Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ислям (за любопитни) - част втора

Препоръчан отговор

Всички отговори на Бадр са верни, колкото и да не му се иска на някого да е така.

Темата наистина е за любопитни, но не е за нетърпимостта между друговерци и мюсюлмани.

Всички прилагат подобни хитрости и с всяка религия се спекулира, не е приоритет само на мюсюлманите.

Пък смесените бракове ме разсмяха :biggrin: сещам се как в у-ще изучавахме за расите и "смеските" между тях - метиси, мулати и замбо. Метис е между индианец и европеиден, мулат между негър и европеиден а замбо - между индианец и негър. Къде са тук арабите? :blink:

Да знам за смесените бракове, затова се учудих много на тези хронологии.

Всъщност относно исляма на мен ми е интересен главно бита и прилагането на религията в ежедневието и в начина им на живот. Колкото по- автентичен е толкова по- интересен ми е :).

Това за поколенията на араби и негри е описано в мемоарите на майор Осман Бей в книгата " Турците и техните жени. Султанът и неговия харем." Майор Осман Бей е доведен син в султанския харем. Мемоарите му са автентични и преведени още от Христо Ботев и ползвани от доста етнолози. Нямам причина да се съмнявам в описанията.

Още по интересни са мемоарите на неговата майка в " Тридцать лет в турецких гаремах. Автобиография жены великого везиря Кипризли- Мегемет паши Мелек ханум. Превод с английского. Санкт Петербург 1874" разбира се има и много други, но за тази информация тук има написано.

Относно badr не ми се спори http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif , а вероятно този спор го има някъде напред в многото изписани страници. Информацията е от отделни сури на Корана и след като те са част от правото в някои от страните, следователно са актуални.

По- голямата част от инфото, което наричаш "шоу програми" са с историческа стойност, естествено, че не се отнасят за сега, но са вид предпоставки за настоящи събития. както и да е. Освен в Корана има много информация в различни хроники.

Също така съвременна информация има в основите на правото, като тук http://www.legaltheory.org/index.php?rid=22&id=159 това е актуално.

Още по актуално, миналата година на почивката ни в Тунис при демонстрация на качване на камила, арабина предложи на приятеля ни определен брой камили, за да купи жена му :speak:

:)

Всичко хубаво желая на участниците в темата, нищо против нищо и никого, съжалявам ако съм била разбрана като агресор. :)

Редактирано от didi_ts (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 4,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Диди много е интересна темата за османската империя и ролята на исляма в нея, бита и изобщо, но аз лично бих я избягвала тук, не могат да я обсъждат непредубедено. Прочети книжката "Хюррем султан" за руската принцеса Хюррем, законна жена на Осман Сюлейман и живота и в харемите му. Информативно. Но това не е религията ислям а бита тогава. В страните под шерият е страшно, но мое мнение е, че там ислям няма. И един пример за вяра - ПКК терорист убива в името на Аллах, турски войник му отвръща в името на Аллах. Ха сега. Скепсис, точно за Кирил е филма... и за още един канонизиран светец. И за Хипатия. Много е интересен.. ясно е показано как се спекулира с една религия. Ти вертоломеевата нощ ли донесе тук? :biggrin: и новите и серии при нацистите... На тези дати са се случвали не едно събития. Сякаш са съдбовни. Между другото на 10 ноември 1938 умира Ататюрк и нощта над Турция бавно започва да се спуска...

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бабелсберг?

Или Холивуд... Не виждам полза от поставянето на проблема по начина, по който го прави didi_ts. Все пак, ако счита, че отговорите на Бадр не са задоволителни, може да ги опровергае точка по точка.

Ти вертоломеевата нощ ли донесе тук? :biggrin: и новите и серии при нацистите...

Просто давах примери, щото е най-лесно да следваме клишета като "ние сме добрите, вие - лошите", "христянството е религия на любовта, а исляма - на омразата", "религията е опиум за народа" и други такива. И аз не одобрявам това, което се случва в страните, които са под шерият, но не е там работата.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Всъщност относно исляма на мен ми е интересен главно бита и прилагането на религията в ежедневието и в начина им на живот. Колкото по- автентичен е толкова по- интересен ми е :blink:.

Това за поколенията на араби и негри е описано в мемоарите на майор Осман Бей в книгата " Турците и техните жени. Султанът и неговия харем." Майор Осман Бей е доведен син в султанския харем. Мемоарите му са автентични и преведени още от Христо Ботев и ползвани от доста етнолози. Нямам причина да се съмнявам в описанията.

Още по интересни са мемоарите на неговата майка в " Тридцать лет в турецких гаремах. Автобиография жены великого везиря Кипризли- Мегемет паши Мелек ханум. Превод с английского. Санкт Петербург 1874" разбира се има и много други, но за тази информация тук има написано.

Относно badr не ми се спори http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif , а вероятно този спор го има някъде напред в многото изписани страници. Информацията е от отделни сури на Корана и след като те са част от правото в някои от страните, следователно са актуални.

По- голямата част от инфото, което наричаш "шоу програми" са с историческа стойност, естествено, че не се отнасят за сега, но са вид предпоставки за настоящи събития. както и да е. Освен в Корана има много информация в различни хроники.

Също така съвременна информация има в основите на правото, като тук http://www.legaltheory.org/index.php?rid=22&id=159 това е актуално.

Още по актуално, миналата година на почивката ни в Тунис при демонстрация на качване на камила, арабина предложи на приятеля ни определен брой камили, за да купи жена му :biggrin:

:speak:

Всичко хубаво желая на участниците в темата, нищо против нищо и никого, съжалявам ако съм била разбрана като агресор. :)

Като четеш тези книги, не ти ли дойде наум, че това са културни, а не религиозни особености. Исторически, ислямът е доста млада религия, която идва в регион с характерна култура и наслоява върху нея. За да бъде успешна, тя приема за наследство един познат за семитските племена пантеон (познат в християнския свят като Стар Завет), но отгоре е натоварена с пресен реформаторски дух. Ислямът се опитва да адресира наследените, вече непригодни за времето си обичаи, като ги замества с множество от модерни етични норми с граждански (а в частност и семеен) характер. Свободата и правото на жените, в семеен и финансов аспект, са манифестирани и имплементирани там, векове преди това да се случи в Европа. Разбира се, ислямът не е панацея, той не се справя със всички проблеми в региона. Причината е характерната среда в която той израства. Това са предимно пустинни и полупустинни, бедни на жизнени ресурси райони, с малко население и суров климат. Тази среда предполага, живот съществуващ по строго определени правила, градящи съответния бит и култура. Именно с тях си се сблъскала, когато си чела въпросните книжки. Обърни внимание, те са културоложки трудове, а не религиозни. Анализирай и сортирай, внимателно информацията преди да си правиш съответните изводи...

Диди много е интересна темата за османската империя и ролята на исляма в нея, бита и изобщо, но аз лично бих я избягвала тук, не могат да я обсъждат непредубедено. Прочети книжката "Хюррем султан" за руската принцеса Хюррем, законна жена на Осман Сюлейман и живота и в харемите му. Информативно. Но това не е религията ислям а бита тогава.

Е това е secret_roze, опря до Роксалан нали? Но тя не е единствената, а Мара Деспина?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е това е secret_roze, опря до Роксалан нали? Но тя не е единствената, а Мара Деспина?

Историята непрекъснато се върти и повтаря, памет да имаш за имена и дати Дарк, но събитията са едни и същи. Което показва само едно - проблема е някъде другаде. Его. Диалектика, дуализъм. Личност. Контрол.

И религиите са просто едно средство в ръцете на...

п.п.

А за ролята и мястото на жената да не говорим. В дъното на всичко стои жената. И на върха на всичкото :help:

Ако някъде жената е в ненормално положение то причината за това е друга жена. Ако някъде е избухнала война то причината е жена. Хюррем султан наистина си заслужава да се погледне.

Жени, страдащи от мъже май няма, има жени, страдащи от женско, жени, страдащи от жени и мъже страдащи от жени. И все по-често се питам за ролята на мъжете в огромния несправедлив мъжки свят :biggrin:

Ако поровите из историята на пустинниците предислямско, че и преди това, ще видите много интересни неща наистина...

в римската империя също, и изобщо - къде ли не. Затова официално свалям вината от религията ислям и я закичвам на врата на нейно светейшество Ева. :P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Диди много е интересна темата за османската империя и ролята на исляма в нея, бита и изобщо, но аз лично бих я избягвала тук, не могат да я обсъждат непредубедено. Прочети книжката "Хюррем султан" за руската принцеса Хюррем, законна жена на Осман Сюлейман и живота и в харемите му. Информативно. Но това не е религията ислям а бита тогава.

В страните под шерият е страшно, но мое мнение е, че там ислям няма.

Благодаря :) явно съм се подвела по заглавието на темата. :)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря :) явно съм се подвела по заглавието на темата. :)

Не си...

Наскоро в любимото ми форумче една участничка цитира хубави думи:

"Виждаме нещата не според това, какви са те, а според това, какви сме ние."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като четеш тези книги, не ти ли дойде наум, че това са културни, а не религиозни особености.

Сещам се например за вицекраля на Египет Мехмет Али, който през 1811 г. избива мамелюкските бейове, които бил поканил на празненство в своя дворец в Кайро и бива признат от турския султана за наследствен паша. Звучи ли варварско да избиеш беззащитни хора? Но в контекста на епохата и на политическите нрави в Египет, това си е било почти в реда на нещата. Впоследствие, Мехмет Али предприема реформи в сферите на земеделието, промишлеността и военното дело, и на Запад започват да го наричат "благодетеля на Египет". Лесно е да осъждаме чуждите постъпки според нашите, но дали е правилно? Много мюсулмани виждат в Запада упадък на моралните ценности, корупция, потребителски хедонизъм и лъже-демокрация. Хм...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се например за вицекраля на Египет Мехмет Али, който през 1811 г. избива мамелюкските бейове, които бил поканил на празненство в своя дворец в Кайро и бива признат от турския султана за наследствен паша. Звучи ли варварско да избиеш беззащитни хора? Но в контекста на епохата и на политическите нрави в Египет, това си е било почти в реда на нещата. Впоследствие, Мехмет Али предприема реформи в сферите на земеделието, промишлеността и военното дело, и на Запад започват да го наричат "благодетеля на Египет". Лесно е да осъждаме чуждите постъпки според нашите, но дали е правилно? Много мюсулмани виждат в Запада упадък на моралните ценности, корупция, потребителски хедонизъм и лъже-демокрация. Хм...

Тук ми идва наум и липсата на варварщина в игрите с гладиатори. Живота на Спартак например.

Света се оказва едно твърде прекрасно място за живеене, нали...

Но ще спирам вече, в противен случай ще започна да цитирам на неподходящо място цели книги на Райкенборг и де Петри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Донякъде парадоксално, но 20 в., който трябваше да е век на разума и свободата беше най-ужасяващия в позната ни история.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, ами необходими са и по-големи чистки иначе земята ще натежи и ще се кътурне. Но пък нали е огледален свят - когато расте злото и възможностите на доброто са еквивалентни. Колкото повече упадък, толкова по-близо до края, който може да е избавление. Забелязвате ли - така е устроен света - самопочиства си се периодично... всички събития са около язвите. И веднъж на няколко хиляди години и основна астрална чистка, че хигиената е необходима не само на материята. :mad:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само че не виждам защо априори вменяваш действията на Мехмед Али Египетски на исляма .. той е светски управител ... Да не споменавам че вадиш случая от контекста на събитията които са довели до това му решение.. И не на последно място, неговите деяния са цвете в сравнение с деянията на римокатолическите и православни монарси ( ако трябва да сравняваме )

Действията му са продиктувани основно от великите му амбиции да стане независим монарх, което и постига де факто...подкрепян напълно от европейските сили разбира се.... за които Османската Империя е все още основна пречка за развитие на колониалните им ищения в Африка и близкия изток....

Инфи, когато една дама претендира за кавалерство, първо трябва да погледне себе си.. Дарки ти го каза.. Само претенции, без отсрещни отговорности не става.... Не виждам защо скачаш да защитаваш провокиращата отново дразги потребителка ( която ми е чудно, как от толкова години регистрация, сега се сети да види точно тази тема )....

Кое по- точно е лъжа?

Интересува ме чисто информативно, защото всичко което съм описала се крепи освен на литература доста сериозна и в същото време комуникирам с хора които в момента страдат от тези проблеми.

Кой какво е разбил с чиста философия със силата на писането от компа си в къщи в европейската си страна , общо взето не ме вълнува много.

Всъщност не ми отговаряй,ако нямаш точни отговори, защото няма смисъл.

Всичките ти твърдения са основно лъжа и изопачаване .. Бадр ме е изпреварил с отговора, но за кратко ще спомена че "робството" което така пламенно визира в исляма, е на светлинни години от европейското, северноамериканското, и античо такова .. и то в положителна насока ...

Хубаво е да четеш художествени книжки и литература, но това не те прави запознат с религията ислям.. камо ли ти дава и реална преценка за културата,бита и реалностите на живота на хората по дадено време.. че и сега...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми добрия тон при разговори дори в интернет. И не съм Инфи. Никого не защитавам, но не обичам приказки наизуст и нападки. Все се сещам за приказката, дето все забравяме да видим накъде сочат трите сгънати пръста като сочим някого. И това важи за всички. Ще взема да си сложа в подписа "Няма ни един праведен" пък дано повече го прочетат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми добрия тон при разговори дори в интернет.

И не съм Инфи.

Никого не защитавам, но не обичам приказки наизуст и нападки. Все се сещам за приказката, дето все забравяме да видим накъде сочат трите сгънати пръста като сочим някого. И това важи за всички.

Ще взема да си сложа в подписа "Няма ни един праведен" пък дано повече го прочетат.

Щом не харесваш приказките наизуст, може би трябваше да го кажеш на потребителката предварително , а не да я подкрепяш със също такива приказки наизуст за кавалерство...

Добрия тон изключва нападките и голословните твърдения изсмукани от книжлета нямащи нищо общо със сериозната тема тук...Мисля че това трябва да го сложиш в подписа си също...

Вярно че темата е за любопитни.. но любопитството означава желание да научиш нещо, а не да хвърляш празни твърдения със убедеността на магаре на мост....

Редактирано от Hamza (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В едно си прав... темата е твърде сериозна за още спам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само че не виждам защо априори вменяваш действията на Мехмед Али Египетски на исляма .. той е светски управител ...

И защо се палиш ся, scepsis тук има същата позиция. В поста си той умело определя, действията на Мехмет Али, като нерелигиозни, като присъщи на времето и може би културата...

#OFFTOPIC

Инфи, когато една дама претендира за кавалерство...

Има ли някаква връзка между потребителите secret_rose и infinity1305? Моля без излишни коментари по този въпрос, простичко "да" или "не", ще са достатъчни, ако можете да предоставите достоверна информация.

#ENDOFFTOPIC

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И защо се палиш ся, scepsis тук има същата позиция. В поста си той умело определя, действията на Мехмет Али, като нерелигиозни, като присъщи на времето и може би културата...

Дарк е отговорил вместо мен. Хамза, толкова ли неясно пиша? Къде прочете, че вменявам действията на Мехмет Али на исляма? И после, кой даде примера с Вартоломеевата нощ, която е само епизод от религиозните войни в Европа? Причините за тези войни обаче не могат да бъдат извеждани от текста на Новия Завет, както и причините за тероризма да речем не бива да бъдат търсени в Курана... Ей, кви сте опаки - и да ви критикуват и да ви подкрепят все сте недоволни. :super:
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недоглеждане от моя страна... за което се извинявам.. не прочетох добре поредицата постове...

А за втория ти въпрос.. извинявай, нямам СРС_та http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif .. нито собственоръчни признания в 3 екземпляра, нотариално заверени ...

Дарк е отговорил вместо мен. Хамза, толкова ли неясно пиша? Къде прочете, че вменявам действията на Мехмет Али на исляма? И после, кой даде примера с Вартоломеевата нощ, която е само епизод от религиозните войни в Европа? Причините за тези войни обаче не могат да бъдат извеждани от текста на Новия Завет, както и причините за тероризма да речем не бива да бъдат търсени в Курана... Ей, кви сте опаки - и да ви критикуват и да ви подкрепят все сте недоволни. :hush:

П.С А и честно казано толерантността ми към глупостта на пишещите тук глупости е на нулева граница... И се получава като в приказката за сухото и мокрото :baby: .. Грешка е знам ...

Редактирано от Hamza (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Към secret_rose. Може би ще ти е интересно следното:

http://www.fatuma.net/text/shuon01.htm. За автора: http://en.wikipedia.org/wiki/Frithjof_Schuon

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Към secret_rose. Може би ще ти е интересно следното:

http://www.fatuma.net/text/shuon01.htm. За автора: http://en.wikipedia.org/wiki/Frithjof_Schuon

Мерси, ще погледна. Автора поразително прилича на Дънов на снимката..
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Понеже темата е за исляма-искам да споделя нещо.Последните няколко седмици гледам новините с интерес.Първо Египет-сега и Либия.Това,което ми направи впечатление в Кайро беше,че хората излязоха навънка да протестират-не,заради религията,а защото един лекар взима средно 65 долара на месец в столицата на страна като Египет,докато отделни хора имат по няколко милиона $ в швейцарските банки... Другото,което следейки новините и онзи ден по CNN,което ми направи впечатление за положението в Либия-беше Кадафи,и как според него протестиращите са дрогирани явно,щом протестират.Но!!! 2 от самолетите,които той изпрати срещу мирното население-просто отпрашиха извън Либия и се предадоха пилотите,защото отказват да се върнат в Либия,знаейки какво ги чака,понеже са отказали да изпълнят заповед.А вчера по БНТ съобщиха,че Кадафи пращайки един военен самолет пак да "усмири"(явно с бомби и оръжие,убивайки ги)протестиращите,просто пилотът му е предпочел да се взриви.Ей,това за мен е част от истинския ислям!Въпреки изричната забрана в Корана за самоубийство и бая още неща,а,и чисто човешкия фактор-страх,и инстинкт за самосъхранение-някой да посегне на собствения си живот,отказвайки да убива!Не знам какво ще се случи в Либия и с Кадафи-но ми се иска да вярвам,че този път истинските вярващи ще имат превес над другите,и че най-накрая хората ще проумеят,че има само два вида хора "добри",и "лоши",и толкоз,без значение кой каква религия официално изповядва.Но все още си мисля каква ли смелост е необходима за това човек да избере той да умре,знаейки какво прави,но да откаже да погуби нечий чужд живот...Намасте!!! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това,което ми направи впечатление в Кайро беше,че хората излязоха навънка да протестират-не,заради религията,а защото един лекар взима средно 65 долара на месец в столицата на страна като Египет,докато отделни хора имат по няколко милиона $ в швейцарските банки...

Разбира се, че причините за протестите са икономически, а не религиозни. Въпросът е кой ще яхне вълната на недоволството.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Другото,което следейки новините и онзи ден по CNN,което ми направи впечатление за положението в Либия-беше Кадафи,и как според него протестиращите са дрогирани явно,щом протестират.Но!!! 2 от самолетите,които той изпрати срещу мирното население-просто отпрашиха извън Либия и се предадоха пилотите,защото отказват да се върнат в Либия,знаейки какво ги чака,понеже са отказали да изпълнят заповед.А вчера по БНТ съобщиха,че Кадафи пращайки един военен самолет пак да "усмири"(явно с бомби и оръжие,убивайки ги)протестиращите,просто пилотът му е предпочел да се взриви.

Сега видях къде си го чул за "случая" - по CNN.. защото аз за нищо подобно не съм чел и чувал още... а следя уж новините от региона по различни медии и източници... Има избягали и дезертирали пилоти със самолетите си ( повече от два са ) , има дезертирал военен кораб дори според някои, има разбили самолетите и катапултирали се пилоти , но за самовзривил се самолет на пилот отказал да стреля или бомбандира населението, не съм чувал.. а и звучи леко казано глупаво и недостоверно... По лесно му е да избяга с този самолет, отколкото да се самовзриви.... независимо къде , дали в Малта, или на страната на опозицията ( в някое летище контролирано от тях ) ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване