Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

capnemo

Всичко за Ubuntu - проблеми, мнения, въпроси (част 2)

Препоръчан отговор

Като мъчиш да докараш ала Уйн , сложи и един комодски варан да плашиш бълхите , има за Линукс версия , ако имаш и Уйн дял - ще го пресканираш и с още една програма профилактично .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да направя при xubuntu програмитев от трея да се показват/отварят посредством единично кликване, а не както е под дефалт чрез. activate/restore????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под "трея", зоната за уведомяване или аплет- индикатора имаш предвид ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента нямам достъп до пс-то, но визирам скайп, клементин...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Xubuntu, освен зона за уведомяване, имаш и аплет-индикатор. Предполагам, че не ти харесва, как се стартират програмите от индикатора. Не знам друг начин за промяна, освен премахването на индикатора (xfce4-indicator-plugin), но те съветвам да не го правиш. Трябва да инсталираш xfce4, да премахнеш индикаторите (indicator-application) и да настроиш звуковият миксер да се управлява от pulseaudio. Прекалено много занимавка за такъв дребен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ммм кофти, това е едно от малкото неща, които опредешено ме дразнят в средата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дразни те аплет индикатора. Той е само една добавка към средата, но е включен в Xubuntu-desktop. Аз не ползва стандартни десктопи и съм само със зона за уведомяване. Не ми се налага да ползвам разширението, но дори да го ползвах - не ме дразни особено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятели, как се казваше онзи аплет дето уж се нагажда към температурата и регулира автоматично яркостта на дисплея?

p.s. оправих се, за redshift ставаше въпрос!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един въпрос да ви задам колеги форумци. На лаптоп Acer V5-552, може ли да се сложи Убунто? В смисъл, ще има ли проблеми, с драйвери и не работещи неща. Процесора е AMD A10-5757m. Видеото е вграденото HD8650G. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един въпрос да ви задам колеги форумци. На лаптоп Acer V5-552, може ли да се сложи Убунто? В смисъл, ще има ли проблеми, с драйвери и не работещи неща. Процесора е AMD A10-5757m. Видеото е вграденото HD8650G. 

Може да се сложи, но ти препоръчвам Mint Mate - много сполучлива дистрибуция!Дали ще имаш проблеми едва ли някой може да ти каже понеже зависи до голяма степен от теб и знанията ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се сложи, но ти препоръчвам Mint Mate - много сполучлива дистрибуция!Дали ще имаш проблеми едва ли някой може да ти каже понеже зависи до голяма степен от теб и знанията ти.

Ще има драйвери за всичко нали? В смисъл, линукс на конфигурация с АМД не съм слагал. И не знам, как ще се спогодят. И дали, поддържа този модел процесор и видео.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще разбереш, когато я тестваш. Аз не съм забелязал да има проблеми с AMD процесорите. Ползвай 64 битова версия на дистрибуцията, която решиш да инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С процесорите не, но почти винаги има драми с видео драйвърите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С процесорите не, но почти винаги има драми с видео драйвърите.

Така се получава. Но, мисля, че това няма да е за дълго. Според мен - най- много до една година този проблем ще остане в миналото. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано, защото го влачат от доста години. Бил съм и с AMD и знам за какво иде реч.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаха интерес. Но, последната година AMD и Nvidia доста се загрижиха за поддръжката на картите си под Linux. През няколко дни излизат нови версии за Linux. Проблемът е по- скоро в инсталирането и конфигурирането на фирмените драйвъри, когато по подразбиране системата е със свободни. Предвиждам също, че след около година старите видеокарти ще станат проблемни, а не новите, както е в момента. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

post-26529-0-45896000-1404028279_thumb.p

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.Как да настроя тоя .bashrc да оцветява автоматично bash-a.Поиграх си доста с него,направих цветова схема всичко работи но след всеки рестарт трябва да source-на ~/.bashrc файла,иначе не се появяват цветовете:

Публикувано изображениеbashrc.png

Както се вижда пипнах /etc/rc.local да изпълнява командата но няма резултат,предполагам защото се изпълнява преди логина.

Ето го и самия ~/.bashrc

Много си, си осложнил живота със куп функции свързани със prompt-а.

Сега имаш куп функции, като например кога да е цветен промпта, в кой темринал да е светен и незнам си кви глупости там, като всичко което ти треба е една линия код.

По добре изчести всички ненужни работи за промпта и започни от начало като вземеш за пример:

Иначе шела който ползвам аз ZSH има функция precmd {} за дa не рестартираш конфига всeки път, се слага промта във тази функция, и тя прави това зa теб .

Незнам дали е налична за bash, ако е налична може да свърши работа.

Но най лесно е да започнеш от начало, премахни ненужните функции от .bashrc свържани със prompt-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rc.local се изпълнява само веднъж при стартирането на системата и не очаквайте по този начин да сетвате PS1 - няма да стане.

Оставете само:

PS1="[e[00;32m]u[e[0m][e[00;33m]@h[e[0m][e[00;34m]:w[e[0m][e[00;37m]$ [e[0m]"

в .bashrc и вижте дали има промяна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rc.local се изпълнява само веднъж при стартирането на системата и не очаквайте по този начин да сетвате PS1 - няма да стане.

Оставете само:

в .bashrc и вижте дали има промяна

Оставих само тази линия но няма промяна.Дали трябва да пиша нещо допълнително в ~/.bash_profile че е празен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето зависи от версията на bash. Старите версии се вълнуваха от profile (/etc/profile, ~/.bash_profile) докато новите от bashrc (~/.bashrc, /etc/bashrc или /etc/bash/bashrc) - поне по отношение на PS1.

За какво говорим в случая обаче? Дали за шел през на който се логвате или терминал в X-a например? Защото поведението им е малко ралзично. Можете да прочетете за това в man bash в секцията INVOCATION

Пробвайте дали ако сложите вашия промпт в /etc/bashrc или /etc/bash/basrc ще има промяна. После пробвайте с profile ... пробвайте да се логнете на конзола и да пуснете терминал в X-а за да проверите кое и как влияе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да смениш цветовете в глобалния bashrc, който се намира в /etc/bash.bashrc или поне така си мисля. Другия вариант е да сложиш този ред:

[[ -f ~/.bashrc ]] && . ~/.bashrc

в ~/.bash_profile. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оставих само тази линия но няма промяна.Дали трябва да пиша нещо допълнително в ~/.bash_profile че е празен?

OK, може да пробваш следното, като копираш/изпълниш следното  в терминала се сменя промпта нали?

ако се сменя пробвай със PROMPT_COMMAND, като добавиш във ~/.bashrc файла следното:

function prompt_command {  export PS1="[e[00;32m]u[e[0m][e[00;33m]@h[e[0m][e[00;34m]:w[e[0m][e[00;37m]$ [e[0m]"}export PROMPT_COMMAND=prompt_command

след това отвори нов терминал, и виж имаш ли светен prompt.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да смениш цветовете в глобалния bashrc, който се намира в /etc/bash.bashrc или поне така си мисля. Другия вариант е да сложиш този ред:

[[ -f ~/.bashrc ]] && . ~/.bashrc

в ~/.bash_profile. 

Оправи се като като написах тази линия в ~/.bash_profile.Благодаря.Сега работи както трябва.Но ми е интересно като се логна през SSH например откъде взема цветовите настройки за терминала?От хоста или от сървъра?

П.С:От сървъра ще да е.При Ubuntu Server не сменя цветовете през SSH,но същата ситуация например при CentOS 6.5 работи:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам нужда от помощ. на компютъра си от няколко дни имам убунту 13,04,  Софтуерният център днес ми даде няколко грешки, така разбрах, че не мога да инсталирам нищо от хранилищата на убунту, а след това разбрах, че и с apt-get също нищо не мога да инсталирам. Има проблем, включително при команда sudo apt-get update показва грешка на всички пакети за сваляне и в крайна сметка не се ъбдейтва. Доколкото разбрах вероятно проблемът е в настройките на мрежата, зададох network proxy за цялата система (не съм сигурен че съм го направил както трябва) и пак същият резултат.

Благодаря предварително за помощта!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...