Премини към съдържанието
Mandor

Въпрос за s. 939 - процесор и дъно, както и други

Препоръчан отговор

Здравейте. Най-баналният сред баналните въпроси в секция "Хардуер", но в края на краищата неизбежен. особено когато липсват Sticky теми по въпроса.

Ориентирал съм се към сокет 939 (Athlon 64 ще рече) и трябва да си избера процесор и дъно. та въпросите подред:

1. Сравнението със 754 - според мен все пак си струва 939, но все пак...

2. Има ли смисъл от нещо повече от 3000+. Компютъра ще го ползвам с общо предназначение (хаха). Игри по принцип не играя вече, поне докато не излезе Heroes 5... Най-тежкото нещо, предполагам, ще е Matlab.

3. Дъно. За 939 си бях харесал едни модели на EPOX и Abit, но там откъдето ще си купувам (т.е. имам познат и ще спестя ДДС) за съжаление има само ASUS, ASROCK, GB и FOXCONN. Та - GB K8N ULTRA-9/S939/NF4 ULTRA, ASUS A8N-E /NF4 ULTRA/939 или нещо друго. Eстествено търсят се всички екстри.

Иначе в конфигурацията смятам да влязат е 2 по 1G RAM и два SATA2 харда за RAID (предполагам HITACHI, но размера все още се обмился).

Ако хелпнете малко с някаква видео карта (без особени изисквания - примерно до около $100) и съвет за кутия/захранване (то кутията трябва да се види...), ще съм ви още по-благодарен.

Редактирано от Mandor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ASUS A8N-E /NF4 ULTRA/939 - това е добро дъно

захнанване - то да е марково. захранването и дъното са гръбнака на една компютърна система. примерно един Fortron 320W

а що се отнася до видео - щом не играеш вече игри няма да има особено значение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Asus A8N-E NF4+Athlon64 s939 BOX! 3000+ or 3200+

това е супер комбинация и за захранване вземи Fortron 500W понеже в бъдеще ще ти трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите.

За ASUS-а знам, че е добър, въроса е дали е достатъчно добър. Първоначалният ми избор беше EPOX 9NPA+ Ultra nForce4, S939 или един Abit (сега не мога да му намеря модела) - дето саунда е на отделна платка.

Значи на Fortron може да се разчита? И според мен минимум 400W ще да е.

За процесора и аз смятам BOX да е - най-малкото гаранцията има значение. Не съм запознат много с вътрешните архитектури, но май разликата между 3000+ и 3200+ не е само 200 PR. Или е? Ей за това питам. както и разликата между Athlon 64 и Sempron 64 bit само в кеша ли е?

Видеото - че няма нужда да е маниашко- да, но все пак за кое нещо си струва да си дам парите (Не скъпо видео в диапазона 60 - 100 американски пари. Парите не са чак толкова определящи, де. Имам идеята, че не ми трябва чак толкова много). Например SAPPHIRE X550 PCI-E/256M VIVO стува ли си 80-те долара. Само например, де.

Редактирано от Mandor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мерси за отговорите.

За ASUS-а знам, че е добър, въроса е дали е достатъчно добър. Първоначалният ми избор беше  EPOX 9NPA+ Ultra nForce4, S939 или един Abit (сега не мога да му намеря модела) - дето саунда е на отделна платка.

Значи на Fortron може да се разчита? И според мен минимум 400W ще да е.

За процесора и аз смятам BOX да е - най-малкото гаранцията има значение. Не съм запознат много с вътрешните архитектури, но май разликата между 3000+ и 3200+ не е само 200 PR. Или е? Ей за това питам. както и разликата между Athlon 64 и  Sempron 64 bit само в кеша ли е?

Видеото - че няма нужда да е маниашко- да, но все пак за кое нещо си струва да си дам парите (Не скъпо видео в диапазона 60 - 100 американски пари. Парите не са чак толкова определящи, де. Имам идеята, че не ми трябва чак толкова много). Например  SAPPHIRE X550 PCI-E/256M VIVO стува ли си 80-те долара. Само например, де.

<{POST_SNAPBACK}>

ASUS A8N-E е едни от най-добрите варианти за с939 (за клок , за игри и т.н.) а разлика между Athlon64 и Sempron64 има! това е че в Athlon64 има контролер на паметта (Dual Channel доста по добре е)така бързината се увеличава около 35% спрямо Sempron64 и Атлона има 512кеш докато семпрома 256 и това оскорява работата в някои приложения с 50% общо взето Athlon`a е по добреия вариант за видео карта бих те препочъчал "SAPPHIRE X1300 PCI-E /256M 102.0$" все пак е 256мегабайтова :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sempron 64 е евтин орязан вариант на Athlon 64. За сега са налични само за s.754 чийто memory controler е едноканален. Кеша е другата особенна разлика. За процесор можеш да избереш новата серия Opteron 144. Разполагат с 1Мб l2 кеш и са на достъпна цена (нах-добро съотношение value/price). Работят на s.939.

На ASUS дъната ги хвалят. Няма да згрешиш.

EDIT: X1300Pro и то 256Мб не си струва парите. За около 100$ мисля изборът е 6600 128Мб.

Редактирано от DiGital (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ASUS A8N-E е едни от най-добрите варианти за с939 (за клок , за игри и т.н.) а разлика между Athlon64 и Sempron64 има! това е че в Athlon64 има контролер на паметта (Dual Channel доста по добре е)така бързината се увеличава около 35% спрямо Sempron64  и Атлона има 512кеш докато семпрома 256 и това оскорява работата в някои приложения с 50% общо взето Athlon`a е по добреия вариант за видео карта бих те препочъчал "SAPPHIRE X1300 PCI-E /256M 102.0$" все пак е 256мегабайтова :bye:

<{POST_SNAPBACK}>

Ами тя и тази дето съм я цитирал е с 256 MB памет :yanim: Може би имаш предвид 256 битова, там не знам коя каква е.

Dual Chennel мислех, че е в чипсета, a Hyper Transport, ако това имаш предвид - че го имат и двата процесора.

Sempron 64 е евтин орязан вариант на Athlon 64. За сега са налични само за s.754 чийто memory controler е едноканален. Кеша е другата особенна разлика. За процесор можеш да избереш новата серия Opteron 144. Разполагат с 1Мб l2 кеш и са на достъпна цена (нах-добро съотношение value/price). Работят на s.939.

На ASUS дъната ги хвалят. Няма да згрешиш.

EDIT: X1300Pro и то 256Мб не си струва парите. За около 100$ мисля изборът е 6600 128Мб.

<{POST_SNAPBACK}>

Айде ново 20 :nono: Opteron 144? Къде мога да намеря такова животно (в смисъл да видя цени)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами тя и тази дето съм я цитирал е с 256 MB памет :yanim: Може би имаш предвид 256 битова, там не знам коя каква е.

Dual Chennel мислех, че е в чипсета, a Hyper Transport, ако това имаш предвид - че го имат и двата процесора.

<{POST_SNAPBACK}>

При K8 архитектурата на AMD memory controler-ът е вграден в процесора за по-добра производителност. Казано просто не зависи от чипсета дали е single/dual channel.

А иначе при low-end видео карти нямам абсолютно никаква полза от 256Мб видеопамет.

1. достъпът до паметта е 128 битов.

2. графичното ядро е слабо за да може да обработва толкова информация.

3. при повечето случаи 256мб памет за образувани от по-бавни чипове, за да може просто фирмите да си продават боклуците.

Opteron 144 в JAR computers струва 144$ (без ДДС)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за просветлението :yanim: Сега ще почета за тоз нов Opteron в Google. За съжаление там където ще да пазарувам няма такъв, но ще видим...

GF 6600/128M PCI-E - за това ли става въпрос? Производител?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си Asus A8N-E-struwa 100$ и Athlon 64 3200+-170$.Аз в момента съм с такова дъно и съм много доволен.Гигабайт не си взимай-имат големи проблеми с флуктуации в напреженията.Това ми го е казвал познат от сервиз в компютърна фирма.За видеокарта си вземи 6600 чисто-най изгодно излиза.С 8 пикселни 3 вертексни шейдъра е, 128 битова шина, 300 мхц ядро и 500-550 мхц памет.Захранване в никакъв случай под Фортрон 350 вата, задължително с PFC/Активно или пасивно коригиране на напреженията/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да попитам понеже не съм запознат с процесора Opteron 144 дали ще може да ми кажете добър ли е (сигурно е, щом го прeпоръчвате), но все пак да питам, дали може да ми дадете по-пълна характеситика на този модел където е 144$ в JAR. :yanim:

Мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да е зле някой да напише повече за предимствата на въпросните нови оптерони. Освен 1 МБ кеш нещо друго? Освен това имам спомен, че преди оптероните искаха задължително ECC памет, която с 50% по скъпа средно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чух добри неща за дъната на DFI. Някой да има коментар?

А също и представа къде може да се купи такова нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

От край време си знам че щом става дума за дънни платки номер едно е Аsus и само Asus.

Относно модела, който ти е нужен, това е A8N-E за soc.939 и SK8N за soc.940, на който работи процесор АмД Оптерон. Аз бих си взел Оптерона защото има 1МБ кеш, което поне според мен би трябвало да повиши производителноста на компа ми при игрите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствения недостатък на А8N-E, e че понякога се скапва вентилатора иначе са супер

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте,

От край време си знам че щом става дума за дънни платки номер едно е Аsus и само Asus.

Относно модела, който ти е нужен, това е A8N-E за soc.939 и SK8N за soc.940, на който работи процесор АмД Оптерон. Аз бих си взел Оптерона защото има 1МБ кеш, което поне според мен би трябвало да повиши производителноста на компа ми при игрите

<{POST_SNAPBACK}>

Новите модели Opteron работят на s.939 - виж сайта на AMD. Иначе си прав че е по-добрия избор от Athlon64. Относно дъно, освен споменатият вече A8N-E препоръчвам MSI K8N Neo4 Platinum. Може би е малко по-скъпо от Асус-а, но е много стабилно дъно с богат на настройки БИОС и доста допълнителни екстри от рода на SATA II, GbLAN и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Асус A8N-E е добър избор. Аз съм с такова дъно в момента и нямам забележки за него вече шести месец. Дъното работи супер стабилно. Нищо не съм клоквал просто защото в момента няма нужда. Та доволен съм от дъното, макар че бях много против Асус, тази фирма от край време не ми харесва. За мен има само една марка и това е Абит, но проблема е че новите им модели много трудно се намират в БГ.

Относно новите Оптерони за еднопроцесорни десктоп машини. Модела 144 не го взимай в никакъв случай. Има проблеми със съвместимостта с повечето модели дъна - особено Епокс. Ако ще взимаш Оптерон 146 е най-разумния избор според мен, проблема е че много трудно се намира в България на този етап.

Оптероните имат 1 МВ кеш. Приема се (само се приема), че се произвеждат от по-качествени материали и минават много по-сериозни тестове. Заради стабилността която се търси при тях процесорите биват пуснати на доста по-ниски честоти отколкото могат да поддържат и по тази причина се клокват значително. от 1800 МН повечето бройки стигат до 3000 МН. Съответно за това се изисква и по-качествено охлаждане. Говори се за доста по-сериозно отделяне на топлина сравнение с Атлон в същия клас. При натоварване процесора достига без проблеми до 65-70 градуса, което по моето скромно мнение е прекалено много.

С оглед на настоящия момент на пазара най-добрия избор за мен си остава Атлон64 и то 3200+ с ядро Венеция. Процесора се клоква на 3000 МН на ВЪЗДУХ! Работи стабилно. Не знам колко ток харчат оптероните, но според мен ще е повече от Атлон...

Захранване... аз съм с Фортрон 350W с 120мм перка, не се чува. Работи ужасно стабилно. Изтресе го токов удар. Компютъра не спря. Само изпука звески отзад. Желязно е. По принцип се твърди, че може да издържи и по-голямо натоварване от 350. Ти си преценяваш какво ти трябва, но според мен повече от 400 в момента, освен ако няма да навържеш един тон допълнителен хардуер просто няма смисъл.

Видеокарта 6600 чисто 128мб би следвало да ти свърши работа идеално. За производител не мога да те посъвествам. Аз съм с Асус 6600GT... разправят че картата е много добра - добра е като показатели, лоша като изпълнение. Асус имат проблеми с температурите си, вентилаторите и един тон други неща... 10 такива карти са ми минали през ръчичките - повечето правят номера. Gigabyte или MSI според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.