Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

sliderum

Библията - въпроси, отговори, тълкувания - част ІІ

Препоръчан отговор

преди 20 минути, октим написа:

Може  ли  да  попитам?  Равнозначно  ли  е  –  да  знаеш,  че  има  Бог,  или  да  вярваш,  че  има  Бог?  

Знаеш отговора - няма как да е равнозначно. Ще задам един друг въпрос: Ти вярваш ли във верността например на Общата теория на относителността или знаеш, че тя е вярна? Ако знаеш, че тя е вярна, трябва да можеш да я докажеш теоретически или поне емпирично. Ако не можеш, за теб си остава все още вяра. В нито една религия не ми е известно да се проповядва знание за Бог. Проповядва се вяра в Бог, а някой беше казал да опознаем себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е,  аз  съм  от  онези   хора  които  знаят,  че  има  Бог.    Може  да  сме  малко,  но  ни  има!!    Всяка  една  вяра  е  кредит  на   доверие,   което  рано  или  късно  се  изчерпва  и  ако  на  базата  вяра   не  се  появи  знанието  всичко  ще  рухне.  "В нито една религия не ми е известно да се проповядва знание за Бог".  Да  така  е,  прав  си,  но  си  задай  въпроса  защо?  Според  мен  защото  за  знаещите  не  е  нужен  посредник  в  общуването  с  Бог.    Вземи  какъвто  и  да  е пример  от  живота  и  ми  докажи,  че  посредника  не  е  паразит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак човек трябва да познава Бога, който се изявява и през друг човек. Не става въпрос за посредник, но понякога хората могат да общуват и с егрегори, да проявяват и идолопоклонничество и е важно да различиш истинкия Бог когато се изявява. Да слухтиш за Словото.

...............

Някои си мислят, че са създадени от Бога и общуват с Бога, а всъщност това са егрегори. Разпознават се по мненията им за любовта и свободата.
ЛЮБОВ ПО СВОБОДА ПОРАДИ ИСТИНАТА 1922.11.12н нщи ЖИГ48`108 И тъй, нашата любов трябва да бъде свещена. В нея трябва да влизат отношенията към всички живи същества. Любовта не се налага със закон. Никой не може да ви застави да го обичате, нито пък вие можете да заставите някого да ви обича. Любовта е свободен акт на духа. Да се обичаме ...по свобода - това е великата любов! На какво се дължи свободата? - На закона на истината. Не можеш да обичаш по свобода, докато не носиш истината в себе си.

КОМЕНТАР: Това е изключително важно обяснение, понеже враговете на Бога и безсмъртието налагат свои "истини" за любовта, които са, всъщност, неистини. Те могат да съществуват в проблемните светове като Земята единствено и изключително поради тия лъжи, внедрени в религията, философията, обществения морал и съзнанието и подсъзнанието на хората. Така че никога не можем да очакваме някой да обича по свобода, т.е. да прояви "най-великата любов", докато е програмиран от стереотипи и неистини, които си мисли, че са истини.

Григорий Ватан

.....................

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересна тема ...

По принцип уважавам избора на хората, ама спрямо "религията" съм твърдо скептичен, и не само скептичен - точно религията води до най-големите проблеми и преди и сега.

Относно "книжлето" - библия, ми е много интересно кой стои и се връзва? Нещо негативно са я "написали". То не са мъдри схеми на "Господ" да сме прости и да си седим в райската градина, като в зоологическа, то не е лошия дявол дето ни прави умни, че после преминаваме към мега противоречия в ценностите - нов - стар завет.

И от това какво произлиза - няколко кръстоносни похода, избити неизмерим брой хора, безотчетни институции (църквата, най-вече римо-католическата), които перат пари и маниполират. Голямо спиране на прогреса - по времето на инквизицията, дори убийства. В момента продължават да се месят в научният прогрес и живота на хората ... примерно да вземем сурогатното отглеждане на деца в изкуствена отроба,за което преди години се намесиха много-грубо (а реално това е нещо, което би помогнало много на бездетни семейства). Минаваме през средата на "християнските храмове"  - оказва се, че е много-добра за педофилия, педерастия, изнасилвания и злоупотреби (говоря и за православната и католилческата църква).

Та ми е много-интересно, кой точно ще ме убеди, че религията е нещо полезно? При условие, че като прочетеш библията като "външен" наблюдател (без да си възпитаван (промиван) в "християнските" ценности от дете) излиза, че дявола е най-големия "пич", който реално ни е оформил като хора и заради който се развиваме.

Другото което е, интересна ми е една статистика, колко точно са измрели по времето на кръстоностните походи + инквизицията + сегашните ислямистки простотии. Мисля, че бройката ще е по-голяма от 1+2-рата световни войни.

Та идеята е, че аз лично не мога да видя "файдата" от цялата работа, в коя да е религия говоря. И ми е интересно как хората сами се поддават на манипулации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой поставя дървото за познаване на доброто и злото в Едем? Да, Бог поставя и заповед, да не се яде от това дърво. Но след като Адам и Ева не познават доброто и злото, как могат да преценят, добре ли е да ядат от това дърво или не, т.е. дали да изпълнят божията заповед? Остава само една възможност - дървото да е поставено там, за да ядат Адам и Ева от него. Това с изпитанието не върви, поради липсата на различаване. В крайна сметка никой няма да остави ключ в затворническа килия, ако иска затворникът да си остане вътре. Въпросът е само затворникът да се сети, че може да използва ключа, за което може да му е нужна помощ, ако това действие му е толкова непривично, че чак не може да си представи, че може да го извърши. Но в този случай пък да му забраниш нещо е все едно да му подскажеш, че може да го извърши. Ако не желаеш да извърши действието по-добре е вместо да му забраняваш, да го оставиш на невежеството му.

Просто си разсъждавам на глас. Ясно е, че историята за Едем е метафора. Реално е нямало дърво, а последното символизира човешкия ум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм чувала, че е имало още едно забранено дърво - Дървото на Живота. Но от него не са яли...

Редактирано от Sleda (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, октим написа:

Е,  аз  съм  от  онези   хора  които  знаят,  че  има  Бог.    Може  да  сме  малко,  но  ни  има!!    Всяка  една  вяра  е  кредит  на   доверие,   което  рано  или  късно  се  изчерпва  и  ако  на  базата  вяра   не  се  появи  знанието  всичко  ще  рухне.  "В нито една религия не ми е известно да се проповядва знание за Бог".  Да  така  е,  прав  си,  но  си  задай  въпроса  защо?  Според  мен  защото  за  знаещите  не  е  нужен  посредник  в  общуването  с  Бог.    Вземи  какъвто  и  да  е пример  от  живота  и  ми  докажи,  че  посредника  не  е  паразит.

здр

октим ще дам пример,посредника не е паразит помисли си, че искаш да учиш някакъв език тука какво трябва човек който знае езкика който искаш да го научиш или някакъв речник или нещо подобно нали значи посредник задължително трябва да има 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/7/2016 at 0:18, октим написа:

Е,  аз  съм  от  онези   хора  които  знаят,  че  има  Бог.    Може  да  сме  малко,  но  ни  има!!    Всяка  една  вяра  е  кредит  на   доверие,   което  рано  или  късно  се  изчерпва  и  ако  на  базата  вяра   не  се  появи  знанието  всичко  ще  рухне.  "В нито една религия не ми е известно да се проповядва знание за Бог".

Защо знание за Исус Христос? Вярата или кредита на доверие се изчерпва защото втори божи син няма или завръщане на първия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,  Христос  е  божи  син,  както  всички  останали  хора!  Разликата  е  в  нивото  на  развитие.  На  мен  и  не  би  ми  минало  през  ума  да  се  сравнявам с  него,  защото  съм  го  видял  и  от  погледа  му  още  ми  лазят  мравки  по  гърба!  Въпреки  мравките  не  изпитвам  страх,  изпитвам  по-скоро  смирение  пред  неизбежното  заставане  пред  истината  за  себе  си.  След  тази  среща   знам,  че  никой  няма  да  ме  накаже,  но  ще  изпитам  всичката  болка  и  радост  която  съм  причинил   и  съдник  ще  бъде  съвестта  на  Постоянният  ми  АЗ!  Дано  си  ме  разбрал

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значението Божи син в буквалния смисъл ли е или е двусмислено такова, което може да се приложи на всички останали пратеници и пророци на Господ Единствения.

https://spasiteliat.wordpress.com/2015/07/03/сина-бащата-синовете-божий/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10 Януари 2016 г. at 16:15, октим написа:

Да,  Христос  е  божи  син,  както  всички  останали  хора!  Разликата  е  в  нивото  на  развитие.  На  мен  и  не  би  ми  минало  през  ума  да  се  сравнявам с  него,  защото  съм  го  видял  и  от  погледа  му  още  ми  лазят  мравки  по  гърба!  Въпреки  мравките  не  изпитвам  страх,  изпитвам  по-скоро  смирение  пред  неизбежното  заставане  пред  истината  за  себе  си.  След  тази  среща   знам,  че  никой  няма  да  ме  накаже,  но  ще  изпитам  всичката  болка  и  радост  която  съм  причинил   и  съдник  ще  бъде  съвестта  на  Постоянният  ми  АЗ!  Дано  си  ме  разбрал

аз не съм срещала погледа му, но съм го виждала един път в съня си

сигурно е Светлина предполагам, като Него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ansari написа:

Значението Божи син в буквалния смисъл ли е или е двусмислено такова, което може да се приложи на всички останали пратеници и пророци на Господ Единствения.

В християнството се приема буквално, че Исус е син Божи. В този смисъл Христос не може да се приравнява към пророците.

преди 1 час, Beyond_Wisdom написа:

Дамс нямаме богиня само бог! След като го е родила обикновена жена?

Коренът на думите "майка" и "материя" е един и същ в доста езици. "Обикновена жена" не е точно определение. Да, не е богиня, но на Бог като Абсолют не може да се припише второ също така абсолютно божество. В троицата женското начало е представено от Светия Дух. Това е Шакти в индуизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То първо е било написано Бог създаде хората по свой образ и подобие,само че не е така.Човек ли е Йехова? Затова Исус Христос е бил човек! Как са го третирали докато е бил жив? Като божи син ли? Дали тогава римския прокуратор щеше да се съгласи да отиде на кръста? Вземе да погине римската империя от божия гняв!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Beyond_Wisdom написа:

То първо е било написано Бог създаде хората по свой образ и подобие,само че не е така.Човек ли е Йехова? Затова Исус Христос е бил човек! Как са го третирали докато е бил жив? Като божи син ли? Дали тогава римския прокуратор щеше да се съгласи да отиде на кръста? Вземе да погине римската империя от божия гняв!

Вярно е написано. Само че евреите имат десетки имена за Бог, които означават различни неща, докато ние всичко превеждаме или като Бог, или като Господ, без да правим разлика дори между двете.

Ако изключим Бог като Абсолют, който не е създал човека и който е напълно неизменен, неподвластен на описание, обхващане от съзнанието и всъщност представлява средата в която всички живеем с нейните принципи и взоимозависимости, то всички други същества или са били, или са, или ще бъдат хора. Тук включвам от духовете, оживяващи атомите и субатомните частици, до духовете, чиито тела за проявление са галактиките и системите от галактики. От най-малкото до най-голямото, включително и човека е изградено на основата на едни и същи принципи и всъщност в същността си е подобно едно на друго. Въпреки външното многообразие, между атома, човека и слънчевата система няма никаква разлика в принципа на построение. Само дето едните са станали далеч по-сложни системи от другите, като тела и са развили по-широко съзнание в резултат от еволюцията си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.01.2016 г. at 17:05, Ansari написа:

Значението на "Божи син" не е буквално и в християнството.Там то носи смисъла на "БОГ-СИН".Библейският термин "божий син" в никой случай обаче не носи този смисъл.Напротив там под божий син се имат предвид пророците.

http://www.bibleist.ru/biblio.php?q=001/069&f=005.html

Забележи това е високо специализиран християнски сайт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз искам да попитам нещо, което вече може и да е питано - вярно ли е че Бог знае всичко, което е било, което е и което ще бъде? Става въпрос за юдаизма, християнството и исляма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно вярно, но изводите които ще си направиш, се  боя, че ще бъдат погрешни.Това съвсем не е елементарен въпрос и съвсем не означава, че в този случай, човек не би следвало да бъде държан отговорен за действията си, понеже действията му са били известни на Бога още преди извършаването им и като такива са предопределени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много интересно защо божи гроб е празен? Нали само душата е отишла на небето а тялото? Защо не са го запазили и да го сложат в мавзолей? То незнам имало ли е такива вещества тогава кат Г.Димитров да беше. Май цялата работа е скалъпена впоследствие и всички свети книги от хора са писани. Вярно да, Бог знае на всички хора по земята какво им се върти в главата.Защо няма завръщането на Исус Христос и Новият ред!?

Но засега нещата са удобни иначе нов божи син или пророк да се ражда и да се преправят религиите тоест актуализират сверяват с новото време един вид съвременен прочит! И трява да е убедителен вълшебник или магьосник!

Поповете бизнесмени станаха братче!Нема продължавам за други грехове! Е тях страх ли ги е от бог?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, badr написа:

Напълно вярно, но изводите които ще си направиш, се  боя, че ще бъдат погрешни.Това съвсем не е елементарен въпрос и съвсем не означава, че в този случай, човек не би следвало да бъде държан отговорен за действията си, понеже действията му са били известни на Бога още преди извършаването им и като такива са предопределени.

Точно за такива изводи не бях се замислял. Замислял съм се за следното:

- Бог е знаел, че все някога ще създаде Земята, заедно с всички населяващи я твари

- знаел е, че ще създаде човека

- знаел е и, че Адам и Ева ще ядат от забранения плод

- знаел е, че Каин ще убие Авел

- знаел е и за Содом, Гомор, египетския и вавилонския плен на евреите

- знаел е и за Вавилонската кула, и че ще избере евреите за свой народ и т.н.

- знаел е и кога и как ще се извършат описаните действия и как ще бъдат наказани/похвалени грешниците

Лично на мен ми е доста странно подобно "поведение". Макар, че познавам хора, които искат да им се разкаже предварително филма, който ще гледат, защото така им било по-интересно. Това не мога да го разбера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, A.com написа:

- Бог е знаел, че все някога ще създаде Земята, заедно с всички населяващи я твари

- знаел е и кога и как ще се извършат описаните действия и как ще бъдат наказани/похвалени грешниците

Лично на мен ми е доста странно подобно "поведение". Макар, че познавам хора, които искат да им се разкаже предварително филма, който ще гледат, защото така им било по-интересно. Това не мога да го разбера.

Библията казва: Ни едно врабченяма да падне на земята без волята, знанието на Отца ви. А вам и космите на главата са всички преброени.“ — МАТЕЙ 10:29, 30

Дали Бог знае всичко? Според мен, Бог не е знаел всичко, поставил си е цел, нещо като краен резултат на сътворението. Но след това е създал железни всемирни закони които да държат тварите в руслото към целта. Дал е уж свободна воля на тварите, но те са свободни само в границите на закона т.е. да правят каквото Той иска, но пък Той иска най-доброто. Така че когато нарушаваме закона тоягата ни шибва и така се учим на добро. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Beyond_Wisdom написа:

Много интересно защо божи гроб е празен? Нали само душата е отишла на небето а тялото? Защо не са го запазили и да го сложат в мавзолей? 

Огромната ДУХовна сила на Бога Христос е била заредила физическата материя на тялото на Исус с такава мощна енергия, че Христос трудно удържал събрани атомите на тялото. И когато го напуснал то буквално се разпръснало. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, A.com написа:

За първите три - да. За четвъртото до последното - няма никакво значение - дали Каин ще убие Авел, или ще се случи обратното, или никой никого няма да убие. Както писа Sleda, светът е така устроен, че населяващите го същества да имат възможност за развитие при всякакви свои действия. В някои случаи разбира се със своите действия хората доста си "усложняват живота", но рано или късно всеки открива правилната посока. (Правилната е тази, която да го придвижи на следващото стъпало на развитие).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, A.com написа:

Веднага ще посоча логическите несъответствия.

Разсъждаваш относно Бог, но незнайно защо прилагаш към него критерии за човек.Според теб значи Бог  е знаел за дадено събитие преди то да се случи.Очевидна логическа грешка.Бог е над времето.Той е негов създател.За него няма преди и след.Това, че ние хората сме във времето и не можем да разсъждаваме извън него, по никакъв начин не означава, че е допустимо да отнасяме тези наши съждения към него.

Това че на теб ти се вижда странно подобно поведение попада отново в същата категория несътветствия.Кой ти каза, че ти можеш да имаш способността да разбираш Бог ? Това, отново по дефолт, е невъзможно и всъщност  тези логически разминавания показват само едно - Бог не е човек.Дори и в християнството само при крайно невежите му последователи, а следователно и идолопоклонници, та само при тях - образ и подобие означава подобие на природата.Старозаветния израз "Създаде по свой образ и подобие" съвсем не е натоварен с подобно съдържание.Ако се обърнем към еврейските източници ще видим, че там се има предвид " Да споделя благата с ближния".  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...