Премини към съдържанието
Elwin

Въпрос за преоразмеряване на партишън

Препоръчан отговор

Може ли (безболезнено) да се преоразмери или напълно да се премахне партишън в Windows, без да се преинсталира, форматира и т.н.

например имам диск 40 GB разделен така:

С: 10 GB FAT32

D: 30 GB FAT32

и искам да не е разделен т.е. да стане

С: 40 GB FAT32

или

С: 10 GB NTFS

прасто информативно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може ли (безболезнено) да се преоразмери или напълно да се премахне партишън в Windows, без да се преинсталира, форматира и т.н.

С:  10 GB FAT32

D:  30 GB FAT32

С:  40 GB FAT32

или

С:  10 GB NTFS

прасто информативно

<{POST_SNAPBACK}>

Разширяването на партишън може да се направи с diskpart който си е включен в Windows XP, а за конвертирането от FAT32 към NTFS може да изполzваш convert - също идва с Windows.

За да бъда точен ще добавя, че с diskpart не може да се разширява system и boot партишън.

Редактирано от cecov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Удачен инструмент е

Partition Magic 8.0-не е последната но с тази работя.Позволява да преразделящ,сливаш и реформатираш дялове.Има графичен интерфеис лесна е за работа.

Когато правиш такъв тип процедура винаги съществува риск,макар и нищожен, данните ти да останат неизползваеми!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

PM8 понякога прави изцепки или се бъгва, а като си играеш с дяловете това не е никак приятно.

Препоръчвам ти Partition Expert, защото е удобна и лесна за начинаещи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дам преди 4-5 дена си изпатих от Partition Magic 8 та трябваше после да се намесвам със Acronis Disk Director за да оправя бъкйите които направи Partition Magic 8 докато правех Merge Partition ми даде Error 1535 ако не се лъжа и ми заключи всички фаилове в една папка в която неможех да вляза,но в крайна смета добре,че се намесих със Acronis Disk Director за да извлеча всичко от partitiona със прецаканата папка и го копирах на другата част на диска по този начин си спасих 70GB филмчета,музика и софтуер на които малко или много държах.

Преди време бях чувал изказвания от рода на това ,че Acronis Disk Director е по-добър от Partition Magic ,но не им вярвах ,а сега вече се убедих .Че наистина се бъгва и то в неподходящи моменти ,но за юзери които са начинаещи е перфектен и лесно се използва .

А както виждам ти си решил да конвертираш или да събереш двте части такаче...

Можеш да избереш една от двете програми за да си свършиш работа!!!

УСПЕХ

Редактирано от wowgeleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

С: 10 GB FAT32

D: 30 GB FAT32

С: 40 GB FAT32

или

С: 10 GB NTFS

прасто информативно

hi elwin,

Ти всъщност задаваш 2 въпроса. На първия ти отговориха - може да се обединят двата ти дяла в един, но категорично не препоръчвам ( и това не е само мое мнение) ако РС-то има един твърд диск и той е системен - да е само на един дял. Системния дял затова се нарича така - на него да се държат главно системните файлове. А всяка друга информация, която би могла да се загуби при срив на ОС и пр. - се държи на друг логически дял или друг диск (най-добре).

Що се отнася до въпроса ти дял С да стане в NTFS - Windows има вграден инструмент за това.

Отвори хелпа на Windows и напиши Convert Fat32 to NTFS. Там всичко е обяснено. Ако не ти хареса използвай PartitionMagic 8 или някоя друга програма, но предварително си направи image на С, особено, ако ти е системен.

Успех! :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не веднъж съм цепил,обедипнявал преоразмерявал,форматирал дялове с PM8 Никога ама никога не съм имал проблеми.Ползвам и и boot menager безпроблемно.Винаги бих я предпо§ел за манипулации в/у диска пред самоделките на MS.

P.S.И 6-та версия не ми е сыздавала проблеми макар §е е доста по-бавна и по-дървена като интерфеис

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Неправилно подхождане към решаване на проблема !

Инструментите за преоразмеряване на дискови масиви, правене и махане на дялове имад над 17% шанс да унищожат част или всички данни на дяловете с които работят !

Какво да направиш:

- търсиш Norton Ghost (имам предпочитания към този софт, инак може всяка негова алтернатива)

- инсталираш го (Hiren's BOOT CD го има, и може да го използваш директно като заредиш от него, поддържа се безпогрешно SCSI и USB у-ва, възползвай се от това)

- селектираш максимална компресия, и правиж имиджа

- преместваш го на оптичен носител или на дял който НЯМА да закачаш при използване на софтуер за пратишъните, желателно е да го сложиш на друг физически диск !

- сега навола триесш, проразмеряваш, съсипваш, експериментира и каквото искаш

- когато си готов със всичко, просто отново Norton Ghost ти помага да възстановиш имиджа на дяла на който искаш...

- ако си го сложил на друг активен дял или на друг дял различен от този на който е бил преди, едитни boot.ini за да заредиш правилно !

Това е...

Поздрави и почитания: Softman

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

най-добре си направи С: NTFS, a D: FAT32

въпреки многото препоръки за РМ8 не се опитватвай да конвертираш с него в 64к NTFS- НЕ СТАВА!!! :angry: а предимствата на 64к NTFS са описани вдруга тема тук някъде.

Прблеми с covert на Win до сега не съм имал и мисля, че е значително по-бърз ohmy.gif от РМ8 ... и по безопасно (поне 4-5 пъти съм го правил)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.