Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво предпочитате: еbook или обикновена книга

134 гласували потребители

1. 1. Какво предпочитате да четете ?

• e-book
      65
    • обикновена книга
      66

Препоръчан отговор

Може би не сега или след 5 години, но това е неизбежно да стане. Технологиите се развиват с бясна скорост. Недостатъците на хартиения носител немогат да бъдат коригирани, но минусите на компютрите намаляват. С всяка нова версия в хардуер и софтуера им се добавят възможности и предимства които да ни съблазнят. Ще изоставим романтиката на пожълтялите страници и ще се отдадем на "сърфирането". Мога дори да си представя как примерно след 20 години се излежавам на плажа или на терасата с някакво подобие на notebook... чудя се... "да чета ли или да си сложа слушалките и да пусна MS Reader !?". Реалността ни се променя с всяка нова идея. Все едно да питаме днешните младежи: "Липсват ли ви грамофонните плочи?"

Ще изяде ли мишката книгата?

Ако не се лъжа, през 2001 г. това беше заглавието на темата-есе на кандидат-студентския писмен изпит по журналистика.

Според мен отговорът е ДА.

За жалост Публикувано изображение
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 182
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Метрото! Около час на ден (С чакането на мотрисата), идеално уплътнение на времето.

След Хари Потър имам тренинг да стоя на един крак в тролея, да се държа горе високо за лоста с едната ръка, а в другата да се мъдри Ордена на феникса, докато някой се е облегнал отзад на мен. Чудничко

В момента въпросът е доста болен за мен. Имам половин стая вкъщи с книги, които просто няма къде да сложа и заради тях не мога да си използвам стаята като хората. Ако бях взел в хартиен вид всичко кое

Относно bezmonitor.com - дочух че труд съдят сайта за нарушаване на авторски права,доста неправомерно между другото.

...

Нека се дава гласност! Ако някой от "Труд" го прочете, дано поне малко се засрами!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 години по-късно...

В днешно време е важно да се чете, пък дали в обикновен или електронен вариант, мисля, че няма значение

С този факт се успокоявам от няколко дни! Искам да си купя електронен четец http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif.Не го харесвам...Искам си хартиена книжка...Но...Винаги има едно голямо "Но"!Непосилно ми е от финансова гледна точка да купувам книги (грубо по 2 на седмица).

Успокоявам се и с други факти:

-че мисля за природата и изсичането на горите;

-че "Властелина" тежи около 2 кг, а четеца е 200гр и мога да го нося навсякъде;

-че с едно зареждане ще чета 8000 страници;

-че дисплея "наподобявал" http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gifистинска хартия и не уморявал очите;

-че за 500лв (не им знам точната цена, пиша по мое усмотрение) ще си купя най-много 50 книжки, а от нета ще си свалям книги цял живот;

А аз просто искам да мога да си купувам хартиени книжки!http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За удоволствие обикновена книга, по-скъпо е, но не натоварва зрението или поне в по-малка степен, по работа предимно електронен вариант :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Определено предпочитам обикновена книга, но тъй като живея в чужбина и нямам възможност да си ги закупувам, та затова по неволя ги чета на компютъра.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 5 седмици по-късно...

И аз съм за книгите на хартиен носител.

Аз също, стига книгоиздателската мафия да върне цените на книгите, ако не до тези които бяха преди 22години, поне до тези от

преди 10години, защото наистина направиха купуването на нова хартина книга непосилно за обикновеният човек. Извинете ама

15лв. за 300стр. книга с меки корици - и свир*а да ми правят като подарък към покупката пак няма да ги гуша с толкова пари...И те ще ми се правят, че имало

много издателства и пазарна конкуренция:hush: между тях - има картел - мафиотски! Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновени книги много ясно... Обичам да ми шуми под пръстите... А и друго си е да четеш обикновена книга. Някъде четох, че има вероятност да спрат да правят книги, да ги има само в електронен вариант... Не съм сигурен дали е достоверна информацията, нито след колко години обмислят да го правят, но като се има впредвид масовото затъпяване на човечеството, не се знае дали след няколко десетилетия ще има кой да чете, камо ли да даде 20-30 лева за книга.

Редактирано от The_Gunslinger (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Наблюденията ми в темата а и в други подобни из интернет мога да обобщя така:

Повечето хора публикували мнението си посочват, че предпочитат хартиеният носител, въпреки безспорните предимства на електронните книги в много отношения.

Когато посочват причините за това, обаче далеч не са толкова категорични. Предпочитанията си те защитават с донякъде емоционални подбуди като:

‘’ защото се чувствам по-добре със самата книга в ръка’’

‘’ друго си е да се излегнеш, да ти "замирише" на книга’’

‘’Харесвам аромата на страниците на книгите’’

Разбира се не желая да се конфронтирам с повечето хора в темата, още повече след като мнението ми не е напълно безпристрастно, но въпреки това смятам, че трябва да го изкажа. В него искам ясно да се разгранича от четенето на е-книги на компютър, защото то наистина е изморително, което изобщо не може да каже за четенето с електронни четци. Дори твърдо застъпвам тезата, че електронните книги се четат с доста по-голяма лекота от обикновените, това е заради едно много ключово предимство, на което почти не се обръща внимание от хората, които четат на хартия а именно това, че може да се променя големината на шрифта. Всеки човек има различно зрение, което с годините по принцип се влошава и за всеки читател най-подходящата големина е различна а хартиените книги са стандартни в това отношение и човек често трябва да се напрегне малко или много четейки.

Няма да изреждам другите предимства на ридарите, защото ще заеме твърде много пространство във форума. Ясно е обаче, че те са доста и далеч по-фундаментални от

емоционалната обвързаност със старите носители. Не казвам, че всички ще се откажат да четат старомодните книги но, глобалните тенденции сочат едно - непоклатим ръст на електронните читатели. Кой знае, може би един ден наистина хартиените книги ще останат само в личните ни колекции.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От 2004г. не съм чел книга на хартия (като изключим учебниците по времето когато учих), а може да се каже ,че за това време съм изчел добро количество книги, дори електронните книги стимулираха четенето при мен. Пример: преди около година с една приятелка обсъждахме Ерих Мария Ремарк, в частност "Трима Другари", която аз не бях чел, всъщност не бях чел нищо от този автор. Два дена след това се рових в един от торрент тракерите и съвсем случайно попадах на един торрент с някои от най- известните романи на Ремарк. След което ги прочетох всичките- това нещо никога нямаше да се случи, ако трябваше да ги купувам или да ги търся в някоя библиотека и тн. Не чувствам никаква умора или натоварване на очите, когато чета на компютъра. Така че според мен ел. книгите стимулират четенето, въпреки че може би не е много законно и в определена степен ощетяват разпространителите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че разпространителите и издателствата са ощетени е факт, все пак те не генерират печалби, когато четем онлайн.

Но това че четенето на книги на електронен носител е незаконно не е вярно. Незаконно е копирането продажбата на литература без знанието и съгласието на интелектуалния й собственик (по смисъла на чл. 24 от Закона за авторското право и сродните му права). А кой е собственик на авторските правата на Иван Вазов и дали самият той би имал нещо против съвременниците му да четат творчеството му по какъвто и да било начин !? Всъщност много съвременни творци публикуват сами произведенията си в интернет защото повечето от тях не се интересуват от издателския бизнес, печат и разпространение. Те се интересуват от изкуство и наука.

Искам да споделя нещо, което считам за уместно в тази тема.

Преди известно време посетих един преподавател в Физическия факултет на Софийския университет. Професор по оптика... човек наистина отдаден и живеещ всеки ден с тази наука. Целта на посещението ми беше, да науча повече за явление за което доста време не откривах никаква информация- вид оптична интерферения. Мой приятел, който беше втори курс но нищо не можа да ми каже за въпросното явление, ме заведе в прашения кабинет в Ф.Ф. на СУ в Лозенец.

Почуках на врата на професора в летен следобед, когато той нямаше лекции но все пак бе в любимия си кабинет, реставрираше инвентар, може би по-стар от него самия.

Когато ни видя, реши че сме се объркали. Щом му разяснихме причините, които са ме довели при него той веднага ни настани и се зае с това което най-много обича. Той бе готов да започне да обяснява дори от най- основните закони, които се оказа, че съм позабравил от училище. Прекарах няколко часа в преход от основите на физиката до дълбините на тази наука.

Единственото нещо което запомних в този следобед е ентусиазма с който той ме въвеждаше в физиката. Той бе готов да се върне на всяко едно нещо, което дадях знак, че не съм разбрал и да го обясни по различен и по-достъпен за мен начин. Професорът беше видимо ентусиазиран то посещението ни и може би нямаше да спре да говори докато ние не го прекъснем и не кажем, че трябва да си тръгнем. Това беше най-трудното. Той ни разказа нещо което силно ме впечатли. Преподавателят бе написал учебник по оптиката. Наложило се обаче той да плати за да бъде издаден и разпечатан учебника. Поради малкият пазарен интерес към този тип научна литература и ‘’кризата в сектора’’ каузата на този български учен изглежда обречена.

Анализите на случилото се ще оставя на другите в форума аз само бих искал да кажа, че ако се нарушават финансовите интересите на издателите, чрез свободното достъп до литература, колкото и пари да харчат за лобистки кампании ако искат да оцелеят ще им се наложи да преминат в 21 век.

Редактирано от cankooo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Аз обичам да чета и това на какъв носител ще е книгата никога не ме е интересувало особено. Не разделям произведенията по този начин. И все пак ако трябва да избирам бих казала, че предпочитам електронния вариант. Една от главните причини е в цената на книгите. Имам чувството, че издателите се опитват за забогатеят за един ден. Друга определяща причина за мен е фактът, че българските издатели рядко издават цяла поредица, освен ако не е бестселър, а и им отнема много време. Аз просто си ги тегля на оригиналния език. :lock:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всякак обичам да чета. Но напоследък ми се изморяват очите на компа. Не знам защо. Май повече предпочитам да е на хартия, пък и така мога да си ги нося в чантата и да си чета по спирки и опашки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено предпочитам електронния вариант, особено след като се сдобих с рийдър. По-леко, повече книги на куп, по-екологично, по-евтино. Ако издателствата в България започнат да издават и електронни книги ще купувам много повече. Според мен, книгата на хартия ще изчезне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И след 1000 години няма да изчезнат, но е-книгите имат много неоспорими предимства и ще се наложат и изместят напълно вестници, списания, каталози, справочна, учебна и техническа литература. Преди няколко години именно с цел да си чета електронната библиотека си взех eeePC 901 (този нетбук според мен превъзхожда повечето нови електронни книги с цветни дисплеи). От електронните четци ми харесва Kindle.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май повече предпочитам да е на хартия, пък и така мога да си ги нося в чантата и да си чета по спирки и опашки.

Напротив - няма как да носиш "Война и мир" (например) в дамската си чанта (поне в моите няма да се събере). Аз събирам парички и се надявам в скоро време да се сдобия с това чудо на техниката само защото ще мога да нося любимите си книги навсякъде, и само защото обожавам да препрочитам любимите си пасажи!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единственото предимство на е-книгите е, че са достъпни, а това е много важно, особено в моменти на криза и безпаричие. От години чета книги през компютъра, мъка ми е за очите, за облъчването, за цялата нездравословност, която произтича от тези ми действия, но обичам да чета... а това, което ме интерсува, е много по-достъпно през компютъра и интернет. Компютърните книги на този етап са безплатни (ако знаеш как да си ги намериш) и пред избора да ги четеш в този вариант или изобщо да не ги четеш, естествено предпочитам да си уморявам очите. Ако имах избор и възможност обаче, 100 пъти бих предпочела книгите на хартиен носител, нищо не може да се сравни с тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Май повече предпочитам да е на хартия, пък и така мога да си ги нося в чантата и да си чета по спирки и опашки. Един е-рийдър или таблет се носи по-лесно в чантата и събира доста повече от една книга.С такова устройство може да се чете навсякъде-на път,в леглото или в банята.А и вече не са много скъпи-за 400 лв има добри таблети

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е какво предпочитаме, а не какво е по-удобно. Предпочитам ги в хартиен вариант. Удоволствието е неописуемо. В електронен са по-практични обаче - конкретен текст се намира за секунди, можеш да си разнасяш хиляди книги с теб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е какво предпочитаме, а не какво е по-удобно.

Предпочитам ги в хартиен вариант. Удоволствието е неописуемо. В електронен са по-практични обаче - конкретен текст се намира за секунди, можеш да си разнасяш хиляди книги с теб.

Споделям мнението на колегата.На хартия е по добре.Иначе нямаш нужда от биоблиотека в стаята с e-book.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

Важното е да се чете! А на какво ще се чете, няма такова голямо значение! :blink: Е, ако ще е електронна книгата, разбира се четците са в пъти по-добре от разните му лаптопи... Не се набутвайте с таблетите... минал съм и през това. И ако ще е четец - да е с клавиатура, а не с тъчскийн. Много по-удобно е. И вече не са скъпи - има й бг-сайтове, които ги внасят и продават.

Редактирано от d_kolev (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Нищо не може да замени една книга,усещането е съэвсем различно докато държиш в ръце книгата и четеш от нея.Обичам да чета на всякъде където мога,размерът на книгата не ми пречи,ако е голяма я слагам в пазарска чанта.Мога да чета по 4-5 часа без да мръдна от място,а и много обичам като вдигна поглед или отворя очи първото нещо което видя това да са книгите ми.Когато вляза в някоя книжарница ми се иска да изкупя всичките книги,искам ги всичките да са мои и да ги разлиствам страница по страница докато прочета и последната буква.За жалост напоследък не мога да си позволявам да си копувам толква често както преди го правех и ми се наложи да се обърна и към книгите на компютъра,но дори дорото ми зрение след няколко часа започва да се размътва и да ме боли глава.Да четеш от компютъра е само за удобство и безплатен достъп,а истинската книга е за удоволствие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Противно на преобладаващото мнение,съм привърженик на книгите в електронен вариант.С уговорката,обаче,че правя сравнение между печатната книга и bookreader-a. Не коментирам изобщо четенето през лаптопа или компа-това според мен може да се практикува само по необходимост,но не и за удоволствие..Вероятно и аз,като повечето, бих се придържала към сантимента да вземеш книгата в ръка,да усетиш възрастта и,аромата и,ако обстоятелствата не ме бяха принудили да живея известно време в арабска държава,където по обясними причини трудно се поддържа лична библиотека.Тогава открих преимуществата на букрийдъра-практически неограничено количество разнообразна литература от всякакъв характер-учебна,професионална,художествена-една цяла библиотека,която е с теб по всяко време и на всяко място. Уверявам ви,няма по-голямо удобство от това. А що се отнася до добрата стара книга,никога не бих се отказала от удоволствието да седна до камината с един увлекателен роман в ръце...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване