Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Възникна спор между мен и модератор, поради причина че му намалих репутация за писане на английски. Оказва се, че в правилата няма точка, забраняваща писането на чужд език, а само цитатите на такъв. Което е още по-объркващо, защо да не можеш да цитираш нещо на английски - примерно описание на проблема от сайта на Microsoft или съответна компания, или от англоезичен форум, но можеш да пишеш на английски?

Може ли в този форум да се пише на чужди езици, чуждите езици само английски като "международен" език ли включват и редно ли е това?

Чакам вашето мнение!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се, че повдигаш въпроса.

Лично аз предпочитам да не се пише на чужд език, освен ако не ти е роден /тук имаме и съфорумци руски граждани, които са много полезни/.

Аз не съм много на ти с езиците, особено когато има термини, само руския ми е добър.

Лично субективно мнение..., а и във философията на сайта и форума е да не се пише на чужди езици.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако цитираш нещо от статия или друго писано в интернет може,ако пишеш ти го прави на български.

Редактирано от dragozow (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За цитатите не е препоръчително, защото имат за цел уж да помагат. Затова се прави разграничение и уточнение че става дума за цитати. Но и цитатите не се наказват... просто защото е ЖЕЛАТЕЛНО. Ето пример:

<{POST_SNAPBACK}>

Някои модератори наказват cool.gif

Ами ако читираш нещо от статия или друго писано в интернет може,ако пишеш ти го прави на български.

И аз това казвам, че е по-логично цитати, още повече даващи полезна информация, да са на английски, а не да пишеш "Точно това имах предвид" на английски...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз това казвам, че е по-логично цитати, още повече даващи полезна информация, да са на английски

<{POST_SNAPBACK}>

Точно пък в това не виждам логиката. Ето, Юнакът например... едва ли ще му помогнеш много. Вместо това може да синтезираш (ако не ти се превежда) помощната информация. Ти пак си пусни цитата ако искаш, но след това обясни поне накратко на български за какво става дума. Никой няма да те изгори на кладата, че цитата бил на английски. Затова не пише "Забранено е" в правилата, а "Желателно е да се въздържате", т.е. препоръка с цел удобството на други потребители. Тадам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако са някакви технически термини също може да са на друг език.Шльокавицата я изключвам защото мисля че от ден на ден все повече няма място във българските форуми както и би трябвало да бъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има термини без аналог на български, а ако просто се копират звуково и се напишат на кирилица ще звучат смешно.

Затова е желателно, а не задалжително.

Препоръчително е постовете да са смислени и синтезирани, и задължително без "shliokavica".

Това да пишеш на английски и просто да пишеш с латински букви са две съвсем различни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спора съвсем не е за писането на латиница, а за поста

"That's exactly what I meant! "

Според Stalik това е ОК, а цитирането на информация за даден проблем от сайта на MS - не е

А аз не съм съгласен: ако аз пусна цитата, и човека не може да го разбере, някой друг ще му го преведе. Но поне ще е известно решение на проблема. А "That's exactly what I meant!" не решава ничий проблем :eek:

За правилата: моля да ги напишете малко по-ясмо, защото както показва опита, объркват хората ;)

Конкретно за минуса: Stalik, прав си. Но съм виждал триене на постове и намаляване на репутации без реални основания за това

И за да покажа неправилното използване от страна на модератори:

За поста http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...ndpost&p=105626 - намаляване на репутацията защото имал 7 емотикона. Забележете, дума и 7 емотикона. А следващия е само с един емотикон. Но няма санкция.

Та затова искам да се реши въпроса с постовете на английски език и разрешено ли им е на модераторите да трият такива, като в същото време самите те ги пишат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз не разбирам какво значи "That's exactly what I meant! ".Според мен трябва да се видите двамата и да пиете по едно малко

:eek:;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Според мен трябва да се видите двамата и да пиете по едно малко

:eek:  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Съгласен съм - водка решава много спорове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Спора съвсем не е за писането на латиница, а за поста

"That's exactly what I meant! "

Според Stalik това е ОК, а цитирането на информация за даден проблем от сайта на MS - не е

А аз не съм съгласен: ако аз пусна цитата, и човека не може да го разбере, някой друг ще му го преведе. Но поне ще е известно решение на проблема. А "That's exactly what I meant!" не решава ничий проблем ;)

За правилата: моля да ги напишете малко по-ясмо, защото както показва опита, объркват хората :)

Конкретно за минуса: Stalik, прав си. Но съм виждал триене на постове и намаляване на репутации без реални основания за това

И за да покажа неправилното използване от страна на модератори:

За поста http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...ndpost&p=105626 - намаляване на репутацията защото имал 7 емотикона. Забележете, дума и 7 емотикона. А следващия е само с един емотикон. Но няма санкция.

Та затова искам да се реши въпроса с постовете на английски език и разрешено ли им е на модераторите да трият такива, като в същото време самите те ги пишат

<{POST_SNAPBACK}>

Тука ;) вече взе да ми звучи много познато... ohmy.gif

Дано не съм прав :hush:

:eek:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Толкова много хора са си наточили зъбите да намалят репутацията не само на мен, но и на други членове на администрацията, че ми е все тая. Но когато това става неоснователно (според някакви несъществуващи/волно тълкувани правила)... няма да стане. Днес съм аз, утре ще е Юнакът и т.н. За мен това е чиста проба дребнавост. Мисля че правилата са достатъчно ясно формулирани. Препоръчително е да се въздържате от цитати на друг език. Точка. Как по-ясно да бъде написано не знам.

Колкото до емотиконките - а ти защо не намалиш репутацията следващия пост? Тогава ще има санкция. Просто явно е бил подминат от другите потребители.

EDIT: Нямам нужда да пия нищо с никого. Не аз повдигнах темата. И не водя спор, а излагам становището си и внасям (ненужно според мен) разяснения по отношение на правилото за цитатите. Дадох отговор на въпроса от първия пост. Не виждам какво повече има да се разисква.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да приключим спора, предлагам следното.

Добавете някъде в правилата за репутация

Какво да правим, ако не сме съгласни с намаляането на репутация

Смятам, че със Stalik проведохме много хубав диалог

Освен това, вземете решения за писането на чужд език. Според мен е излишно да се пишат на английски неща, които могат да се кажат на български.

Пък минуса на Stalik може да се изтрие като неоснователен

Не обичам да давам минуси. Но е хубаво въпрос с писане на английски, руски и други чужди езици да се реши.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Радвам се, че повдигаш въпроса.

Лично аз предпочитам да не се пише на чужд език, освен ако не ти е роден /тук имаме и съфорумци руски граждани, които са много полезни/.

Аз не съм много на ти с езиците, особено когато има термини, само руския ми е добър.

Лично субективно мнение..., а и във философията на сайта и форума  е да не се пише на чужди езици.

Напълно те подкрепям-тъй като и аз съм една от незнаещите езици-освен руския ;)

И не се чувствам добре,когато ми пишат на английски sad.gif

Според мен е най-добре да се отвори отделна тема-за приятелите на Калдата,които не знаят български ;) а така също и за тези,които знаят по-добре чуждите езици,отколкото родния си :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен руския ми е (почти) на нивото на българския. За разлика от английския. Просто в онова време беше друга учебната програма. А и личните контакти по морето (рускините и останалия соц. лагер го разбираха).

Част от проблемите са сходни (например кирилица) и решение за тях няма в англоезични форуми. А защо само за английския? Няма ли например френски и немски източници? Досега колкото пъти съм посочил линк към руски форум или просто съм го изкопирал питащия не е казал, че не му е ясно. И да каже, аз или някой друг ще преведем поне същността на проблема/решението. Но ако бъда задължен да превеждам всичко, много ще се замисля дали въобще да го правя. Все пак имам и друга работа. То и M$ не го правят, въпреки че изсмукаха много пари от България, та аз ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако питате мен-тук трябва да се пише само на български.аз например знам няколко езика,но незнам и дума на английски,и много се затруднявам понякога.по същата причина и влизам в български форум-където ще мога да намеря каквото ми е необходимо,написано на български език.иначе форуми много...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм да си се пише на Български във форума. На който му трябва дадена информация на друг език - да търси в съответните форуми на този език. Нека и ние като уважаваща себе си страна с уважаващ себе си език, да си използваме полезно езика и да не го занемеряваме. Аз знам Английски, но никога не съм претендирал да пиша на този език в български форум - та той затова се нарича Български.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако този, който пише не е българин???Аз лично, членувам и в няколко руски форума и тъй като съм забравил да пиша на руски, пиша на английски и нямам никакви проблеми с тамошните модератори.Все пак, след около година ставаме част от общност, в която по-голямата част от хората не разбират български.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами ако този, който пише не е българин???Аз лично, членувам и в няколко руски форума и тъй като съм забравил да пиша на руски, пиша на английски и нямам никакви проблеми с тамошните модератори.Все пак, след около година ставаме част от общност, в която по-голямата част от хората не разбират български.

<{POST_SNAPBACK}>

На чужденците е позволено,спомни си руснаците които посещават форума.Казва аз съм чужденец и предполагам автоматично ще е простено и ще пише я на руски я на английски.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Теми и постове (коментари/отговори) 

2.1 Писането на кирилица е задължително. За улеснение на потребителите, които изпитват някакви затруднения при използването на различни клавиатурни подредби, под полето за писане на нов отговор в ляво има бутон “Режим на клавиатурата”.

....

2.15 Желателно е да се въздържате от цитати на друг език, освен българския. Ако смятате, че информацията, съдържаща се в чуждоезичен цитат е ценна, добре е да го преведете.

Има разлика между забранено и желателно. Все още се появяват мнения на латница, смесица от букви и цифри.....

И примерно руснак си е направил труда да се опита да разбере какъв ти е проблема и ти предложи решение, ами дай да го обесим бе, как така той няма да знае български, ам че тва е световен език, като иска да помага , да се уграмоти малко...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чужденците да си пишат на техния си език. Не сме никои, че да ги задължаваме.

Българите като гледам не са се засилили да пишат на чужд, освен в цитатите си, по който повод има препоръка в правилата и целта й мисля е ясна.

Всичко останало е чиста проба шовинизъм. Кои сме ние, че да казваме на хората на какъв език да пишат? Да пишат с български букви на български е едно, но да ги ограничаваме в избора им на езикова комуникация си е дискриминация. Утре ще искаме и постовете в раздел забава да са съобразени с административно-деловия стил и да се пише за по-пригледно "От...", "До..." и "С уважение:" най-отдолу...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

А защо само за английския? Нама ли например френски и немски източници? Досега колкото пъти съм посочил линк към руски форум или просто съм го изкопирал питащия не е казал, че не му е ясно. И да каже, аз или някой друг ще преведем поне същността на проблема/решението. Но ако бъда задължен да превеждам всичко, много ще се замисля дали въобще да го правя. Все пак имам и друга работа. То и M$ не го правят, въпреки че изсмукаха много пари от България, та аз ли?

<{POST_SNAPBACK}>

Абсолютно съм съгласен .

Това, че някой не знае някой или никакъв чужд език си е лично негов проблем.

Никой не е длъжен да му търси информация , че и отгоре на всичко да му я превежда. :)

Аз лично ползвам свободно руски и английски, доста по - зле немски и нищо друго. Ако някой ми даде инфо на френски или испански например, няма да му се разсърдя, това е имал , това е дал. В краен случай има и онлайн преводачи. И на английски и на руски. Все ще се резбере за какво става дума. Или поне ще те насочи към даден източник.

Но да се пищи "Искааааааааам, сега го искаааааааам , на бългаааааааааааарски го искаааааааааааам ..." - е няма да стане. :)

Прекалено много станаха готованковците.

:bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване