Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ГДБОП атакува сървърите на Читанка (Chitanka.info)

Препоръчан отговор

Да ги хуля...? Няма да ги хуля!

Да им се присмивам...? Няма и това!

До днес харчех между 50 и 120 лв. за книжни книги всеки месец. Е...! Вече НЯМА!

Може и да е малко но за туй пък е от сърце! НЯМА ВЕЧЕ ДОРИ ЕДНА СТОТИНКА ДА ИЗЛЕЗЕ ОТ МОЯ ДЖОБ ЗА ДА ВЛЕЗЕ В ДЖОБА НА БЪЛГАРСКИ ИЗДАТЕЛ!!!

Но поне мога да отговоря на въпроса на Св. Паисий Хилендарски “О Неразумни Юроде, поради що се срамиш ти да се наречеш Българин”?!

Защото дядо Писийе, няма я вече България! Вече е Ченгечалгария - горда част от задника на Зооропа. И от тук насетне всички думи са излишни...

Ако щеш си поплачи дядо Паисийе. Защото ТВОЯТА България вече няма История понеже самата Тя се превърна в история... с тъжен край...

piligrim

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 228
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Абе кой чете книги сега, че са се захванали с тях? Вече съм дал сумати пари примерно за поредицата на Дъглас Адамс - " Пътеводител на галактическият стопаджия" Но поради факта, че съм ги чел доста пъти, те вече са мекици. Сега какво. Да давам пари наново за тях или да визирам комисията за защита правата на потребителя примерно, задето стоката на издателите е некачествена? Ами предпочитам да си ги изтегля някъде от нета. Не че ще ги чета, но ей така, да ги имам. Всъщност, досега не съм прочел НИТО ЕДНА КНИГА, изтеглена от мен !Ако искам да чета, почвам да ровя в библиотеката си и препрочитам някоя стара книга! Всъщност, тоя сайт за първи път го чувам. Жалко, че не го знаех преди. Искат да ни направят неуки и неграмотни. Почти успяха - Министър председател - селянин пожарникар, дето е ръководен от ЦРУ. Какво по-хубаво от това за враговете на МАЙКА БЪЛГАРИЯ? ПП: О, забравих. Почнах да чета Библията, която си изтеглих от някъде си, макар да я имам на няколко книги в библиотеката си, като най-старата е на прабаба ми от 1924 година. Да, де, но тя Библията е безплатна. (Е, не и за моята - православна църква)

Редактирано от ImpossibleMan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре, нека всички които пишат, че това не нанася щети да се поставят на мястото на издателствата. Нека си представят, че са инвестирали, купили са авторските права, платили са на преводач, на печатница, ангажирали са се с разпостранението и накрая продават една книга, която някой сканира и качва в интернет.

Добре ли ще се почувствате? Знам, че всеки обича безплатните неща, но такива неща няма. По този начин въобще ще спрат да се предлагат книги в България и точно тези които викат сега, че спирането на безплатните книги води до затъпяване, няма да имат дори от къде да си купят една книга.

А помислете си и за някой Български автор, които разчита да живее от писане и продажба на книги и книгата му се чете масово, но никой не я купува? Ще седне ли да напише отново книга?

Не бъдете лицемерни когато бъркате в джобовете на другите, а не искате да бръкнете във вашия за да платите за труда на някой друг.

Така си е, но... Четенето на книга, напечатана на хартия е едно, четенето пред монитора - друго! Знаеш ли... и аз пиша понякога, но не искам нищо за труда си! Това е един отдушник за мен! Искам, ако мога да помогна с нещо на България, да го направя без пари! Парите рзвращават! Не искам пари! Искам само името ми да се споменава! Това е! Всичко друго е лъжа!

Редактирано от ImpossibleMan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-интересното, е че chitanka.info препраща към thepiratebay.com :whist:.. Един от най големите отворени торент трак сайтове в СВЕТА :yanim:. Не сме ли силни Българите а? Да гледаме позитивно на ситуацията. Сега ще е много по лесно да се пише читанка вместо тхепиратебай... България - ядрото на торента! :clap:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждаш ли, че сам си противоречиш. Понеже авторите били милионери - дайте да крадем. Колко % от заглавията в читанка са преведени, а не са сканирани. Като вземеш книгата от съседа, все пак съседа поне я е платил и я вземаш само ти, а не хиляда човека наведнъж. За цената на книгите, които били завишени, ами че като са им скъпи правата, ще са скъпи и книгите. Посочи ми една книга която в България е по скъпа от тези в чужбина?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Началото бе съвсем невинно. Започнах да мисля чат-пат по време на партита — колкото да му поотпусна края. Но неизбежните последици не закъсняха и скоро бях нещо повече от социален мислител: започнах да мисля сам — „за да се отпусна“, казвах си. Ала знаех, че това не е истина. Мисленето започна да става все по-важно и по-важно за мен — докато в крайна сметка започнах да го правя непрекъснато. От този момент положението вкъщи започна да се влошава. Една вечер изключих телевизора и запитах жена си за смисъла на живота. Тя прекара нощта при майка си. Започнах да мисля и по време на работа. Знаех, че мислене и заетост не бива да се смесват, но не можех да направя нищо. Започнах да избягвам приятелите си по време на обедната почивка, за да мога да чета Тюро, Мюр, Конфуций и Кафка. Сетне се завръщах замаян в офиса, преследван от питането „Какво точно правим тук?“ Един ден шефът ме повика в кабинета си. „Слушай, харесвам те и не ми е приятно да го кажа, но мисленето ти се превръща в истински проблем. Ако не спреш да мислиш по време на работа, ще трябва да си търсиш нова такава.“ Това ми даде много материал за размисъл. След този разговор с шефа се прибрах рано. „Скъпа, мислех си...“ „Знам, че си мислиш“, отвърна тя — „и искам развод!“ „Но, мила, със сигурност не е толкова сериозно.“ „Сериозно е“, отвърна тя с трепереща долна устна. „Мислиш колкото университетски професор, а професорите не получават пари, така че ако продължаваш с твоето мислене, ще останем без пари!“ „Това е погрешен силогизъм“, рекох нетърпеливо. Сълзи на гняв и обърканост се стекоха по страните й, но аз не бях в настроение да се занимавам с емоционални драми. „Отивам в библиотеката“, изръмжах на път към вратата. В настроение да почета малко Ницше паркирах, слушайки социален репортаж по радиото и изтичах до големите стъклени врати. Те не се отвориха. Библиотеката бе затворена. До днес смятам, че Висша сила бдеше над мен през тази нощ. Облягайки се на безчувственото стъкло, хленчейки за Заратустра, погледът ми бе привлечен от плакат: „Приятелю, усиленото мислене разрушава ли живота ти?“ Вероятно разпознавате този лозунг — стандартен постер на Анонимните мислители. Ето защо аз съм това, което съм днес: възстановяващ се мислител, нямам нито една пропусната АМ среща. На всяка среща гледаме необразователно видео; последната седмица беше ред на Порки. Сетне споделяме опит как сме избегнали мисленето в периода между настоящата и миналата среща. Все още имам работата си и нещата у дома вече са далеч по-добре. Животът просто изглеждаше... някак по-лесен — веднага щом спрях да мисля. Почти постигнах пълно възстановяване. Днес направих последната стъпка. Станах член на БСП.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Г-н teodorp , посъветвах Ви в предният си пост да се запознаете със закона и тогава да говорите глупости

Свободно използване без заплащане на възнаграждение

(Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г.)

Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

1. временното възпроизвеждане на произведения, ако то има преходен или инцидентен характер, няма самостоятелно значение, съставлява неделима и съществена част от техническия процес и се прави с единствената цел да позволи:

а) предаване в мрежа чрез посредник, или

б) друго разрешено използване на произведение.

2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица при критика или обзор при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно; цитирането трябва да съответства на обичайната практика и да е в обем, оправдан от целта;

3. използването на части от публикувани произведения или на неголям брой произведения в други произведения в обем, необходим за анализ, коментар или друг вид научно изследване; такова използване е допустимо само за научни и образователни цели при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

4. използването като текуща информация в периодичния печат и другите средства за масово осведомяване на речи, отчети, проповеди и други или на части от тях, произнесени на публични събрания, както и на пледоарии, произнесени в съдебни процеси, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

5. използването от средствата за масово осведомяване на вече разгласени статии по актуални икономически, политически или религиозни теми, в случай че такова използване не е било изрично забранено, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

6. възпроизвеждането по фотографски, кинематографичен или аналогичен на тях начин, както и чрез звукозаписване или видеозаписване на произведения, свързани с актуално събитие, за да бъдат тези произведения използвани от средствата за масово осведомяване в ограничен обем, оправдан от целите на информацията, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

7. използването на произведения, постоянно изложени на улици, площади и други обществени места, без механично контактно копиране, както и излъчването им по безжичен път или предаването им чрез кабел или друго техническо средство, ако това се извършва с информационна или друга нетърговска цел;

8. публичното представяне и публичното изпълнение на публикувани произведения в учебни или в други образователни заведения, ако не се получават парични постъпления и не се заплащат възнаграждения на участниците в подготовката и реализирането на представянето или изпълнението;

9. възпроизвеждането в необходими количества на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;

10. възпроизвеждането на вече разгласени произведения посредством Брайлов шрифт или друг аналогичен метод, ако това не се извършва с цел печалба;

11. предоставянето на достъп на физически лица до произведения, намиращи се в колекциите на организации по смисъла на т. 9, при условие че се извършва за научни цели и няма търговски характер;

12. временното записване на произведение от радио- и телевизионни организации, на които авторът е отстъпил правото да използват произведението, осъществено със собствени технически средства и за нуждите на собствените им предавания в рамките на полученото разрешение; записи, които имат важна документална стойност, могат да бъдат съхранени в официален архив;

13. използването на произведения за целите на националната сигурност, в съдебно или административно производство или в парламентарната практика;

14. използването на произведения по време на религиозни церемонии или на официални церемонии, организирани от публичната власт;

15. използването на сграда, която е произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкцията й.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не се отнасят до компютърните програми. За тях се прилагат разпоредбите на чл. 70 и 71.

http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD_%D0%B7%D0%B0_%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE_%D0%B8_%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BC%D1%83_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0

говоря за чл. 24 ал. 9 от Закона за авторското право и не ми скачайте с това колко ще получи автора от това ... Колко мислите ще получи г-н Кинг като отида до библиотеката и си взема някой от романите му ... Боже той си няма идея къде е България ... а камо ли Айтос ?!??!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@teodorp Абе, стига си ръсил глупости, моля те. Да не си автор бе? И сто човека да прочетат книгата на съседа на него не му пука, нали вече я е чел. Дай по твоята логика да затворим библиотеките, там четат хиляди. Дай да затворим копирните центрове, че се нарушават правата. Не говори глупости, а се замисли. После да не проплачеш, защо си останал неук.

Редактирано от MRDari (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И друго г- teodorp за да не продължавате с глупостите ... само пример , не ме карайте да влизам в подробности ... мога го

Най - новият роман на Стивън Кинг " Blockade Billy" цена в амазон Цена 7.49 US долара ... при нас в book.store.bg Цена: 56.68 лв. Ха сега ми кажете по какъв курс е сметнат долар/ лев ? И да не кажете че съм голословен ето ви линковете

http://www.amazon.com/Blockade-Billy-Stephen-King/dp/1451608217

и

http://import.book.store.bg/search?p=s&srchstr=stephen%20king&s=0&sin=101

Нещо да кажете по въпроса ... дори с оскъпяването пак няма да докарате цената !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Hanibale, няма смисъл да му обясняваш. По белия свят има Gutenberg Project, където се пускат електронни книги и никой не ги затваря. Само че тук нали сме гъзомийници и простаци, ще затваряме. Кат затваряме защо не затваряме престъпници. А пък за chitanka, за кво ни е да четем, с две книги сме по начетени и от премиера, как ще ни лъжат инак.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И друго г- teodorp за да не продължавате с глупостите ... само пример , не ме карайте да влизам в подробности ... мога го

Най - новият роман на Стивън Кинг " Blockade Billy" цена в амазон Цена 7.49 US долара ... при нас в book.store.bg Цена: 56.68 лв. Ха сега ми кажете по какъв курс е сметнат долар/ лев ? И да не кажете че съм голословен ето ви линковете

http://www.amazon.com/Blockade-Billy-Stephen-King/dp/1451608217

и

http://import.book.store.bg/search?p=s&srchstr=stephen%20king&s=0&sin=101

Нещо да кажете по въпроса ... дори с оскъпяването пак няма да докарате цената !

Точно така е, доста приятели ми се чудят защо, чета книгите в оригинал на английски.

Иначе, жалко за сайтчето, доста си развалих очите в четене пред компютъра с него :whist:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:whist:

Началото бе съвсем невинно. Започнах да мисля чат-пат по време на партита — колкото да му поотпусна края. Но неизбежните последици не закъсняха и скоро бях нещо повече от социален мислител: започнах да мисля сам — „за да се отпусна“, казвах си. Ала знаех, че това не е истина. Мисленето започна да става все по-важно и по-важно за мен — докато в крайна сметка започнах да го правя непрекъснато.

От този момент положението вкъщи започна да се влошава. Една вечер изключих телевизора и запитах жена си за смисъла на живота. Тя прекара нощта при майка си.

Започнах да мисля и по време на работа. Знаех, че мислене и заетост не бива да се смесват, но не можех да направя нищо.

Започнах да избягвам приятелите си по време на обедната почивка, за да мога да чета Тюро, Мюр, Конфуций и Кафка. Сетне се завръщах замаян в офиса, преследван от питането „Какво точно правим тук?“

Един ден шефът ме повика в кабинета си. „Слушай, харесвам те и не ми е приятно да го кажа, но мисленето ти се превръща в истински проблем. Ако не спреш да мислиш по време на работа, ще трябва да си търсиш нова такава.“

Това ми даде много материал за размисъл.

След този разговор с шефа се прибрах рано. „Скъпа, мислех си...“

„Знам, че си мислиш“, отвърна тя — „и искам развод!“

„Но, мила, със сигурност не е толкова сериозно.“

„Сериозно е“, отвърна тя с трепереща долна устна. „Мислиш колкото университетски професор, а професорите не получават пари, така че ако продължаваш с твоето мислене, ще останем без пари!“

„Това е погрешен силогизъм“, рекох нетърпеливо.

Сълзи на гняв и обърканост се стекоха по страните й, но аз не бях в настроение да се занимавам с емоционални драми.

„Отивам в библиотеката“, изръмжах на път към вратата.

В настроение да почета малко Ницше паркирах, слушайки социален репортаж по радиото и изтичах до големите стъклени врати. Те не се отвориха. Библиотеката бе затворена.

До днес смятам, че Висша сила бдеше над мен през тази нощ. Облягайки се на безчувственото стъкло, хленчейки за Заратустра, погледът ми бе привлечен от плакат: „Приятелю, усиленото мислене разрушава ли живота ти?“ Вероятно разпознавате този лозунг — стандартен постер на Анонимните мислители. Ето защо аз съм това, което съм днес: възстановяващ се мислител, нямам нито една пропусната АМ среща. На всяка среща гледаме необразователно видео; последната седмица беше ред на Порки. Сетне споделяме опит как сме избегнали мисленето в периода между настоящата и миналата среща.

Все още имам работата си и нещата у дома вече са далеч по-добре. Животът просто изглеждаше... някак по-лесен — веднага щом спрях да мисля. Почти постигнах пълно възстановяване.

Днес направих последната стъпка. Станах член на БСП.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

а с това ме убиха ... цена в амазон : $47.25

а при нас ...Цена: 229.50 лв. :bday19: За какво говорим ... при средна заплата от 400 лв. ... много е ама да не кажете нещо ... нямам думи !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

а при нас ...Цена: 229.50 лв. ;) За какво говорим ... при средна заплата от 400 лв. ... много е ама да не кажете нещо ... нямам думи !

Те ги прекарват през пощенската станция на планетата Марс, затова е така, ти не знаеше ли? :bday19: Редактирано от Xesi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xesi и за по напряко около Плутон ... със спирка на Сатурн ... За почитателите на г-н Колев, това с Xesi което споменаваме са планети ... не чалга изпълнителки ... Май трябва да почваме с такива обяснения вече :bday19: ! Редактирано от Hanibal_Lektar (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xesi и за по напряко около Плутон ... със спирка на Сатурн ... За почитателите на г-н Колев, това с Xesi което споменаваме са планети ... не чалга изпълнителки ... Май трябва да почваме с такива обяснения вече ;) !

А митница минават на Луната! :bday19:

По тъпо нещо от спиране на Библиотеката няма.

Редактирано от Penio Penev (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

а при нас ...Цена: 229.50 лв. ;) За какво говорим ... при средна заплата от 400 лв. ... много е ама да не кажете нещо ... нямам думи !

Нородът го е казал: Лакомо дупе кръв с***. :bday19:

Издателите в България тепърва ще осъзнаят какво са си надробили.

Ако го докарат до пълен бойкот, ще има доста фалити.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Браво на ГДБОП! Че защо бедните лузъри ще могат да четат, без да плащат и да пълнят нечии гуши?

Защо трябва да четат? Ама как ще четат! Трябва да затъпяват, за да се управляват по-лесно и да слушат глупостите на ББ и всякакви политици с отворена уста и в прехлас, та чак да са в екстаз от думите им!

Как може иначе?

Браво на ГДБОП-Както и да ги наругая, малко ще им е. Гадове долни и мръсни, не хора.

Ползвах библиотечката активно. И си беше добра...

Ама то прост и неук народ лесно се управлява и манипулира...Честито, другари и другарки...

Голяма демокрация, голям просперитет и развитие-то ние видяхме ли нещо от демокрацията, що е по света и що се разправя за нея?

Само минахме покрай нея и с бързи, и бодри крачки, в собствената си заблуда се запътихме към АД-а, към дъното...

Честито! Вече сме на дъното...И копаем в него.

Kaкто не отдавна писах "Къде са просветителите ни, пътеводна светлина в днешната мрачна и тъмна действителност?"

Имаме ли такива???

Паисия ще се обърне в гроба, ако види или чуе що става тук.

Чл. 24. Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

.....

9. възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели.

:bday19: Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Друго се сетих ... имаше разпродажба в нашата библиотека ... и си купих " Война и мир " за по левче романа ... утре да идва Явор Колев и ГДБОП да я затворят ... защо печелят от мен ... а колко ли са получели наследниците на Лев Толостой ... май нито лев :hush: !
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да , "спасиха" ни от шестима "престъпници" , които безвъзмездно помагаха на малкото българи , имащи желанието да четат . А какво да кажем , за милионите наши сънародници в чужбина , там да си купиш книга на български , и то точно определена , е почти мисия невъзможна . При положение , че "Читанка" не е с комерсиална , а с образователна цел , нямам обяснение за случилото се. :hush:

Редактирано от thejoro (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От: chitankaСийдъри:489Лийчъри:95Коментари0

Показателно е и за Колев и за всички други подлоги !

Скапана работа..... ББ може да се гордее с последната крачка....Бойко Борисов с Българския Бизнес, Брилянтно Бастиса Българското в България :hush:

....съжалявам че създадох деца, поданици на тази държава, при първа възможност, ще си поправя грешката.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждаш ли, че сам си противоречиш. Понеже авторите били милионери - дайте да крадем. Колко % от заглавията в читанка са преведени, а не са сканирани. Като вземеш книгата от съседа, все пак съседа поне я е платил и я вземаш само ти, а не хиляда човека наведнъж. За цената на книгите, които били завишени, ами че като са им скъпи правата, ще са скъпи и книгите. Посочи ми една книга която в България е по скъпа от тези в чужбина?

Мишко, от 2007 насам ли се спотайваш, за да ни следиш? Видя ли се какъв си мишок и как нервите ти не издържат?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

България: 451 по Фаренхайт

Днес е 22 юни 2010 г. В деня-начало на календарното лято температурите навън доста паднаха. А в България за пръв път в модерната й история достигнаха 451 градуса по Фаренхайт.

Никога не съм вярвал, че ще доживея този ден - денят, в който в България ще се унищожават КНИГИ!!!

Група спецкомандоси от Главна дирекция за борба с ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ (пиша го така, за да усетите по-ясно за какво говорим) унищожи сървъра на сайта Chitanka.info.

На този сайт нямаше никаква престъпност - имаше хиляди, десетки хиляди КНИГИ! Повечето от тях не могат да се намерят никъде или са много трудни за откриване. Някои не са издавани от десетилетия! Имаше не само цели книги, но и отделни произведения - разкази, повести, есета... Сред тях имаше и такива, които бяха предоставени от самите им автори или преводачи - на полза роду. Иначе казано, Chitanka.info беше една библиотека. Една обикновена библиотека, само че онлайн.

Освирепели терминатори горят книги - това сме го виждали: в старите ленти от времето на фашизма. Или във филма на Франсоа Трюфо „451 по Фаренхайт". Или сме го чели - в книгата на Рей Бредбъри, по която е заснет филмът. Тя описваше едно бъдеще, в което властта предпочита хората да не мислят извън официалната линия и затова забранява издаването, четенето и притежаването на книги. А когато намира укрити такива, ги унищожава.

Вярвате или не - доживяхме да видим това бъдеще със собствените си очи...

Да, официалната линия ще ви бръщолеви нещо за някакви уж нарушени авторски права, интелектуална собственост, пирати, престъпна дейност и прочие дивотии.

Но ако умеете да мислите сам, лесно ще стигнете до някои доста смущаващи противоречия.

1.Библиотеките не са забранени от никакъв закон. Онлайн библиотеките - още по-малко. Тогава за какви нарушения на авторското право говорим?!

2.Ако Chitanka.info нарушава авторски права, то тогава най-големият нарушител на същите права е Националната библиотека „Кирил и Методий". Кога да чакаме командоси и спецчасти да я затворят? Както и всички останали други библиотеки в държавата, след като библиотечната дейност се оказва изведнъж незаконна...

3.Акцията била извършена по сигнал на някаква асоциация, съюза на преводачите и няколко издателства (МВР не уточнява кои). Щом са протестирали, значи техни права са нарушени и са настъпили някакви имуществени вреди. А какви ТОЧНО права на издателствата са нарушени?

4.Chitanka.info съдържа дигитални версии на книги. НИТО ЕДНО издателство в БГ не предлага и дигитални версии на издаваните от него книги, поне ако говорим за чужда литература. Аз лично знам само едно, което предлага някои произведения от БГ автори и в дигитален вид. Тогава как можеш да претендираш за имущестени вреди от нещо, което дори не предлагаш?!

5. Chitanka.info няма нито реклама, нито иска SMS-и, нищо - това си е една обикновена безплатна онлайн библиотека, тя НЕ извършва никаква търговска дейност. Отново - какви вреди може да нанесе на издателствата? И за каква „престъпна дейност" говорим, която не носи никакви приходи на „престъпниците" - нито продават книгите, нито има реклама на сайта им?

6. На какво основание въпросните издателства изобщо са поискали да се разследва дейността на Chitanka.info? Имат ли те в договорите си с авторите, преводачите и чуждите издателства изобщо клауза, която да им разрешава каквото и да било онлайн разпространение? Да ги оторизира ИЗРИЧНО и КОНКРЕТНО ТЯХ да се занимават с онлайн права? Съдейки по това, че не предлагат литература в дигитален вид, очевидно нямат...

7.Поискало ли е МВР или ГДБОП издателствата първо да докажат с документи (копия от договори), че НАИСТИНА притежават правата, които претендират, че са им нарушени? Ако не са, то излиза, че всеки може да отиде в ГДБОП и да каже просто така „еди кой си (конкурентна фирма) ми нарушава еди кви си права". И командосите на ГДБОП се вдигат на честна дума и попиляват въпросната фирма, организация или сайт... пък няма значение, че после съдът оневинява напълно жертвите на този брутален полицейски произвол.

8.Ако са били длъжни да поискат подобни документи и не са го направили, то дали дейността на служителите на ГДБОП може да се окачестви като „престъпна небрежност"?

9.Дори да приемем, че дейността на „Читанка"-та 1.не е библиотечна, и 2.някак нанася имуществени вреди на издателствата, то: 1.тези вреди първо подлежат на доказване, и 2.това става по реда на ГПК, а не на НПК. С други думи, издателствата следва първо да си заведат дела в съда, да си докажат претенциите за притежавани права (каквито нямат), да си докажат твърденията за претърпени вреди и пропуснати ползи (което е практически невъзможно, защото заради една прочетена онлайн книга човек може да се откаже да я купи, но може и именно заради това да я купи), да изчакат съдебно решение в тяхна полза и едва след това да се обърнат към МВР... към МВР, не към ГДБОП!

10. ... няма. Можем да отправим не 10, а 10 пъти по 10 въпроса към ГДБОП, но е безсмислено. Имената на модерните херостратовци също нямат значение.

Единственото, което има значение, е че в България в 21 век унищожават книги. По-чудовищно престъпление и посегателство срещу свободата на словото не може да има, с каквито и алинеи и параграфи да те замеря милиционерската пропаганда - някои неща се усещат със сърцето.

Ако не си съгласен с това - протестирай!

Варварите трябва да понесат своята отговорност за това, че посегнаха на Словото...

Ники Русиновски

webcafe.bg

;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване