Премини към съдържанието
sliderum

Библията - въпроси, отговори, тълкувания - част ІІ

Препоръчан отговор

преди 1 час, mecholari написа:

Така е, хората не се смиряват, мислят се за особено важни и значими.

Когато човек се смири, искрата в неговата душа гасне.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благовестието е за всички народи, както и Благодатта

И ето защо Йехошуа поръча на апостолите си да разнасят Благата Вест и да кръщават по цялата земя.
Защото Светлината на Твореца не е ограничена и не е "запазена марка" само за даден етнос. Тя не е етнически насочена.

Единствената нация, която има претенции, че Светлината на Твореца и принадлежи по право, това са т.н. евреи.
Този парадокс не съществува в нито една друга религия. Нито в Будизма, нито в Хиндуизма, нито в Исляма, нито...
Ако човек не е евреин, дори да изповядва Юдаизъм, дори да е последовател на Юдаизма, той не може да постигне Спасението, което постига т.н. "еврен" - в това вярват самите евреи.
Разбира се това е абсолютна глупост и точно защото е изкривяване, Йехошуа поправи този възглед, пращайки своите апостоли да разнасят Благодатта по целия свят. (съня на св. ап. Петър за чистото и нечистото)

Йехошуа посочи истината - че всички народи са равни, че Спасението не е по етнически белези, а по праведността на сърцето, както и посочваха пророците.
Така и завършва Откровението от Йоана:

Цитат

Откровение 21

10 И отведе ме духом на една гора голема и висока, и показа ми града голем, светий Ерусалим, който слезваше из небето от Бога;

11 и имаше славата Божия, и светлостта негова бе подобна на драгоценен камик, както камик яспис прозрачен както кристал;

12 и имаше стена голема и висока; имаше и дванадесет порти, и на портите дванадесет ангела, и надписани имена които са на дванадесетте племена на синовете Израилеви:

13 от към изток три порти; от към север три порти; от към юг три порти; от към запад три порти.

14 И стените градски имаха дванадесет основания, и в тех имената на дванадесетте апостоли на Агнето.

15 И този който говореше с мене имаше тръст златна да измери града и портите му и стените му.

16 И градът беше четвъртит, и дължината му е толкози колкото и ширината; и премери града с тръстта до дванадесет тисящи стадии: дължината и ширината и височината му са равни.

17 И измери стените му сто и четиридесет и четири лакти, мерка на человек, сиреч на ангела.

18 И сградата на стените беше от яспис; и градът от чисто злато подобно на чисто стъкло.

19 И основанията на стените градски беха украшени с всекакви драгоценни камене; първото основание яспис, второто сапфир, третото халкидон, четвъртото смарагд,

20 петото сардоникс, шестото сардий, седмото хрисолит, осмото вирил, деветото топазий, десетото хрисопрас, единадесетото якинт, дванадесетото аметист.

21 И дванадесетте порти беха дванадесет бисера; всека една от портите бе от един бисер; и улиците на града от чисто злато като стъкло прозрачно.

22 И храм не видех в него; защото храм негов е Господ Бог Вседържител и Агнето.

23 И градът немаше нужда от слънце нито от луна да светят в него; защото славата Божия го осветляваше, и светилото негово е Агнето.

24 И народите на спасяемите ще ходят в неговата виделина, и царете земни носят в него своята слава и почест.

25 И портите му не ще се затварят дене, защото нощ не ще да има там.

26 И ще донесат в него славата и почестта на народите.

27 И нема да влезе в него нищо което осквернява и прави мерзост и лъжа, но само написаните в Агневата книга на живота.

Пророк Исая - Благодат за всички народи:

Цитат

Исая 2 глава
1 Словото, което се откри на Амосовия син Исаия за Юда и Ерусалим:
2 В послешните дни Хълмът на дома Господен Ще се утвърди по-високо от всичките хълмове, И ще се издигне над бърдата; И всичките народи ще се стекат на него.
3 И много племена ще отидат и ще рекат: Дойдете, да възлезем на хълма Господен, В дома на Якововия Бог; Той ще ни научи на пътищата Си, И ние ще ходим в пътеките Му, Защото от Сион ще излезе поуката, И словото Господно от Ерусалим.
4 Бог ще съди между народите, И ще решава между много племена; И те ще изковат ножовете си на палешници, И копията си на сърпове; Народ против народ няма да дигне нож, Нито ще се учат вече на война.
5 Доме Яковов, дойдете, И нека ходим в Господната светлина. 
___

Исая 25 глава
6 И на тоя хълм Господ на Силите ще направи на всичките племена Угощение от тлъсти неща, угощение от вина дълго стояли на дрождията си, От тлъсти неща пълни с мозък, От вина, дълго стояли на дрождията си, пречистени.
7 И на тоя хълм Той ще развали Вънкашното покривало, което е мятано върху всичките племена, И покривката, която е простряна върху всичките народи.
8 Ще погълне смъртта за винаги; И Господ Бог ще обърше сълзите от всичките лица, И ще отнеме укора на людете Си от цялата земя; Защото Господ е изговорил това. 
___

Исая 52 глава 
10 Господ запретна светата Си мишца Пред всичките народи; И всичките земни краища ще видят Спасението от нашия Бог. 
___

Исая 61 глава
11 Защото, както земята произвежда растенията си, И както градина произраства посеяното в нея, Така Господ Иеова ще направи правдата и хвалата Да поникнат пред всичките народи. 
___

Исая 66 глава
18 Защото Аз зная делата им и помислите им, И иде времето, когато ще събера всичките народи и езици; И те ще дойдат и ще видят славата Ми.
19 И Аз ще поставя знамение между тях; И ония от тях, които се отърват, ще ги изпратя в народите - В Тарсис, Фул и Луд, които теглят лък, В Тувал и Яван, далечните острови, Които не са чули слуха Ми, Нито са видели славата Ми; И те ще изявяват славата Ми между народите.
20 И ще доведат всичките ви братя От всичките народи за принос Господу, - На коне, на колесници и на носилки, На мъски и на бързи камили, - Към светия Ми хълм, Ерусалим, казва Господ, Както израилтяните донасят принос В чист съд в дома Господен.
21 Па и от тях ще взема За свещеници и за левити, казва Господ.
22 Защото, както новото небе И новата земя, които Аз ще направя, Ще пребъдат пред Мене, казва Господ, Така ще пребъде родът ви и името ви.
23 И от новолуние до новолуние, И от събота до събота, Ще дохожда всяка твар да се покланя пред Мене, Казва Господ.

Редактирано от rurk (преглед на промените)
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абрахамическите религии залязват. Още малко фоерверки и пари на вятъра и ще се изчерпят напълно. И не само те, всички религии залязват, доколкото концепциите им се основават на сляпа вяра и невежество, а неадекватните им реакции относно случващото се в света е очевидно за все по-широк кръг хора благодарение развитието на науката и технологиите. Едно зрелище бива изместено от друго и логично отива към своя край.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Johnny B написа:

Когато човек се смири, искрата в неговата душа гасне.

Смирение и примирение са много различни неща. Ако се примириш искрата може и да угасне, ако се смириш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, A.com написа:

Смирение и примирение са много различни неща. Ако се примириш искрата може и да угасне, ако се смириш...

Смирението е форма на примирение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На всичките в този форум ви препоръчвам да се преместите в някоя браузър игра-(,,браузър игра"-предимно си някъкъв владетел на нещоси, и целта е да стигнеш по високо в класацията).Е там цифрите говорят сами по себе си-(първо място -най-добър ,последно място - лаик).Всичко което трябва да знаете за библията ,корана ,и Господ съм го написал в една книжка която съм качил тук всеки да си я свали.По между другото изследването ми за това как хората да разберат по -лесно ,,що е Господ?" и ,,какво следва след смъртта?" ми струва поне 500000 евра , можеби поне 10 години размисъл и експерименти и изследвания,пропуснати връзки с жени които към момента карат коли за по 50000 евра и нагоре.Такаче загубите от следването на новия завет и азни други тъпизми по корана и разни будисти ,хиндуси и темподобни се изчисляват на милиони евра и сумати разбити сърца.Такаче ,чесно ви казвам от новия завет ще си направя фунийки...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Anjel Dimitrov написа:

На всичките в този форум ви препоръчвам да се преместите в някоя браузър игра-(,,браузър игра"-предимно си някъкъв владетел на нещоси, и целта е да стигнеш по високо в класацията).Е там цифрите говорят сами по себе си-(първо място -най-добър ,последно място - лаик).Всичко което трябва да знаете за библията ,корана ,и Господ съм го написал в една книжка която съм качил тук всеки да си я свали.По между другото изследването ми за това как хората да разберат по -лесно ,,що е Господ?" и ,,какво следва след смъртта?" ми струва поне 500000 евра , можеби поне 10 години размисъл и експерименти и изследвания,пропуснати връзки с жени които към момента карат коли за по 50000 евра и нагоре.Такаче загубите от следването на новия завет и азни други тъпизми по корана и разни будисти ,хиндуси и темподобни се изчисляват на милиони евра и сумати разбити сърца.Такаче ,чесно ви казвам от новия завет ще си направя фунийки...

Не си разбрал това с което си се занимавал . 

Новият Завет е единствената религия в която "Бог казва" , че когато получиш ябълката на Знанието , Човек носи отговорността за собствените си дела . А това е нещо различно от това да копираш и сляпо да следваш . Всичко следва да мине през ума и разума......Във всяка друга религия , бог е отговорен за делата човешки . Това води до съвсем различни следствия.....

А основното е да овладееш и управляваш собствената си Лакомия ! ......

Това е разликата между смиряване и примиряване . Смиряваш се (колкото можеш) - управляваш себе си .

Примиряваш се (или не) когато не знаеш , не разбираш и не можеш - един вид правиш си фунийки....! :D

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.01.2018 г. в 9:54, by_chechi написа:

Примиряваш се (или не) когато не знаеш , не разбираш и не можеш - един вид правиш си фунийки....! :D

Днес се опитах да нарежа фунийки ,но много време се губи.Ще използвам новия завет за тоалетна хартия и носни кърпички-(като омачкаш стават и тия листа).Опитах се да си правя цигари от хартята ,но не гори добре пак става ,но много рязане ще падне... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/6/2018 в 8:35, Śūnyatā написа:

Абрахамическите религии залязват. Още малко фоерверки и пари на вятъра и ще се изчерпят напълно. И не само те, всички религии залязват, доколкото концепциите им се основават на сляпа вяра и невежество, а неадекватните им реакции относно случващото се в света е очевидно за все по-широк кръг хора благодарение развитието на науката и технологиите. Едно зрелище бива изместено от друго и логично отива към своя край.

На български език, името е Авраам, а от там и трите религии са водят Аврамически.
"Абрахам" е наречието на арабски, в свещения Коран например. Така го наричат в Исляма.

В България не е прието.
Религиите, в същината си, са Пътя, Истината, водеща към Живота. Всичките до една. Проблемът е в хората, в закостенелите и тесни умове, които правят разни неправилни интерпретации, върху които градят концепции.
Пророчеството е, че различните религии ще бъдат изместени от една религия, която ще е предвестваща Мрака и Апокалипсиса.
Общо взето натам отиват работите и аз прекрасно знам, какво ще представлява тази религия...
След това от религии няма да има нужда, защото народите пряко ще виждат и ще имат взаимоотношения с Твореца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rurk написа:

26828910_1664403586952493_803444308_o.jpg

Прилича на изоставена кожа от изхлузила се змия и излязла на припек, да се грее в божията светлина, тоест сама в себе си да се грее. А долу марионетното творение "плаче и скърца със зъби". Друго е да си нетварен, който го може, си го може :)

Редактирано от Śūnyatā (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Śūnyatā написа:

Прилича на...

Господ не е лишил тварите си от въображение. Понякога то помага, но друг път вреди.
Всеки може да си представя каквото си ще. Въпрос на личен избор.
Но може и да не си представя, а да изучи Писанието и да вникне, и да му се разкрие Истината.

Защото, както е писано, "всеки сам е приятел и сам е враг на самия себе си".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, rurk написа:

Господ не е лишил тварите си от въображение. Понякога то помага, но друг път вреди.
Всеки може да си представя каквото си ще. Въпрос на личен избор.
Но може и да не си представя, а да изучи Писанието и да вникне, и да му се разкрие Истината.

Защото, както е писано, "всеки сам е приятел и сам е враг на самия себе си".

На какво вреди? На нетварната душа на човека ли? Не виждам нито смисъл, нито логика. Писанието съм го изучил обстойно и искрено, като съм му отделил значителна част от времето си. На въпроса на Пилат: "Що е истина?" - Исус си е мълчал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

На какво вреди? На нетварната душа на човека ли? Не виждам нито смисъл, нито логика. Писанието съм го изучил обстойно и искрено, като съм му отделил значителна част от времето си. На въпроса на Пилат: "Що е истина?" - Исус си е мълчал.

Всъщност нищо не знаеш за Писанието... Още объркваш имената и наречията.
Ето това е най-вреденото - човек да си мисли, че знае, пък реално да не знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е филмчето ,което гледах преди 30-тина години и на него е основана религията ми ,,Аврамизъм -Анжелизъм" и всичко тов за да може цяла вечност да съм добре ,след това реших да помогна и на близките си ,а след това и на много хора ,както в случаят тук в Калдата .Точно за няколко месеца размисъл ще може да си изградите собственни отношения ,,Господ -човек" иначе казано ,,Вие сами да да си се пазарите с Господ и да се забавлявате работейки по въпроса истината да се разпространни из целия свят,и то съвсем безплатно,защото ,,колко струва една цяла вечност в удоволствие и блаженство?"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.01.2018 г. в 12:01, Śūnyatā написа:

Прилича на изоставена кожа от изхлузила се змия и излязла на припек, да се грее в божията светлина, тоест сама в себе си да се грее. А долу марионетното творение "плаче и скърца със зъби". Друго е да си нетварен, който го може, си го може :)

Да, но ти действаш и създаваш следствия - във всеки един момент. Т.е. твориш проявления на себе си - по-добри или по-лоши, повече или по-малко изкривени и несъвършени. Затова че си тварен и нетварен едновременно , както и всички останали хора. А дали е възможно да бъдеш само нетварната част от себе си, без да бъдеш тварната е отделна тема, която не ща да засягам в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/15/2018 в 12:23, Shiniasu написа:

Да, но ти действаш и създаваш следствия - във всеки един момент. Т.е. твориш проявления на себе си - по-добри или по-лоши, повече или по-малко изкривени и несъвършени. Затова че си тварен и нетварен едновременно , както и всички останали хора. А дали е възможно да бъдеш само нетварната част от себе си, без да бъдеш тварната е отделна тема, която не ща да засягам в момента.

Относно първото, че сме тварни - няма спор, тъй като сме сътворени от 23 хромозома от бащата и 23 от майката. Според мен основния въпрос е не дали сме тварни или нетварни, а дали сме живи изобщо? ДНК не е жива структура, понеже никоя молекула не е жива, а е само пакет с информация, която може да се вземе от нещо отдавна "умряло" (нефункциониращо) и от нея да сглоби нещо "живо" (функциониращо). Тук Бог и нетварното не играят никаква роля. Нетварното е илюзия на тварното, която утвърждава друга негова илюзия, че видиш ли, защото функционира - следователно е живо, тоест произхожда от нещо живо и за да придаде смисъл на очевидно безсмисленото за "самото нещо" (ако то се възприема като отделно от другите "неща") съществуване - си обещава вечен живот. От училище ни набиват в главите, че физикохимично-електрическите процеси в клетката се наричат "живот". Затова резултатите в последващото развитие на индивидите понякога са толкова комични, ако отсъства критично мислене. Например и вирусите функционират, но не били симпатични на учените, затова те функционират неживи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.01.2018 г. в 7:19, rurk написа:

Еврейският народ* е избран от Твореца, за да препредава Светлината на останалите народи, на външните на света, подобно на сърцето, което благодарение на това, че му е даден живот, изпомпва кръвта и благодарение на сърдечно-съдовата система кръвта достига всички останали тъкани и органи. Може да се каже, че сърцето е своеобразен център на човека.

На грубо физическо ниво, и погледнато съвсем буквално т. н. "еврейски народ" е именно онова средище, в което се заражда Юдаизма, в което идва Учението, Закона, заповедите и препоръките.
От всичкото това, в последствие се ражда Християнството, след появата на Йехошуа и след като той разпраща своите апостоли "по цялата земя" да разнасят благовестието и да дават кръщението, а от там и приемственост, което са и получили.

На по-фино ниво, погледнато от по-дълбок смисъл, всеки един човек, който е установен в своето сърце и следва Закона заложен в него ("вътрешната Тора"), всеки който е напуснал Вавилон и всеки, който се изкачил над Египет, всеки живеещ любовта, в даване и получаване (обмен), всеки един такъв човек е светлина за света и именно тези хора са онези, които са избрани* (защото всичко става чрез Божията Сила и по Божията воля) да дават Светлината на всички други*, дето не я получават, дето не я живеят.
Светлината идва от Твореца, от Божественото, от Бога и се спуска, по върховна Милост в човешкото сърце и в човешкия ум, а от там насетне и се препредава към останалото Творение. Такава е изначалната роля на Адам, когато е поставен от Бога в Едемската градина.
Такава е и заръката на апостолите, според учението на Йехошуа Мешиах:

1 Йоаново 3:23
И Неговата заповед е това: да вярваме в името на Сина Му Исуса Христа, и да любим един другиго, както ни е заповядал.

2 Солунци 1:3
Длъжни сме, братя, всякога да благодарим на Бога за вас, както е и прилично, загдето вярата ви расте премного, и любовта на всеки един от всички вас се умножава един към друг;

1 Йоаново 4
7 Възлюбени, да любим един другиго, защото любовта е от Бога; и всеки, който люби, роден е от Бога и познава Бога.
8 Който не люби, не е познал Бога; защото Бог е любов.
9 В това се яви Божията любов към нас, че Бог изпрати на света Своя единороден Син, за да живеем чрез Него.
10 В това се състои любовта, не че ние сме възлюбили Бога, но че Той възлюби нас и прати Сина Си като умилостивение за греховете ни.
11 Възлюбени, понеже така ни е възлюбил Бог, то и ние сме длъжни да любим един другиго.
12 Никой никога не е видял Бога; но ако любим един другиго, Бог пребъдва в нас, и любовта към него е съвършена в нас.
13 По това познаваме, че пребъдваме в Него и Той в нас, гдето ни е дал от Духа Си.
14 И ние видяхме и свидетелствуваме, че Отец прати Сина Си да бъде Спасител на Света.
15 Ако някой изповяда, че Исус е Божият Син, Бог пребъдва в него, и той в Бога.
16 И ние познаваме и сме повярвали любовта, която Бог има към нас. Бог е любов; и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог пребъдва в него.
17 В това се усъвършенствува любовта в нас, когато имаме дръзновение в съдния ден, защото, както е Той, така сме и ние в тоя свят.
18 В любовта няма страх, но съвършената любов изпъжда страха; защото страхът има в себе си наказание, и който се страхува, не е усъвършенствуван в любовта.
19 Ние любим [Него], защото първо Той възлюби нас.
20 Ако рече някой: Любя Бога, а мразя брата си, той е лъжец; защото, който не люби брата си, когото е видял, не може да люби Бога, Когото не е видял.
21 И тая заповед имаме от Него: Който люби Бога, да люби и брата си.

2 Коринтяни 13:11
Най-после, братя, здравейте. Усъвършенствувайте се, утешавайте се, бъдете единомислени, живейте в мир; и Бог на любовта и на мира ще бъде с вас.

2 Коринтяни 13:14
Благодатта на Господа Исуса Христа, и любовта на Бога и общението на Светия Дух да бъде с всички вас. Амин.

Погрешното схващане, ширещо се в сред т.н. "евреи" (значението на която дума вече обясни и съм обяснявал многократно, както и на мен е била обяснена), че те са специални и по-висши същества от другите, е опровергано от самия Божи Син, който праща апостолите си "по цялата земя" да препредават Светлината на всеки готов да я получи.
Така, извън каквато и да е етническа или национална принадлежност, извън расова, полова или възрастова обусловеност, извън това дали си образован, или не, Светлината се разлива по всички готови за нея хора, от всички народи и всъщност това е Божия народ, истинския Божи народ - онзи, който е по Бога, който е в Мира и Любовта и който дава тази Светлина, който носи Мир, Мъдрост, Любов и Чистота на света, който работи, пази и люби Божието Творение, както люби и Твореца.

Това са тружениците на Божията нива*.
Защото те са с Божието въоръжение:

Ефесяни 6
...
14 Стойте прочее препасани с истина през чреслата си, и облечени с бронята на правдата,
15 и нозете ви да бъдат обути в приготвяне за благовестие на мир.
16 А върх всичко това вземете щита на верата, с който ще можете да угасите всичките разжежени стрели на лукавия;
17 и вземете шлема на спасението, и меча на Духа който е словото Божие;
18 молеще се Духом на всеко време с всека молитва и молба, и в това истото бъдете бодри с всеко стърпеване и молене за всичките светии...

Йехошуа посочи, че ближният не е евреина* до теб (ако ти си евреин*), а ближен е всеки, който има състрадание (притчата за добрия самарянин), който има добро сърце. И ако ти имаш добро сърце, двамата едни на друг сте си ближни. Това ви сплотява и вие ставате народ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, rurk написа:

Еврейският народ* е избран от Твореца, за да препредава Светлината на останалите народи....

Напълно погрешна теза , без доказателство , освен измислени саможелания за величие....и закономерно , но пък съвсем заслужено следва бля-бля.....който се хване на въдицата да вярва .

В самата Библия пише - никой не е пророк в собственото си село..... А светът днес все повече на едно "село" става . Време е да се прозре "божиия" промисъл - всеки сам избира според възможностите които има , както идеални , така и материални ! .....

Що се отнася до Истина , отдавна е дефинирано : " Субективно отражение съответстващо на обективната действителност " . И защото може да е повече или по-малко съответстващо , за това е и относително (отнася се към нещо) .......

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Śūnyatā написа:

Относно първото, че сме тварни - няма спор, тъй като сме сътворени от 23 хромозома от бащата и 23 от майката. Според мен основния въпрос е не дали сме тварни или нетварни, а дали сме живи изобщо? ДНК не е жива структура, понеже никоя молекула не е жива, а е само пакет с информация, която може да се вземе от нещо отдавна "умряло" (нефункциониращо) и от нея да сглоби нещо "живо" (функциониращо). Тук Бог и нетварното не играят никаква роля. Нетварното е илюзия на тварното, която утвърждава друга негова илюзия, че видиш ли, защото функционира - следователно е живо, тоест произхожда от нещо живо и за да придаде смисъл на очевидно безсмисленото за "самото нещо" (ако то се възприема като отделно от другите "неща") съществуване - си обещава вечен живот. От училище ни набиват в главите, че физикохимично-електрическите процеси в клетката се наричат "живот". Затова резултатите в последващото развитие на индивидите понякога са толкова комични, ако отсъства критично мислене. Например и вирусите функционират, но не били симпатични на учените, затова те функционират неживи...

Разсъжденията ти се безсмислени докато не дефинираш какво разбираш под това нещо да е "живо". Аз мога да опитам да дам някаква дефиниция, но пък следва моментът с приемането от останалите участници в дискусията. Примерно - една структура е жива, ако 1. Тя се движи. 2. Това движение е породено от вътрешни за структурата причини. Извън структурата, каквато и да е тя, не можем да имаме нито съществуване, нито развитие, нито взаимодействие, нито каквото и да било друго, включително освобождение, просветление и каквото там друго може да се сетим. Състоянието на отсъствие на организираност е хаос, тоест отрицание на всичко познато и познаваемо. С това не казвам, че хаосът не съществува, но и не мисля, че това е състоянието към което будистите, хиндуистите или представителите на която и да е друга религия се стремят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Shiniasu написа:

Разсъжденията ти се безсмислени докато не дефинираш какво разбираш под това нещо да е "живо". Аз мога да опитам да дам някаква дефиниция, но пък следва моментът с приемането от останалите участници в дискусията. Примерно - една структура е жива, ако 1. Тя се движи. 2. Това движение е породено от вътрешни за структурата причини.

Не твърдя, че щом нещо функционира е живо, затова за мен "живо" е само дума от четири букви. Липсата на дефиниция не може да се определи като смислена или безсмислена. Но твоята дефиниция мисля има нужда от доуточняване, защото много неща се движат, но масово не ги възприемат за живи. Вътрешни за структурата причини също няма, защо всяка система взима енергия от вън, да вземем слънцето за пример. По твоята логика един автомобил е живо същество. Интересното е че много хора са привързани към автомобилите си повече от родителите си, децата си и други жизненоважни фактори за функционирането на системата като цяло,  което е наистина забавно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.