Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

видяхте ли какво стана, Алах се появи тук във форума и ми изтри някои постове, като оправданието е че това било спам ха ха, защото нещо не му изнася да има писания като моите. secret_rose - се интересува от езотеричния ислям, обаче не знае пълната дефиниция за бог, интересна работа.

Редактирано от some_spirit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

видяхте ли какво стана, Алах се появи тук във форума и ми изтри някои постове, като оправданието е че това било спам ха ха, защото нещо не му изнася да има писания като моите.

secret_rose - се интересува от езотеричния ислям, обаче не знае пълната дефиниция за бог, интересна работа.

Виж сега, какво ще ти кажа. В твоята критика към исляма и религията няма нищо ново и оригинално. Тя е на ниво общопросветителски ДИАМАТ. Хората, които участват редовно в този форум познават тези аргументи по-добре от теб. Пътищата към бог според теологията са три: символен, катафатически и апофатически, но последния се счита за най-голямо приближение, защото бог по дефиниция е непознаваем и трансцендентен.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз няма да ти отговарям технически на всяка една твоя забележка, ами ще кажа че живеем в 21 век и би трябвало да няма никаква следа от някакви си религии в главите на хората, само нискообразован и нискоинтелигентен човек може да изповядва нещо като религия и да вярва в Бог и да му се кланя безрезервно. и това което съм писал не са общопросветителски глупости, ами са все неща които просто ще ти избодат очите, примерно като четеш Корана, не може един бог като Алах, който претендира че е всемогъщ и всезнаещ да пише такива тъпизми в Корана, това е елементарно държание, той е все едно някакъв тарикат и пуска обява приемете исляма и той ще ви закрилял и повтаря като папагал постоянно че неверниците щели да страдат. а я да отворя въпроса за толерантността на исляма към другите религии. Защо Алах навсякъде ги нарича неверници и как щели да страдат (взех да се повтарям)ако не приемат неговата вяра ............чакам отговор на това последното специално, аз съм тъп и прост и не разбирам като ми пишат велики неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като ще критикуваш религията поне да беше прочел Фойербах, Фройд или поне Докинс, за да го правиш аргументирано. Обаче е проява на лош стил да участваш в тема наречена "Ислям за любопитни", за да доказваш, че Аллах е делюзия. По-добре отвори тема наречена "Защо няма бог?" или "Каква е вредата от религията?" или нещо подобно. Инак просветителският ти устрем в стил materialismo dialеctico е неуместен...

само нискообразован и нискоинтелигентен човек може да изповядва нещо като религия и да вярва в Бог и да му се кланя безрезервно.

Което означава, че ти си високообразован и интелигентен за разлика от твоите опоненти, нали? Тогава какъв е смисъла от твоите постинги? Интелектуалната нищета и липсата на образованост на твоите опоненти е пречка за конструктивен диалог.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Което означава, че ти си високообразован и интелигентен за разлика от твоите опоненти, нали?

не означава това, ами означава че хората би трябвало поне да са на някакво средно ниво в развитието си и да не се поддават на такива машинации предлагани от религията

не ми напомняй за Фройд, това е един пълен глупак изписъл невероятни тъпизми в областта на психологията.

О ако искаш можем да минем и на нематериални неща, например мога да ти кажа от какво е направено съзнанието на Алах, а какво ще кажеш, каква реалност обитава, с какво се занимава, какво може да прави с материалната Вселена и какво не може, например Алах да се скъса ама не може да направи телекинеза тук в материалната вселена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог, както и да го наричат, при всички случаи "рекетира" хората, като проявява известна "милост" спрямо тези, които му се молят, а когато нещо не му отърва грабва бухалката, кибрита, лейката или някакво друго пособие и почва да гори, дави и т.н. нашего брата - човека...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог, както и да го наричат, при всички случаи "рекетира" хората, като проявява известна "милост" спрямо тези, които му се молят, а когато нещо не му отърва грабва бухалката, кибрита, лейката или някакво друго пособие и почва да гори, дави и т.н. нашего брата - човека...

Природния Бог - да. Другия човеци не го интересуват в този смисъл а само като носители на нещо негово, изгубено и забравено, което все още може да бъде спасено обаче.

Молитвата е нож с две остриета. Както всичко в диалектичния свят на добро и зло.

Какво става с алианите... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много интересно, защо са преместени тези мнения в отделна тема, в моите мнения тук все говоря за Алах и за исляма, обаче явно тези мнения не са за темата "Ислям за любопитни" и защо темата е кръстена "Защо няма Бог", никъде не съм писал такова нещо или обратното че го има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много интересно, защо са преместени тези мнения в отделна тема, в моите мнения тук все говоря за Алах и за исляма, обаче явно тези мнения не са за темата "Ислям за любопитни" и защо темата е кръстена "Защо няма Бог", никъде не съм писал такова нещо или обратното че го има.

Как да не си, нали писа че интелигентните хора трябва да прозрат че богове няма. :baby:

Аз твърдя че има, само не съм съгласна с определението "бог" и този разговор не е за ислям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

написал съм да не вярват на глупави религии, едно е да изповядваш дадена религия, друго е да не си в никоя религия, но да знаеш че има нещо като Бог, но не му се прекланяш като религиозните глупаци и да си зомбиран като тях, не ми изопачавай думите. интелигентните хора трябва да прозрат че религиите ги баламосват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

написал съм да не вярват на глупави религии, едно е да изповядваш дадена религия, друго е да не си в никоя религия, но да знаеш че има нещо като Бог, но не му се прекланяш като религиозните глупаци и да си зомбиран като тях, не ми изопачавай думите.

интелигентните хора трябва да прозрат че религиите ги баламосват

В Библията на места се казва, че интелекта само пречи.

Интелекта е форма, запълване, път на себето.

За религиите съм съгласна с теб, но религия и вяра са различни неща, нали?

Защо не говориш малко по - меко за да бъде приятно, вместо да си такъв наежен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

вече писах че и в Библията и там пише големи глупости, ти какво предпочиташ да си умен или да си прост и тъп вече бях обвинен че съм обсъждал елементарни житейски неща, как стоели по принцип и така съм критикувал религиите, е сега това твърдение на Библията какво е ако не тъпизъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ееее с тебе не може да се разговаря, ти си търсиш кавги. А аз не. Ми... здраве да е :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

търся си кавги, да с Библията, то това за интелекта не ставаше ли дума, че интелекта пречел да намериш пътя към Бог .............гледай сега това пък е още по голям тъпизъм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено, че пречи. Също така е пречил и на всички диктаторски режими, чиято първа цел е била да се изтреби цвета на дадената нация.

И сами можете да направите връзката между двете неща; между последните 100 години небивал напредък за сметка на предишните 1000 и т.н.

И как през погледа на съвременния човек е меко казано ненормално да има места, където се обрязват жени, където цялата просвета идва само и единствено от конкретна книга, а болестите лекуват с молитви... Да, интелекта пречи. Определено.

Редактирано от satanas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да поясня някои неща, за да тръгне темата в правилната посока. Може би е безполезно, щото никой няма да ги прочете, но все пак ще пробвам. ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Науката, изкуството и религията изграждат различни символни вселени, за да обяснят нашия опит. Те не могат да се сравняват и противопоставят, защото изхождат от съвършенно различни предпоставки. Можем да предпочитаме една дескрипция (описание) пред друга, но винаги е добре да помним, че тя е просто интерпретация на света. Научният поглед към света има своите достойнства, но е също толкова спорен, колкото и религиозния, което се доказва от честите научни революции и отричането на схващания и модели, които по-рано са били приемани за абсолютно верни (напр. замяната на хелиоцентризма с геоцентризма). Това показва, че научните истини са релативни и неустойчиви. ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Фокусната точка на религиозния мироглед е етиката, защото религията разкрива, описва, обяснява света като имащ етичен смисъл. Това е друг тип рационализация, различен от научната, която разглежда света като каузален механизъм. Централната идея при етическото осмисляне на света е справедливостта, независимо дали тя се осъществява чрез един личен бог (както е в аврамическите религии) или чрез някакъв общовалиден космически принцип (както е в далекоизточните религии). Тук има огромно разнообразие от обяснения на въпроса на теодицеята и множество спасителни пътища. ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Позитивният, сциентистки, емпиричен мироглед отрича религиозната представа, че света има етически смисъл и го представя като чисто каузален механизъм, но това не изличава нуждата от етично осмисляне на човешкото битие. По моему това е същността на темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог има-

хулниците не ги слушай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интелекта е форма, запълване, път на себето.

За религиите съм съгласна с теб, но религия и вяра са различни неща, нали?

Защо не говориш малко по - меко за да бъде приятно, вместо да си такъв наежен.

След като интелекта пречи...Хайде да деволюираме пак до маймуни, за да сме по Неговата воля. Тогава няма да задаваме въпроси - няма да е нужно, а грижата за оцеляването ни ще се свежда до ядене (също и сън и с*кс, с, къде е червената точка, да не четат децата) и бягане и криене от хищниците. Бог пак толкова ще ни помага, колкото на шимпанзе, убито и изядено от леопард, но пък няма да се мъчим да изкарваме средно или висше образование, нито ще можем да пропаднем до еретици или атеисти, понеже няма как, след като няма да сме в състояние да бъдем вярващи.

Искам да поясня някои неща, за да тръгне темата в правилната посока. Може би е безполезно, щото никой няма да ги прочете, но все пак ще пробвам.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Науката, изкуството и религията изграждат различни символни вселени, за да обяснят нашия опит. Те не могат да се сравняват и противопоставят, защото изхождат от съвършенно различни предпоставки. Можем да предпочитаме една дескрипция (описание) пред друга, но винаги е добре да помним, че тя е просто интерпретация на света. Научният поглед към света има своите достойнства, но е също толкова спорен, колкото и религиозния, което се доказва от честите научни революции и отричането на схващания и модели, които по-рано са били приемани за абсолютно верни (напр. замяната на хелиоцентризма с геоцентризма). Това показва, че научните истини са релативни и неустойчиви.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Фокусната точка на религиозния мироглед е етиката, защото религията разкрива, описва, обяснява света като имащ етичен смисъл. Това е друг тип рационализация, различен от научната, която разглежда света като каузален механизъм. Централната идея при етическото осмисляне на света е справедливостта, независимо дали тя се осъществява чрез един личен бог (както е в аврамическите религии) или чрез някакъв общовалиден космически принцип (както е в далекоизточните религии). Тук има огромно разнообразие от обяснения на въпроса на теодицеята и множество спасителни пътища.

Позитивният, сциентистки, емпиричен мироглед отрича религиозната представа, че света има етически смисъл и го представя като чисто каузален механизъм, но това не изличава нуждата от етично осмисляне на човешкото битие. По моему това е същността на темата.

Мда, за религията си прав на теория, но за съжаление само частично прав на практика, като за частичността спомагат не само обикновените грешни люде, но и грешните духовници, много грешните. Освен това нека не забравяме че ни е писнало от посредници. То не е само Булгаргаз на края на тръбата, (тази от която ни се налива природният газ), ами и специално свормирана руска компания в началото й. Е нашите духовници изпълняват и двете роли, като ни гепят направо от ръцете на акушерката и ни дават в ръцете на гробарите, като междувременно за всичкият румсървис си има тарифи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, ми мързиии ме да ровя за цитата от Библията, утре ще ви го постна да спорите с Библията, не с мене. :) Та... за интелекта. В момента от интелект тука си се самодоказваме, нали? Сблъсъците на егото, обрязването на момиченцата и какво още... в което някой вини някакъв си бог. По делата им... ще ги познаете... Всичко което вършим, говорим или мислим е дело на Аз-а. Аз - а с много интелект само се култивира. Пък Христос е казал "Аз да се смалявам, Другия да расте". Да предположим, че тези думи не са авторитетни за вас спорещите. Как тогава виждате изход от цялата тази нелека ситуация по земята? Само да се бием в гърдите че вече не сме маймуни ли, когато в Сомалия лешоядите чакат последния дъх на децата за да се нахранят? А войните? Всичко това някакъв бог ли го причинява или си търсим отдушник. О Един ли не се е запитал защо се случва всичко това и дали аз самия не съм причина... а само можем да виним и да си проветряваме клавиатурките. И нито един ли не се е запитал дали случайно не съществува и нещо извън този кръг на мъчения в който пребиваваме, или ни е по - удобно в заблудата, че сме наред? Ами разбира се че пречи интелекта - съществуват толкова красиви места и времена а аз съм се родила между фризери, микровълнови и тостери. Вместо на някой връх по времето на истинските еретици :wub: Мързи ме да пиша сериозно докато ме нападате с глупости. Дайте доводи срещу думите ми по-горе, но сериозни, и ще си пишем. Чао ви п.п. Маймуната е произлязла от човека, не човека от маймуната, ако питаш мен :ph34r:

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, ми мързиии ме да ровя за цитата от Библията, утре ще ви го постна да спорите с Библията, не с мене. :clap:

Та... за интелекта.

В момента от интелект тука си се самодоказваме, нали? Сблъсъците на егото, обрязването на момиченцата и какво още... в което някой вини някакъв си бог. По делата им... ще ги познаете...

Всичко което вършим, говорим или мислим е дело на Аз-а. Аз - а с много интелект само се култивира. Пък Христос е казал "Аз да се смалявам, Другия да расте".

Да предположим, че тези думи не са авторитетни за вас спорещите. Как тогава виждате изход от цялата тази нелека ситуация по земята? Само да се бием в гърдите че вече не сме маймуни ли, когато в Сомалия лешоядите чакат последния дъх на децата за да се нахранят? А войните? Всичко това някакъв бог ли го причинява или си търсим отдушник.

О

Един ли не се е запитал защо се случва всичко това и дали аз самия не съм причина... а само можем да виним и да си проветряваме клавиатурките.

И нито един ли не се е запитал дали случайно не съществува и нещо извън този кръг на мъчения в който пребиваваме, или ни е по - удобно в заблудата, че сме наред?

Ами разбира се че пречи интелекта - съществуват толкова красиви места и времена а аз съм се родила между фризери, микровълнови и тостери. Вместо на някой връх по времето на истинските еретици :blink:

Мързи ме да пиша сериозно докато ме нападате с глупости. Дайте доводи срещу думите ми по-горе, но сериозни, и ще си пишем.

Чао ви

п.п.

Маймуната е произлязла от човека, не човека от маймуната, ако питаш мен :wors:

Божеее,имало и още глупост оффффф

Божеееее

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

п.п.

Маймуната е произлязла от човека, не човека от маймуната, ако питаш мен :cool:

Това ми хареса измежду многото лепкава помия в темата.

Чакам аргументи ,,защо няма бог,, и моля без еволюционии фантазии,тях и вината на Аз-а вече ги обсъдихме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, за религията си прав на теория, но за съжаление само частично прав на практика, като за частичността спомагат не само обикновените грешни люде, но и грешните духовници, много грешните. Освен това нека не забравяме че ни е писнало от посредници. То не е само Булгаргаз на края на тръбата, (тази от която ни се налива природният газ), ами и специално свормирана руска компания в началото й. Е нашите духовници изпълняват и двете роли, като ни гепят направо от ръцете на акушерката и ни дават в ръцете на гробарите, като междувременно за всичкият румсървис си има тарифи...

Проблемът е, че нуждата от вяра в богове и посредници е дълбоко вградена в нас, защото произтича от простичкия въпрос: Как да направя така, че татко и мама (бог) да ме обича и защитава, а да не ме санкционира? Всъщност нито религиозното възпитание, нито приемането на 10-те божи заповеди ни правят морални или неморални. Факторите са от съвсем различно естество, но това е друга тема. Какво се случи в "социалистическите" общества, които напълно отхвърлиха религията? Религиозните тържества бяха заменени от политически. Иконите - от портрети на вождовете Маркс и Ленин. Клирът - от политически агитатори и лидери. Черквите - от партийни домове и мавзолеи. Правоверните - от патийните членове, еретиците - от дисидентите, а рая - от очакваното светло комунистическо бъдеще. Механизмът е същия. Никоя политическа система не е наложена само отгоре-надолу, защото и днес мнозинството е склонно да приеме, че една харизматична личност и нейното обкръжения притежават качества като всезнание, всемогъщество и всеблагост. Няма нужда от примери от най-, най-новата ни история, нали? Корените на този инфантилизъм са много дълбоки и не могат да се изтръгнат по революционен път, а само по еволюционен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че нуждата от вяра в богове и посредници е дълбоко вградена в нас, защото произтича от простичкия въпрос: Как да направя така, че татко и мама (бог) да ме обича и защитава, а да не ме санкционира? ....

Заради точно този патернализъм, едно време Нитцше каза : "Бог е мъртъв !".

Идеята е изведена от това, че никой човек не пораства, не става възрастен, докато баща му е жив.Колкото и голям да станеш на години, ти винаги знаеш, че баща ти е по-голям, по-знаещ и по-можещ от теб.

Ако възприемаш Бог като баща - то същото се пренася и върху неговия образ.Заради това, Нитцше искаше да няма богове, за да може човекът да излезе от детството си.

Е, виждаме, че е сгрешил...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мъртъв е... природния бог, да. Алия, алианите не са помия. Чакам да пишеш по темата в исляма. :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...