Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

capnemo

Всичко за Ubuntu - проблеми, мнения, въпроси (част 2)

Препоръчан отговор

Имам нужда от помощ. на компютъра си от няколко дни имам убунту 13,04,  Софтуерният център днес ми даде няколко грешки, така разбрах, че не мога да инсталирам нищо от хранилищата на убунту, а след това разбрах, че и с apt-get също нищо не мога да инсталирам. Има проблем, включително при команда sudo apt-get update показва грешка на всички пакети за сваляне и в крайна сметка не се ъбдейтва. Доколкото разбрах вероятно проблемът е в настройките на мрежата, зададох network proxy за цялата система (не съм сигурен че съм го направил както трябва) и пак същият резултат.

Благодаря предварително за помощта!

Тази дистрибуция  е вече стара.

Вижте какво може да прави командата apt-get.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази дистрибуция  е вече стара.

Вижте какво може да прави командата apt-get.

Да убунту 13,04 не е най-новата версия, но не е и стара, освен това преди да я инсталирам бях с убунту 12,04 и нямах никакви проблеми (между другото глупаво решение). Без да претендирам, че съм много запознат, в общи линии, знам за какво може да се използва apt-get. Проблемът е, че при мен в момента не нефункционира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Да убунту 13,04 не е най-новата версия, но не е и стара, освен това преди да я инсталирам бях с убунту 12,04 и нямах никакви проблеми (между другото глупаво решение). Без да претендирам, че съм много запознат, в общи линии, знам за какво може да се използва apt-get. Проблемът е, че при мен в момента не нефункционира.

https://wiki.ubuntu.com/Releases

Изтекла е поддръжката на Ubuntu 13.04 на 27 Януари тази година.

Редактирано от marian.borisov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обяснете каква по тoчно е грешкaта, иначе нямa да ви се помогнe скоро.

нефункционира е, много общо казано, и ние няма как да знаем, от къде идва проблемa.

Оносно Ubuntu 13.04 вече ви сe kaза е, стара версия и се препоръчва да си инсталирате по нова версия.

Също може би, от тук идва и проблема ви с apt-get и инсталирането на софуер от хранилищета.

Обновете!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

както са ти казали колегите от форума да ти кажа и аз ,че хранилищата за софтуер  на тази версия са спряни и няма релно от къде да си сваляш обновявания и пакети за нищо. Инсталирайте 14.04  и до 2019 ще сте спокоен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой използва ли 14,04. аз я бях инсталирал, но там не работиха клавишните комбинации (такива като Ctrl+c, Ctrl+v, alt+Shift и тн.), а на мен са ми наистина нужни. От информация, която намерих в интернет си направих извода че и доста други потребители съобщават същият проблем и не намерих нито едно конструктивно предложение за преодоляването му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой използва ли 14,04. аз я бях инсталирал, но там не работиха клавишните комбинации (такива като Ctrl+c, Ctrl+v, alt+Shift и тн.), а на мен са ми наистина нужни. От информация, която намерих в интернет си направих извода че и доста други потребители съобщават същият проблем и не намерих нито едно конструктивно предложение за преодоляването му.

пробвайте Ctrl+Insert, Shift+Insert за копиране и поставяне

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта! Явно наистина отговора е в самото ubuntu 13.04. Наистина не съм търсил информация за тази версия, мислих че е с 3 годишна поддръжка като другите версии .04, например 12.04 на която даже май и удължеха поддръжката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този проблем да не би да е с KDE?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм инсталирал KDE! Непосредствено след инсталацията проблемът съществуваше. Точно за това попитах дали това в крайна сметка се наблюдава от всички потребители на Ubuntu 14.04 или аз съм допуснал някаква грешка при инсталирането. Сега си свалих нов инсталационен пакет за Ubuntu 14.04 от друг източник и след като отхвърля някой ангажименти ще опитам да го инсталирам за да видя какъв ще е резултата. А и, все още никой не е потвърдил недвусмислено, че при него традиционните клавишни комбинации работят на Ubuntu 14.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

както са ти казали колегите от форума да ти кажа и аз ,че хранилищата за софтуер  на тази версия са спряни и няма релно от къде да си сваляш обновявания и пакети за нищо. Инсталирайте 14.04  и до 2019 ще сте спокоен.

Това възможно ли е без да преинсталирам, защото и аз съм със 13.04 и при мен не може да се инсталират пакети от хранилището. И дали вече има пусната версия на ACE Stream за 14.04, поне това беше причината да инсталирам 13.04

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм инсталирал KDE! Непосредствено след инсталацията проблемът съществуваше. Точно за това попитах дали това в крайна сметка се наблюдава от всички потребители на Ubuntu 14.04 или аз съм допуснал някаква грешка при инсталирането. Сега си свалих нов инсталационен пакет за Ubuntu 14.04 от друг източник и след като отхвърля някой ангажименти ще опитам да го инсталирам за да видя какъв ще е резултата. А и, все още никой не е потвърдил недвусмислено, че при него традиционните клавишни комбинации работят на Ubuntu 14.04.

Просто попитах, защото имаше такъв повтарящ се бъг в KDE. Не ползвам Убунту, не мога да ти кажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм забелязал какъвто и да е проблем с клавишните комбинации под Ubuntu 14.04, а го ползвам, още от преди да излезе алфа версията. Направи си нова настройка на подредбата с dpkg-reconfigure keyboard-configuration.  

Това възможно ли е без да преинсталирам, защото и аз съм със 13.04 и при мен не може да се инсталират пакети от хранилището. И дали вече има пусната версия на ACE Stream за 14.04, поне това беше причината да инсталирам 13.04

Напълно е възможно да се извърши надграждане през версия. Препоръчвам ти да го направиш по класическият начин. Генерираш си списък с основни хранилища за Ubuntu 14.04, заменяш с него съществуващият и изпълняваш

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

и

sudo apt-get install -f

sudo apt-get dist-upgrade 

за застраховка.

След това рестартираш.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.Вчера инсталирах LXLE 12.04.04 Revisited на стария домашен компютър.Всичко работи доста добре,наистина съживи старата щайга.Но имам един проблем...Не мога да науча това животно на български :D Активирах ibus.Отначало не ми даваже никакъв избор за input method-и.След инсталация на пакет "ibus-m17n" и рестарт ми дава избор за езици за писане обаче проблема е никъде няма Български,кирилица или нещо от сорта.Имаше само едно Phonetic в меню Others и то изписава някакви символи и няма нищо общо с  нашата фонетиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефинирай, ако обичаш, какво имаш предвид под "уча системата на български".ю

iBus по принцип не оправя проблеми, а ги създава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.Вчера инсталирах LXLE 12.04.04 Revisited на стария домашен компютър.Всичко работи доста добре,наистина съживи старата щайга.Но имам един проблем...Не мога да науча това животно на български :D Активирах ibus.Отначало не ми даваже никакъв избор за input method-и.След инсталация на пакет "ibus-m17n" и рестарт ми дава избор за езици за писане обаче проблема е никъде няма Български,кирилица или нещо от сорта.Имаше само едно Phonetic в меню Others и то изписава някакви символи и няма нищо общо с  нашата фонетиката.

Имаш ли инсталирано language-pack-bg , language-pack-gnome-bg , wbulgarian , има ли меню за езикова поддръжка , за да видиш имаш ли нещо на БГ , че да го мъчиш след това .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я кажете някой версия на  Ubuntu която да върви със лекота на тези изисквания  http://prntscr.com/43zgpj

32 битово Lubuntu 12.04 и дори Xubuntu 12.04, на което можеш да добавиш ppa за Xfce 4.10. Става доста приятен десктоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я кажете някой версия на  Ubuntu която да върви със лекота на тези изисквания  http://prntscr.com/43zgpj

32 битово Lubuntu 12.04 и дори Xubuntu 12.04, на което можеш да добавиш ppa за Xfce 4.10. Става доста приятен десктоп.

Но не очаквай чудеса  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз знам че за игри не става Линукса много много ама аз имам уиндоус седмичка за игрите така че този Линукс няма да го ползвам за игри може само за игри позволени за него но не чак толкова много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При 1GB RAM, Lubuntu ще работи като звяр. Наскоро инсталирах един netbook със същите параметри с Xubuntu 12.04. Машината работеше перфектно. Само, тогава се наложи да премахна pulseaudio, за да тръгне звука на скайпа от хранилищата. За друг компютър, обаче се наложи да направя точно обратното, за да проработи звука на най- новият Skype за Линукс от официалният сайт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз знам че за игри не става Линукса много много ама аз имам уиндоус седмичка за игрите така че този Линукс няма да го ползвам за игри може само за игри позволени за него но не чак толкова много

Какво значи не става за игри? Става и то дори е по-добър за игри, но просто малко се пишат за него, иначе е по-добрата ОС ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефинирай, ако обичаш, какво имаш предвид под "уча системата на български".ю

iBus по принцип не оправя проблеми, а ги създава.

В смисъл не мога да пиша на кирилица :)

Имаш ли инсталирано language-pack-bg , language-pack-gnome-bg , wbulgarian , има ли меню за езикова поддръжка , за да видиш имаш ли нещо на БГ , че да го мъчиш след това .

Имам инсталирани тези пакети,състемата също поддържа Български език в Language Support обаче няма Български език за въвеждане в Input Methods.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я дай малко снимки  на тия менюта,че това дето го пишеш няма как да  не стане . Локализация на български в Убунту има от версия 8.04 и до сега проблем с нея не е имал никой.

И за смяна на езика с клавишна комбинация

Няма ибусове няма иджипове и  други МПС-та Публикувано изображение

Ето ти как се прави и на Български

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я дай малко снимки  на тия менюта,че това дето го пишеш няма как да  не стане . Локализация на български в Убунту има от версия 8.04 и до сега проблем с нея не е имал никой.

И за смяна на езика с клавишна комбинация

Няма ибусове няма иджипове и  други МПС-та Публикувано изображение

Ето ти как се прави и на Български

Става въпрос за LXLE което е Ubuntu базирано също.Това го знам аз на лаптопа използвам Ubuntu.Поправете ме ако греша но точно ibus не е ли енджина който превключва между различните input methods?След малко ще включа щайгата да направя 1-2 шота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...