Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво предпочитате: еbook или обикновена книга

134 гласували потребители

1. 1. Какво предпочитате да четете ?

• e-book
      65
    • обикновена книга
      66

Препоръчан отговор

Отговор на поста ти тук.

Преди две седмици си взех Метро и Шифърът за 30лв. двете. Това са много пари. Всъщност в България са нищо, но се изкарват трудно. Майка ми работи два дни за тези пари, и те отиват за храна. Парите на баща ми отиват за сметки, консумативи и т.н. Няма как да събирам пари при положение, че рядко се намират такива, всичко отива по предназначение. Дори и да се сдобия с 10-20лв., не мога да ги дам за книга, при положение, че има други неща с по-висок приоритет. Четенето от монитор за мен просто не е вариант. Пробвал съм....няколко пъти, но просто не става. Имам близо 3 диоптъра, а очилата ми са за 1.75, и четенето от монитора е силно болезнено. Ползволявам си да чета само за училище, ако се налага.

Редактирано от ToDiR0S (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 182
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Метрото! Около час на ден (С чакането на мотрисата), идеално уплътнение на времето.

След Хари Потър имам тренинг да стоя на един крак в тролея, да се държа горе високо за лоста с едната ръка, а в другата да се мъдри Ордена на феникса, докато някой се е облегнал отзад на мен. Чудничко

В момента въпросът е доста болен за мен. Имам половин стая вкъщи с книги, които просто няма къде да сложа и заради тях не мога да си използвам стаята като хората. Ако бях взел в хартиен вид всичко кое

Отговор на поста ти тук.

Преди две седмици си взех Метро и Шифърът за 30лв. двете. Това са много пари. Всъщност в България са нищо, но се изкарват трудно. Майка ми работи два дни за тези пари, и те отиват за храна. Парите на баща ми отиват за сметки, консумативи и т.н. Няма как да събирам пари при положение, че рядко се намират такива, всичко отива по предназначение. Дори и да се сдобия с 10-20лв., не мога да ги дам за книга, при положение, че има други неща с по-висок приоритет. Четенето от монитор за мен просто не е вариант. Пробвал съм....няколко пъти, но просто не става. Имам близо 3 диоптъра, а очилата ми са за 1.75, и четенето от монитора е силно болезнено. Ползволявам си да чета само за училище, ако се налага.

Момче, като не си се докосвал до електронна книга и не знаеш за какво става въпрос, защо си поредния, който дава мнение?...
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам близо 3 диоптъра, а очилата ми са за 1.75

Това определено е проблем. Не ли вредно да носиш грешен диоптър?

, и четенето от монитора е силно болезнено. Ползволявам си да чета само за училище, ако се налага.

"Силно болезнено" не звучи да е само от диоптъра ти. Един приятел е с над 7 още от малък и все пак сега чете нонстоп разни документи на компютър. Иди на лекар да ти прегледат очите и си смени очилата.

Едно време съм чел книги на тия "зелено-черните" монитори. Не мисля, че беше по-добре от който и да е по-съвременен CRT или LCD монитор. Вредно - вредно. Както каза Trichocephalus в една друга тема всяка работа е вредна, но хората си работят нали?

И пак казвам - едно време и това нямаше.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 6 месеца по-късно...
  • 4 месеца по-късно...

На компютър изобщо не мога да се съсредоточа да чета книги. Статии, форуми и подобни неща може, но цяла книга не, натоварва ми зрението, а и се разсейвам твърде много. Традиционалист съм, обикновената хартиена книга ми харесва най-много, макар че имам киндъл, който ми е също толкова удобен. Използвам го най-вече за книги, които са ми твърде скъпи или поради някаква друга причина няма как лесно да се сдобия с тях. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чета много от доста ранна възраст. А вече не съм първа младост. :(  Не мога да преценя точно колко хартиени книги съм прочел досега. Може би няколко хиляди. Може би и повече. Пиша го това не да се хваля, а да разкажа как преминах почти изцяло към електронни книги. След като изчетох кварталната библиотека, всичко по-интересно от Софийската градска библиотека и постепенно задръстих апартамента с художествена и научна литература, видях, че това така не може да продължава. И от доста години насам постепенно преминах на електроника. Първоначално четях книжки на Покет ПС-та - последният ми беше hp 614,телефони,  а от 2-3 години вече твърдо преминах на e-book reader-и. Доскоро карах на един доста стар модел Престижио, а сега вече съм на Pocket book Touch Lux. Не съм любител на Киндълите заради затворения формат и затворената операционна система. Горепосоченият Покет бук чете купища формати без всякакви игрички с Калибре -  txt, doc, docx, pdf, pdf DRM, Epub, fb2, DJVU и т. н.Поради това, че е под Линукс, мога да качвам всякакви шрифтове, допълнителни четци, има възможности за плавно регулиране на големината на шрифта и цялостно форматиране на текста, четене на бележки, водене на записки, препратки, има вградени речници и може да се добавят и допълнителни, има и вградено регулируемо осветление. Екранът е с доста прилична резолюция за 6 инчов Е-бук рийдър - 1024*768, и т.н. Та така - защо преминах на електронни книги? - Много по-удобно е. Винаги имам поне няколкостотин  книги под ръка. Мога да си регулирам големината и типа на шрифта както ми е удобно. Чета поне по една-две книги на седмица - главно в градския транспорт, където трябва да си намеря занимание поне за 1.5 - 2 часа на ден, докато пътувам. Ако трябваше да си купувам всичките тези книги, щях да фалирам отдавна... Освен това чета и чуждестранна литература. Ако и нея трябваше да я плащам за хартиени издания... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хартиения вариант си има своите плюсове, но не до толкова, че да се върна пак към него.

Предвид факта, че не чета художествена литература, нямам фотографска памет и патувам много, електронния вариант предлага две незаменими за мен функции! .

1. Можеш да носиш със себе си хиляди книги.

2. Можеш да търсиш изключително бързо във всички тези книги.

Редактирано от EquilibriУМ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

Хартиеното издание е за предпочитане, но  пък не всичко което искаш да прочетеш го има на хартиен носител , така че в крайна сметка повечето от книгите , които съм прочела са в електронен вариант. По - бързо и по-лесно се намират.

Редактирано от pavliciq (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

Аз чета и от двете, най-често различни книги, си ги купуват от http://www.colibri.bg/ те ги имат и в двата варианта. супер, на мен ми е много удобно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

отвратително е да четеш книга на комп

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента въпросът е доста болен за мен. Имам половин стая вкъщи с книги, които просто няма къде да сложа и заради тях не мога да си използвам стаята като хората. Ако бях взел в хартиен вид всичко което, прочетох на електронната си книжка, щеше да ми трябва още една стая. Така, че практичността преди всичко. Хартията е удоволствие, което просто изисква огромно количество място.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С удоволствие мога да чета електронни книги, но определено предпочитам хартиеното издание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

отвратително е да четеш книга на комп

На работа само такива "книги" чета, не може да изкараш някоя книга да четеш дори и да няма работа защото някое от шефчетата ще ти намери занимание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз съм го правила този номер  :)  някаква таблица и някъде в ъгълчето, прозорче с книжката. 

Метрото!

Около час на ден (С чакането на мотрисата), идеално уплътнение на времето.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Метрото!

Около час на ден (С чакането на мотрисата), идеално уплътнение на времето.

Всеки ден по такъв начин си уплътнявам времето. но като нямам работа на работа, за да не гледам, като олигофрен в една точка, предпочитам да си почета някоя друга страничка.   ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нищо по-приятно от четене на книга печатана на хартия. Мирисът ѝ на печатарско мастило, дори лекия полъх на прах, придават автентичност и по-дълбоко усещане и изживяване от прочетеното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Оффф и мен ме завъртя модернизацията  :D

На компютър определено не бих чела, но е-книгата е уникално предимство в много случаи.

Тези дето ходем с градския транспорт по два часа на ден до работа / и обратно / - ел.вариант е изключително практичен. Вали дъжд, вали сняг - джаджата в дамската чанта на сухо. Аз тези дни мъкна хартиен том и освен, че ми откъсва ръката в тролея, постоянно се чудя къде да го слагам, като вляза в магазина накрая. Остарявам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз тези дни мъкна хартиен том и освен, че ми откъсва ръката в тролея, постоянно се чудя къде да го слагам, като вляза в магазина накрая. Остарявам...

Мне. Книгите стават по-дебели. :D

И как удобно се прелиства с една ръка, ако с другата трябва да се държиш в автобуса...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мне. Книгите стават по-дебели. :D

И как удобно се прелиства с една ръка, ако с другата трябва да се държиш в автобуса...

След Хари Потър имам тренинг да стоя на един крак в тролея, да се държа горе високо за лоста с едната ръка, а в другата да се мъдри Ордена на феникса, докато някой се е облегнал отзад на мен. Чудничкооооо  :tongue2:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

Привет!

Предпочитам електрони книги. За сведение на тези дето обичат да четат в леглото има таблети.
Много по-евтино е с Е книги, отколкото хартиен носител - това за хората с ниски доходи е от значение. Или те не трябва да четат?
И накрая: струва ми се, че това с любовта към хартиените книги е един вид оправдание за това, че не четем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване