rusimonov

Кои са Ви любимите БГ народни песни?

57 мнения в тази тема

И така, вашите предпочитания, моля!? Публикувано изображение

Подредете ги, ако искате, като първа, втора и трета по ред любима, песни!

Тази подредба ще рече, че песента на първо място е песента, която Ви кара най-силно да се чувствате наистина българи!

Благодаря ви!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Излял е Дельо хайдутин" - Валя Балканска "Заблеяло ми е агънце" - Борис Машалов и др.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Я кажи ми облаче ле бяло, Хубава си моя горо, Притури се планината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моите любими народни песни са:

1. Ах къде е мойто либе - Глория

2. Мома Вода налива - Глория

3. Назад, Назад моме Калино - Глория и Николай Славеев

4. Сватба е - Николина Чакардъкова

5. Горо ле - Райна

...

Има и още, ама да не е досадн, няма да ги казвам ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дойде и моят ред, та: 1. "Ако умра, ил загина" в изпълнение на Костадин Гугов. 2. "Димитрия" в изпълнение на Николай Славеев 3. "Цвета мома" в изпълнение на Костадин Гугов 4. "Петко льо капитанине" в изпълнение на Ку-ку бенд и Слави 5. "Слушайте, како шумат, шуми, буките" в изпълнение на Костадин Гугов Моля, да ме извините ако някои от имената на песните съм ги сбъркал, запомнил съм ги по този начин. Благодаря! ПС: Хубавите, български песни са адски много, изборът измежду тях си е личен, на всеки от нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много са , но ето малка част.

Руфинка болна легнала

Пиян бях

Злато моме

Караджа дума Русанки

Полегнала е Тодора

Брала мома ружа цвете

Съмна, бульо

Вечерай Радо

в изпълнение на Надя Казакова - напоследък я предпочитам пред много други стари и млади народни певци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Притури се планината Капитам Петко Войвода Де са е чуло, видело

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Притури се планината Излел е Дельо хайдутин Една българска роза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всички родопски песни и най вече Радка Кушлева ./Пустиян Салих . Въз подзиме съм легнала .Бела съм бела юначе /и много други .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вечерай, Радо Росни ми росни, Росице

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Темна е магла паднала" , и повечето македонски пирински песни. "Сестра кани брата на вечера" "Кацнал бръмбар на трънка", "Рече мама да ме жени" и всички хумористични песни /ние имаме добро чувство за хумор/ ...а от инсрументалната ни народна музика умирам за изпълненията на виртуоза - акордеонист Борис Карлов. Чак се насълзявам като чуя някои негови изпълнение. Но....предпочитам да слушам песни с инструментален съпровод от народни инструменти, а не с тия новите....изкуствени барабани и т.н. Да обобщя - предпочитам автентичната, необработена народна музика, а не на тези новите, описани по-горе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сестра брата кани Горо ле - не зная дали има оригинал, или е направена за Райна, но песента е много хубава Имала майка едно ми чедо(за Никола) :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

оооооо много са ! поздравления много хубава тема :speak: 1.темна е магла паднала-николина чакърдъкова 2.ела се вие превива-николина чакърдъкова 3.македонско девойче-николай славеев, николина чакърдъкова 4. балканска сватба-николина чакърдъкова 5. не казвай любе лека нощ-азис,весела 6.излел е дельо хайдутин-валя балканска 7.росни ми росни росице-слави (ама предпочитам да слушам друг ) 8.мой роден край-николина чакърдъкова 9.павле ми пие-петко захариев 10.белите манастири-глория 11.ах къде е мойто любе- николина чакърдъкова 12.вечеряй радо 13.сите девойчиня-софи маринова 14.мите море мите - деси 15.притури се планината-стефка саботинова 16.хубава си моя горо 17.слушай как шумат шумите, буките 18.имала майка едно ми чедо 19.молитва- илия луков и още много други

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Притури се планината, Темна ли е мъгла паднала, Кога защумят шумите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не казвай любе лека нощ Назад назад, моме Калино Кога зашумят шумите и още мноого....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Темата е страхотна, но давайте и линкове да теглим :wors::wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Песни, които ме карат да се чуствам българка, са много. Но особено патриотично настроение имам, когато слушам песните на Илия Луков: "Зов за България" "Бяла риза" "Яно, бела Яно" "Мъжка молитва" и др. Също така харесвам и други изпълнители, най-вече в областта на фолклор, макар че също така обичам и Илия Ангелов ( Напр. "Не плачи за мен, България...") Песните, които карат какъвто и да е българин, където и да се намира, да се почуства българин, най-вече са фолклорни, народни песни. Жалко, че те не са от най-любимите и най-разпространените сред младежта ни. Знаете ли, какво спасява българите по света от русификацията, украинизацията, американизацията...? Какво ги кара да не забравят, че са българи? Това е български фолклор, който носи в себе си типично българските послания. Може би и ние да се възползваме от този безгрешен метод българите да не забравят, че са българи, посредством по-широко разпространение на фолклорни песни?!? Ако искаме нашите деца да се възпитават като патриоти, трябва сами да правим всичко за това. Музикалните вкусове на децата ни, уви, не са в полза на българското. Но това все още е поправима грешка. Всичко до голяма степен зависи от държавата, но все пак в същата степен и от самите нас. Възпитанието, културната среда, в който расте един човек, е много важно нещо за по-нататъшните му принципи и идеали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Невено мори Невено"

"Росни ми росни росице"

"Слушай как шумат шумите"

"Девойко мари хубава"

"Ако умрам ил загинам"

"Либе ле севдо голема"

:hush::hush::hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ха така!!! :down: Ето това са едни от песните ,които аз лично много ОБИЧАМ и си слушам постоянно: Ай да ми запеят -Николина Чакърдъкова,Магдено моме -Николина Чакърдъкова,Защо си ме майко родила-Николина Чакърдъкова,Пусти кяр тугина - Николина Чакърдъкова,Майка на Марийка думаше-Иван Дяков,Райна на пенджере седеше- Весела и Любен Божкови,Сватба -Володя Стоянов, Слънце се слега да зайде-Мариана Манолева. Ама няма да прекалявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да добавя и :

Николай Славеев - Домачине и

Иван Дяков : Кате Кате

Дойде и моят ред, та:

1. "Ако умра, ил загина" в изпълнение на Костадин Гугов.

2. "Димитрия" в изпълнение на Николай Славеев

3. "Цвета мома" в изпълнение на Костадин Гугов

4. "Петко льо капитанине" в изпълнение на Ку-ку бенд и Слави

5. "Слушайте, како шумат, шуми, буките" в изпълнение на Костадин Гугов

Моля, да ме извините ако някои от имената на песните съм ги сбъркал, запомнил съм ги по този начин. Благодаря!

ПС: Хубавите, български песни са адски много, изборът измежду тях си е личен, на всеки от нас.

<{POST_SNAPBACK}>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Бихте ли давали и линкове за тези песни. Аз съм в чужбина и ми липсва булгарската музика. п.с ако може да ги качите на чужд сървър, мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Обичам народните песни, изпълнявани от мъжки групи. Има много добри такива из петричкия край.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

*Притури се планината* *Полегнала е Гергана* *Вечерай Радо*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

'руфинка болна легнала'

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Ето тук можете да чуете и да си дръпнете от моите любими народни песни!

http://store2.data.bg/topeviart/folklormusic/ :nono:

За съжаление не може да се отваря от чужбина.

Редактирано от Marangoza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход