоус-а си е свършил работата. А пък да направиш успешно мрежа с други РС-та - мисия невъзможна. Има още хиляди такива примери навсякъде където бръкнеш. Тези са на първо четене. И затова моето мнение е: Линукс - не, благодаря! Хората много правилно са казали, че "безплатен обяд няма", т.е. не плащаш нищо, но и не получаваш нищо, а всичко хубаво и качествено е скъпо.

Напълно в рда на нещата е, когато попаднеш в нова, непозната обстановка, да гледаш като теле в телевизор. Естествено че ще ти е чуждо, враждебно и т.н. Ти какво очакваше, че GNU/Linux системите ще са пълно копие на това как изглежда Уиндоус и всичко ще е както там???? Много ми е интересно по каква логика една напълно различна операционна система от Уиндоус да изглежда както Уиндоус.

А пък когато се запознаваш примерно с някоя програма, която не познаваш, и нея ли обвиняваш че не става за нищо, понеже не можеш да се оправяш с нея ??

И тия небивалици от къде ги изкопа? Тея за нелогичната файлова система на Линукс и за нуждата от конзола да си монтираш оптичното устройство.

А пък за инсталирането да не говорим. Пълни глупости си надраскал. Трябвало е само малко да попрочетеш, за да научиш, че дистрибуциите имат едни програми, наречени пакетни мениджъри, с които програмите се инсталират и обновяват много по-удобно и бързо от колкото начина в Уиндоус.

И въобще, кво да говорим. То и аз избягвам да пускам автоматичната пералня, щото ме мързи да и прочета ръководството....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Огромна безпомощност и безсмисленост ме обзема като чета тая тема. Не е ли време да се прати в коша? Който има въпроси кое как става, има теми, нека пита там. "Безплатен обяд" в Гну/Линукс има, но трябва минимални усилия да се положат да се попрочете кое как става и да се даде нужното търпение да научиш нещо. Писнá ми да чета перверзно объркания морал и аргументи на хора, които защитават кучета, убили/нахапали хора, в 34343434 страници и хора, които искат и чакат всичко наготово от небето да им падне. Не става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опита ли да си компилираш ядро?

Не съм опитвал,незнам как се прави тази процедура.

Огромна безпомощност и безсмисленост ме обзема като чета тая тема. Не е ли време да се прати в коша? Който има въпроси кое как става, има теми, нека пита там. "Безплатен обяд" в Гну/Линукс има, но трябва минимални усилия да се положат да се попрочете кое как става и да се даде нужното търпение да научиш нещо. Писнá ми да чета перверзно объркания морал и аргументи на хора, които защитават кучета, убили/нахапали хора, в 34343434 страници и хора, които искат и чакат всичко наготово от небето да им падне. Не става.

Безмислен коментар,безмислен профил по добре се занимавай с нещо интересно,а не да пишеш излишни коментари и да се правиш на велик.

Не се заяждам с теб да не си помислиш това,напротив давам ти съвет за да можеш по този начин да не си разваляш репутацията в Калдата и да се изяваваш като малко детенце лишено от внимание избиващо леки комплекси. НИЩО ЛИЧНО

Посети InetJava - Първи стъпки Така няма да се занимаваш с глупости,а ще пишеш когато имаш нужда.

И моля ти се не ми отговаряй,не искам да се занимавам с тежката задача да чета безмислен коментар.

Свободно време нямам особено за теб :) :) :)

Редактирано от bssd (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно е вярно-абсолютн аглупост е тва със демонтирания,монтирания,кодецимползване на терминал пък най-мразя.Да ви мязам на програмист?ДОС времето мина...не можеш наведнъж да инсталирваш много програми,трябва да чакаш първата.Трябва да компилирваш някакви си работи и куп още глупости....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно е вярно-абсолютн аглупост е тва със демонтирания,монтирания,кодецимползване на терминал пък най-мразя.Да ви мязам на програмист?ДОС времето мина...не можеш наведнъж да инсталирваш много програми,трябва да чакаш първата.Трябва да компилирваш някакви си работи и куп още глупости....

Никой не те кара насила да ползваш линукс! Всеки има право на избор. Иначе глупост е само твоя пост, а не терминала.

А за дос времето само ше кажа че активно си ползвам в момента новия терминал на уиндоус сървър 2008 Р2, който е едно от готините му нововъведения. ;)

Редактирано от Progres (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип не влизам в малоумните спорове на MS/Linux fanboy-ченцата, тези глупости съм ги изживял преди години.

Огромната простотия на санчовците и тяхното самовеличаене че са успели да подкарат някакъв крайно-малоумен и ненужен софтуер/feature след седмица борба или пък са конфигурирали нескопосано нещо, което всеки човек с малко акъл в главата ще направи като хората....това си го знам.

Единствено ми направи впечатление (а и по принцип ми прави впечатление) е още по-голямата простотия и липса на аргументация, представена по авторитетен начин от уиндоус fanboy-ченцата.

Примерно някои неща ме хвърлят в потрес. Пичът обяснява в продължение на сума ти време как изказвал мнение на обикновен потребител, а не на човек, който разбира от операционни системи. И накрая обаче държи неговото мнение да се приема за компетентно. Добре де, и аз мога да си хваля Рено-то в продължение на сума ти време от гледна точка на това колко добре ми върши работа, това въобще не пречи да стана за смях.

Самото съществуване на тази тема е друг парадокс. Просто не мога да разбера смисъла. Прочетох внимателно два пъти първият пост. Каква точно е идеята, не успях да разбера. Един човек не успял поради някакви предимно субективни причини да премине на линукс и очевидно целта на поста е вината за това да си я споделят по равно и линукс потребителите, и самата операционна система. Странна работа. Защо по дяволите тоя човек си вярва, че някой се интересува от неговите преживявания? Аз примерно съм писал софтуер и за уиндоус, и за линукс, и по ирония на съдбата, за vxworks. Когато ми се е налагало, съм правил каквото са искали от мен, въпреки че някои неща са ми се виждали странни, други - нелогични, трети - абсурдни. Никога не съм ходил да нареждам операционната система, API-тата (между другото win32 api-то е ужасен кошмар в сравнение с всяка нормална POSIX-подобна операционна система), още по-малко пък потребителите й. Съжалявам, но обратното ми се вижда проява на простащина. Малко като онзи виц за Щирлиц, "А! ШИБАН ЛИНУКС!" - "А! ШИБАН ЩИРЛИЦ!" и т.н.

Да не говорим, че повечето аргументи от техническо естество са меко казано смешни, но за това бих могъл да изпиша поне толкова, колкото са изписали всички останали в тази тема преди мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип не влизам в малоумните спорове на MS/Linux fanboy-ченцата, тези глупости съм ги изживял преди години.

Огромната простотия на санчовците и тяхното самовеличаене че са успели да подкарат някакъв крайно-малоумен и ненужен софтуер/feature след седмица борба или пък са конфигурирали нескопосано нещо, което всеки човек с малко акъл в главата ще направи като хората....това си го знам.

Единствено ми направи впечатление (а и по принцип ми прави впечатление) е още по-голямата простотия и липса на аргументация, представена по авторитетен начин от уиндоус fanboy-ченцата.

Примерно някои неща ме хвърлят в потрес. Пичът обяснява в продължение на сума ти време как изказвал мнение на обикновен потребител, а не на човек, който разбира от операционни системи. И накрая обаче държи неговото мнение да се приема за компетентно. Добре де, и аз мога да си хваля Рено-то в продължение на сума ти време от гледна точка на това колко добре ми върши работа, това въобще не пречи да стана за смях.

Самото съществуване на тази тема е друг парадокс. Просто не мога да разбера смисъла. Прочетох внимателно два пъти първият пост. Каква точно е идеята, не успях да разбера. Един човек не успял поради някакви предимно субективни причини да премине на линукс и очевидно целта на поста е вината за това да си я споделят по равно и линукс потребителите, и самата операционна система. Странна работа. Защо по дяволите тоя човек си вярва, че някой се интересува от неговите преживявания? Аз примерно съм писал софтуер и за уиндоус, и за линукс, и по ирония на съдбата, за vxworks. Когато ми се е налагало, съм правил каквото са искали от мен, въпреки че някои неща са ми се виждали странни, други - нелогични, трети - абсурдни. Никога не съм ходил да нареждам операционната система, API-тата (между другото win32 api-то е ужасен кошмар в сравнение с всяка нормална POSIX-подобна операционна система), още по-малко пък потребителите й. Съжалявам, но обратното ми се вижда проява на простащина. Малко като онзи виц за Щирлиц, "А! ШИБАН ЛИНУКС!" - "А! ШИБАН ЩИРЛИЦ!" и т.н.

Да не говорим, че повечето аргументи от техническо естество са меко казано смешни, но за това бих могъл да изпиша поне толкова, колкото са изписали всички останали в тази тема преди мен.

Нали знаеш на калпавия какво му пречело.

За мен по-големия парадокс беше като пуснаха тази тема че е в раздел линукс но както и да е.

btw Би ли пояснил "между другото win32 api-то е ужасен кошмар в сравнение с всяка нормална POSIX-подобна операционна система"? Трудно ми е да ти повярвам. :)

и доколкото знам windows също е POSIX подобен както и повечето съвременни операционни системи.

Редактирано от Progres (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо win32 API-то е кошмар? Ми ето един пример, коя от следните функции трябва да ползвам, за да създам един messagebox:

MessageBox

MessageBoxA

MessageBoxExA

MessageBeep

?

И четирите вършат работа, едното било наследство от едно време, другото било леко окастрено, пък третото издавало и звук, егати парламата. Това е само един малък пример за пълната каша. Огромна част от функциите имат по няколко варианта, които малко се различават, част от тях са документирани зле, а понякога има просто недокументирани. И тази каша няма да се оправи, защото ще се счупи наличната база от изписан софтуер. Просто архитектурата е трябвало да се мисли като хората навремето. POSIX спецификациите се пишат от стандартизационни комитети, върху това се мисли не само от страна на една компания и такива проблеми има много рядко, защото изначално не се допуска да бъдат създавани.

Що се отнася до това доколко Windows е POSIX-compliant: ХАХАХА. С цел да докарат POSIX-съвместимост, windows ползва недоклатените unix services for windows или нещо от сорта. Това силно напомня на българска работа за отбиване на номера. Това има ужасно много проблеми - автентикационните функции не сработват добре с уиндоуските потребителски имена, работата с файловата система е забавна (case-insensitive, странно защо забранени символи например :wors:. Няма poll(), трябва да ползваш select(), който има ограничение от 1024 за FD_SETSIZE - демек един високопроизводителен сървър на практика няма как да се порт-не. Сокет функциите са орязани. ioctl() е свръх орязан откъм функционалност. POSIX-ките процеси са леко изолирани от останалите уиндоуски процеси - не могат да им пращат сигнали например. IPC-то понякога е ужасно бавно, примерно като ползваш UDS-и. А, да, няма 64-битови библиотеки и binaries. Има голямо значение коя уиндоус версия ползваш - примерно по-старите версии на Unix services глупостите нямат подръжка на елементарни неща като например POSIX threads. Някои неща ги има само в server и enterprise версиите. Мога да продължавам да изброявам недостатъците на това недоразумение SUA, но няма смисъл. Всеки път като чуя че Windows била POSIX-compliant система ми става доста смешно :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Избора е хубаво нещо! Набелязваш си някой метод, клас или библиотека и си действаш с него, а то нека има още 1000 такива.

Примерно ... има поне 5 начина за комуникация с бази данни. Аз съм си заплюл oledb и си пердаша с него.

Но позволи ми да не се съглася че всичко е манджа. Доста по-голяма ми се вижда при линукс където като решиш да правиш нещо винаги има поне по 5 различни но аналогични библиотеки, 4 от които са със съмнителен произход и липса на елементарна документация...

За сметка на това пък имаш достъп до всичкия сорс код на каквото и да е и можеш да си го персонализираш, да добавяш допълнителни функционалности и пр, в което се състои чара на опън сорс и всичко под gpl/gpl2.

С две думи всяка операционна система си има своите предимства и недостатъци, както от потребителска така и от програмна гледна точка. Според мен място за сравнение няма между тях камоли да ги класифицираме като по-добра и по-лоша.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е така, можеш да си избереш една библиотека и да си я ползваш, другите не ти пречат и не се налага да ги зареждаш. Докато системното API е съвсем друга бира - това че си избрал една от няколкото функции не означава, че другите не стоят заредени в паметта бидейки част от ядрото на операционната система. Това едно на ръка води до раздуване на memory footprint-а, две на ръка влияе негативно на производителността, защото винаги има разни quirks тук-таме колкото всичките да се нагодят, и трето на ръка има и съответните security импликации - колкото повече syscalls, толкова повече поренциални възможности някое от тях да е реализирано некадърно и да може да се експлойт-не, за да се сдобиеш с административни привилегии.

При линукс има друг голям проблем - packaging-а е кошмар - има различни дистрибуции, различни пакетни системи, различни виждания и философии, въпреки че съществуват неща като LSB, който никой не си дава труда да следва изцяло (ОК де, RedHat и SuSe като цяло доста се стараят). Примерно според LSB, линукс дистрибуциите трябва да ползват RPM пакетния формат - дебиан, както и други са им теглили една майна и си правят каквото си знаят. Според LSB, в линукс се ползва sysv инит система, но при слакуер и деривати са теглили една майна и ползват (поне според мен) доста неудобната BSD инит система. И т.н. и т.н. Да дистрибутираш софтуер за линукс, който да върви на много различни дистрибуции е зор - или трябва да пакетираш отделни пакети, или да дистрибутираш статично-свързани binaries. Последното не е толкова лесно, защото има условности, но примерно Skype или Opera съумяват някак си да го правят.

При уиндоус, има други проблеми - когато използваш различни версии на една и съща динамична библиотека става КОШМАР, въпреки че от 2000 нататък решиха да вземат някакви мерки по въпроса. В уиндоус няма пакетни системи и зависимости - в момента в който инсталираш нещо, което помазва някое DLL в windows/system32 става забава. Макар че поне малко се опитаха да решат тия неща, засега не са успели напълно.

Ако тегля една черта, бих казал, че линукс е по-подходяща платформа за разработване на софтуер. Да, няма удобни IDE-та и няма разни свински фреймуъркове като .NET, но имаш много голямо разнообразие от библиотеки, готов сорс, от който да вземаш примери и т.н. Освен което, наистина системното програмиране под линукс е по-просто поради простата причина, че системните API-та са доста по-изчистени, прости и елегантни.

От гледна точка на обикновен потребител, предполагам под уиндоус е по-добре, ако пиратстваш и не ти бърка в джоба. Най-малкото не ти се налага да се занимаваш с малоумни проблеми. Аз лично ползвам и уиндоус и линукс вкъщи, основно линукс, но на лаптопа имам виста и имам уиндоус на виртуални машини. За последните чистосърдечно си признавам че не съм плащал лицензи и се надявам да не ме бият много за което :D

Редактирано от blablabla (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При линукс има друг голям проблем - packaging-а е кошмар - има различни дистрибуции, различни пакетни системи, различни виждания и философии, въпреки че съществуват неща като LSB, който никой не си дава труда да следва изцяло (ОК де, RedHat и SuSe като цяло доста се стараят). Примерно според LSB, линукс дистрибуциите трябва да ползват RPM пакетния формат - дебиан, както и други са им теглили една майна и си правят каквото си знаят.

Проблем в някаква степен е за тези, които пакват, не и за потребителите. Поне в общия случай е така. Впрочем, много се радвам, че тази система се доказа с времето. При Windows се получава голямо предимство с еднотипността на софтуера, но то, по мое мнение, е изгодно само за тях и то когато не пипат нищо с години.

Много се радвам, че доста дистрибуции не ползват RPM. Като че ли имам алергия към него!

Ако тегля една черта, бих казал, че линукс е по-подходяща платформа за разработване на софтуер. Да, няма удобни IDE-та и няма разни свински фреймуъркове като .NET, но имаш много голямо разнообразие от библиотеки, готов сорс, от който да вземаш примери и т.н. Освен което, наистина системното програмиране под линукс е по-просто поради простата причина, че системните API-та са доста по-изчистени, прости и елегантни.

Това е, че повечето програмисти се занимават със системно програмиране, а има отчайваща нужда да се работи по графичния интерфейс.

В момента, в който започнат да се постигат успехи там, популярността на Linux ще скочи много.

От гледна точка на обикновен потребител, предполагам под уиндоус е по-добре, ако пиратстваш и не ти бърка в джоба. Най-малкото не ти се налага да се занимаваш с малоумни проблеми. Аз лично ползвам и уиндоус и линукс вкъщи, основно линукс, но на лаптопа имам виста и имам уиндоус на виртуални машини. За последните чистосърдечно си признавам че не съм плащал лицензи и се надявам да не ме бият много за което :ph34r:

Така е, особено ако иснталираш по две-три програми. И все пак Linux-а е бутикова стока, която изкушава с възможностите си.

Да не говорим, че основният конкурент е крайно несериозен. Не знам защо потребителите ну не осъзнават, че всичките им проблеми идват от грешното проектиране на Windows-a. Например, никога няма да се оттърват от вирусите, докато Windows е това, което е в момента.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не говорим, че основният конкурент е крайно несериозен. Не знам защо потребителите ну не осъзнават, че всичките им проблеми идват от грешното проектиране на Windows-a. Например, никога няма да се оттърват от вирусите, докато Windows е това, което е в момента.

Ти сам си дал отговора на това:

Това е, че повечето програмисти се занимават със системно програмиране, а има отчайваща нужда да се работи по графичния интерфейс.

В момента, в който започнат да се постигат успехи там, популярността на Linux ще скочи много.

Ей в това е разковничето!!! Браво, че има трезво мислещи хора, а не само линукс компютърни специалисти изживяващи се в праисторически времена.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драги, тази операционна система се използва на най-различни платформи: от embedded архитектури, през десктоп системи, до HPC клъстери от сорта на тези дето са в top500 supercomputing list. Като изключим десктоп системите, в повечето от останалите случаи хипер-модерния шарен уиндоус трудно може да заеме и половината от пазарния дял на линукс (случаят с top500 HPC системи е показателен - от 500, само 2 работят с уиндоус).

Трябва да разбереш, че десктоп пазара, без да го омаловажавам, далеч не изчерпва приложенията на една операционна система. В смисъл, лекинко смешно е да съдиш за една операционна система колко била модерна или не била модерна от гледна точка на кварталния хакер Пенчо дето KDE му бил неудобен в сравнение с windows :lol6:

Такива неща накратко :P

П.П всъщност вече имало цели 5 уиндоус-базирани клъстера там:

http://www.top500.org/stats/list/35/osfam

Което води до впечатляващият 1% дял за майкрософтските операционни системи. Определено е напредък, последният път като гледах, имаха само 2 системи.

Та както и да е, предполагам хората, които администрират въпросните чудовища и пишат софтуера за тях, сигурно и те са само линукс специалисти, изживяващи се в праисторически времена, чудно как успяват да си оправдаят бюджета ;)

Редактирано от blablabla (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бягаш много тънко от въпроса. :rolleyes: Я кажи сега колко хора от цялото човечество на тази планета, които ползват по някаква причина компютър ползват такива ОС за които споменаваш? Ако си обективен в отговора си ще разбереш за какво говоря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване