Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Защо Линукс не е моята операционна система!

vassetz
 Сподели

Препоръчан отговор

Бягаш много тънко от въпроса. :) Я кажи сега колко хора от цялото човечество на тази планета, които ползват по някаква причина компютър ползват такива ОС за които споменаваш? Ако си обективен в отговора си ще разбереш за какво говоря.

Ще се повторя: операционните системи _не_ са нещо, което съществува само и изключително, за да задоволява нуждите на десктоп системите. Първите операционни системи са писани, когато десктоп системи не са съществували въобще. Огромна част от човечеството ползва ембедед операционни системи без да знае за това (и идеята е да не знае). Всеки DVD плеър примерно има такава, всеки mp3 плеър има такава, всеки телефон, GPS-а ти от Garmin има такава, RTOS операционни системи има в самолетите, напоследък в автомобилите. Медицинската техника - скенери, ехографи и т.н, също работи с RTOS операционни системи. Всяка една по-модерна офис сграда (включително в България) си има building automation системи, които ползват някаква операционна система. Банкоматите са по-особен случай, но ОК - и там имаш операционна система. Като отидеш на летище София примерно, имаш информационни дисплеи - предполагам се досещаш, какво ще кажа. Реално погледнато, в почти всеки автобус на СКГТ има операционна система, която работи върху всеки автомат за електронно таксуване. Нали не си мислил, че това са някакви dumb аналогови устройства? Мога още много примери да дам, но предполагам вече схвана какво имам предвид. Отделно, уеб приложенията, които достъпваш се хостват на някакви сървъри и тези сървъри в по-голямата част от случаите не работят с уиндоус. На практика, колкото и странно да звучи, дори фърмуера на по-новите RAID контролери си е на практика отделна операционна система - примерно IBM-ските ServerRAID контролери реално погледнато boot-ват линукс, един вид имаш две операционни системи - едната върви на MIPS процесора на RAID контролера.

Така че много хора на тази планета (не вярвам да си изключение), по някаква причина пряко или косвено ползват такива ОС-и, каквито споменавам. И user-friendly интерфейса в доста случаи просто няма значение - далеч по-важно е да работи достатъчно стабилно, бързо и надеждно на тази архитектура, която ползват. При това, реално погледнато embedded пазара в момента търпи доста силна експанзия, докато не бих казал същото за десктоп сегмента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 833
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Пак бягаш. Всички тези примери са много добри, но все пак всички тези неща за които пишеш които имат достъп до обикновен потребител (банкомати, телефони и т.н.) ползват добър и работещ интерфеис т.е. графична среда за комуникация. Специализираните системи (медицински, самолетни т.н.) може и да поддържат такава опция. Някак си не виждам кой клиент на банка ще застане пред банкомат на който отпред се постави терминален екран и да пиши команди на ръка :wors: Не искаш или не можеш да разбереш не знам, но за една ОС (не зависимо каква е тя) е много голямо удобство да се чувстваш комфортно пред нея, а не да вадиш пищови кое как беше. В това отношение (добрия интерфейс) Windows е много напред. Съвсем друг е въпроса каква работа ще свърши. В това нещо Windows са много назад. Линукс е добра ОС (да не кажа много по-добра, но ОГРОМЕН МИНУС Е ЛИПСАТА НА ДОБРА ГРАФИЧНА СРЕДА за да може всеки потребител да я ползва със същата лекота както и Windows. От Майкрософт само на това разчитат и засега успешно.

Вие линуксарите мислите само за себеподобни, а от Майкрософт за всички останали.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак бягаш. Всички тези примери са много добри, но все пак всички тези неща за които пишеш които имат достъп до обикновен потребител (банкомати, телефони и т.н.) ползват добър и работещ интерфеис т.е. графична среда за комуникация. Специализираните системи (медицински, самолетни т.н.) може и да поддържат такава опция. Някак си не виждам кой клиент на банка ще застане пред банкомат на който отпред се постави терминален екран и да пиши команди на ръка :wors: Не искаш или не можеш да разбереш не знам, но за една ОС (не зависимо каква е тя) е много голямо удобство да се чувстваш комфортно пред нея, а не да вадиш пищови кое как беше. В това отношение (добрия интерфейс) Windows е много напред. Съвсем друг е въпроса каква работа ще свърши. В това нещо Windows са много назад. Линукс е добра ОС (да не кажа много по-добра, но ОГРОМЕН МИНУС Е ЛИПСАТА НА ДОБРА ГРАФИЧНА СРЕДА за да може всеки потребител да я ползва със същата лекота както и Windows. От Майкрософт само на това разчитат и засега успешно.

Вие линуксарите мислите само за себеподобни, а от Майкрософт за всички останали.

Хайде уточни какво разбираш под добра графична среда. Щото това е една огромна тема.

Лично за мен графичната среда на Линукс с КДЕ просто няма конкуренция. Но това си е мое мнение,

Ако имаш в пред вид единствено и само липсата на универсални графични инструменти за настройка на графичната система - да, съгласен съм. Но пак лично мое мнение - аз щом се оправям и без тях, съм си доволен. Даже мисля че са излишни. И всеки като понапредне спира да ги ползва, защото установява, че с конзолата е по-бързо и ефективно ... Такива ми ти работи. Моето мнение е, че линукс няма да стане масова операционна система за десктоп просто защото няма нужда и куцо и сакато да го ползва ...Нека ползващите го да сме малцинство, така е по-добре и за нас, и за другите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За удобството на графичните среди зависи от потребителя! Хубавото е че има избор. Мен най-много ми допада XFCE, която съчетава менюто на Fluxbox със панела на Gnome. А графичните инструменти в един момент просто стават излишни. :wors:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За една операционна система е много добре да си върши работата, за която е създадена. Удобният интерфейс може, а може и да не бъде сред requirement-ите, които са стояли пред разработчиците й. Удобният интерфейс е това, което интересува потребителите, особено в случаите когато последните не са особено технически грамотни.

В този ред на мисли, доста бих казал наивно е да определяш колко е модерна или добра една операционна система в зависимост от това колко лесно ти е да се оправяш с графичния й интерфейс. Има и друг момент - оценката на потребителските интерфейси включва достатъчно много чисто субективни фактори. Поради тази причина, не е рационално ("рационално" в случаят е евфемизъм, просто не искам да съм груб) обикновен потребител да дава компетентно мнение за качествата на една операционна система спрямо субективните си впечатления от потребителския й интерфейс. Всъщност, последното вече го потретвам ако не се лъжа.

По принцип разбирам мнение от сорта на "на мен линукс не е удобен, защото не мога лесно да ....". Но мнение от сорта на "линукс не е модерна операционна система и е правена за хора от каменната епоха, защото не мога лесно да..." е доста ммм несериозно изказване.

В крайна сметка обаче, и линукс, и уиндоус fanboy-четата са свикнали с несериозните изказвания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това много ми хареса :wors: И макар че знам какво точно е имал в предвид колегата, ми е весело как господата от M$ мислят за всички , които не са "техни" - ами просто не съществуват.....много е лесно и ефикасно :) Затваряш очи и си казваш - няма други, никога не е имало други, никога няма да има други .... и накрая завършваш: един е Виндовс и Били Гейтс е неговия пророк... ;)

;) Дочух, че от М$ искали да купят фразата на Тефал : тефал , ти мислиш за всичко и да я сложат за свое лого : Windows, ти мислиш вместо всички.... ( майтапя се де ... :bday19: )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече не знам за кой път съм споменавал - Линукс не е масовия потребител. Под масов разбирай най-обикновен потребител без компютърни познания. Когато в училищата заедно с дисциплините „Български език и литература“ (ако още ги има де) се учат и команди в терминал - тогава Линукс ще бъде ОС за всеки. Мисля, че всички тука разбират за какво говоря, но нещо им пречи да си го признаят. Както и да е, с вас май не може да се води разговор на такава тема. Те фактите сами си показват, само трябва да си отворим очите и да ги видим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

<br />Под масов разбирай най-обикновен потребител без компютърни познания.<br />
<br /><br /><br />

Ти ми приличаш на единица хомосапиенс от близката 2018.

Само ще ти кажа, че на мой колега, детето е 15 годишно и му оправя оправя поверените системи когато вече той е почти безпомощен.

Тази тема още в първите страници има не едно и две точни мнения, не вярвам някой да я е изчел цялата или почти всички... така, че що верно още е отворена?

Или просто така... да има некФи плюмчовци да се чоплят.

Са е ред да се разгледа fs и що има иноди при едните, пък при другите не... ми, че те само място заемали и нема място за мр3-ки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече не знам за кой път съм споменавал - Линукс не е масовия потребител. Под масов разбирай най-обикновен потребител без компютърни познания. Когато в училищата заедно с дисциплините „Български език и литература“ (ако още ги има де) се учат и команди в терминал - тогава Линукс ще бъде ОС за всеки. Мисля, че всички тука разбират за какво говоря, но нещо им пречи да си го признаят. Както и да е, с вас май не може да се води разговор на такава тема. Те фактите сами си показват, само трябва да си отворим очите и да ги видим.

Мина отдавна това време, когато всичко в Линукс трябваше да се прави в конзолата. На всичкото отгоре вече поне 90 процента от хардуера има поддръжка от ядрото и този хардуер си почва да работи венага, без да трябва да "се инсталирват драйвери". Като прибавим и големият избор за индивидуализиране на десктопа, ефекти, красоти и т.н....В крайна сметка, ако болшинството си свали капаците на очите, може да успее да забележи, че Линукс става точно за тези обикновените потребители, дето нямат компютърни умения и не си ползват по тази причина компютрите за професионални дейности, а за отмора и релакс. За филми, музика, онлайн игри, поща, ровичкане в интернет - то това са дейностите на поне 50 процента от безграмотните компютърно. И поне 50 процента от тях биха имали късмета да са със Nvidia видеокарта и те пък абсолютно никакъв проблем няма как да имат ..

От друга страна, хич не е необходимо Линукс да става масова ОС. Достатъчно е да има дял 20 - 30 процента от десктоп компютрите, и то единствено за да почнат хардуерните производители да обръщат внимание на това нещо, а и софтуерните компании да почнат масово да пишат софтуер за Линукс. И Уиндоус потребителите биха имали огромна полза - поефтиняване значително на Уиндос ОС и значителното и подобряване..

Трябва само хората да си свалят капаците и да видят и да пробват, само че няма как да стане. Стадото вече е поело и няма спиране.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В това отношение (добрия интерфейс) Windows е много напред. Съвсем друг е въпроса каква работа ще свърши. В това нещо Windows са много назад. Линукс е добра ОС (да не кажа много по-добра, но ОГРОМЕН МИНУС Е ЛИПСАТА НА ДОБРА ГРАФИЧНА СРЕДА за да може всеки потребител да я ползва със същата лекота както и Windows. От Майкрософт само на това разчитат и засега успешно.

Не бих заложил, че са много напред. В Windows има десетки неща по интерфейса, които дразнят. Например, че с всяка нова версия, екранът ти се струва все по-малък или че не можеш човешки да смениш едни икони. Даже има някои общи пробойни с типичния интерфейс под Linux - нелогична и абсолютно разпиляна подредба, дива икономия на опции, които потребителя би потърсил и т.н.

Графичната среда на Linux не е лоша, но приложенията и ресурсите не са на ниво. Тоест изобщо не се използват реалните и възможности. Дори и да приемем, че конфигурирането на системата е трудно, то останалите неща би трябвало да са наред. А те не са. Например, всеки би очаквал, че може да си конфигурира работната среда лесно. Под GNOME, обаче, логичното се превръща в абсурдна борба с недоизмислени и неудобни решения. На всичко отгоре, разработчиците мислят изключително за съвсем дребнави проблеми, вместо да си подобрят имиджа, иконите, темите - неща, които ще работят за тях години напред, без да ги сменят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази ос няма да бъде моя, колкото и да ми се иска. Голям зор да открия начин да исталирам ати драйвер, но без узпех и тва е много тъпо, някав си скапан драйвер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази ос няма да бъде моя, колкото и да ми се иска. Голям зор да открия начин да исталирам ати драйвер, но без узпех и тва е много тъпо, някав си скапан драйвер.

Ами така се получава...тези педеприятели от ATI някога бяха асолютни близачи на ...сладоледа на Били , после, когато ги купиха си помислих че ще се оправят, но не би който - си е гей си е гей и толкова.( мале сега пък остава да ме обвинят в някаква нетърпимост , както напоследък е модно да си гей.... :wors: ) Аз навремето си продадох радеона заради ядове като твоите, това беше една от цените, които платих за моя избор... с поглед във миналото лично за мен заявявам - заслужаваше си , за другите - правото на избор е на всеки :) Това имаше и положителен аспект когато се готвя за ъпгрейд - щом прочета "АТИ" и не чета повече.... :no-no:

Редактирано от juve (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Linux-а върви зверски, но все още не е ОС за готованци! Няма и да бъде в съвсем близко бъдеще. Ако не вярваш, пробвай Mac OS, BSD...

Както е писано многократно, за Unix-ите остава каквото се е откъснало от сърцето на хардуеристите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

бе то е ясно, отговора на темата си е следния:

защото съм калпав космонафт и космоса ми е крив... (или съм си купил хардуер от М$ гъзоблизци - с видео ати или интел - и двете марки са скарани с OpenGL)

не знам за какво го дъфчем това вече 21 страници... като го мързи някой да почете... като не е виждал нещо "това не е възможно", "какова нещо нема/не съществува"... когато "космонафта" не може да се справи с нещо, автоматично то е виновно или програмиста и е тъпо направено... естествено се случвва наистина да има има дървени неща и тъпо направени, но под линукс всяко нещо има n броя алтернативи... бих казал че и графичната среда е много по напред от тая на windows, особенно комбинацията kde + beryl/kompiz (то за виста/7 от там са крали идеите...)

http://www.youtube.com/watch?v=VvfRpmqKRbs

прозрачност на прозорците и менютата по линукс се подкарва с видеокарта riva vanta дето поддържа само opengl 1.0...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Linux-а върви зверски, но все още не е ОС за готованци! Няма и да бъде в съвсем близко бъдеще. Ако не вярваш, пробвай Mac OS, BSD...

Както е писано многократно, за Unix-ите остава каквото се е откъснало от сърцето на хардуеристите...

Не е за готованци...браво ве. Кво съм казал за линукс-а? Искам да го ползвам, но това ати ме спъва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, къв съм прост... Взел съм си видеокарта на АТИ, пък тия малоумници не знаели как се прави хубава видеокарта.

Тея "малоумници" си правят много добри карти, ама не правят читави драйвери за Линукс. Това е положението. Ако искаш 3д ефекти под линукс забравяш за ати и си взимаш Нжидиа. Па макар и най-умрялата за петдесетина лева...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тея "малоумници" си правят много добри карти, ама не правят читави драйвери за Линукс.

:) :) точно това дразни - ако НЕ можеха да спретнат свястно "джилязо" - иди дойди, щеше да е разбираемо, ама когато могат, ама се правят на.... айде да не повтарям пак думата ....дразнят повече!Ама то няма пълно щастие... едните нямали драйвери, другите имали , ама трябва да си плащаш дебело и да гониш буболечки ( може и да не плащаш де, просто ставаш долен гнусен крадец, както са 90% от определена група хора и пак гониш буболечки), за третия вид "джилязото" било скъпо .... всеки си избира, не може да има обвинения кой къде се е наредил :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм геймър и не следя какво е положението на пазара на видеокартите. Само съм чувал, че картите на Ати имат доста по-голям пазарен дял от на Нвидиа.

Явно им дреме че 1 процент от потребителите на ПЦ ще ги избягват като дявол тамян (ако са умни потребителите де). В тоя ред на мисли направо им се чудя на тези от Нвидиа...

И браво на тях, да са живи и здрави че мислят и за нас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм геймър и не следя какво е положението на пазара на видеокартите. Само съм чувал, че картите на Ати имат доста по-голям пазарен дял от на Нвидиа.

Явно им дреме че 1 процент от потребителите на ПЦ ще ги избягват като дявол тамян (ако са умни потребителите де). В тоя ред на мисли направо им се чудя на тези от Нвидиа...

И браво на тях, да са живи и здрави че мислят и за нас.

Ако не си геймър опън сорс драйвера идеално те устройва. За жалост той не поддържа хардуерно ускорение, камоли OpenGL. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, пазарният им дял е почти 50/50, доколкото знам в последно време с леко превъзходство на АТИ заради мобилните видеокарти. Допреди 2-3 години, нвидиа бяха доста по-напред, но в последно време нещо са зациклили. От друга страна, nvidia създадоха нов пазарен сегмент, на който на практика са си монополисти, а той със сигурност ще се разширява. Създават суперкомпютри на цена 10-20к, които представляват обикновен интелски сървър с множество pcie слотове, наблъскани с мощни видеоконтролери. Освен което имат собствено GPGPU SDK (CUDA) и доста голямо community, което пише софтуер за нея. Вече имат и OpenCL подръжка, което значи че програми писани за това след време лесно ще се портват за АТИ-базирани системи.

Тъй, аз ползвам АТИ карта под линукс и определено съм псувал заради това, но не е такъв ад, по-скоро е неудобно. Всеки път като си сменя ядрото, трябва да си билдвам наново драйвера, понякога новите версии на Xorg или ядрото не са съвместими дори с последната версия на АТИ драйвера и такива работи. С нвидиа е далеч по-лесен живота.

Между другото опънсорс драйвера е голямо лайно, понякога крашва, няма никакво ускорение и е мъчение да се ползва. Постоянно се хвалят колко са го оправили и продължава да си е същото лайно.

Редактирано от blablabla (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Между другото опънсорс драйвера е голямо лайно, понякога крашва, няма никакво ускорение и е мъчение да се ползва. Постоянно се хвалят колко са го оправили и продължава да си е същото лайно.

Не знам дали е наистина такова нещо , но съм мерил с игри - производителноста на "затворения" драйвер е точно 10 пъти по-голяма -да ме извиняват много, ама не бих си сложил "чистият" драйвер за да съм "чистокръвен дебианец" при това положение.... но както се казва - то никой и не ме кара... :computer2:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 7 години по-късно...

Здравейте!

Наскоро се запознах с една от версиите на линукс.

За мен линукса изглежда като "кухня" в която "шетат" много "жени"... всяка от които разполага по различен начин своите "прибори", "посуда", "подправки" и т.н. както и е "угледно" на нея. Получава се класически Женски хауууууууууусссссссссс... В сравнение с нея Windows OS е "лека жена", която обслужва всякакви "мъже" и естествено заради което е платена..., НО, платена е за тези които нямат никаква представа за какво е DOS и какво е Windows 3.11.

Проблиматиката на един потребител е, че всеки новоизлюпен програмист налага нов вид структуриране на информацията и най вече в областа на музиката и видиото.

До колко ядрото на една ОС е по удачно ще се изкажа по този начин: Все ти е къде ще си набуташ чушката.

Да, дървовидната структора на линукс е може би по удачна, но се налага да станеш "маймуна" за да достигнеш до желания "плод". Та в този смисъл - вярно е - линукс не е за всеки...

Имайки в предвид, че интернет вече е като джунгла, то малцина са тези които бродят из нея свободни. В повечето случаи те "зарибяват" с нещо "безплатно", а после за какво ли не си "плащаш"...

Графичния интерфейс: по вкус и по цвят - другари няма... Лично за мен Windows е по приветлив, по семпъл и някак си по стилен. За Линукс - който желае си го прави... такъв какъвто му пасва най-много на него. Когато избира дадена дистрибуция - въпросния потребител се подчинява на създателя и. Ако има умения и не желае да носи "дрехите" които му се предлагат си прави свои.

Нещо като заключение: Няма по-хубава ОС, има ОС с която си свикнал. "Жениш" се за нея и дали ще се спогаждаш със нея зависи изцяло от теб. :)

Аз съм "женен" за Windows. Пожелавам успех на "ергените" :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това супер тъпо да ги сравняваме. Не знам защо изобщо се връзвам...

Само да се излагам и аз...

Редактирано от bornofash (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 22.08.2017 г. в 9:22, bornofash написа:

Това супер тъпо да ги сравняваме. Не знам защо изобщо се връзвам...

Само да се излагам и аз...

Наистиня е тъпо ... да ги сравняваме де  ... просто споделих защо не е моята ОС. Племеника ми  препоръча OS на МАК - която била нещо средно между Линукс и Windows..., само дето отдавна не влиза в употреба моя "Правец 8Ц" или Apple II в тази класация :) , когато си говорих с него на: D2 3A 67 AB и т.н, та операционната система е от без значение, а важното е да говориш на ти с проЦесора :) . Та когато линукс създаде нещо по велико от BIOS  :)  да ми смукне дедовите ... Даже ми хрумна идея ... дали мога да подкарам Линукс на осем битов компютър ???  или Windows???, примерно :), може би като разгледам "свободния код" на ядрото и го преведа на Basic или пък на машинен код за CM630/1Mhz :) и туко виж ползвайки чипа за принтера като вид файл съм се свързал в интернет с този "деноминиран" компютър и прочие .... Ех, мечити ... Дерзайте младежи ... местете каквото си искате от където на където... радвам се за Вас... Бъдете живи и здрави, и куРави ...!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване