Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Кой каква линукс дистрибуция ползва, и защо

Препоръчан отговор

Аз използвам Slackware. Защото- 1. Тръгва на 64мб рам с графична среда 2. Работи се много леко и приатно. 3. Лесно се обновява-макар и да не поддаржа зависимости(swaret,slapt-get,slackcheck i dr.) 4.Една от най-стабилните и леки Линукс дистрибуций. 5.Допада ми принципа на Slackware- Прави нещата прости глупако:-). 6.Софтуера при него достатачно дълго се тества преди да влезе в официалното хранилище. 7.Софтуера (пакетната система .tgz) с малко се различава от оригиналния такъв направен от програмистите(изходен код). Потребител който се е научил да работи с него обикновено му трябва малко време за да може да работи и с останалите дистрибуции. 9.KERNELA(ядрото) който се ползва в Slackware не се пачва а си идва чисто както са го направили програмистите на ядрото- оттук и потребителя има най малко проблеми ако реши да компилира същото. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 56
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Ползвам СУСЕ от няколко месеца:

1. Защото всички около мен яко "плюеха" Линукс и исках да видя, какво му е толкова лошото :offtopic_s:

2. Прочетох това-онова за дистрибуциите и прецених, че СУСЕ е достатъчно приятелски настроена, пък и нали е "дистрибуцията на Линус Торвалдс" (това последното въобще не ме засяга, ако ще да е на дядо Мраз, важното е да ми харесва)

3. Само на тази дистрибуция можах да си настроя интернета. Пробвах Тиликс(не можа да ми открие ланкартата, въпреки, че е стандартна реалтек на 2 години), пробвах и Убунту 5.10(изписах всички команди от форума на ЛАН-ката, ама нейсе). При СУСЕ-то с кинтернет си настройвам нета за 30 сек.

4. До сега успях да омажа инсталация на СУСЕ 9.2 с обновяване на КДЕ, СУСЕ 9.3 с насилствено качване на драйвери и Амарок, че ми беше писнало от зависимости - тъкмо удовлетворя една и се появи нова - туй СУЗИ ненаситно..., и СУСЕ 10 - три инсталации съм му правил и всеки път все нещо куца.

5. Все пак тази дистибуция ми харесва за сега, защото нямам много време да се ровя, а горе долу подкарвам филми+субс на кирилица, интернет, музика.

Сложна работа е туй Линукса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със SUSE 10.0 съм и KDE 3.5

В началото го качих защото ми се струваше наи лесно и удобно за използване като се има навпредвид, че почти всичко е с GUI, но с времето свикнах с него. Неми прави проблеми или ако ги има гледам да ги оправям бързо :offtopic_s:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SuSE 10.0 и KDE 3.4.2. Един приятел ми го даде да го пробвам преди около 5 месеца (преди това не бях слагал Линукс) и оттогава съм слагал Ubuntu, Tilix и Gentoo, но не се сработих с тях и до сега си ползвам SuSE-то. Замества почти на 100% Уиндоус според моите нужди! :offtopic_s:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес пробвах някакъв малък който приличаше на Уиндоус 95 и Тиликс който е красив.Live CD-ta

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не веднъж съм го казвал,че любимата ми дистрибуция е SUSE.Просто се доближава изключително много до десктоп система,но има още доста какво да се желае.Освен тази дистрибуция съм ползвал активно и Knoppix,Tilix,Linspire,и mulinux,flopix,който е чувал за тях знае за какво става въпрос.Имам тук едно старо лаптопче,което е доста изкуфяло и ми се ще да го пробвам как ще върви под Slackware,когато имам време ще се занимавам и с него. :bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Suse 9.0 Pro ; 9.2 Personal и от днес 10 Pro + KDE. Нямам някаква конкретна причина поради която палзвам това дистро. Просто когато за пръв път реших да пробвам Linux, след доста четене относно какво предлагат различните дистрибуции на Linux, прецених, че Сузето най ще ми допадне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам активно СуСе 10.0, но се замислям и за Fedora. Има отскоро хубава книга на книжния пазар с DVD инсталация за 25 лв. и ще взема да я схрускам.

А, пропуснах защо ползвам SuSe: харесва ми дружелюбния интерфейс и малко се включвам тук-таме за правене на пакетчета, програми и тест на алфа версии.

Редактирано от linka (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SUSE 9.1 /тук прочетох че е една от версиите за начинаещи/ веднага ми разпозна хардуера и се инсталира без проблем,върви леко и незаема много място,каквото и допълнително да закача го разпознава и си намирам драйвери без проблем и има ъпдеит през интернет,за човек който не се занимава професионално със софтуер и въобще компютри ,а търси различното /а може би и по-сигурното/ мисля ,че това е дистрибуцията.

преди пробвах-Тиликс имах проблем с инсталацията;после Кнопикс-но версията която имах беше на немски-е бъкел неразбирам от тоя език; после Вектор линукс-беше сложен за мен; после Морфикс ; и накрая намерих СУСЕ-то,сега го ползвам повече от Уиндоус-а.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Slackware, защото той е първия Линукс, с който се занимавам задълбочено. Също мога да кажа че ми харесва доста :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един линъкс шаман ми каза, че кой каквото и да ползва един ден слага Debian.

Слабата машина е с XandrOS.Разпозна коректно остарелия хардуер от '99 година-това е отговор на защо.Силната е със SuSe 9.3 Pro.Качен на отделен корав диск.Заради Yast е качен.

Интерес е може би проекта на бургаски момчета, за друга бг дистрибуция.

www.flax.i-space.org

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента сам с Ubuntu 5.10 с Гном! Бил съм и със Сусе и Тиликс с КДЕ! Но сега Гном повече ми харесва!

... че кой каквото и да ползва един ден слага Debian.

<{POST_SNAPBACK}>

А това смятам да направя и аз след няколко дена!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
От личен опит предпочитам пакетите на Убунту.Дебиан пакетите имат проблеми

<{POST_SNAPBACK}>

Ами то има ли разлика! Защото аз тегля .deb пакети и нямам никакви проблеми с тях! Или говориш за хранилища?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам Gentoo, преди бях на Слак. И двете са много добри. И двете са супер бързи. Gentoo-то ми хареса, защото с 1 команда ти сваля и компилира всичко, което ти трябва да са върви дадена програма.

Естествено че Fedora за начинаещи е перфектна. За лайв дистро Gentoo. Над другите нямам конкретни наблюдения.

<{POST_SNAPBACK}>

Нещо не разбрах .... Какво имаш предвид под "За лайв дистро Gentoo"? Данеби да искаш да кажеш, че за Live Distro най-добро е Gentoo?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RED HAT Enterprise (не оригиналният, че се плаща, а дистрибуции които ползват сорс патетите им).

Надежден, върви на всякакъв хардуер от първият път. Компилирани са предварително за поддръжка на новите процесори и други нестандартни нещица. Защитен добре, защото е правен за сървър и е с подбрани стабилни версии. Добре описан и документиран.

За този който тръгва от уиндоус: Xandros OS - с нея ще се чувства почти като под Уиндоус ХР и лесно ще премине към линукс - тази операционна система идва от Дебиан.

Всичко е добро ако ти тръгнат нещата от първият път :Р

Редактирано от darksoul (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено Дебиън. Предимствата са много - най-съвършената пакетна система, ъпдейтва се лесно, българско огледало, стабилен, бърз ... на когото се е налагало да избира дистрибуция, знае за какво говоря. Не е от тези "пускаш и работиш", но когато се настрои веднъж не иска почти никаква подръжка. Не случайно и Ubuntu и Knoppix са на неговата база.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване