Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

та.. кой идва от саудитска арабия ? и каква е официалната им религия, ще си позволя да копирам част от мнението на "боргир" ,касаещо ситуацията на кавказ /приликите с родопите за сега са само природни/ , и което мнение лично аз уважавам, понеже прозира компетентността на запознат човек /затова открито се позовавам на него/ :

4. Арабски или други мусулмански наемници и техните непосредственни чеченски контакти - крайно ограничена но много влиятелна група защото през тях минаваха саудитските и други пари на които се държеше цялата война. Най-известните и влиятелни като Хатаб, Абу Валид, Вахаб, Абу Кутейб, Басаев и пр бяха ликвидирани. От тия е и сегашният президент-емир Умаров, макар, че той е и голям бандит. Сега такива почти не останаха около Чечня- предпочетоха по-безопасни места, да и финансовите потоци силно пресъхнаха за голяма война. Но именно с тия изроди проникна радикалният вахабизъм и те оставиха наследници:

5. Религиозни фанатици- вахабити воюват за джихад. Среди чеченците такива имаше много малко- все пак бандитският занаят и религията не се връзва много и по традиция те не са силно религиозни. Но се намериха много щури последователи в съседните републики, идват и от бившите азиатски републики и от чужбина. Те са сега основният проблем. Но воюват не само срещу Русия но и против традиционното суфийско и шиитско мусулманско духовенство и местните власти. Не им стига опита и чеченската бандитска закалка затова понасят големи загуби но и правят бели понякога.

Разбира се в абсолютно чист вид тия категории редко се наблюдават, но общо взето ситуацията е такава.

.......

Вахабизма е едно от сунитските течения в ислама и сега се явява официална религия на Саудитска Арабия. Основоположника на вахабизма Алл-абд-Ваххаб е бил нещо като политкомисар при първия саудитски крал Ал Сауд в края на 18 век. Това е най-ортодоксалното течение в ислама- те смятат, че истински ислам са практикували само първите мусулмани и отхвърлят всички последвали нововъведения. За такова те смятат и традициоония кавказски суфизъм който се е остановил там и шиизма който е разпространен в някои райони на Дагестан и Азърбайджан.

между другото уахабитите взривяват и свои.... т.е. не точно свои, но други мюсюлмани.

за пример се сещам взривената джамия в пакистан на суфиите /които са доста по умерени в исляма/ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бае Съби, слышеш ли меня!? Ние именно инфото за "невинните книжки" в момента обсъждаме и за намеренията на разни секти и може би(ако такива са налични), техни последователи пишещи в Калдейта форуми.Не е тема на обсъждане човекът, който е успял да се добере до тази информация, нито как е успял. В случая спамиш, опитвайки се да отклониш колегите в глух коловоз!

Бае Слайде , я слышу , точно това и чакам да ми отговорите , за книжките, които са забранени, а не да разводнявате с празни приказки и подхвърлени медийни инсинуации за да отбиете въпроса в друга посока .. Ако се вживявате като ментори, да видим отговорите, а не подхвърлянки и алабализми ...

....

П.С И явно за теб думата информация се отнася за всичко което някой каже или напише , слаб критерий имаш , нищо чудно че ръсиш доста често и ти нонсенси ...

П.П.С А относно Уахабизма ( салафизма ) познанията на богир ( от датата ) са доста повърхностни и грешни .. както и неговото влияние в света не е точно такова каквото искат да го изкарат ..

Ще си позволя да посоча едно интервю за кратка справка и размисъл, и евентуално за по-задълбочено проучване по нататък ако ви е интересно...

http://www.mediatimesreview.com/april03/Islam.php

Редактирано от Trichocephalus
казах-без думи срещу други потребителим нали ? (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

как ви се струва.. защо се наливат таквиа огромни пари в ислямизацията ?

/дали са 30 млн или повече е друг въпрос/

Малко са.

За Исляма трябва да се отделят много повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

П.П.С А относно Уахабизма ( салафизма ) познанията на богир ( от датата ) са доста повърхностни и грешни .. както и неговото влияние в света не е точно такова каквото искат да го изкарат ..

Ще си позволя да посоча едно интервю за кратка справка и размисъл, и евентуално за по-задълбочено проучване по нататък ако ви е интересно...

http://www.mediatime...ril03/Islam.php

а ти чете ли си линка ? :cool: щото аз не виждам противоречия или грешки от моята насока

цитираното от мен е същото като примерно :

При пътуванията си Ал-Уахаб стигнал до извода, че Отоманите са корумпирали и отслабили исляма и затова неговата религия трябвало да бъде върната назад към своите корени. Но представата му за "истинския, автентичен ислям", пише Шварц, била доста по- груба от религията, която Пророка Мохамед е създал векове преди това. Ал-Уахаб отхвърлил много от практиките и традициите на мюсюлманската култура, между които и отбелязването на рождения ден на Пророка, украсяването на джамиите и използването на музика в ежедневните проповеди. Но най-забележително било уахабисткото отношение към хората - без значение дали са мюсюлмани или от други религии - които не споделяли вярата му.

Както пише Шварц: "шиасите и суфисите и всички останали вери трябвало да бъдат унищожени или унизени". Ал-Уахаб влязъл в политико-религиозен съюз с местния бандит Мухамад ибн Сауд; съюз, в който двамата се споразумели, че всяка територия, която успеели да завладеят, да бъде управлявана от техните наследници и последователи. Династията на Сауд, която управлява днес Саудитска Арабия, произхожда директно от този съюз и Уахабизма

споменах ли за взривената джамия в пакистан ?

До 11 септември, когато петнадесет от деветнайсетте атентатори бяха саудитци, ...........

да де.. саудитци, където се обучават /и се гордеят/ нашите имами.... дали се обучават на нещо по различно от терористите ? съмнявам се...

В своята книга, той описва как в стремежа си и усилието да атакуват тези, които не споделят вярата им, уахабистите проникват в Афганистан, Пакистан, Балканите, Филипините, Западна Европа и разбира се в Америка.

...... те трябва да знаят и за опасностите на Уахабизма и на подкрепата, която му дава режимът в Саудитска Арабия.

да, и ето - те проникват .. в бедна държава, в бедни райони с помощта на МНОГО ПАРИ...

да, знаем че като цяло исляма се дистанцира от радикалните си течения.. но...

темата от последните дни каква е ? - проникването и тук на учения от къде ? - от саудитска арабия.

не ми се копират останалите неща за необходимостта от осветяване на връзките на с.арабия със 11 септември.

Малко са.

За Исляма трябва да се отделят много повече.

така ли ? след като говорим за навлизането на този радикален ислям със обучение и пари от точно саудитска арабия, не знаех че в този форум тук се толерират такива призиви , и то в подкрепа на забранена в европа ислямистка организация.

дори да се абсртахираме от радикалната същност , и ако говорим общо за исляма, пак не си прав. - пари трябва да се заделят но за всяка религия, а не само за исляма.

да не говорим че в БГ трябва да се заделят пари за мнооого други пера с много по голяма необходимост, освен в строежа на джамии , и за проповядване на радикален ислям.

така че наистина не те разбирам.

още по малко разбирам защо се толерират такива радикални хора като теб тук.

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на мнение, че за която и да е религия, повече в тази страна и стотинка на трябва да бъде давана, изключая за поддръжка или възтановяване на стари храмове, с културна и туристическа цел. Много по-добре ще е, парите пропилявани за религиите, да се дават за светското образование и здравеопазване, или други социални цели...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

та.. кой идва от саудитска арабия ? и каква е официалната им религия, ще си позволя да копирам част от мнението на "боргир" ,касаещо ситуацията на кавказ /приликите с родопите за сега са само природни/ , и което мнение лично аз уважавам, понеже прозира компетентността на запознат човек /затова открито се позовавам на него/ :

между другото уахабитите взривяват и свои.... т.е. не точно свои, но други мюсюлмани.

за пример се сещам взривената джамия в пакистан на суфиите /които са доста по умерени в исляма/ .

Миро, виждам че си нов тук.Поогледай се малко.Не е необходимо да ни се обесняват направленията в Исляма и то от чужди постове в друг форум, а и нередно е да коментираме с теб друг човек, който може и да си няма идея как се ползват постовете му.

Също така, далеч,ама далеч не споделям твоята увереност в компетентността на същите постове.

Аз съм имам от 15г.Позволявам си да твърдя, че познавам детайлно всички основни направления в Исляма,а също и второстепенните разклонения.Затова и веднага ми направи негативно впечатление твоят анализатор.

Няма как, Иран да финансира с 30млн, разпостранение на сунитски ислям.

Това е глупост, рожба на некомпетентност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Няма как, Иран да финансира с 30млн, разпостранение на сунитски ислям.

...

Стана ми интересно - като брой членове, кои от вашите две основни деноминации са повече ? Шиитите или сунитите ?

Публикувано изображение

Извинявай за термина, но не мога да нарека нито едните, нито другите "еретици", "вероотстъпници" или нещо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мисля съвсем коректно и с цитати и коментар под всеки цитат съм обосновал мнението си. включително и за парите. не ми се повтаря. относно писаното от друг форум, вече уточних че от коректност , но понеже съм напълно съгласен с казаното, копирах и цитирах автора. от коректност. с него съм си писал, и съм се позовавал и другаде. пак казвам - нито гамизов, нито въпросния потребител са ми някаква "икона", а акцентирам само на това което е и мое мнение. акцентирам на фактите на проникване /не само в БГ/ , на фактите къде се обучават тези хора, и фактите за дейността на теченията и организациите. така че, да си имаме уважението, коментирайте писаното а не кой съм какъв съм, и откога съм... добре, за 30-те млн пак казвам, може и да не са от иран (аз не съм го и твърдял) а казах че парите както и наемниците /които и те уж не съществуват нали? / идват от тези мюсюлмански държави, които поддържат такива радикални ислямски течения. това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана ми интересно - като брой членове, кои от вашите две основни деноминации са повече ? Шиитите или сунитите ?

Публикувано изображение

Извинявай за термина, но не мога да нарека нито едните, нито другите "еретици", "вероотстъпници" или нещо друго.

Напълно споделям това, такова определение звучи твърде глупаво, за един шиит аз също може да съм еретик.

Иначе съотношението сунити/други е по различни данни е от 85-90/15-10.Като други са основно шиите.около процент два са различните други деноминации.

Това е в световен мащаб.У нас не ми е известно процентното съотношение, а и едва ли някой го знае.Не знам да са правени подобни проучвания.

добре, за 30-те млн пак казвам, може и да не са от иран (аз не съм го и твърдял) а казах че парите както и наемниците /които и те уж не съществуват нали? / идват от тези мюсюлмански държави, които поддържат такива радикални ислямски течения.

това е.

Миро.Твърди го твоя "анализатор" в линка посочен от теб.

"Малко се знае каква голяма част от младите хора отиват в Саудитска арабия и Турция да учат там и тогава този млад човек много по-лесно възприема този модел. От Иран в България са влезли 30 млн. долара за последните 8 години за имоти, корупция, литература, за създаване на усещане у тези хора, че някой се грижи за тях", цитира данни от собствени проучвания лидерът на Гражданската лига за България. "Парите отиват в структури и общности с мюсюлманско население", поясни той.

Гамизов обясни, че за да има уахабизъм, трябва да има мизерия и пари.

Това казва Гиздов.Колкото до фактите, те са твои факти.Може ли да посочиш авторитетни източници за тях.

Покажи ни официално изложение на тия факти.Така например Исляма е официалната религия в СА.

Би ли посочил официален сайт в който да се твърди, че е позволено да се убиват мюсулмани, ама не свои,а чужди.

Интересува ме какво казват самите "ухабити", а не твоето мнение за тях.

Ето фатуа на Салих ал Фаузан.На мен ми се струва, че това е много по-различно от казаното от теб.

قال فضيلة الشيخ صالح الفوزان-حفظه الله : (فلا شك أن توفر الأمن مطلب ضروري , الإنسانية أحوج إليه من حاجتها إلى الطعام و الشراب , و لذا قدمه إبراهم عليه الصلاة و السلام في دعائه على الرزق فقال: *وإذ قال إيراهيم رب اجعل هذا بلدا آمنا ورزق أهله من الثمرات من آمن منهم بالله و اليوم الآخر قال و من كفر فأمتعه قليلا ثم أضطره إلى عذاب النار و بئس المصير*. لأن الناس لا يهنأون بالطعام و الشراب مع وجود الخوف , و لأن الخوف تنقطع معه السبل التي بواستطها تنقل الأرزاق من بلد لآخر, و لذلك رتب الله على قطاع الطرق أشد العقوبات ..... و جاء الإسلام بحفظ الضروريات الخمس و هي: الدين, النفس, والعقل, والعرض, و المال, و رتب حدود صارمة في حق من يتعدى على هذه الضروريات, سواء كانت هذه الضروريات للمسلمين أو المعاهدين, فالكفار المعاهد له ما للمسلم, و عليه ما على المسلم قال النبي صلى الله عليه وسلام: من قتل معاهدا لم يرح رائحة الجنة...والذي يعتدون على الأمن: إما أم يكون خوارج , أو قطاع طرق, أو بغاة, وكل كم هذه الأصناف الثلاثة يتخذ معه الإجراء الصارم, والذي يوقفه عند حده و يكف شره عن المسلمين والمستأمنين و أهل الذمة

....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и какво е казано от мен ?

че се строят джамии тук и се подпомага обучението /включително и в СА/ на имами ?

ми факт е . за 3-ти път казвам - НЕ ЗНАМ откъде точно са парите, но е повече от очевидно че идват от мюсюлмански държави, подкрепящи тези течения.

как да ти дам официална информация, за неща които се правят неофициално ???

официално НЯМА информация кой откъде налива пари за строежи и обучение.

питаш кой дава официално разрешение някой да убива друг мюсюлманин.

не знам , но знам /и виждам/ как уахабитите взривиха джамия в пакистан със други мюсюлмани.

и ти искаш "официален линк" за това? ех...

както и наемниците-уахабити които се взривяват в други държави /дадох примери/ и за тях ли искаш официална статистика как са минали граници и какво обучение имат ?

все едно да искаш официален линк , където официално да се признава афганистан за производител и износител на наркотици :cool:

ми няма как да стане. :hush:

а инфото за уахабизма бе дадено и по-горе http://www.mediatimesreview.com/april03/Islam.php

а и гугъл знае доста по въпроса.

аз акцентирам на нещата които касаят пряко нас - обучаваните имами в СА и подкрепяното радикално течение на уахабитите в СА , заради което си имат проблеми със европа и сащ.

да си припомним че затова е и забранено това течение .

това са фактите които виждаме, без излишни украшателства, философствания и корани.

ps

цитата ти не можах да си го преведа добре, но доколкото разбирам е някакъв общ цитат от корана , което в случая не ми върши работа.

както казах /и преповтарям/ всички знаем че официално исляма не признава насилие и т.н.

съгласен съм че е така и с повечето мюсюлмани.

но това не означава автоматично "замазване" на очите, и да не виждаме съществуването на такива радикални течения , които не са въпрос на няколко неорганизирани човека,

а течения и организации със стотици хиляди последователи, огромни парични средства и подкрепа на държавно ниво.

ето това е разликата. и акцента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и какво е казано от мен ?

че се строят джамии тук и се подпомага обучението /включително и в СА/ на имами ?

ми факт е . за 3-ти път казвам - НЕ ЗНАМ откъде точно са парите, но е повече от очевидно че идват от мюсюлмански държави, подкрепящи тези течения.

как да ти дам официална информация, за неща които се правят неофициално ???

официално НЯМА информация кой откъде налива пари за строежи и обучение.

питаш кой дава официално разрешение някой да убива друг мюсюлманин.

не знам , но знам /и виждам/ как уахабитите взривиха джамия в пакистан със други мюсюлмани.

и ти искаш "официален линк" за това? ех...

както и наемниците-уахабити които се взривяват в други държави /дадох примери/ и за тях ли искаш официална статистика как са минали граници и какво обучение имат ?

все едно да искаш официален линк , където официално да се признава афганистан за производител и износител на наркотици :)

ми няма как да стане. :down:

а инфото за уахабизма бе дадено и по-горе http://www.mediatimesreview.com/april03/Islam.php

а и гугъл знае доста по въпроса.

аз акцентирам на нещата които касаят пряко нас - обучаваните имами в СА и подкрепяното радикално течение на уахабитите в СА , заради което си имат проблеми със европа и сащ.

да си припомним че затова е и забранено това течение .

това са фактите които виждаме, без излишни украшателства, философствания и корани.

ps

цитата ти не можах да си го преведа добре, но доколкото разбирам е някакъв общ цитат от корана , което в случая не ми върши работа.

както казах /и преповтарям/ всички знаем че официално исляма не признава насилие и т.н.

съгласен съм че е така и с повечето мюсюлмани.

но това не означава автоматично "замазване" на очите, и да не виждаме съществуването на такива радикални течения , които не са въпрос на няколко неорганизирани човека,

а течения и организации със стотици хиляди последователи, огромни парични средства и подкрепа на държавно ниво.

ето това е разликата. и акцента.

Глупости, посочих текст, част от документ, публикуван от официалният правителствен сайт на Саудитска Арабия.Ето линка към него.

http://www.pv.gov.sa/DocLib2/%D8%A8%D8%AD%D9%88%D8%AB%20%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%A9%20%D8%A7%D9%84%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A9%20%D9%81%D9%8A%20%D8%B9%D9%87%D8%AF%20%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%83%20%D8%B9%D8%A8%D8%AF%20%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B2%D9%8A%D8%B2%20%D8%B1%D8%AD%D9%85%D9%87%20%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87.doc

Това е тъкувателното решение на Постоянната Комисията за Ислямски Изследвания.Председател на тази комисия е всъщност поста на гл.мюфтия на Саудитска Арабия.

Не е някакъв общ цитат от Курана, а е конкретно и точно по темата.

Никой мюсуламанин не пренебрегва с лека ръка тези тълкувателни решения.Особено пък думите на Пророка.

Накратко за какво става дума - частичен превод:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ислямът идва да гарантира 5 жижнено необходими неща на хората - вярата,живота, разума честта и имота.

Който посегне на кое да е от тях, подлежи на сурово наказание независимо, дали пострадалият е мюсулманин или не.Защото каквото е за мюсулманина, такова е и за немюсулманина........

Пророкът е казал: "Който убие муахид, не ще почуства даже миризмата на рая"

Този който посяга на безопасноста на другите е или хариджит или разбойник или тиранин.

Към която и група от тези да принадлежи някой, спрямо него трябва да се вземат строги мерки за да бъде вразумен и за да се предпазят от неговото зло мюсулманите и тези които са под тяхна закрила....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Муахид е немюсулманин с който е сключен договор.

Така.Прочети внимателно какво ти пиша.

Кой и какъв е този, който е взривил джамията в Пакистан - не зная, още по-малко знаеш ти.

Посочих ти човека, автор на решението, който го е докладвал за становище на комисията.

Същият този човек, смята ибн Уахаб за един превъзходен учен.С други думи е привърженик на Ибн Уахаб или директно казано - ухабит.Такива са и цялата Комисия.

Обаче, незнайно защо, се оказва, че има някаква група мюсулмани-ухабити, които не вярват на най-изявените си теолози.

Тия неща никак не се връзват.

Кой и какъв е този, който е взривил джамията в Пакистан - не вярвам да знаеш и ти.По света простотия - колкото щеш.Идиоти и дивашки изпълнения също.Такива серсеми, решили да събарят Русия с оръжие в ръка има.

За тях, Ибн Усаймин казва, че техният джихад е потресаваща глупост.Не мисля, че те самите знаят какви са.

Не знам обаче Русия да има проблем със СА.

За атентата на 11.9.2001 даже не ми се пише вече.Разказва се за атенатори саудитци, а разказаха ли ти - как единият от атентаторите саудитци, намиращ се в самолет блъснал се в кулите, е жив и здрав и се намира в СА и дава интервюта.

Баш ухабита, най-титолувания измежду ухабитите - Ибн Албани има цяла клнига, в която надълго и нашироко се обеснява, че самооубийците попадат в Ада и че такива не се считат за мюсулмани.

В Курана е записано - "не убивайте себе си".Странна работа - мюсулмани незачитащи пряка и недвусмислена забрана от самият Аллах.

И каква ли не още глупост, ше бъде измислена за оправдаването, на престъпният по своя характер опит за разпалване на омраза към дадена религиозна общност.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже аз провокирах тази дискусия искам да поясня позицията си. Преди всичко не съм ислямофоб, както твърди Бадр. Всъщност ако някой има фобии и нетърпимост то това са тези участници във форума, които отричат всичко, което не се съгласува с тяхната гледна точка - другите религии като христянството, другите направления в рамките на тяхното собствено изповедание като шиитския ислям или суфите, научните теории като еволюционната, западния политически и правен модел, който противоречи на шериата... Да изброявам ли още? Отново ще повторя, че нетолерантния начин, по който пропагандират своята версия на исляма поражда огледални реакции. Затова, уважаеми дами и господа мюсулмани, които участвате във форума, сърдете се на себе си. Относно акцията на ДАНС. Зададох конкретни въпроси, на които не получих отговор. Ще попитам пак: 1) Какво е отношението ви към въпросната фондация? Членувате ли в нея, симпатизирате ли и или не одобрявате дейността и? 2) Вярно ли е, че тази фондация се финансира от Саудитска Арабия или друга чужда държава? 3) Версията на исляма, който тази фондация пропагандира идентична ли е с тази, която приемуществено се изповядва в Саудитска Арабия и която е известна под името уахабизъм? 4) Какво е отношението на ВМДС и мюфтийството към дейността на тази фондация? Ваше право, разбира се, е да не отговаряте. Подчертавам, че не твърдя, че дейността на тази фондация е антиконституционна, защото по въпроса трябва да се произнесе съдът. Просто цитирам мнението на ДАНС и прокуратурата. Допускам, че зад акцията има и политически мотиви. От друга страна, както посочва Миро, радикални ислямски секти действат на територията на страната и в региона и това не е някакъв мит, а факт, за който не можем да си затваряме очите. ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Между другото, Бадр, напълно ясно е, че тероризма противоречи на официалната позиция на Саудитска Арабия, но това не е достатъчно силен аргумент. Когато светът беше двуполюсен руснаците финансираха и обучаваха леви терористични организации, а американците - т. нар. контри, но не го признаваха, разбира се. Тези неща ги знаеш. Саудитците трябва да са луди, за да признаят официално, че са подкрепяли или подкрепят организации от типа на Ал Кайда.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже аз провокирах тази дискусия искам да поясня позицията си. Преди всичко не съм ислямофоб, както твърди Бадр. Всъщност ако някой има фобии и нетърпимост то това са тези участници във форума, които отричат всичко, което не се съгласува с тяхната гледна точка - другите религии като христянството, другите направления в рамките на тяхното собствено изповедание като шиитския ислям или суфте, научните теории като еволюционната, западния политически и правен модел, който противоречи на шериата... Да изброявам ли още? Отново ще повторя, че нетолерантния начин, по който пропагандират своята версия на исляма поражда огледални реакции. Затова, уважаеми дами и господа мюсулмани, които участвате във форума, сърдете се на себе си.

Относно акцията на ДАНС. Зададох конкретни въпроси, на които не получих отговор. Ще попитам пак:

1) Какво е отношението ви към въпросната фондация? Членувате ли в нея, симпатизирате ли и или не одобрявате дейността и?

2) Вярно ли е, че тази фондация се финансира от Саудитска Арабия или друга чужда държава?

3) Версията на исляма, който тази фондация пропагандира идентична ли е с тази, която приемуществено се изповядва в Саудитска Арабия и която е известна под името уахабизъм?

4) Какво е отношението на ВМДС и мюфтийството към дейността на тази фондация?

Ваше право, разбира се, е да не отговаряте. Подчертавам, че не твърдя, че дейността на тази фондация е антиконституционна, защото по въпроса трябва да се произнесе съдът. Просто цитирам мнението на ДАНС и прокуратурата. Допускам, че зад акцията има и политически мотиви. От друга страна, както посочва Миро, радикални ислямски секти действат на територията на страната и в региона и това не е някакъв мит, а факт, за който не можем да си затваряме очите.

Абсолютно точно казано. Всички тия години вече, общувайки си в тая тема разбрахме доста за начина на мислене/ по скоро схванахме къде спира реалното мислене при "вярващите" /.

Точно мисля в тази тема стана въпрос, че джамията всъщност не била изобщо необходима на мюсулманина за да си извърши молитвата. Е тогава от какъв зор се строят нови джамии в селца с 100-200 човека, че може би и по-малко. Целта е повече от ясна, маркиране един вид на завладяна територия. :cool:

На огромно количество от зададените в темата неудобни въпроси, не се отговаря изобщо или се правят комични опити за изместване на темата на разговора. Алия е най забавната в тоя смисъл, макар че и всички останали не правят изключение.

Та и аз очаквам да чуя мнението ви за дейността на въпросната фондация, както преди време чух мнението на Диин за терористите от гара Буново. Те милите били борци за справедливост и затова съвсем законно са взривили вагона със свирепите майки с деца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"бадр", с какви очи ми говориш това че било "глупости" ????

говоря ти с ФАКТИ , а ти ми привеждаш някакви казани, декларирани, бла бла бла неща ?

питаше ме къде е ОФИЦИАЛНО писано че може мюсюлманин да убива друг мюсюлманин ?

казах ти - не знам, но е факт че в мюсюлманската джамията са се самовзривили мюсюлмани от еди кое си радикално течение, за да УБИЯТ други мюсюлмани !

това са фактите !

терористичните актове в русия са още едно допълнение, щрих в тази картина , където мюсюлмани явно и с оръжие в ръка работят против други хора избивайки ги !

избиват не само "неверниците" руснаци, а избиват и "свои" в самата чечня, взривявайки пазари, милиционерски пунктове и т.н.където руснаци НЯМА !

не само ги виждаме тези неща , но те и се гордеят с това !

а това е една малка част от конфликтите които виждаме ЕЖЕДНЕВНО по света

които ти наричаш "глупости".

факт са и стотиците хиляди последователи на тези радикални учения, факт са и милионите които се наливат от мюсюлманските държави, които ОФИЦИАЛНОможе би се дистанцират, но негласно ги подкрепят таквиа течения и организации.

а това за теб са "глупости" ?!?!?

по умни хора от мен са казали - по делата ще ги познаете.

Ще попитам пак:

1) Какво е отношението ви към въпросната фондация? Членувате ли в нея, симпатизирате ли и или не одобрявате дейността и?

2) Вярно ли е, че тази фондация се финансира от Саудитска Арабия или друга чужда държава?

3) Версията на исляма, който тази фондация пропагандира идентична ли е с тази, която приемуществено се изповядва в Саудитска Арабия и която е известна под името уахабизъм?

Ваше право, разбира се, е да не отговаряте. Подчертавам, че не твърдя, че дейността на тази фондация е антиконституционна, защото по въпроса трябва да се произнесе съдът. Просто цитирам мнението на ДАНС и прокуратурата. Допускам, че зад акцията има и политически мотиви. От друга страна, както посочва Миро, радикални ислямски секти действат на територията на страната и в региона и това не е някакъв мит, а факт, за който не можем да си затваряме очите.

да, и мен ми е интересно какъв е отговора на тези въпроси !

но без познатите увъртания .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже аз провокирах тази дискусия искам да поясня позицията си. Преди всичко не съм ислямофоб, както твърди Бадр. Всъщност ако някой има фобии и нетърпимост то това са тези участници във форума, които отричат всичко, което не се съгласува с тяхната гледна точка - другите религии като христянството, другите направления в рамките на тяхното собствено изповедание като шиитския ислям или суфте, научните теории като еволюционната, западния политически и правен модел, който противоречи на шериата... Да изброявам ли още? Отново ще повторя, че нетолерантния начин, по който пропагандират своята версия на исляма поражда огледални реакции. Затова, уважаеми дами и господа мюсулмани, които участвате във форума, сърдете се на себе си.

Нека поясним твоята позиция.Първата ти изява във този форум бе коментар за моите способнисти, когато коментирах противоречието на Будизма с вторият принцип на термодинамиката.

Там ти реши, понеже ти липсва съответната квлификация, да я заместиш с обструкции по мой адрес.

За твой огромен малшанс, ти попадна на квалифициран инженер в тази област.А диалетанстките ти съждения в тази тематика са тук и мога да ги цитирам веднага.

Нещо повече.За разлика от теб, посочих авторитетни източници и се обосновах с мнението на нобелов лауреат- еволюционист.Като посочената от мен обосновка е изключително строго научна.

Следващата ти аргументация в друга тема бе не по-различна.Там ти ме съветваше да напусна от България, понеже на равнището на аргумента ти бе твърде нищожен.Това бяха твоите аргументи.И как да бъдат други след като посочих тълкувателните решния на европейският съд, които буквално са едно към едно с изложената от мен аргументация.В други теми включая тази отново демонстрираш крайно неетично поведение.Последният пример е твърде пресен.Тук ти реши да ми припишеш следното

Бадр, успокоих се след като ме светна, че сектата няма за цел извършването на терористични актове, а "престъпления против републиката и изповядване на антидемократична идеология, насочена към насилствено завземане на властта и насилствена промяна на установения в Конституцията държавен и обществен строй". Бравос!

Подобни прийоми мисля, че нямат място в дискусията.Позовавай се на аргументи, както го правя аз и посочвай авторитетни източници за твърденията си.

Трябва ли да обяснявам, че за догматиката на дадена деноминация легитимни са единствено източниците посочени от самата нея.Ето защо аз се обосновавам с аргументацията на самата школа.

Ето какво ни заяви ти.

От друга страна, не виждам смисъл да се оспорват религиозни догмати, защото те по принцип се приемат на вяра като неизменни истини и не подлежат на критика. В крайна сметка, религиозната догматика е официално приетото тълкуване на свещенните текстове или това тълкуване, което по едни или други причини е победило. Специално посочвам, че това се отнася за верските догми

Много бързо обаче, ти забрави собствените си писания и настояваш да се обръщаме не към догматиката, а мнеинята на разни хорица за тази догматика.

За разлика от теб, аз винаги,абсолютно винаги, при дискусия с опонент от друга религия съм се аргументирал с източници предтавляващи непререкаем авторитет, за тази религия.Както и когато спорех с теб за наука ти привеждах мнения на учени и то еволюционисти. За мен това е въпрос на етика.Ти обаче позагърбваш тези етични правила.

В тази дискусия също съм изложил част от такава догматика.Съвсем официално изложена и то от авторитетен източник.Ти би ли ни посочил друг - авторитен източник за догматиката на течението доминиращо в С.А.

Нека всеки сам провери документа който съм цитирал.И сам да си вади изводите.

Обаче тази догматика не кореспондира с приказките за и ти изведнъж я обяви за политическа позиция.

Между другото, Бадр, напълно ясно е, че тероризма противоречи на официалната позиция на Саудитска Арабия, но това не е достатъчно силен аргумент. Когато светът беше двуполюсен руснаците финансираха и обучаваха леви терористични организации, а американците - т. нар. контри, но не го признаваха, разбира се. Тези неща ги знаеш. Саудитците трябва да са луди, за да признаят официално, че са подкрепяли или подкрепят организации от типа на Ал Кайда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека поясним твоята позиция.Първата ти изява във този форум бе коментар за моите способнисти, когато коментирах противоречието на Будизма с вторият принцип на термодинамиката.

Там ти реши, понеже ти липсва съответната квлификация, да я заместиш с обструкции по мой адрес.

За твой огромен малшанс, ти попадна на квалифициран инженер в тази област.А диалетанстките ти съждения в тази тематика са тук и мога да ги цитирам веднага.

Нещо повече.За разлика от теб, посочих авторитетни източници и се обосновах с мнението на нобелов лауреат- еволюционист.Като посочената от мен обосновка е изключително строго научна.

Следващата ти аргументация в друга тема бе не по-различна.Там ти ме съветваше да напусна от България, понеже на равнището на аргумента ти бе твърде нищожен.Това бяха твоите аргументи.И как да бъдат други след като посочих тълкувателните решния на европейският съд, които буквално са едно към едно с изложената от мен аргументация.В други теми включая тази отново демонстрираш крайно неетично поведение.Последният пример е твърде пресен.Тук ти реши да ми припишеш следното

Подобни прийоми мисля, че нямат място в дискусията.Позовавай се на аргументи, както го правя аз и посочвай авторитетни източници за твърденията си.

Трябва ли да обяснявам, че за догматиката на дадена деноминация легитимни са единствено източниците посочени от самата нея.Ето защо аз се обосновавам с аргументацията на самата школа.

Ето какво ни заяви ти.

Много бързо обаче, ти забрави собствените си писания и настояваш да се обръщаме не към догматиката, а мнеинята на разни хорица за тази догматика.

За разлика от теб, аз винаги,абсолютно винаги, при дискусия с опонент от друга религия съм се аргументирал с източници предтавляващи непререкаем авторитет, за тази религия.Както и когато спорех с теб за наука ти привеждах мнения на учени и то еволюционисти. За мен това е въпрос на етика.Ти обаче позагърбваш тези етични правила.

В тази дискусия също съм изложил част от такава догматика.Съвсем официално изложена и то от авторитетен източник.Ти би ли ни посочил друг - авторитен източник за догматиката на течението доминиращо в С.А.

Нека всеки сам провери документа който съм цитирал.И сам да си вади изводите.

Обаче тази догматика не кореспондира с приказките за и ти изведнъж я обяви за политическа позиция.

Ето за това говорихме. Зададоха ти няколко прости въпроса, изискващи семпъл отговор.

Вместо това получаваме едно нищо маскирано в много думи. Какъв инженер си стана ясно, още като написа нова оптика в една тема в тоя сайт.

Но да се върнем към въпросите:

Ще попитам пак:

NMTPTKTDPPKNMDSTN :rolleyes: Редактирано от Нео (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"бадр", с какви очи ми говориш това че било "глупости" ????

говоря ти с ФАКТИ , а ти ми привеждаш някакви казани, декларирани, бла бла бла неща ?

питаше ме къде е ОФИЦИАЛНО писано че може мюсюлманин да убива друг мюсюлманин ?

казах ти - не знам, но е факт че в мюсюлманската джамията са се самовзривили мюсюлмани от еди кое си радикално течение, за да УБИЯТ други мюсюлмани !

това са фактите !

Невежий.Това не са декларации.Това е догматика.Когато не разбираш нещо си мълчи.

Когато ти пиша официален, авторитетен източник, това означава източник, за който безусловно може да се докаже че принадлежи на съответната деноминация и представлява безспорен авторитет за нея.Така и в случая искам от теб да ми покажеш източник, за който може да с докаже че е на съответното направление, да бъде безспорен авторитет за същото направление и там да бъде посочено, че е допустимо мюсулманин да убива мюсулманин.

Никой не спори че някъде е взривена джамия.Възможно е.

Но какви са лицата извършили това, аз не се наемам да твърдя.И не се осведомявам от вестници и жълти страници за спецификата на нечий вероубеждения.Самоубийствен атентат дело на салафит е безкрайно тъпа лъжа.

Няма начин.Това е все едно папата да изгори кръст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ерористичните актове в русия са още едно допълнение, щрих в тази картина , където мюсюлмани явно и с оръжие в ръка работят против други хора избивайки ги !

Русия ще се справи с пасмина, като „Уйгуро-Булгарски Джамаат" и други такива.

не ги мисли тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невежий.Това не са декларации.Това е догматика.Когато не разбираш нещо си мълчи.

Когато ти пиша официален, авторитетен източник, това означава източник, за който безусловно може да се докаже че принадлежи на съответната деноминация и представлява безспорен авторитет за нея.Така и в случая искам от теб да ми покажеш източник, за който може да с докаже че е на съответното направление, да бъде безспорен авторитет за същото направление и там да бъде посочено, че е допустимо мюсулманин да убива мюсулманин.

Никой не спори че някъде е взривена джамия.Възможно е.

Но какви са лицата извършили това, аз не се наемам да твърдя.И не се осведомявам от вестници и жълти страници за спецификата на нечий вероубеждения.Самоубийствен атентат дело на салафит е безкрайно тъпа лъжа.

Няма начин.Това е все едно папата да изгори кръст.

Ще попитам пак:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето за това говорихме. Зададоха ти няколко прости въпроса, изискващи семпъл отговор.

Вместо това получаваме едно нищо маскирано в много думи. Какъв инженер си стана ясно, още като написа нова оптика в една тема в тоя сайт.

Но да се върнем към въпросите:

NMTPTKTDPPKNMDSTN :cool:

Ти си последният човек, който може да коментира моите спосбности.Но щом те удовлетворява може да ги считаш за незначителни.

Ще попитам пак:

Ти май трудно схващаш.Нямам никакви данни за дейността на тази фондация.Няма версия на исляма наречна ухабизъм.Отношението си вече го заявих.Баш сектант съм и получавам милион месечно.

Отношението на ВМДС и мюфтийството се изразява от ВМДС и мюфтийството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Миро-Пакистан е 'атомна'страна,за разкъсването на която интензивно се работи през последните месеци.Политическите игри и корупцията не бяха достатъчни,за това се премина на ежеседмични взривявания на джамии.Крайно бедните и с вяра без фундаменти хора лесно се манипулират.

..Всъщност ако някой има фобии и нетърпимост то това са тези участници във форума, които отричат всичко, което не се съгласува с тяхната гледна точка - другите религии като христянството, другите направления в рамките на тяхното собствено изповедание като шиитския ислям или суфите, научните теории като еволюционната, западния политически и правен модел, който противоречи на шериата... Да изброявам ли още? Отново ще повторя, че нетолерантния начин, по който пропагандират своята версия на исляма поражда огледални реакции. Затова, уважаеми дами и господа мюсулмани, които участвате във форума, сърдете се на себе си.

Интересен човек си ти.Защо трябва някой да се съгласява с нещо,което е извън рамките на неговата вяра??!За Мюсюлманите е важна истината,независимо допада ли на тях самите или на другите.От истината печелим ние,не от одобрението на останалите.За какъв нетолерантен начин и пропаганда става въпрос?Това,че нашите отговори не ти харесват си е твой проблем,нашето задължение е да предадем знания и до тук.Това дали ще ти харесат или не не ни засяга.Идваш тук и ни казваш как да мислим и какво да правим?Хайде спри се.Смешно е атеист да ни учи на морал.

Мнение за фондацията няма да давам,по простат причина,че нямам достатъчно информация за да си съставям такова.Боли ме братята и сестрите,които пострадаха заради нечии интереси,нека Аллах им дава Сабр(търпение)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз помолих ..."без познатите увъртания" уви. само лъжете и мажете с голямата мистирия. "бадр", значи за теб "догмата" зачерква периодичните, да не кажа ежедневни тер. актове на ислямски радикални течения и организации, които извършват това със задължителното "алах акбар" , зачерква фактите че в тази дейност са замесени милиони $$$, стотици хил. хора мюсюлмани последователи , и още по дребния факт че се подкрепя на държавно ниво ? зачерква и това как едни мюсюлмани избиват други мюсюлмани, само защото са от друго течение, което .. едните НЕ признават ???? хаха.. е няма как да стане дискусия с теб, щом обръщаш гръб на такива очеИЗВАДНИ факти. още по лошото е ако ги осъзнаваш тези факти, но заради "догмата" ги смяташ за нормални ? тогава си още по зле. съжалявам те. и надменното ти отношение което прозира на "уж начетен човек" , за съжаление се опровергава напълно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бадр щом изпитваш вътрешна потребност да коментираш моята скромна личност - моля. Няма смисъл да отговарям на критиките ти, но все пак ще напомня, че в темите, които посочваш съм представил достатъчно аргументи. Това се отнася и за втория закон за термодинамиката, и за прословутия въпрос за забрадките. В първия случай посочих авторитетни източници и литература, а във втория се позовах на съответните нормативни актове. Твое право е да не приемаш моите аргументи, разбира се. Мое право е да не приемам твоите. Затова и дискутираме. Не държа да убеждавам всеки в правотата си, а просто представям позицията си. Нямам нищо против претенциите ти да ни разясняваш всичко - като се започне от квантовата механика и еволюционната биология, премине се през немската класическа философия и се завърши с православната догматика. Винаги съм четял внимателно и с интерес твоите мнения. Факт е, обаче, че имаш навика да не отговаряш на неудобни въпроси. Последният ти пост е поредното доказателство. Какво ни казваш: 1) Нямаш данни за дейността на тази фондация. Тогава защо не допускаш, че в мнението на ДАНС и прокуратурата има нещо вярно? На какво основание твърдиш, че това е политическа акция, която цели разпалването на религиозна вражда? Нали нямаш информация за дейността на фондацията? Да не говорим, че последното не звучи достоверно. След като си мюсулманин би трябвало поне да си чувал и да имаш представа за въпросната организация, за това кой я финансира и какво проповядва. 2) Щом не ти харесва да наричаш това, което се изповядва в СА уахабизъм, наричай го другояче. Това не променя въпроса. Ще го задам по друг начин. Съвпада ли твоето разбиране за исляма с това в СА и различава и се то от традиционния сунитски ислям, който се изповядва у нас? 3) Питах те за отношението на ВМДС и мюфтийството, защото като мюсулманин би следвало да си запознат с тяхната позиция по въпроса, нали? Или не? Според теб ВМДС и мюфтийството представляват ли адекватно интересите на българските мюсулмани? ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––- Относно поста, в който съм ти приписал чуждо мнение. Ми няма такова нещо, защото цитирах мнението на прокурора, което беше цитирал ти. Написах следното: "Бадр, успокоих се след като ме светна, че сектата няма за цел извършването на терористични актове, а "престъпления против републиката и изповядване на антидемократична идеология, насочена към насилствено завземане на властта и насилствена промяна на установения в Конституцията държавен и обществен строй"." В случая "светна" означава, че си ме информирал за въпросното мнение. Не съм казал, че това е твое твърдение. Все пак, ако считаш, че съм се изразил подвеждащо нямам нищо против да ти се извиня публично.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

зачерква и това как едни мюсюлмани избиват други мюсюлмани, само защото са от друго течение, което .. едните НЕ признават ????

Много си далече от истината.

Когато един терорист се взривява последното, което го интересува е от какво ''течение'' са жертвите.

Почти в 100% от случаите жертвите са мешени- шиити, сунити и т.н

Такътв пример е атентата на стадион в Пакистан.

При 9/11 загинаха християни, евреи и над триста мюсюлмани.

Редактирано от Andrei1818 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смешно е атеист да ни учи на морал.

Смешно е на морал да ни учи някой, който одобрява варварските членоувредителни санкции на шериата или приема за напълно естествено отстъпниците (отказалите се от исляма) да бъдат убивани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...