Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ХАРД Диск или DVD записвачка !

Препоръчан отговор

Искам да споделя мнението си. Обичам да си записвам филмчета на ДВД и някога когато поискам да си гледам наново т.е. получава се нещо като филмотека. Та въпроса ми е след като 50 диска тип вербатим е 50 лв няма ли да ми е по-ИЗГОДНО да си закупя външен ХАРД 500 Гб. и да си кача филмите на него и когато поискам да се го включа към РС и да си сваля филма да го гледам наново.

50 ДВД - цена ----50 лв. ----- 200 Гб (грубо смятане 50 х 4 Гб =200 тъй като неможеш винаги да ги пълниш напълно)

500 Гб -- цена ---- 130 - и нагоре.

Имам проглама която прави снимка на ДВД и когато ми трябва филмче или програма я стартирам и тя ми показва в кое ДВД се намират.

Та мисълта ми дали добра съм си направила сметката.

Да зная АКО ИЗГОРИ-ПОВРЕДИ губя но като не се ползват двд пак някои показват дефекти.

А и моята идея е да се закупи външен ХАРД да се напълни и да се прибере в библиотеката и като ти потрябва пускаш програмата показва ти в кой Хард е филма или информацията изваждаш го и го закачаш за USB и всичко е ОК.

Кажете си мнението ???????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги е по-добре хард-а. Дисковете се драскат, и хард-а можеш да го ползваш и за друго ако се откажеш от филмотеката. Когто го включиш винаги можеш да използваш търсачката и да си намериш кой филм ти трябва.

P.S. За такива "филмотеки" хората и в затвора влизат :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Варинта с DVD e по-евтиното решение.Голямата част от дисковете се гледат 1-2 пъти и остават в шкафа с месеци,дори и години.Варианта с HDD е правилният,макар и по-скъп вариант.Винаги може да се изтрият ненужните файлове,лесно преносим и с малки геометрични размери.За сравнение- 2,5" WD 500 Gb.струва към 180 лв.,а 100 бр. DVD Vеrbatim около 70-80 лв.

Редактирано от gyps (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз обаче съм привърженик на ДВД дискове. Ако става дума за надеждно съхраняване на информация, то това е качествен ДВД диск в собствена кутия за съхранение. При малка употреба няма как да се надраска, ако освен ДВД плеъра да е фуражумелка. Твърдите дискове включително и външните са удобни, но какво правим при случайно изтърване от високо на твърдо място, случайно заливане, попадане в близост на силни магнитни полета, когато е включено в работа и в този момент някой токов удар. Губиш всичката информация, а при случайна повреда на диск, губиш само информацията в него и то не винаги всичката информация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На твое място си взимам един ХДД 1TB за ~150лева.... НЕ външен...

Слагаш го... пълниш го и си купуваш нов (пак поне 1ТB), ако ти дотрябва, а ако са на ДВД дискове... прекалено много място ще ти трябва за 2-3-4ТB с филми (ако са с кутийки всеки диск), а като цена - горе-долу същото ще ти излиза с тази разлика, че като запишеш филма на ХДД след време може да го изтриеш и да го замениш с по-добро качество или друг да запишеш и т.н... а ХДД ще ти е вечен, почти няма да си го използвал и надали нещо ще ти се скапе с години наред (освен ако физически не му навредиш)... а дисковете въобще не са вечни... със сигурност по-малко биха издържали от един HDD, който хваща прах някъде.

Така че... твърдо "за" HDD...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

50 ДВД - цена ----50 лв. ----- 200 Гб (грубо смятане 50 х 4 Гб =200 тъй като неможеш винаги да ги пълниш напълно)

500 Гб -- цена ---- 130 - и нагоре.

Сметката ти е грешна 100бр.(шпиндел) DVD Verbatim цена 36-40лв + 100бр.кутийки от прозрачните 15-18лв.= 51~58лв.  100x4.1GB= 410GB

излиза, че цената на 410GB в най-скъпия случай е 60 лева.

Най-изгодно е да купиш 2TB(2000GB) диск за около 220-230лв. като този http://www.sky.bg/Details.aspx?ID=13958

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви !!!

Значи правилно съм си направила сметката най-изгодно е с HDD и колкото по-голям толкова по-добре.

А опасност винаги има. Пиян шофьор, паднала саксия, невнимателен колездач с тези улици да си съсипеш крака с нашите обувки т.е. винаги си в опасност. вярно има и за ХАРДа, но мисля, че този риск е оправдан. Пък и може шпинделите и от седене да се развалят така, че HDD.

БЛАГОДАРЯ на всички за гледната им точка. т.е. всеки сам пресмята риска и решава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви !!!

Значи правилно съм си направила сметката най-изгодно е с HDD и колкото по-голям толкова по-добре.

А опасност винаги има. Пиян шофьор, паднала саксия, невнимателен колездач с тези улици да си съсипеш крака с нашите обувки т.е. винаги си в опасност. вярно има и за ХАРДа, но мисля, че този риск е оправдан. Пък и може шпинделите и от седене да се развалят така, че HDD.

БЛАГОДАРЯ на всички за гледната им точка. т.е. всеки сам пресмята риска и решава.

Хубави съвети! Аз изразявам моето лично мнение.

Никой от Вас не каза , а и не знае дали дъното на компютъра на Keralain може да поддържа диск 1 TB. Ама да съветвате ви бива много. Кое е по правилно? Да загубиш 1 DVD или целия 1 TB диск? А някой я посъветва да бъдат 2 такива. И аз имам и филмотека и музикална библиотека само с концерти. И ще съм спокоен, че за толкова време загубено да направя всеки един концерт и фил на DVD, можело е да го направя на HDD. Да, може но не изхождам като някои ,кое колко ще ми струва. То ще струва само веднаж. Когато всичко безвъзвратно загубиш.Всеки може да си вземе своето индивидуално решение. Моето е на - ДИСКОВЕ. Даже като ми погледне човек фонотеката, може приятно да ми завиди!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

и колкото по-голям толкова по-добре.

Това е малко женска логика. Ако ще е 2 Tb, по-добре да са 2х1, защото никой не е застрахован от повреда на диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубави съвети! Аз изразявам моето лично мнение.

Никой от Вас не каза , а и не знае дали дъното на компютъра на Keralain може да поддържа диск 1 TB. Ама да съветвате ви бива много. Кое е по правилно? Да загубиш 1 DVD или целия 1 TB диск? А някой я посъветва да бъдат 2 такива. И аз имам и филмотека и музикална библиотека само с концерти. И ще съм спокоен, че за толкова време загубено да направя всеки един концерт и фил на DVD, можело е да го направя на HDD. Да, може но не изхождам като някои ,кое колко ще ми струва. То ще струва само веднаж. Когато всичко безвъзвратно загубиш.Всеки може да си вземе своето индивидуално решение. Моето е на - ДИСКОВЕ. Даже като ми погледне човек фонотеката, може приятно да ми завиди!

Ти хубаво съветваш, но явно не четеш, че всеки си изказва мнението, така че не виждам причина да нападаш.

Дори да е 3 пъти по-скъпо с ХДД... пак ще избера него, защото от опит знам, че 2000 диска с кутийки... освен в кашони да ги сложиш, то друга алтернатива нямаш, че и да са подредени... да не говорим.

А относно развалени ДВДта... винаги се случва да има, дори да не са използвани след като са записани...

И т.к. нападаш относно дали дъното и поддържа толкова ГБ диск, то аз бих те попитал от къде пък си сигурен, че ДВД записвачката й е надеждна, че й препоръчваш с нея записи да прави? А сега...

п.п. А хард диск да ти се повреди от неизползване... не съм чувал.

Редактирано от SeeKnDestroY (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

DVD дискове. Това ще кажа аз.

Защо? Защото при повреда на един не губя АБСОЛЮТНО всичко на веднъж, няма да се притеснявам за токови удари и изпускания.

А и след като си правя филмотека->няма да гледам всичко всеки ден->DVD е добър носител за Back Up и складиране на информация.

SeeKnDestroY Обясни ми какво ще стане, ако случааайно лекинко има токов удар? 1TB данни заминават по-дяволите?

Умните хора знаят, че ВИНАГИ трябва да се прави резервно копие на важната информация.

Защо ли се ползва магнитна лента или DVD, а не още един харддиск? Ами запитай се.

П.П Аз най-брутално блъсках и си играх на фризби с едно CD Sony и след това...ами четеше се почти цялата информация.

Единственото противопоказание за CD/DVD дисковете е-Не може да ги държиш на пряка слънчева светлина постоянно....А...и не е хубаво да ги слагаш в микровълновата laugh.gif

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм меломанка и киноманка,предпочетох записвачката.

А и моето компче е слабичко и дъното му не позволява много за добавяне.

Тегля,записвам си повечето на изтриващи DVD RW,ако не ми хареса трия-което ми харесва си го записвам пак.

На DVD+R - добавям си докато се напълни.

Редовно си записвам и всичко важно на изтриващо се DVD-за всеки случай,ако стане нещо

:help:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм твърдо зад HDD.

DVD дисковете са капризни и се записват трудно, не обичат прекъсвания. Често не се запълват докрай. Невъзможно е да се поправят или изтрият файлове. Огромна загуба на време за всяка операция. Изобщо, в общия случай си е мъчение, а ако се ползват за разнородна информация - ад. Естесвено, ако обемът е съвсем малък, това е икономичният избор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм твърдо зад HDD.

DVD дисковете са капризни и се записват трудно, не обичат прекъсвания. Често не се запълват докрай. Невъзможно е да се поправят или изтрият файлове. Огромна загуба на време за всяка операция. Изобщо, в общия случай си е мъчение, а ако се ползват за разнородна информация - ад. Естесвено, ако обемът е съвсем малък, това е икономичният избор.

Ако записваш с гадното Неро,дето требе да имаш минимум 8 висши-мъчи се.

Аз си записвам с Меченцето.

И колко да не се дозапълнят-няколко МВ да ти останат-всичките ми са пълни фуллл.

За мен не е ад,да си запиша нещо и да го съхраня.

Ад ще бъде ако загубя всичко наведнъж - както казаха и по-горе

:ph34r:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вижте ся... Гледам ги смятате шпиндел 100 за 70-80лв. Ама мен ми се струва че трябва да ги смятате като RW дискове.. :biggrin: Един RW диск е ~2лв. На едро да падне до 1,80. 100х1,80 прави 180лв. 100 диска по 4,4ГБ прави 440ГБ. Един "500ГБ-ов" хард диск е около 470ГБ и може да се намери до 180лв., така че за мен са еднакво скъпи. Не изразявам пристрастие. Обаче какво правим с това замиране на дисковете?! Все по-малко хора ги използват... Иначе и аз поддържам един архив от около 2000 диска. Пък да видиш една хубава дървена поставка за дискове с една огромна колекция от музика... Е, по-хубаво нещо няма.. :ph34r:

Edit: Гледам цените и да ти кажа до 180лв. и един терабайт има.. :P То за филми не трябва кой знае колко бърз.. пък е самсунг не знам.. и WD се намират.. :biggrin:

Редактирано от Даниел Стоянов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна не ползвам Nero. Критичната информация не е проблем да се дублира. Ако пък всичко е ценно, то може да се прибегне до втори твърд диск. Скъпо е, но ми се струва по-смислено от поддръжката на огромна библиотека.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

jjjjjk, да ти кажа изгубеното време да записваш дискове (стотици).. не си заслужава. Да не говорим, че в момента човек, ако иска да си прави колекции от филми, би почнал с HD рипове (поне 720р, които са 4-8гб)... и ако не иска двуслойни дискове да купува, трябва да си "губи" времето да "цепи" файловете и после да ги записва.

Пак ще повторя, че АЗ бих си взел ХДД, ако тръгна сега да си правя колекция. Хем време ще спестя, хем нерви, хем място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам много лоши спомени със hdd та но с времето човек се учи от грешките си . Твърдо съм за HDD . Че кои ползва още DVD !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

РС ми и добро за момента ИНТЕЛ Q 9400 2,66 с 4 ядра 4 РАМ и 1 хард 1 Тера и 1 500 Гб.

Веднъж ми изгоря единия, НО документи, снимки т.е. НАЙ-ВАЖНАТА информация я имам ДУБЛИРАНА на 1 ХИТАЧИ 320 външно, което го нося винаги с мен и попадне ли ми нещо от приятел го Записвам на хитачито. Да също ги имам и на ДВД, но док, снимки и най-важното.

А за това че е възможно и ХАРДА да изгори ДА може, НО по-мое мнение е по преценения риск. и ЗАБЕЛЕЖЕТЕ тези HDD се пълнят и поставят в каса или шкаф а не са постоянно закачени. Приятеля ми има голяма колекция от филми на СД сега пък на ДВД, Blu-Rey, а УТРЕ КАКВО ново ще се измисли. ДА МОЖЕ да ИЗГОРИ, НО какво пък не е болка за умиране пак ще се намерят макар и на половината филми, но някои от най-старите вече може и да не циркулират в мрежата. А има невероятни филми които са КЛАСИКА.

По моето скромно мнение ДВД се придвижва все повече и повече до своя далечен братовчед ДИСКЕТАТА. Бъдещето е в др. носители от рода на HDD , може и да преминат HDD-та на технологията на ФЛАШКАТА, но пак ще е масив с огромен размер. Един приятел ми показа неговия 1 РС 1 Гб. HDD и 200 МХерца процесор.(не говоря за най-старите и т.н. а просто тази машина е първата му до която се е докоснал и запалил по РС)

ПЪТИЩАТА до истината са много, а не само един.

Аз открих своята надявам се и др. да открият СВОЯТА си истина.

това е дебат, а не СПОР- заради самия СПОРТ.

Не обичам да плагиатствам, но едно ми хареса бях го прочела тук някъде.

АКО имаш 2 ябълки и дадеш 1 на приятеля си така и двамата ще имате по 1. Но ако имате по 1 идея и ги споделите така и 2 ще имате 2 идеи (не е буквално, но смисъла е този)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Защо тогава DVD има не един, а 2 наследника, макар че един от тях вече е "мъртъв", защото загуби войната с другият?

HD-DVD и Blu-Ray?

Дали е по-евтино програмите и филмите да се записват и разпространяват на флашки и твърди дискове, отколкото на оптични носители?

Едно HD DVD е 15GB, DL е 30GB, BD е 20GB и BD DL е 50GB?

Цената на един BD диск е от порядъка на 15лв, а двуслоен е 27лв.

Една флашка с такъв капацитет, може ли да се мери по цена с оптичен носител?

В оптичният носител има ли електронни или движещи се механични елементи като в HDD/Flash дисковете?

Да, цените на Blu-Ray дисковете и записващите устройства са все още високи, но цените им тепърва ще падат. Имало изгледи да паднат до 40% в близките няколко години.

SeeKnDestroY Blu-Ray е създаден именно за да "носи" видео с висока резолюция.

П.П Има изгледи за увеличаването на капацитета на BD дисковете до 128GB- ЛИНК

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Презписваемите дискове се презаписват ограничен брой пъти. Мисля че отпадат, като се им в предвид че с всеки презапис се губи от качеството. Времето за самото записване наистина ще излезе доста ако тръгнеш да записваш 1ТБ. Може да се наложи и нова записвачка.. Стига с тези токови удари. Има UPS за тази цел, и няма да се наложи при токов удар да си купуваш и нов компютър. Дисковете се драскат! Точка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Взех си 2 ТБ ХИТАЧИ с 7 200 обор. и кутийка - Cooler Master X Craft 350 Lite

Един приятел ми ги похвали много и ми харесаха.

Много съм щастлива. През USB трансфера е 30 Мб. а през eSATA 70 мб.

но по-добре вижте на горния линк рекламката тя е много добра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване