Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Като гледам- хич не е много 130 гр. захар на 2 кг. домати. То не че съм някакъв голям разбирач от туршии и др. зимнина- но все поназнайвам- понеже волю или не- взимам дейно участие в тия процеси.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сладни, но приятно.

така и предположих като видях че е доста

аз ще я намаля, бе изобщо ако не сложа кво пък

Като гледам- хич не е много 130 гр. захар на 2 кг. домати. То не че съм някакъв голям разбирач от туршии и др. зимнина- но все поназнайвам- понеже волю или не- взимам дейно участие в тия процеси.

и аз не съм разбирачка като тебе та за това и питам как става после

не обичам сладникави туршии, от дете ги мразя съжалявам

аз съм по соленото най-вече

някаква пробвана рецепта за морковиии туршия а

:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

някаква пробвана рецепта за морковиии туршия а

Както се прави сурова туршия.

Слагаш морковите във вода с морска сол на вкус, претакаш когато се сетиш и чакаш да вкиснат. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш морковите във вода с морска сол на вкус, претакаш когато се сетиш и чакаш да вкиснат. :)

нещо такова и аз предположих

в буркани дали ще стане, е що не

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нещо такова и аз предположих

в буркани дали ще стане, е що не

Принципно става и в буркани, но е най- добре да са от по- големите- има едни 3 лтр. може и по- голям. Бурканите имат и едно предимство, че отпада претакането и става с разклащане или обръщане нагоре с дъното за кратко. А и заемат малко място.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сладко от бяло грозде

Публикувано изображение

Гроздето се измива внимателно, оставя се да изсъхне. Отделят се зърната. Хубаво е да се премахнат семките или рецептата да се приготви от безсеменен сорт.

Приготвя се гъст сироп от вряла вода и захар, който се вари в продължение на 10-15 минути.

Сиропът се оставя да се охлади, след това се прибавят плодовете и се слага на огъня.

Добре е варенето да започне на слаб огън, постепенно да се увеличава и да се вари, както конфитюр. В края на процеса добавете лимонена киселина и съвсем мъничко ванилия.

Продуктите за 1 кг грозде: захар - 1 кг, вода - 2 чаени чаши, лимонена киселина - 1 ч.л., ванилия - на вкус.

http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=2275547

Рецептата ми харесва и ще го направя това сладко. :)

Редактирано от Мойра (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз сложих обикновена, дали ще стане нещо

Рецептата ми харесва и ще го направя това сладко. :)

после да кажеш как е че никога не съм яла сладко от грозде

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз сложих обикновена, дали ще стане нещо

после да кажеш как е че никога не съм яла сладко от грозде

;)

С морска сол суровата туршия става по-вкусна, но и с готварска ще стане.

Баба ми правеше сладко от бяло грозде и орехови ядки - страхотно е!

От години не съм яла такова, но случайно попаднах на рецептата и така ми се прияде, че...реших да го направя. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С морска сол суровата туршия става по-вкусна, но и с готварска ще стане.

Баба ми правеше сладко от бяло грозде и орехови ядки - страхотно е!

От години не съм яла такова, но случайно попаднах на рецептата и така ми се прияде, че...реших да го направя. :)

ок, следващата партида ще са с морска

:)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мариновани патладжани

6601911w.jpg

Продукти:

1 кг патладжани

5 - 6 скилидки чесън

1 люта чушка

1 с. л. риган

1 с. л. босилек

1 с. л. мащерка

сол

зехтин

МАРИНАТА

400 мл вода

150 мл оцет (8%)

100-130 г захар

1 дафинов лист

няколко зърна черен пипер

Приготвяне:

• Патладжаните се обелват и се нарязват на жулиени (ивички) около 1 см ширина.

• Поставят се в гевгир и се посоляват.

• Оставят се за няколко часа (най-добре за цяла нощ) да се изцедят.

• Отцедените патладжани се измиват и се изстискват (ако имате центрофуга за салати : патладжаните се пускат вътре и се завъртват няколко пъти).

• Маринатата се кипва и се пускат вътре патладжаните за 4-5 минути.

• Патладжаните се поставят в гевгир и се поставя отгоре тежест.

• Изчаква се, докато се отцедят добре.

• Чесънът и лютата чушка се режат на ивици (на чушката се махат семената).

• На дъното на буркан се поставя ред патладжани, ред подправки, ред чесън и чушката и се притискат.

• Така се редуват, докато не свършат патладжаните.

• Бурканът се залива догоре със зехтин (олио) и се поставя в хладилника.

• Маринованите патладжани са готови за консумация след 2 седмици.

• Зехтинът (олиото), който остане в буркана е подходящ за салати.

gotvetesmen.com

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ок, следващата партида ще са с морска

Да, става и с морска, и с готварска сол. Според мен предпочитанието към морската сол идва от това, че е по- евтина. И понеже съм забелязал, че при разтваряне на морска сол се получава една мръсотия като от кал, бих препоръчал, ако се прави малко количество туршия, особено в буркан, който ще се разклаща, да се ползва по- чистата готварска сол. Ако се прави в голям бидон или каца, за предпочитане е морска сол- това замърсяване след определен период от време пада на дъното на съда и не оказва влияние.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен предпочитанието към морската сол идва от това, че е по- евтина. И понеже съм забелязал, че при разтваряне на морска сол се получава една мръсотия 

1.Морската сол е в пъти по-здравословна от готварската  (мое мнение - аз ползвам само морска или хималайска сол и с машинка си я смилам)

2.Ако се прецеди през марля го няма този проблем с мръсотията.....

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мариновани патладжани

gotvetesmen.com

Правил съм тази рецепта, но ги режех на кръгчета....Да уточня, че ако се ползва олио, трябва да е препържено, защото ако не е, може да граняса.....А изцедените от маринатата патладжанчета ги потапям в олиото и тогава ги редя в буркана, после доливам да се покрият, за да не дишат и така....

Мезето е невероятно и колкото по-дълго стои-толкова по-вкусно става :)

Редактирано от Калин Карабойчев (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Туршия от карфиол и моркови

6705743m.jpg

Продукти:

2 глави карфиол

500 г моркови

чесън

аспирин, целина, оцет, сол

Начин на приготвяне:

Накъсвате карфиола, измивате го и го редите в бурканите, като по средата слагате по 2-3 бр. моркови, 2-3 скилидки обелени чесън, стръкче целина. След като напълните бурканите наливате оцет до долния ръб (приблизително 1 пръст) и слагате:

за 3 л буркан: 4 равни с.л. сол и 5 аспирина

за 2.5 л буркан: 3 равни с.л. сол и 3 аспирина

за 1.8 л буркан: 2 равни с.л. сол и 2 аспирина

за 800 мл буркан: 1 равна с.л. сол и 1 аспирин

Заливате бурканите с вряща вода, запечатвате и обръщате. След като изстинат прибирате в мазата. По същия начин може да направите и броколи.

receptite.com

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Туршия от карфиол и моркови

За улеснение може да се ползва сладко-киселия микс на д-р Йоткер. Една опаковка е достатъчна за 6 буркана(0.8 л).

В последните 4 години го употребявам и съм много доволна от резултата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

някой правил ли е сладко от череши

то не че няма рецепти в нета ама друго си е проверена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От черешки само компотче, сладко не. Сега е сезона на ягодите - получава се страхотно сладко. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

правили сме

и не само сме правили, ами и го ядем с удоволствие.

по каквото и рецепта да го направиш - има ли захар достатъчно м и не го ли изпуснеш да загори - няма да сбъркаш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш до магазина на ъгъла и казваш"Моля,дайте ми един буркан сладко от череши."

Действа безотказно-проверено лично. :ph34r:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш до магазина на ъгъла и казваш"Моля,дайте ми един буркан сладко от череши."

Действа безотказно-проверено лично. :ph34r:

Да, метода не е лош, ама домашно приготвеното си е по- друго.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ментово сладко с лимон

1-mentovo-sladko-s-limon.JPG

Необходими продукти:

250 грама листа мента

1 килограм захар

2 лимона

500 милилитра вода

Начин на приготвяне:

Измийте ментовите листенца, подсушете ги и накъсайте. Нарежете лимоните на малки парченца заедно с корите. Смесете лимона и ментата в подходяща тенджера, налейте водата и нека се варят в продължение на 10 минути. След това оставете сместа да престои за едно денонощие.

Прецедете на следващия ден, филтрирайте течността, добавете захарта и варете до сгъстяване.

Разпределете готовото сладко в стерилизирани бурканчета, докато е още горещо и затворете.

http://hranene.framar.bg/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8/%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE-%D1%81-%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малинов сироп

6.jpg

За около 2 литра концентрат:
2 кг малини
2 кг захар
2 литра вода
2 ч.л лимонена киселина

Кипнете водата и след това към нея добавете почистените и измити малини. Варете около 10 минути и след това прецедете в ситна цедка или марля. Върнете течността на котлона и към нея добавете останала вода и цялата захар. През цялото време се отстранява получаващата се пяна. Когато е готов се маха от котлона и се добавя лимонената киселина. 

Готовият сок се налива в чисти и сухи бутилки и се обръща с капачките надолу за да се стерилизират.
Ако прецените, че искате сиропа да не е много сладък добавете 1,5 кг захар.

pekarnatanarali.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сушени домати

resize_535_2000.jpg

Необходими съставки:

домати 1 кг
чесън 4 скилидки
босилек 1 чаена лъжица
розмарин 1 чаена лъжица
риган 1 чаена лъжица

Рецептата:

Българската страст към Италия и всичко италианско е много стара и много масова. Всеки българин смята, че е истински италианец  по душа, иска да учи италиански, обича италианската музика и е почитател на италианската кухня. А и как да не обича човек италианската кухня, като тя е толкова проста и толкова вкусна! Покрай тази италианска страст в българската кухня неусетно навлязоха много италиански продукти. Като се почне от различните видове паста, през различните видове сирена и се стигне до италианските десерти. Салата Капрезе, ризото по милански, сос Болонезе, тирамису…  По същата тази линия в българската кухня навлязоха и сушените домати. Макар че дълго време малките бурканчета изглеждаха много подозрително за българския потребител, лека полека той започна да ползва сушените домати в различни ястия. Сушените домати са много вкусни и ароматни, те са идеална добавка към салата, паста, или просто едно сушено доматче върху парченце хляб, или сухарче. Приготвянето на сушени домати е много просто, но изисква малко повечко търпение. В сезона на туршията, когато зеленчуците са най-вкусни, а и във въздуха се носи аромат на печен пипер и лютеница, е и най-подходящия момент, за да си подготви човек някое друго бурканче с ароматни домашни сушени домати за зимата.

Първо измийте добре доматите и ги разрежете на две половинки, а ако са по-едри на четвъртинки. Най-добре е да ползвате домати сорт Рома. Доматите от този сорт са по-месести и не толкова сочни. Освен това са и по-дребни и са по-подходящи за сушене.
Разликата между сушените и печените домати е във времето, което доматите са прекарали във фурната. Класическият начин за приготвяне на сушените домати е да се изсушат на слънце, така както нашите баби са сушили плодове - ябълки, сини сливи и кайсии. Но това няма как да се случи в апартамента. Затова доматите се приготвят на фурна.                                                                                    

Вариантите са два.                                                                                         

Първият е по-скоро за печени домати. При него нарязаните домати се нареждат в плоска тава върху хартия за печене, посоляват се и се поръсват със зехтин и се пекат на силна фурна на около 180 градуса. Така доматите стават много бързо, но не се изсушават, а по-скоро се изпичат.                                                                

Вторият вариант е подготвените домати да бъдат сушени във фурна на 100 градуса. Така доматите наистина ще се изсушат, но ще ви бъде нужно много повече време. На слаба фурна доматите ще се сушат с часове, като точно колко часа ще са нужни зависи от самите домати (сорта и размера им) и от фурната. 5-6 часа трябва да са достатъчни, но е възможно да са ви необходими и около 10 часа. Доматите са готови, когато хванат лека коричка, а краищата им леко се сбръчкат навътре, но вътрешността им трябва да остане месеста, а не напълно суха!
Готовите сушени домати наредете в бурканче, като между тях слагате нарязания на филийки чесън  и подправките. Накрая допълнете буркана със зехтина. Бурканчето може да приберете в хладилника и да съхранявате няколко месеца.

supichka.com

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.