Премини към съдържанието
KORTESS

Строителен алпинизъм: Работа или убийство

Препоръчан отговор

Навярно сте виждали как някакви хора висят на въжета по блоковете като паяци и поставят топлоизолации, вати, щори и др. Какво мислите "убииствен акт" или нормална работа.

Лично аз работя именно тази работа, мнението ми е, че ако нямаш фобия от височини, подсигориш се добре, то чувството от това спускане е страхотно, работата си е работа biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Винаги когато ги видя тези хора изтръпвам. Честно казано аз не бих се вързал на такава работа, добре че си има хора за това.

Интересно ми е обаче как се обезопасяват тези дейности, все пак да висиш от 20 метра не е шега работа, пък и да работиш. Помня навремето се използваха скелета, но сега явно технологията е напреднала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ехе - това е съчетание на полезното :) с приятното :)

Повечето от тях са алпинисти. Осигуряват се точно като тях и то професионално.

Гледал съм доста филми за тяхната работа по Дискавъри - високи комини, почистване на небостъргачи, боядисване на мостове и поддръжката им и т.н.

Та по темата - Работа :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От страни тази работа може да изглежда много опасна,но едвали е по-опасна от карането на кола например.Както много точно отбеляза Юнак - "това е съчетание на полезното с приятното",представете си да превърнете любимото си хоби в професия...лошо ли е? Статистиката показва,че има много по-малко паднали алпинисти,от колкото каквито и да е работници по строежите.Допълнителната осигуровка с въже е задължителна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Винаги когато ги видя тези хора изтръпвам. Честно казано аз не бих се вързал на такава работа, добре че си има хора за това.

Интересно ми е обаче как се обезопасяват тези дейности, все пак да висиш от 20 метра не е шега работа, пък и да работиш. Помня навремето се използваха скелета, но сега явно технологията е напреднала.

<{POST_SNAPBACK}>

Повечето хора, именно като тебе, при гледката на такива работници си казват "за нищо на света

не бих се спуснал от горе" , дали било защото ги е страх, или защото просто незнаят и капчица

от естеството на работата, но разбира се ги оправдавам.

Истината е, че възможноста да се размажеш на земята е нищожна ако направиш всичко както трябва на покрива.

Самото завръзване и осигоряване на въжетата които винаги са две, става чрез низ от възли,разликата между алпинистите и строителните алпинисти е,че при спускане вторите имат

стол и колан (седалка),стола е на основното въже, а колана на осигорителното,така,че риска да

паднеш е минимален.

Скелетата не са отминали и не са забравени и сега се използват с пълна сила на обширни сгради

дори се разработват все по функционални и олекотени.

Все пак има доста хора които могат да работят на скелета ,за разлика от алпинистите които

са в пъти по малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всичко е въпрос на свикване,ако питаш работниците едва ли им пука особено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз лично смятам че риска в тази професия е доста малък и не я намирам за нещо екстремно най - малкото защото работя на ветрови генератори където риска да падне самия генератор за който си закачен е много по- голям отколкото риска да падне някоя сграда например. Друг е въпроса че тези генератори са от 65 до 100 м височина която е изключителна рядкост за сгради. Та да си доидем на думата отговорът ми е Работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това е най-яката работа която човек може да работи :) супер мноу им се кефя на тея хора... по едно време тренирах спортно катерене :) това е точно съчетаване на полезното с приятното

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както в тази тема, така и на други места, за работата на височина и промишления алпинизъм са изписани много и противоречиви мнения. Нещата не са толкова черно-бели, колкото изглеждат отстрани. Някои от вас изказаха мнения, че това е "най-яката работа" или, че е "съчетаване на полезното с приятното". Други написаха:

...тази професия си е за търсачите на силни усещания...

когато ги видя тези хора изтръпвам

Ще изкажа своето мнение от позицията на човек, който работи чрез въжен достъп през последните 10 години. Извън това се катеря активно от 2002 година и се

занимавам със спортна спелеология от 1996 г.

Не съм особено съгласен с цитираните мнения. От една страна не бих нарекъл работата, извършвана по методите на алпийския способ, приятна. Това е строителна работа, свързана с полагането на тежък физически труд. Често се работи с високооборотни машини, които са опасни или с агресивни химически вещества, налагащи употребата на специфични лични предпазни средства. Не забравяйте, че услуги като изолирането на фасади или почистване на прозорци са една много малка част от списъка с дейности, изпълнявани по методите на въжения достъп. Малката разлика с обикновените строителни дейности е, че често работите се извършват от изключително неудобно положение. В никакъв случай не трябва да се прави аналогия между работата на промишлените алпинисти и катеренето на скали. Частичните прилики се изчерпват с използването на сходно оборудване (алпийски инвентар).

Относно безопасността - истината отново е някъде по средата. Действително екипировката е много сигурна и надеждна. Когато се използва правилно дава възможност за изключително безопасна работа. От друга страна, част от работещите в България алпинисти, не са обучени и нямат елементарни познания. В така описаната ситуация работата се превръща в разновидност на "руската рулетка". За съжаление съществуват и фактори, които не зависят пряко от работещия. Мога да дам за пример следния случай. Строителен алпинист, работи спазвайки основните изисквания за безопасност, екипировката му е изправна но... На покрива, където са екипирани въжетата му няма никой. В даден момент се появява някакъв майстор, работи нещо си с ъглошлайф и прерязва едно от въжетата на колегата. За късмет човекът ползва две въжета, както си му е реда, и в крайна сметка увисва на допълнителното си въже.

В заключение: работата на височина в никакъв случай не е приятна. Не е безумно опасна, както мислят някои, но в никакъв случай не е и майтап. Задължително е доброто познаване на инвентара, както и внимателното отношение към него.

Пожелавам безаварийна работа и успехи на всички колеги! На останалите мога да кажа, че повечето промишлени алпинисти не са безумци и знаят добре какво правят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

имам познат дето работеше такава работа - разказа ми случай дето правели някакъв апартамент и една изкуфяла бабка взела да реже въжето щото закачило няколко от цветята и на балкона... добре че засекли бабката навреме преди да среже въжето, пък и за сигурност се ползват 2 въжета...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.