Премини към съдържанието
rosko

Кой каква линукс дистрибуция ползва, и защо

Препоръчан отговор

Аз съм с Slackware 10.2.Отскоро съм с тая дистрибуция.Избрах я основно заради стабилността(то има и други стабилни де).Засега тя най-много ми допада. :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с Gentoo. Не е много дружелюбна, но веднъж да я пробваш трудно ще се откажеш от нея. Голям избор на кернели. Никакъв проблем със зависимости. Друг плюс (ако не и най-големия) са форумите - който ги е посетил знае, тези който не са могат да хвърлят едно око - Gentoo Forums.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Debian, но напоследък ми се налага дълго време да разботя под вин, заради разни софтуери по работата.

Xandros е може би най-добрата потребителска дистрибуция, но става въпрос за платените версии. Неслучайно е Debian базирана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз използвам Slackware. Защото- 1. Тръгва на 64мб рам с графична среда 2. Работи се много леко и приатно. 3. Лесно се обновява-макар и да не поддаржа зависимости(swaret,slapt-get,slackcheck i dr.) 4.Една от най-стабилните и леки Линукс дистрибуций. 5.Допада ми принципа на Slackware- Прави нещата прости глупако:-). 6.Софтуера при него достатачно дълго се тества преди да влезе в официалното хранилище. 7.Софтуера (пакетната система .tgz) с малко се различава от оригиналния  такъв направен от програмистите(изходен код).  Потребител който се е научил да работи с него обикновено му трябва малко време за да може да работи и с останалите дистрибуции. 9.KERNELA(ядрото) който се ползва в Slackware не се пачва  а си идва чисто както са го направили програмистите на ядрото- оттук и потребителя има най малко проблеми ако реши да компилира същото. cool.gif

<{POST_SNAPBACK}>

:) това беше първата линукс дистрибуция,която инсталирах .. буквално от 0-лата бях започнала,доста ми се обогати културата покрай slackware ,даже за сравнително отрицателно време се ориентирах на какъв принцип работи freebsd...а за други линукс дистрибуции,които съм виждала и работила с тях /live cd-та или инсталирани/ - основните настройки по конфигуриране на системата ми се виждат прекалено лесни,може би поради факта,че при slackware нещата стоят малко по по-различен начин :)

slackware - независимо от големите трудности в началото - любов от пръв поглед ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Пробвах и "Тиликс" , и "Убунту" , и "Дебиан" , но най-съм доволен от "SuSE" ! За аматьорите в света на Линукс - предлагам версията "Тиликс" ! Тя е на чист български език , има си ъпдейти , може да се "качват" нови програмки , има вариант за пробразяване , ако мога така да го кажа , на програмите , на външниет вид и т.н. ! ... "Тиликс"-а е добър , но "SuSE"-то е за по-напреднали ! Това е ! Успех , Опенсурсаджии !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с Kubuntu 5.10 и КДЕ 3.5. След доста разглеждания на други дистрибуци като SuSE, Fedore, Mepis, Mandrake тази ми се стори най-юзър френдли и така. Мисля, че насочена някаде по-към средно напреднали потребители. Не знам. Лично мое мнение;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди няколко години като реших да се запозная с Linux приятелите ми препоръчаха RedHat. Нещо обаче не успях да подкарам звука и да настроя принтера, затова се отказах.

Няколко месеца назад си качих SuSE 9.0, но имаше проблем - не ми поддържаше видео картата на 100% и ме вкара в някаква странна резолюция.А имах и проблеми с една Wireless мишка.

Сега съм със SuSE 9.3 и нямам никакъв проблем относно хардуера, наскоро успях да му пренастроя и МАС адреса и сега джиткам в нета.

Освен това много ме кефи графичната среда, която се поддава на огромно моделиране. Голям плюс е YaST2 инстументът, без който новак като мен не би се оправил.

Така че пичове - дерзайте :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами уважавам Debian и наистина може би един ден всеки минава на него...

Но както каза една дама преди мен... В началото пробвах по-шарени, по-близки до Windows... Докато един ден просто си казах - Като ще е гарга, да е Slackware :eek:

Труден си е за настройване в началото, няма графични инструменти за мързеливци... Но свикнеш ли му, разучиш ли го... Не можеш без него!

Научаваш логиката му, радваш се на бързината и стабилността... Няма нещо, което не може да стане на него... А за да го изуча... Просто си махнах и Уина преди доста време...

Така че за него само хубави неща мога да кажа :P И вече не бих го сменил за друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде и аз да се впиша:

Desktop: Fedora Core - rpm базирана дистрибуция зад гърба на която стоят разработки на RedHat. Достатъчно много софтуер и достатъчно много документация как да си адаптираш липсващия. Изключително добри ръководства и HowTo-та ... накратко казано - добре поддържана дистрибуция на базата на смислени неща.

Server: CentOS - Дистрибуция на базата на source rpm на Red Hat Entreprice Server, предпочитам я за сървър заради дългия период на поддръжка на софтуер (5г.) като преминаването към мажорна версия на даден софтуер е само ако е неизбежно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Избрах Ubuntu 5.10.Виждал съм Red Hat 7.2,mandrake,Fedora,Debian3.1,Slackware 10.2,SuSE 9.2.

Избрах го заради хубавата документация в хелпа,интернет и форума,коректното разпознаване на хардуера,пакетната система.

При Debian не успях да накарам да ми тръгне Саундбластера.При Slackware мишката - (явно етнически конфликт с Микрософт :eek:) ).Накрая съм с това и не съжалявам ни най малко.От останалите най-ми харесаха Дебиан,Шлак,Федора.

Най- бях разочарован от СуСе 9.2 - > Yast се сбъга много бързо и повече не успях да го пусна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Убунту, защото:

1. Има GNOME.

2. Има прекрасна пакетна система.

3. Има много пакети.

4. Голяма поддръжка във форуми и IRC канали.

5. Когато се инсталира, идва с готова графична среда.

Има и други причини, но сега не се сещам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ArchLiNux ползвам.

1.Стабилна

2.Страхотна пакетна система, която съчетава в себе си вьзможност са инсталация на бинари пакети или за ребилд на цялата система от соурс

3.Липсват графични приложения за настройка / според мен това е + /

4.Много добра подрьжка вьв форум и ирк

5.И не на последно място i686 оптимизацията, която прави дистрибуцията доста бьрза..

Редактирано от InSanE-Boy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди година, в "бойни" условия - Кнопикс. Изключително съм доволен, особено предвид по раншен опит с редхат. Та общо взето, за мен определящо беше поддръжката на тв. Гледах си и филми и т.н. с бг субтитри и ... абе доволен съм. за жалост, както за почти всичко ново, и на кнопикса не отделих време да го науча. Искам да уточня, че бях без хард по това време, та тъй или иначе, друг избор нямах

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Slackware :speak: , пробвал съм Red Hat, Tilix, Fedora, Mandriva, Suse но при Slackware беше любов от пръв поглед, няма по стабилна, лека и опростена Linux дистибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първото ми кръщаване с Линукс беше аварйино със Knoppix ,но нещо много ми допада Slackware,защото е лекичко и мъничко "тука се повтарям сто процента преди мене сигурно поне 10 човека са го казали".

Сигурно сам му свикнал доста и за това не се разделям с него .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах Линукс преди около година и половина. Събрах 5 дистрибуции за да ги пробвам. На служебна маркова машина HP. И петте отказаха да се инсталират и тогава се отказах. Казах си - Ще изчакам. Все още не е готов Линукс за употреба.

Мисля, че съм бил прав. Нещата доста се промениха.

Преди малко повече от половин година ми се наложи да се запозная с Линукс сериозно. Служебно. Закупихме сървър с инсталиран RedHat Enterprice Server. Та така започна запознаването ми с Линукс дистрибуциите. Е, като всяко начало е трудно, но човек се учи. Сега без проблеми се оправям с RedHat, нямам забележки по работата му в мрежа съвместно с MS Windows Server платформи. Разбират се чудесно.

На десктоп фронта се захванах пак почти по същото време с SuSe. За сега тази дистрибуция се доближава най-много до понятието десктоп ОС. Започнах да я ползвам в домашни условия. Дружелюбна е, въпреки, че като всеки софтуер си има своите проблеми. По-сериозните проблеми се появиха ( е тук общо взето част от вас ги знаят ) когато реших да го вкарам в употреба на работна станция в хетерогенна мрежа и да пробвам как ще е на лаптоп. Не са много проблемите, но са досадни и някои от тях на този етап неразрешими. Надявам се в бъдещите версии на SuSe да са решени.

Все пак Линукс има още дълъг път да извърви до десктоп ОС за масова употреба.

П.П. Пробвах и Fedora Core 4 и Mandirva 2006, но не ми харесаха.

Редактирано от nickfox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега съм SuSE user, но преди време бях Slackware user. Не знам защо преминах на SuSE, въпреик ,че от слака бях много доволен - не ми беше забил нито веднъж. Може би защото SuSE предлага възмижност за откриване на хардуера още когато го ръгна в USB. Пък и YaST има много благинки по него - не е като с Slackware да диря пакетите из нета и тогава да ъпдейтвам. Е има си инструменти за ъпдейт на Slack - Gslapt, Swaret... и още, но не се сещам. Та така с единия си омазах дистрото...дали някоя зависимост не е била изпълнена или нещо друго, ама яко се омаза и от тогава се зарекох, да не ъпдейтвам през gslapt. :rolleyes: Иначе съм ползвал ubuntu, tilix, Mandrake 9.1 10.0, Fedora 3, но не можах да си монтирам NTFS дяловете и я зарязах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За първи път съм пробвал Slackware,слет това:Suse,Debian,Ubuntu,flax,FreeBSD,fedora,redhad,gentoo и се върнах на добрия стар слак :П

yep,yep

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз ползвам Убунту, защото:

1. Има GNOME.

2. Има прекрасна пакетна система.

3. Има много пакети.

4. Голяма поддръжка във форуми и IRC канали.

5. Когато се инсталира, идва с готова графична среда.

Има и други причини, но сега не се сещам.

Човече аз си дръпнах 5-цата и като почна да се мъчи със зависимости и отказа да сложи Операта я зарязах (без да броим разни стари бъгове). Също и Кубунту си имаше подобни ядове - не знам защо, но пакетната им система куца яко...

Сега карам с Мандрива, която също се дърпа на програми като xmms, но поне не се тормозя с глупости...

Мисля че най-добра ще е Слак 10.2 (макар че 2.6.13 ядро ми се струва старо) + Дроплайн, но никой няма да ми разреши да си преинсталирам ОС-а в работно време, само за да я разцъкам sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз имам Ubuntu, което всъщност е GNU/Linux дистрибуция. Пакетната система е перфектна. Ползвам си опера от самото начало. Всъщност ползвах лисока за малко: заредих opera.com.

За XMMS ще кажа, че е като Debian за Ubuntu, чудесна основа, но има алтернативи базирани на него и по-добри - BMP(Beep-Media-Player), BMPx, XMMS2.

От там нататък, дистрибуциите са само дострибуции( но пък само за разбиращи( веднага се изключвам от това число)). За справка английския речник - distribute. Единственото което го има при всички са ядро и черупка( на нов български - "шел"). Пък вие ако щете сложете apt на Федора. То като се замисля точно това май не е особено трудно. Не че е лесно де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Преди известно време за първи път видях "KNOPPIX" и бях доста очарован от него , и въобще видях що е Линукс . След известно време инсталирах "SuSE 9.2 Pro" , която абсолютно разпозна моя хардуер . Системата "YaST" e наистина добро решение за всички проблеми ! Но тази дистрибуция се оказа доста голяма за моята скромна машина и реших да видя и инсталирах : "Ubuntu 5.10" , "Mandrake" и "LinuxXP" /малко позната в България дистрибуция/ . Инсталирах и новото "SuSE 10.1" .... наистина си заслужава ! Попадна ми "Тиликс 0.6" и най-много се хареса на дъщеря ми . От тогава си инсталирам всички следващи версии - "0.6 beta1" , "1.0 boris" и сега съм със най-новата версия "Tilix 1.0.1" . Използвам я вече повече от година и всички са доволни . Всички , без притеснение от вируси и шпионски паразити , сърфират из нета в къщи . Дъщеря ми дори си играе игрите под емулатора "Wine" . Дистрибуцията си заслужава , защото е на чист български език / не , че в къщи имаме проблем с него cool.gif / , малка е и има ъпдейти . В момента съм със KDE 3.5.2 . ...... Разпозна ми цифровия фотоапарат и цифровата камера , и уеб-камерата ! Относно коя дистрибуция .....? Всеки си има своите предпочитания !

Съвет към всички : инсталирайте си Линукс-дистрибуция и няма да съжалявате ! Забравяте за почистване на "бисквитки" , за инсталиране на антивирусна програма и сканирането и с нея , за почистване на регистри , за сканиране за антишпионски и ad-aware програми ..... и т.н. ! За тези , които искат да опитат - свалете си тази дистрибуция : http://d.linux-bg.org/?folder=distros%2Ftilix/1.0

За увод : "SuSE"-то е най-доброто , но "Tilix"-а е превъзходен са малки и нормални машини !

Това е достатъчно доказателство за Линукс-дистрибуциите :

http://agora.tilix.org/index.php/topic,3.msg747.html#msg747

Успех и .... до скоро ! :bye: cool.gif

Редактирано от maicky (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дебиан, макар че напоследък все повече взе да ме радва Федора, на работа иначе предимно redhat enterprise.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сега тествам Slax, който е базиран на Slackware.

Още не съм преминал изцяло на Линукс.

Но с времето може...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.