Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 9 часа, badr написа:

Ама ти сериозно ли питаш една еврейка дали знае къде е Соломоновия храм? Това някакъв нов циркаджилък ли е.Не знаеш ли в Израел, че има араби християни, че имат дори патриарх.Как мислиш, дали ползват онази библия линк към който  мисля , че три пъти давах и в която, черно на бяло пише Аллах.

Останалите ти забележки мисля да ги пропусна.Триста пъти ли трябва да ти се повтори.Няма дума "джамия"в Курана.Ей тъй просто няма такава.Има дума масджид, която означава храм.Че в мюсулмански храм няма отделни притвор, обща част и иконостас   са отлики с християнски храм.Различна разбира се и символиката, обрядността и затова в уикито се казва че джамията не е храм в християнския или по-точно католическия смисъл. 

""Няма дума "джамия"в Курана.""  По тази логика няма и дума Бог в Корана, защото е записано Аллах. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, realno написа:

""Няма дума "джамия"в Курана.""  По тази логика няма и дума Бог в Корана, защото е записано Аллах. 

Сура 29:46

Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Aumi написа:

Само невежите хора могат да твърдят, че Бог и Аллах, са две различни понятия, и че се отнасят за две различни същности.

И че вашият Бог и техният Бог, са различни богове!

Надявам се, че думите ми нямат нужда от подкрепа от писанията, но за такива като теб, ще дам цитати:

Йоан 20:17:

Исус рече: Възнасям се при Моя Отец и вашия Отец, при Моя Бог и вашия Бог.

Сура 29:46

Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени.

...

Няма по-голяма заблуда от това, човек да твърди, че има различни богове. Естествено е, Бог на различните езици да се нарича по различен начин, и различните народи да му дават различни имена. Но това по никакъв начин не променя иманентната същност на това понятие.

Всеки може да твърди каквото иска, но каква е истината е друг въпрос. Няма съмнение, че Бог е един, а дали е истина твърдението на Мохамед, че  мюсюлманите вярват в същия Бог , в който вярват евреи и християни. Може би не си видял какво казва археологията, но тя е категорична, че това не е вярно. Ето да прочетеш: http://www.preglednaislyama.com/2012/01/истината-за-произхода-на-аллах-археол/#more-2014

преди 21 минути, Aumi написа:

Означава ли, че Аллах не се превежда като Бог?

"Само невежите хора могат да твърдят, че Бог и Аллах, са две различни понятия, и че се отнасят за две различни същности.

И че вашият Бог и техният Бог, са различни богове!"

Сура 3, ая 2:  
Аллах! Няма друг Бог освен Него – Вечноживия, Неизменния!

Май се оказва, че Аллах не превежда като Бог, а че е името на Бога на мюсюлманите. Факт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, realno написа:

Всеки може да твърди каквото иска, но каква е истината е друг въпрос. Няма съмнение, че Бог е един, а дали е истина твърдението на Мохамед, че  мюсюлманите вярват в същия Бог , в който вярват евреи и християни. Може би не си видял какво казва археологията, но тя е категорична, че това не е вярно. Ето да прочетеш: http://www.preglednaislyama.com/2012/01/истината-за-произхода-на-аллах-археол/#more-2014

Означава ли, че Аллах не се превежда като Бог?

"Само невежите хора могат да твърдят, че Бог и Аллах, са две различни понятия, и че се отнасят за две различни същности.

И че вашият Бог и техният Бог, са различни богове!"

Сура 3, ая 2:  

Май се оказва, че Аллах не превежда като Бог, а че е името на Бога на мюсюлманите. Факт.

Ако твърдиш, че Аллах не означава Бог, следва, че твърдиш, че и God, не означава Бог!

Това в какво си мислят че вярват хората е едно, но е съвсем друго, твърдението, че Бог, Творецът на света, е само един, и различните народи, на различните езици, са му давали различни имена.

Сура 3, ая 2: 

Да кажеш, че няма друг Бог освен Аллах, е равносилно да кажеш: Няма друг бог, освен Бог. Или на Изток му казват Брахман.

Цитат

Според адвайта Брахман (Абсолютът) е единствената реалност, а светът е илюзорен. Брахман не притежава никакви атрибути(ниргуна).

Брахман (на санскрит: ब्रह्म от корена брих, означаващ „раста, уголемявам се издувам се“) е индуистко понятие означаващо непроменливата, безкрайна, иманентна и трансцедентална реалност, която е божествената основа на всичката материя, енергия, времето, пространството, цялото битие, всичко във вселената и отвъд нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако твърдиш, че Аллах не означава Бог, следва, че твърдиш, че и Good, не означава Бог!

Това в какво си мислят че вярват хората е едно, но е съвсем друго, твърдението, че Бог, Творецът на света, е само един, и различните народи, на различните езици, са му давали различни имена.

Сура 3, ая 2: 

Да кажеш, че няма друг Бог освен Аллах, е равносилно да кажеш: Няма друг бог, освен Бог. Или на Изток му казват Брахман.

"Ако твърдиш, че Аллах не означава Бог, следва, че твърдиш, че и Good, не означава Бог!"

Разбира се, че Good не означава Бог, а добър. 

Сега сериозно.  Кажи ми каква дума се използва за Бог в арабския и каква за Аллах. Една и съща ли е или са различни?  В сурата

Сура 3, ая 2:  

какви думи се използват за Бог и Аллах? 

Ето още една сура: Сура 14, ая 52: Това е [Послание] за хората и за да бъдат увещавани с него, и за да знаят, че Аллах е Единственият Бог, и за да се поучат разумните хора.

подобни сури са много.

В Библията подобен стихове може да бъдат приерно: Исус е Бог. Или Йехова е Бог.  Едното е име, а другото общо название за Бог. Използват се различни думи, а не едни и същи.

На английски ще бъде: Jesus is God. 

Ако трябва да се напише на арабски как ще се напише?  Исус е Аллах или Исус е Бог?

Ако трябва да напишеш например, " Аллах е Бог" , как ще го напишеш на Арабски?   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Aumi написа:

Няма по-голяма заблуда от това, човек да твърди, че има различни богове. Естествено е, Бог на различните езици да се нарича по различен начин, и различните народи да му дават различни имена. Но това по никакъв начин не променя иманентната същност на това понятие.

И тримата сте прави.

Ти си права, тъй като бог си е бог.

Бадр е прав, защото така пише в писанието.

Реално е прав, тъй като различните общности робуват на  различни водачи, догми и идеологии

Обективно погледнато обаче, прав съм аз, тъй като считам метафората за доказателство, потока от празни думи за извор на основни истини, а себе си за пророк.

преди 23 минути, realno написа:

Ама големи бръмбари ти ходят в главата.

Аз доколкото знам е казано, "Велик е Бог и Мохамед е неговия пророк"

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Реджеп Иведик написа:

Ама големи бръмбари ти ходят в главата.

Успокой бръмбарите, като ми обясниш. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, realno написа:

Успокой бръмбарите, като ми обясниш. :)

Не мога, щото не знам арабски. Чисто логически обаче не стоиш добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Реджеп Иведик написа:

Не мога, щото не знам арабски. Чисто логически обаче не стоиш добре.

Кое по точно? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое по точно? 

И като как броя на синонимите на "Бог" в арабския език би могло да бъде сериозен аргумент във вашата дискусия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Реджеп Иведик написа:

И като как броя на синонимите на "Бог" в арабския език би могло да бъде сериозен аргумент във вашата дискусия

Остави синонимите. Една и съща дума ли се използва за Бог и Аллах в арабския или не? Това е въпроса и какво нелогично има в него? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави синонимите. Една и съща дума ли се използва за Бог и Аллах в арабския или не? Това е въпроса и какво нелогично има в него? 

Аллах, че е една от думите, които в арабския език се използват за бог, вече целия свят разбра, благодарение на антиислямската пропаганда.

Даже има и филми вече, някъде като чуят Аллах Акбар и сички залягат.

Какво значение има, дали има синоними ?

Бадр ти написа, че и християните го наричат Аллах

Ако има и други синоними, това какво променя ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Реджеп Иведик написа:

Аллах, че е една от думите, които в арабския език се използват за бог, вече целия свят разбра, благодарение на антиислямската пропаганда.

Даже има и филми вече, някъде като чуят Аллах Акбар и сички залягат.

Какво значение има, дали има синоними ?

Бадр ти написа, че и християните го наричат Аллах

Ако има и други синоними, това какво променя ?

Бадр може да казва много неща за да оправдае вярата си. Важна е истината и какво казват фактите. А те говорят точно обратното. Казвам, че е важна истината, защото, от нея зависи вечността ни и вечността на нашите близки. Ако Бадр е уверен във това, което  вярва и сигурен за вечността с Бог, добре. Но, няма смисъл да защитавам една религия,  като извъртам фактите, думичките или нещо друго за да бъда харесан от хората или заради нещо друго и след смъртта да бъда в ада. Нищо на този свят не си заслужава тези усилия, ако загубя вечността с Бог. Това важи за мен и за всички хора.  

Сура 20 :97 Рече [Муса]: “Върви! През целия си живот ще казваш: “Не ме докосвайте!” И за теб ще има непременно Ден, който ти не ще избегнеш. И погледни към своя бог [– телеца], комуто продължаваш да служиш! Ще го изгорим, после ще го разпръснем всецяло в морето.”

Тук думата "бог" пак ли да се превежда като Аллах? До колко съм запознат думата за бог е една и съща във всички езици,  а когато идол се нарича "бог" /както е в цитата/, се изписва с малка буква за да се разбере, че не става въпрос за Истинския Бог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, realno написа:

Разбира се, че Good не означава Бог, а добър. 

Извинявам се, техническа грешка.
Имах предвид GOD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Aumi написа:

Извинявам се, техническа грешка.
Имах предвид GOD.

Разбрах, че несъзнателно си допуснал грешката и аз понякога се обърквам в бързината. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, realno написа:

Не знам арабски, но ако изпишеш в преводача Allah, от арабски на български , го превежда Бог.

https://translate.google.bg/?hl=bg#ar/bg/allah

А ако изпишеш: Аллах е Бог, преводачът изписва ето това на арабски:

الله هو الله

Както се вижда, думите за Аллах и Бог, се изписват по един и същи начин.

Все едно да кажеш: Бог е Бог.

Ако искаш да го преведеш от английски на арабски, изписва абсолютно същото.

Allah is God

الله هو الله

https://translate.google.bg/?hl=bg#en/ar/Allah is god

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам арабски, но ако изпишеш в преводача Allah, от арабски на български , го превежда Бог.

https://translate.google.bg/?hl=bg#ar/bg/allah

А ако изпишеш: Аллах е Бог, преводачът изписва ето това на арабски:

الله هو الله

Както се вижда, думите за Аллах и Бог, се изписват по един и същи начин.

Все едно да кажеш: Бог е Бог.

Ако искаш да го преведеш от английски на арабски, изписва абсолютно същото.

Allah is God

الله هو الله

https://translate.google.bg/?hl=bg#en/ar/Allah is god

Пробвах с преводача, и изписах Аллах и Бог поотделно и ми изписа по различен начин, но незнам колко може да му се вярва, защото е съвременно творение.

إله - Бог

الله - Аллах

В Корана се използват тези две думи на арабски. Ако Аллах не е име, а  общо название за Бог, защо тогава в Корана се използва и друга дума за Бог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, realno написа:

Пробвах с преводача, и изписах Аллах и Бог поотделно и ми изписа по различен начин, но незнам колко може да му се вярва, защото е съвременно творение.

إله - Бог

الله - Аллах

В Корана се използват тези две думи на арабски. Ако Аллах не е име, а  общо название за Бог, защо тогава в Корана се използва и друга дума за Бог.

Как ги изписа, след като съм дала линк да се види начина по който ми ги преведе на мен. От български на арабски, от английски на арабски, както и в изречението което искаше да ти се преведе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Aumi написа:

Как ги изписа, след като съм дала линк да се види начина по който ми ги преведе на мен. От български на арабски, от английски на арабски, както и в изречението което искаше да ти се преведе.

Напиши на Български Бог и Аллах поотделно и после виж превода на арабски.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, realno написа:

Напиши на Български Бог и Аллах поотделно и после виж превода на арабски.

Какво ще изпише, за теб няма значение, защото ти си приел, че Бог, не може да е Аллах. Което е нелепо и смешно, след като милиарди хора вярват, че Бог и Аллах е едно и също понятие. 

Цитат

И в Библията се използват понятията Господ и Бог, но те се отнасят а едно и също, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Aumi написа:

Какво ще изпише, за теб няма значение, защото ти си приел, че Бог, не може да е Аллах. Което е нелепо и смешно, след като милиарди хора вярват, че Бог и Аллах е едно и също понятие. 

Не е важно какво аз приемам или не, а каква е истината. А тези думички, които ще ти изпише преводача ще ги видиш написани и в Корана, който четат тези милиарди хора. Написаното в Корана ли отричаш? Тези милиарди са приели това, без да са проверили фактите, а те говорят друго. 

Освен това не е проблем един човек да е прав и милиони да за заблудени след като заблудата е продължавала 1400 години. Пример за това има и в Библията и в Корана предполагам, а по точно Ной, който се спаси от потопа, а милиони други бяха удавени, защото му се присмиваха и не му повярваха на предупрежденията, защото бил единствен. 

"Какво ще изпише, за теб няма значение"

А за теб има ли значение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, realno написа:

Не е важно какво аз приемам или не, а каква е истината. А тези думички, които ще ти изпише преводача ще ги видиш написани и в Корана, който четат тези милиарди хора. Написаното в Корана ли отричаш? Тези милиарди са приели това, без да са проверили фактите, а те говорят друго. 

Освен това не е проблем един човек да е прав и милиони да за заблудени след като заблудата е продължавала 1400 години. Пример за това има и в Библията и в Корана предполагам, а по точно Ной, който се спаси от потопа, а милиони други бяха удавени, защото му се присмиваха и не му повярваха на предупрежденията му, защото бил единствен. 

Не забравяй, че нещата които казваш, важат също и за теб.
Ти също си приел на доверие нещата в които вярваш.
Ти как например провери "фактите", в които си повярвал?
Откъде си толкова сигурен, че ти също не си от заблудените, които мислят, че тази истина в която са повярвали, е най-истинската истина?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Aumi написа:

Не забравяй, че нещата които казват, важат и за теб.
Ти също си приел на вяра и на доверие нещата в които вярваш.
Ти как например провери "фактите", в които си повярвал?
Откъде си толкова сигурен, че ти също не си от заблудените, които мислят, че тази истина в която са повярвали, е най-истинската истина?!

Разбира се, че важат. За това в самото начало на дискусията, преди много страници (седмици) пожелах да се дадат критерии, които гарантират истинност на една вяра или свещена книга. Но тогава никой не посмя, а напротив, пожелаха от мен да го направа и го направих. Според тези критерии съм сигурен и спокоен в истинността на библията и вярата си. Но според мен, това не важи за Корана, защото там противоречията са фрапиращи. А за Аллах коментираме в момента. 

Но ако искаш сам можеш да дадеш критерии, които гарантират, че една свещена книга е истинна. Защото все пак пак всяка вяра започва от там. И тогава да коментираме. Така, че кажи, кое ще те убеди, че една религия е истинска? И един по един ще коментираме критериите. Не искам критериите да излизат отново от мен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, realno написа:

Разбира се, че важат. За това в самото начало на дискусията, преди много страници (седмици) пожелах да се дадат критерии, които гарантират истинност на една вяра или свещена книга. Но тогава никой не посмя, а напротив, пожелаха от мен да го направа и го направих. Според тези критерии съм сигурен и спокоен в истинността на библията и вярата си. Но според мен, това не важи за Корана, защото там противоречията са фрапиращи. А за Аллах коментираме в момента. 

Но ако искаш сам можеш да дадеш критерии, които гарантират, че една свещена книга е истинна. Защото все пак пак всяка вяра започва от там. И тогава да коментираме. Така, че кажи, кое ще те убеди, че една религия е истинска? И един по един ще коментираме критериите. Не искам критериите да излизат отново от мен. 

Явно съм пропуснала...

Може ли да повториш критериите или фактите, които доказват истинността на Библията в която си повярвал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, realno написа:

Защото все пак пак всяка вяра започва от там.

Вярва се в нещо което може да се почувства или регистрира от личен опит. Милиарди вярват в думички и приказки, милиарди обаче не вярват. Кой е прав? Ако истината беше безспорна и очевидна всички щяха да я установят емпирично и нямаше да се води този разговор. Нещата обаче не стоят така. Ако Бог искаше да знаем за него щеше да даде безспорни доказателства. Такива обаче няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.