Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

1 август – ден срещу чалгата

Препоръчан отговор

има ли някой фен на класическата музика, който наистина да разбира от музика , за да го питам Пучини, Верди, Бизе , Глинка , не са ли творили в така наречения жанр чалга, а великия бас Борис Христов не е ли пял чалга. И за финиш цигуларя Найджел Кенеди защо издаде албум с балканска чалга. и аз съм против пошлостта например против така наречените прегледи на "нова българска музика" от близкото минало

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 126
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Това са пълни простотии. Тея които слушат метъл казват че чалгарите правят България по проста държава, но те самите не се виждат. Кой е като тях едвам са вкарали някой чалга торент в замунда и вече 50

1 август – ден срещу чалгата 1 август е "ден, посветен на борбата срещу чалгата". Над 9000 потребители във Фейсбук, обединени в група, предлагат символичен начин на протест срещу чалгата

Аз нямам нищо против чалгата и западната и разновидност - рапа. Дори се радвам, че броят на почитателите им расте с всеки изминал ден. И ще ви обясня защо. Чалгата е елементарна и примитивна музика, п

Що за гениален мозък би измислил тази адска , ама много адска простотия....

Ако Фреди беше жив да види този резил, щеше да ме е срам , че съм българин...

http://vbox7.com/play:feecebdf

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що за гениален мозък би измислил тази адска , ама много адска простотия....

Ако Фреди беше жив да види този резил, щеше да ме е срам , че съм българин...

http://vbox7.com/play:feecebdf

cant%20believe.gif:instant hit:... и започва като другото ми любимо нещо " Междузвездни войни " ... УЖАС !!!

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От кога Йовано Йованке стана чалга? Това е народна песен. Друг е въпроса, че добър музикант може да направи от всеки бълвоч нещо стойностно. Не че Йовано Йованке не е нещо стойностно- напротив. По принцип говоря, да не ме разберете погрешно. Това е пример как се прави кавър, взима се основната тема, музикантът добавя нещо от себе си от неговия стил, а текстът си остава в оригинал, нашите кво правят взимат музиката едно към едно, скалъпват един текст набързо и са готови.

Що се отнася до класическата музика, ако имаш предвид, че тя е поп музиката на онова време, то гореизброените са съпоставими с Майкъл Джексън, Елтън Джон и тн., ако говорим за български изпълнител Емил Димитров например- пак мое лично мнение разбира се.

Ако пък имаш предвид това, че чалга на определен език значи музика и всичките музиканти всъщност правят чалга, това също е погрешно твърдение. Имаше едни турски изпълнители, които в едно токшоу обясниха за какво става въпрос.

• Харесване 2
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От кога Йовано Йованке стана чалга? Това е народна песен. Друг е въпроса, че добър музикант може да направи от всеки бълвоч нещо стойностно. Не че Йовано Йованке не е нещо стойностно- напротив. По принцип говоря, да не ме разберете погрешно. Това е пример как се прави кавър, взима се основната тема, музикантът добавя нещо от себе си от неговия стил, а текстът си остава в оригинал, нашите кво правят взимат музиката едно към едно, скалъпват един текст набързо и са готови.

Що се отнася до класическата музика, ако имаш предвид, че тя е поп музиката на онова време, то гореизброените са съпоставими с Майкъл Джексън, Елтън Джон и тн., ако говорим за български изпълнител Емил Димитров например- пак мое лично мнение разбира се.

Ако пък имаш предвид това, че чалга на определен език значи музика и всичките музиканти всъщност правят чалга, това също е погрешно твърдение. Имаше едни турски изпълнители, които в едно токшоу обясниха за какво става въпрос.

мисълта ми беше че не жанра дразни а пошлостта в музиката. имаме кадърни музиканти които се оплакват че нямало пари за истинска музика, ами да спретнат ръкави и да напишат нещо стоиносттно в поп-фолка вместо да хленчат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки ден трябва да се борим с това подобие на музика.Не само един ден в годината.80-те години нямаше чалга и пак купонясвахе здраво - дори по здраво от сега.

Имам си една мечта..... да съм як... мноо як, абе вол. Говедо. И да бачкам като охрана... в дискотека. И да седя на входа, да им мажа пръстите на чалгарите с олио, да не могат да щракат. :cool:;)

• Харесване 3
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам си една мечта..... да съм як... мноо як, абе вол. Говедо. И да бачкам като охрана... в дискотека. И да седя на входа, да им мажа пръстите на чалгарите с олио, да не могат да щракат. :cool:;)

не е ли по-добре с "капчица ги залепи" и тогава никога няма да щракат повече с пръсти :clap:

• Харесване 2
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:clap::lol6: :lol6:

С глас ме разсмя, мерси. :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам си една мечта..... да съм як... мноо як, абе вол. Говедо. И да бачкам като охрана... в дискотека. И да седя на входа, да им мажа пръстите на чалгарите с олио, да не могат да щракат. :idea:;)

Имаш предвид едър Як ( Bos grunniens ) или вол ( Bovinae) ? Представям си как ще гледаш с авторитет, както якът, на снимката :)

Редактирано от Fixt00l (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много насериозно сте се взели (както винаги).

Предпочитанията спрямо музиката в никакъв случай не определя IQ-то на даден човек. Това ако не го знаете, значи нямате почти никакъв житейски опит.

Напълно си права. Предпочитанията към музиката не определят IQ-то, точно обратното е :) И на една маймуна да пуснеш чалга, тя ще започне да се поклаща в такт и да крещи заедно с изпълнителя. Но за да се наслаждаваш на Jan Garbarek, Ping Floyd, Philip Glass или "Dead can dance" е нужно да имаш доста повече интелект.

Аз лично не харесвам чалгата - за мен музиката е изкуство, а в чалгата аз не виждам такова. Но пък не ми и пречи - последния ппът когато чух (не слушах, а просто чух) тази музика, беше точно преди 2 години и 2 месеца - на бала ми. Малко бях подпийнала, но съм почти сигурна, че беше чалга.

Започвам да те гледам с дълбок респект! Аз поне не мога да пия толкова, че да не съм в състояние да различа чалга. Дори мога да кажа, че Азис на няколко пъти ми е спасявал живота след сериозни купони - като се прибера си го пускам и стомахът ми инстинктивно се освобождава от съдържанието си, което иначе би довело до тежко алкохолно натравяне :)

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да ви пусна една песен на двама известни чалгари единия от които ми е познат и искам да попитам -има ли смислен текст песента ? Май не трябва да се правят такива остри изказвания има и стойностни песни все пак http://www.youtube.com/watch?v=F40Gl0BhnQI&feature=related :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да ви пусна една песен на двама известни чалгари единия от които ми е познат и искам да попитам -има ли смислен текст песента ? Май не трябва да се правят такива остри изказвания има и стойностни песни все пак http://www.youtube.com/watch?v=F40Gl0BhnQI&feature=related :)

Само като видях имената ми стигат - и двамата не могат да пеят.Не знам защо реши , че чалгата е музика !

Порови е страници като Allmusic и Discogs и ако там има такъв стил съм съгласен да е признаем за музика !

Просто казано щом го няма в енциклопедия Британика - значи наистина го няма :)

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казваш че не могат точно пък тези двамата да пеят просто повече не ми се коментира ... Чувал ли си Слави на живо без музика как пее ? Явно не си ... А аз да защото съм Плевенчанин и съм го виждал отдалече :) А дали е музика или не това решават не само хората които я слушат а и тези които имат музикално образование ... А ти имаш ли че се изказваш така ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казваш че не могат точно пък тези двамата да пеят просто повече не ми се коментира ... Чувал ли си Слави на живо без музика как пее ? Явно не си ... А аз да защото съм Плевенчанин и съм го виждал отдалече :) А дали е музика или не това решават не само хората които я слушат а и тези които имат музикално образование ... А ти имаш ли че се изказваш така ?

Ако си позваля лукса да отида на концерт на горепосочените две особи в клипа от теб.След това ще трябва да случшам 1 месец единствено и само Бах,Бетховен,Моцарт,Вагнер,Паганини и други световно признати класици и да прочета "Война и Мир" на Толстой и "Идиот" на Достоевски за да си върна интелектуалното ниво от преди концерта на тези две особи.Така,че един такъв концерт след това ще ми струва прекалено много усилия за да си върна интелектуалното ниво.Не , все пак благодаря !

• Харесване 2
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си позваля лукса да отида на концерт на горепосочените две особи в клипа от теб.След това ще трябва да случшам 1 месец единствено и само Бах,Бетховен,Моцарт,Вагнер,Паганини и други световно признати класици и да прочета "Война и Мир" на Толстой и "Идиот" на Достоевски за да си върна интелектуалното ниво от преди концерта на тези две особи.Така,че един такъв концерт след това ще ми струва прекалено много усилия за да си върна интелектуалното ниво.Не , все пак благодаря !

Моля ,твое право е къде да отидеш с тая разлика че аз не определям хората по това каква музика слушат ! Ама то и кво да очакваш от един тъп чалгар като мен :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той мечи като хермафродит от семейство Котки, а не е пее.И после, кой имал музикално образУвание...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самият факт , че в момента големите звезди на чалгата(Пайнер) правят безплатни концерти по градските мегдани.Разбира се ако кмета им разреши да ползват градският мегдан за концерт без пари разбира се.Толкова е стойностна тази музика , че никой вече не иска да дава пари , но за смотана Натали Кол която напълни зала 1 НДК хората даваха на билет от 40 до 80 лв.И тъй като аз човек който е смотан отидох на този концерт на който имаше музика на живо и глас който за да конкурират сигурно Митко пайнера трябва да събери всичките си певачки , а тези на Слави само могат да си мечтаят да имат нейният глас и да могат да пеят като нея с лекота Джаз,Соул,Фънк и акапелното пеене да е нещо нормално ,а не свръхусилие :)

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С подобен протест се убеждавам, че в България едва ли не почти всички хора разбират от музика.

Също се убеждавам, че има нетърпимост спрямо определени хора и неща. Едно е да не харесваш нещо, друго е да мразиш. А да мразиш без причина - нещо може би не ти е наред. Нека всеки слуша музиката, която му харесва, никой няма право да го обвинява за това, че слуша чалга или не. Никой няма право да обвини някого, за това което е.

Изключително будна гражданска позиция се демонстрира с подобни фейскбук протести, няма що.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Индивиди роден след 1980 година няма смисъл да определят кое трябва да се мрази и кое не !

По живей малко и после давай акъл на тези които имат доста повече житейски опит.

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подхождам психологически плитко , но все пак - защо българинът обича тази , малко ми е трудно да кажа музика, чисто субективно, къде се корени този афинитет , моля ви се, към елементарности и тъпотии /субективно/, подозирам исторически корен от близкото минало, разследването предстои , а мястото и изобщо на престъплението/музикално/ е ясно :P

• Харесване 1
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Индивиди роден след 1980 година няма смисъл да определят кое трябва да се мрази и кое не !

По живей малко и после давай акъл на тези които имат доста повече житейски опит.

Искам пак да си поговорим когато детето ти го изолират съучениците му затова, че е малко по-мургаво.

Редактирано от RefreshMe (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С подобен протест се убеждавам, че в България едва ли не почти всички хора разбират от музика.

Също се убеждавам, че има нетърпимост спрямо определени хора и неща. Едно е да не харесваш нещо, друго е да мразиш. А да мразиш без причина - нещо може би не ти е наред. Нека всеки слуша музиката, която му харесва, никой няма право да го обвинява за това, че слуша чалга или не. Никой няма право да обвини някого, за това което е.

Изключително будна гражданска позиция се демонстрира с подобни фейскбук протести, няма що.

Ти па къв протест , то няма шепа хора , изводът е печален

Подкрепям протеста , 1 на 1000 , ша победим, въпреки :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам пак да си поговорим когато детето ти го изолират съучениците му затова, че е малко по-мургаво.

Точно затова не трябва да има никакъв толеранс към всичко циганско ! Да се знае къде са циганите и къде са българите ! Циганите в гетото !

Когато аз съм учил така беше и никой не изолирахме защото циганите си знаеха мястото и не се бутаха при българите - на ви сега толератност и търпимост към циганите !

Един мой учител казваше - всяка жаба да си знае гьола , и не само гьола а и мястото в гьола и не само това а и реда на крякане.Точно това липсва и затова

се получават недорузумения ! И децата не правят разлика между циганин и българин ! И щом е някой малко по тъмен - циганин ! Младите нали сте толератни !

Аз не съм и за мен циганите трябва да си знаят мястото ! И хич нямам намерение да им слушам циганската музика ! И да съм толерантен с тях !

Леко бих ги толерирал с една бухалка за бейзбол :P

• Харесване 2
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както в повечето форуми, така и тук напрежението ескалира. Но не виждам защо толкова много се вживявате (съжалявам, че повтарям думите на някои съфорумци). Музиката е музика, за да кара хората да се чувстват живи, да изкарат наяве дадени чувства, а как - това си е до самия човек. Едни искат от дадена песен да ги забавлява, други - да ги натъжи, трети - да изкарат гнева си (не разбирайте да чупи и тем подобни дивотии, де)...Всичко е до настроения и, пак казвам, до човека като цяло.

За поставянето "под общ знаменател" е ясно, че е крайно нелогично, губещо абсоюлтно всякакъв смисъл. Не казвам, че слушам всякаква музика, защото далеч не е така. Е, сега съм на трайна вълна "тежка музика", просто защото от две години не мога да "сърфирам" на друга. Причини - бол. Не казвам, че съм рокерка/метълистка, но този вид изкуство промени много в мен. Е, казвате си вероятно "дрън-дрън, та пляс". Но нали всеки има право на мнение, та да си го кажа.

Познавам върла фенка на поп-фолката. Визията й издава отдалеч това, въпреки че винаги съм казвала, че именно тя подлъгва най-много. Но както и да е. Не я познавам като личност, не мога да кажа лоши неща за нея, защото слушаната от нея музика не може и не бива да определя човека като еди-какъв си. Страшно е обаче, когато това се превърне в начин на живот - като почнем от визия, та стигнем до държание, маниери и пр. Е, тогава има за какво да се притесняваме.

Слушайте това, което ви се слуша, не вземайте толкова навътре обиди, насочени към вас заради парчетата, които ви зареждат и ви карат да сте си самите вие.

Който ненавижда чалгата, да не я слуша и толкова!

Който не понася "твърдата музика" - и нея да не слуша.

Жанрове, стилове - колкото щеш.

RocK & MetaL RulZeZ! :P

Редактирано от petinka90 (преглед на промените)
  • Харесване 5
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване